• یکشنبه / ۱۷ آبان ۱۳۹۴ / ۱۷:۵۸
  • دسته‌بندی: رسانه
  • کد خبر: 94081710267
  • منبع : نمایندگی آذربایجان شرقی

اعتراض‌هایی که به برنامه «فیتیله» شد

اعتراض‌هایی که به برنامه «فیتیله» شد

پخش برنامه «فتیله» در روز جمعه - 15 آبان ماه - موجبات رنجش خاطر جمعی از هموطنان آذری را فراهم کرد و در پی این اتفاق روابط عمومی صداوسیما با انتشار خبری اعلام کرد که پخش این برنامه متوقف و با عوامل متخلف برخورد می‌شود.

پخش برنامه «فتیله» در روز جمعه - 15 آبان ماه - موجبات رنجش خاطر جمعی از هموطنان آذری را فراهم کرد و در پی این اتفاق روابط عمومی صداوسیما با انتشار خبری اعلام کرد که پخش این برنامه متوقف و با عوامل متخلف برخورد می‌شود.

سازمان صداوسیما گفته است، پس از بررسی دقیق این موضوع و رسیدن به نتایج نهایی، موارد را به اطلاع مخاطبان خواهد رساند.

با وجود برخورد جدی صداوسیما، پخش چنین نمایشی در قالب برنامه «فیتیله» واکنش‌های متعددی را از سوی برخی مسوولان و نهادها در استان‌های آذری زبان کشور به همراه داشته است.

دانشگاه شهید مدنی آذربایجان از جمله‌ی این مراکز است که در محکومیت این برنامه، بیانیه‌ای صادر کرد.

در متن این بیانیه آمده است: در سالی که از سوی مقام عظمای ولایت به سال همدلی و همزبانی نام‌گذاری شده است، بر همه مسئولین جامعه اسلامی فرض است که فرهنگ همدلی و همزبانی را با گوشت و پوست همه اقشار بخصوص نسل آینده عجین سازند.

با تأسف در روزهای اخیر شاهد آن هستیم که رسانه ملی که از وظایف مهم آن ایجاد همگرایی و همدلی عمیق بین اقوام و ملیت های مختلف ایران عزیر می باشد، در قالب برنامه‌ای سخیف به مردمی که سال‌های سال در راستای وحدت ملی گام برداشته و در تمامی دوران حساس، نقش تعیین کننده داشته اند، توهین می کند.

ما دانشگاهیان دانشگاه شهید مدنی آذربایجان این توهین آشکار را به مردم غیور آذربایجان محکوم کرده و از مسئولین امر برخوردهای لازم و جدّی با عوامل این توهین بزرگ و ایجاد تمهیدات لازم جهت جلوگیری از این گونه حرکات تفرقه انگیز و تنش زا خواهانیم.

در همین راستا از موضع گیری قاطعانه‌ی استاندار و مسئولین استانی در محکومیت و پیگیری این امر تقدیر و تشکر به عمل می آید.

"اسماعیل جبارزاده" ، استاندار آذربایجان شرقی هم در واکنش به برنامه پخش شده از شبکه دو صدا و سیما، اظهار کرد: مسوولان استان از جنس مردم، خدمت‌گزار مردم و همیشه در کنار مردم هستند.

وی افزود: در شادی مردم شاد و هنگام غم و اندوه آنها، شریک غم و آلام آنها هستیم و اگر شخصی، جریانی و یا گروهی خواسته و یا ناخواسته به مردم ما قصد تحقیر، توهین و حقارت کند، مطمئنا اول شخص مقابل خود، ما را خواهد دید.

استاندار آذربایجان شرقی تصریح کرد: از برنامه پخش شده از شبکه دوم صداوسیما، بسیار متاسف و متاثر شدم، لذا در اولین فرصت، موضوع به معاونت امنیتی و انتظامی وزارت کشور و نیز به معاونت سیاسی وزارت کشور منعکس شد و طی نامه ای رسمی، وزیر کشور را در جریان ماوقع قرار دادیم.

جبارزاده اظهار امیدواری کرد تا مسوولان صداوسیما هرچه زودتر ابعاد مختلف قضیه را بررسی و نسبت به شناسایی انگیزه سازندگان این برنامه رسیدگی کامل نموده و با مسببین آن، برخورد قاطع به عمل آورند.

استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد: در هر حال از طریق وزیر محترم کشور جناب آقای دکتر رحمانی فضلی تا حصول نتیجه پیگیر موضوع خواهیم بود.

اما استاندار زنجان درخصوص برنامه طنز «فیتیله» که از شبکه دوم سیما پخش و موجبات نارحتی هم‌وطنان ترک‌زبان‌مان را فراهم آورد، به رئیس صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نامه نوشت.

در این نامه که تصویری آن نیز در اختیار خبرگزاری ایسنا (منطقه زنجان) قرار گرفته، آمده است: پخش برنامه‌ای سخیف و به ظاهر طنز از شبکه دوم سیما در روز جمعه که بخش‌هایی از آن حاوی اهانت به گروه کثیری از هم‌وطنان ترک‌زبان بود، یک‌بار دیگر این واقعیت را آشکار کرد که بی‌دقتی غیرمسئولانه در تهیه و تولید برنامه‌های اجتماعی و عدم نظارت مؤثر بر انتخاب عوامل تهیه، تولید، نظارت و پخش و کوتاهی و اهمال مسئولان در برخورد با عوامل و به وجودآورندگان این وضعیت، می‌تواند به ایجاد مشکلات اجتماعی و آسیب به تفاهم و هم‌دلی ملی منجر شود.

مردم شریف استان‌های آذری‌نشین و ترک‌زبان‌های ساکن در گستره ایران اسلامی که بخش قابل توجهی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند حق بزرگی بر گردن کشور و ملت بزرگ ایران در عرصه فرهنگ و مدنیت داشته و ضمن پیشگامی در همه حرکت‌های انقلابی و آزادی‌خواهانه تاریخ معاصر کشور و پیروزی انقلاب اسلامی، همواره در تأمین یکپارچگی و وحدت سرزمین، دفاع از کیان انقلاب اسلامی و توسعه و پیشرفت میهن اسلامی نقشی بی‌بدیل و پیشتاز داشته‌اند، عزیزتر از آن هستند که آماج اهانت‌های این‌چنینی در رسانه ملی قرار گیرند.

لذا، انتظار دارد جنابعالی با قبول مسئولیت این خطای سرزده از سوی عوامل اجرایی و با برخوردی مسئولانه، ضمن توقف پخش این‌گونه برنامه‌ها از رسانه ملی درخصوص همه اقوام و فرهنگ‌های مختلف ساکن در میهن اسلامی، دستور برخورد جدی در موضوع را صادر و با اعلام سریع و صریح اقدامات انجام یافته و عذرخواهی از مردم، زمینه خشکاندن ریشه این‌گونه اقدامات را فراهم کنید.

بر اساس این گزارش، استاندار اردبیل در نامه‌ای به وزیر کشور از برنامه تلویزیونی فتیله و پخش قسمتی توهین‌آمیز در این برنامه به شدت انتقاد کرد.

مجید خدابخش امروز در واکنش به سخنانی که از سوی یکی از اجراکنندگان برنامه فتیله پخش شده بود به وزیر کشور نامه ای نوشت و انزجار و اعتراض شدید مردم این استان را به این اقدام ناشایست و غیرقابل توجیه اعلام کرد.

وی در این نامه به وزیر کشور خواستار برخورد شدید و جدی با سازندگان برنامه و مدیران مربوطه شده است.

استاندار اردبیل همچنین خواستار اعمال اقدامات تنبیهی برای مقصران اصلی این امر شد تا در آینده چنین اقدامی تکرار نشود.

خدابخش همچنین در بخشی از این نامه افزوده است: مردم اجازه نمی دهند فرصت طلبان و دشمنان قسم خورده این مرز و بوم در این مقطع حساس که کشور در حال عبور از بحران های بین المللی و آماده شدن برای جهش اقتصادی است، از چنین بی تدبیری هایی با نام هنر در شکستن اتحاد ملت مسلمان ایران بهره برداری کنند.

این امر واکنش مجلسی‌ها را نیز در پی داشت طوری که کمال الدین پیرموذن نماینده مردم اردبیل و مسعود پزشکیان نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی اعتراض کرده و خواستار برخورد جدی با عوامل این بی احترامی و عذرخواهی رسمی از سوی سازمان صدا و سیما شدند.

دانشگاه تبریز هم در محکومیت توهین به مردم بزرگ و فرهیخته آذربایجان در یک برنامه تلویزیونی بیانه ای صادر کرد.

متن کامل این بیانیه بدین شرح است:

«دین مبین اسلام به عنوان آخرین و کامل ترین برنامه هدایت بشر، ملاک برتری و فضیلت را تقوا قرار داده و رنگ ها، نژادها و زبان ها به عنوان یک واقعیت اصیل و قابل احترام بوده و برای شناسایی اقوام است که می بایستی ارج نهاده شود.

در ایران عزیز، در طول تاریخ، اقوام مختلف با آیین، فرهنگ و زبان های خاص خود، زندگی خوب و مسالمت آمیزی باهم داشته و همواره محور وحدت آنها عِرق ملی، وطن دوستی و باورهای دینی مشترک بوده است.

با این وجود، همواره کسانی هستند که این وحدت بی نظیررا نشانه رفته و گاها افراد ناآگاه و نادان،آب در آسیاب دشمن می ریزند و در مسیر خلاف وحدت قدم بر می دارند.

نمونه ای از این کارهای مشمئز کننده پخش برنامه ای توهین آمیز نسبت به مردم فرهیخته آذربایجان در یک برنامه تلویزیونی است که از نگاه همگان کاری مذموم و محکوم است.

دانشگاه تبریز هر حرکتی را که به وحدت و یکپارچگی و همدلی ملت بزرگ ایران خدشه وارد کند، تقبیح نموده و خواستار برخورد قاطع با عاملین این برنامه تلویزیونی است.»

استاندار آذربایجان غربی هم به برنامه پخش شده از شبکه دو صدا و سیما واکنش نشان داد.

قربانعلی سعادت، استاندار آذربایجان غربی با ارسال نامه ای به وزیر کشور به برنامه پخش شده از شبکه دو صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران اعتراض خود را اعلام کرد.

در متن این نامه آمده است:

«جناب آقای رحمانی فضلی

وزیر محترم کشور

با سلام و احترام و عرض ارادت

استحضار دارید ایران رنگین کمانی از اقوام ایرانی است و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از شبکه های مختلف صدا و سیما برنامه هایی را در زمینه های مختلف تهیه و پخش می کند که موجب اعتراض اقوام مختلف ایرانی بوده است اخیراً هم از شبکه 2 برنامه ای پخش گردیده که موجب به استهزاء گرقتن آذری زبان های کشور شده است، این اولین بار نیست که از رسانه ملی چنین برنامه هایی تهیه و پخش می گردد از آنجایی که حساسیت موضوع در مقاطع مختلف که موجب آزردگی خاطر و اعتراض مردم را در پی داشته و هزینه های را برای نظام بوجود آورده بود کاملا برای مسئولین صدا و سیما محرز است به نظر می رسد جریانی که احتمالا با نفوذ دشمن هدایت و نسبت به این مسایل در شرایطی که کشور احتیاج به آرامش و همدلی و همزبانی دارد دامن می زند چنین رفتارهایی قطع و یقین مورد تائید نظام و مسئولین نیست ولی با ایجاد اختلال در آرامش کشور نظر دشمن است که صدا و سیما کنترل لازم را به این مسایل اعمال نمی کند.»

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۴-۰۸-۱۷ ۱۹:۲۶

بابا بيخيال چه خبره جوگيرشديد؟؟ چه گيري داديد

avatar
۱۳۹۴-۰۸-۱۸ ۲۳:۳۳

گير؟؟ عجب

avatar
۱۳۹۴-۰۸-۱۷ ۱۹:۵۳

برنامه طنز بوده و هيچگونه توهين عمدي در کار نبوده همه ما يکي هستيم و تقوا و انسانيت ملاک برتري انسانهاست نه طايفه و قوم و نژاد... اين گروه سالها براي شاد کردن دل بچه هاي يتيم و معلول و بيمار از خود گذشتند و حالا با يک برنامه که سهوا اتفاق افتاده اينهمه قشون کشي و سياسي بازي نياز نيست.

avatar
۱۳۹۴-۰۸-۱۸ ۲۳:۳۸

وقتي ميگين همه ما يکي هستيم، بايد اينو تو عمل نشون بدين ، فقط به حرف نيس که عزيز -حق باشماست ، درمورد اين گروه درست ميگين ، اما وجدانا ، اين شوخي و اين قصه ، واقعا نياز بود؟؟؟ اونم درمورد اذري زبان هايي ک واقعا حساس شدن ، بعد از اتفاقي که توي فوتبال افتاد -

avatar
۱۳۹۴-۰۸-۱۷ ۲۳:۵۹

اين بي ادبي ها بايد با جواب قاطع همراه باشد و صرف عذرخواهي اثر خاص خود را نخواهد داشت بلکه عاملان اين برنامه بايد با جديت مجازات شوند و محروميتهايي هم براي اين برنامه و عاملا آن بايد در نظر گرفته شود تا شايد مايه عبرت آيندگان شود تا جرئت توهين به هيچ نژاد و قومي در ايران اسلامي بعد از اين نباشد. بنده خودم هم آذري زبان هستم و با ديدن اين برنامه شوکه شدم و اعصابم به هم ريخت. البته دغدغه اصلي من در اين است که در سال همدلي و هم زباني که از سوي مقام معظم رهبري نام گذاري شد چرا بايد چنين اتفاق بيافتد

avatar
۱۳۹۴-۰۸-۱۸ ۰۰:۲۲

بسيار حرکت زشت و زننده اي است که باعث تفرقه افکني و تنش زايي ميشود و من اين کار را به شدت محکوم کرده و از مسوولان خواهش ميکنم قاطعانه با عوامل اين برنامه برخورد کنند

avatar
۱۳۹۴-۰۸-۱۸ ۱۰:۱۹

يا يه مجري يه شعاري ميده که هيچم توهين نبوده و تو ورزش الان خيلي عاديه و در مقابل الفاظ رکيکي که تو ورزشگاها رد و بدل ميشه چيزي نيس همه ژشت فرهنگي و انسان دوستي و شعور ميگيرن و نظر صادر ميکنن و محکوم ميکنن. حالا چي شده که توهين به يک قوميت عظيم اينقد براتون عادي شده و طنز رو با لودگي اشتباه ميگيرين. بچه هاتون ميخوان با اين فرهنگ بزگ بشن؟ توهين عمدي غير عمدي ديگه چه صيغه ايه. صد تا عوامل داره يه برنامه تا روي کار بياد. مسئول يا مسئولاني که بايد نظارت داشته کارشو درست انجام نداده و بايد پاسخگو باشن. اونايي که سنگ کوروشي رو به سينه ميزنيد که هيچ سند معتبري از حرفاش نيس لاقل يکم از حرفاي الکي همون ياد بگيريد.چقدر نادونن اونا که زماني اين تفرقه رو ميندازن که دشمن پشت مرزا کمين کرده و الان کشور نيازمند وحدته.اونوقت يه عده با لودگي و به بهانه طنز ميخوان بچه ها رو شاد کنند. و توهين رو ياد بدن و بگن ما حق داريم به هر بهانه اي خودمونو شاد کنيم. شماها نميخواد کار خير و مذهبي ياد بچه ها بدين. فرهنگ و ادب رو به بچه ها ياد بدين. نه توهين

avatar
۱۳۹۴-۰۸-۱۸ ۱۱:۱۳

بيخيال بابا! چرا اينقدر شلوغش ميکنيد.

avatar
۱۳۹۴-۰۸-۱۸ ۱۲:۴۹

آقاي تهيه کننده برنامه به اصطلاح "مردمي و پربيننده فيتيله "خيلي دوست دارم به اين سوالات جواب بديد: 1)آيا راه بهتري براي آموزش مسواک زدن به کودکان بدبخت اين کشور وجود نداشت؟ يا حتما بايد به بچه ها آموخت که نکند به جاي مسواک از فرچه دستشويي استفاده کنند.... 2) چرا بايد موضوع عدم تشخيص مسواک از فرچه دستشويي توسط شخص ترک زبان ارائه شود؟ 3) اگر هدفتان ياددهي مفهوم مسواک با اين سناريو!!!(مزخرف) بود چرا از فارسي زبانها استفاده نکرديد؟ واقعا متاسفم واقعا ناراحتمون کرديد... اين برنامه توهين به کل مردم ايرانه ... يعني بچه هاي ايران فرق مسواک و فرچه دستشويي رو نميدونند؟؟؟؟

avatar
۱۳۹۴-۰۸-۱۸ ۲۰:۵۳

جواد رضويان هم از لهجه قمي استفاده کرد اونم چه استفاده اي اون وخت مردم قم نه تنها بدشون نيومد بلکه استقبال کردن

avatar
۱۳۹۴-۰۸-۱۸ ۱۳:۱۳

بس کنيد ديگه حالا مگه چي شده! سهوي بوده ديگه

avatar
۱۳۹۴-۰۸-۱۹ ۱۰:۲۳

منم ميتونم چند تا توهين کنم بگم سهوي بوده يا اينکه بگم توهيني نبوده همه ما با هم برادريم و ايراني و ...

avatar
۱۳۹۴-۰۸-۱۸ ۱۴:۰۰

فيتيله ها چرا به ترکا اهانت ميگنند برنامه را اجرا کنند واقعا که

avatar
۱۳۹۴-۰۸-۱۸ ۲۲:۲۷

کليپ برنامه را ديدم خيلي بيمزه و توهين آميز بود بعد ميگن چرا مردم تلویزیون نمی بینند

avatar
۱۳۹۴-۰۸-۱۸ ۲۳:۲۷

در اين برهه از تاريخ ايران اسلامي و در سال انتخابات اين افراد با اين کار مي خواهند چه گلي بر سر ايران اسلامي بزنند.

avatar
۱۳۹۴-۰۸-۱۸ ۲۳:۵۲

به نظر من که مسئولين به موقع واکنش نشون دادند. ديگه لازم نيست ملت چند ماه هم مشغول اين بحثهاي بيهوده بشند. اگه دقت کنيد مسائل مهمتري هست که يک جوان ايراني بايد به آنها توجه کنه. دشمن هر چند يکبار با اين کارها سرکارمون ميذاره حيفه که وقت و انرژي که ميتونه براي آينده سرمايه گذاري بشه تو خيابونها و صفحات اينترنت با فحاشي تحليل بره. چرا براي ويران کردن شهر خودمون بريزیم تو خيابون؟ و اون طرف هم به ما بخندن.

avatar
۱۳۹۴-۰۸-۱۹ ۰۰:۲۵

با سلام. دوستان اذري عزيز بي شک کارشون خوب نبوده .اما اين سهوي بوده چون اگه دقت کنين ميبينيد که بازيگراش اذري هستند.

avatar
۱۳۹۴-۰۸-۱۹ ۰۱:۴۲

درسته کار غلطي بوده ولي عوامل برکنار شدنو همه عذرخواهي کردن. اينهمه جارو جنجال ديگه حالا يا آگانه يا بدون آگاهي دارن آرامش مردمو بهم ميزنند. اگه صدا وسيما عذرخواهي نکرده بود يه چيزي، ولي الان که همه عذرخواهي کردن

avatar
۱۳۹۴-۰۸-۱۹ ۰۸:۲۸

با سلام ما تورکيم تورکها 18 قوم دارند و ما جز قوم اذري تورکها هستيم

avatar
۱۳۹۴-۰۸-۲۰ ۰۹:۰۴

سلامتي همه شماليا که چند تا نسخه از سريال پايتخت ساختن ، و با لهجه ما کل ايرانو خندوندن و ما فقط با مردم کشورمون خنديديم. نه اعتراض کرديم نه مثل لرا با فيلم ايران برگر صدامون درومد نه مثل دکترا به فيلم مهران مديري نه مثل..... هيچ حرفي نزديم خوشحالي مردم ايران خوشحالي ماس. سلامتي همه اونايي که نژادپرست نيستن زنده باد ايران