• چهارشنبه / ۱۲ اسفند ۱۳۹۴ / ۲۱:۲۳
  • دسته‌بندی: ادبیات و کتاب
  • کد خبر: 94121208434
  • خبرنگار : 71365

ابراز امیدواری برای ادبیات در اختتامیه جایزه هفت اقلیم

ابراز امیدواری برای ادبیات در اختتامیه جایزه هفت اقلیم

داوران و برگزارکنندگان پنجمین دوره جایزه ادبی هفت اقلیم در مراسم اختتامیه این جایزه با اشاره به رشد کیفی آثار داستانی در سال 93 برای بهبود داستان نویسی و رمان نویسی ایرانی ابراز امیدواری کردند.

داوران و برگزارکنندگان پنجمین دوره جایزه ادبی هفت اقلیم در مراسم اختتامیه این جایزه با اشاره به رشد کیفی آثار داستانی در سال 93 برای بهبود داستان نویسی و رمان نویسی ایرانی ابراز امیدواری کردند.

به گزارش خبرنگار ادبیات ایسنا، عصر چهارشنبه (12 اسفند ماه) مراسم اختتامیه پنجمین دوره جایزه ادبی هفت اقلیم برگزار شد و این جایزه برگزیدگان خود را در این دوره معرفی کرد. در ابتدای این مراسم آیت دولتشاه، مدیرمسئول موسسه فرهنگی هفت اقلیم با ارائه گزارشی به افزایش آثار ارسال شده در این دوره اشاره کرد و گفت: پس از چند مرحله داوری بیش از 200 اثر نهایتا در هر بخش پنج اثر نامزد شدند که این آثار بیشترین امتیاز را از داوران بخش‌های رمان و مجموعه داستان گرفته بودند.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت: بنا داریم با رای هیات دبیری و داوران جایزه هفت اقلیم در دور بعد جایزه داستان کوتاه منتشر نشده را هم به جایزه هفت اقلیم اضافه کنیم تا طیف ذینفعان جایزه گسترش یابد. همچنین بنا داریم این جایزه را در بخش های موسیقی، تئاتر و هنرهای تجسمی نیز در حد توان توسعه بدهیم.

همچنین منصور علیمرادی از برگزیدگان دوره قبل جایزه هفت اقلیم با اشاره به برگزیده شدنش در این جایزه گفت: دیده شدن کتاب من در سال گذشته در این جایزه برای کار ادبی من منزلت و وجاهت آورد و من امروز مدیون هفت اقلیم و آیت دولتشاه هستم. او سخنانش را با خواندن یک شعر به پایان رساند.

سپس یونس تراکمه دبیر این دوره از جایزه هفت اقلیم بیانیه هیات دبیران این جایزه را خواند.

تراکمه با بیان این که ما اگر قائل به تفکیکی جوایز ادبی خصوصی و غیر دولتی از جوایز دولتی هستیم به دلایل ماهوی است، اظهار کرد: ماهیت این دو جایزه است که آنها را از هم جدا و گاهی در مقابل هم قرار می‌دهد. در طول این دو دهه به دلایل شرایط حاکم بر جامعه و به تبع آن به کیفیت ادبیات داستانی جوایز ادبی هم شاید در تعریف دچار دگرگونی شده باشد. اگر در شرایط عادی و البته به سامان داوران یک جایزه ادبی غیردولتی به انتخاب بهتر یا بهترین‌ها نظر به پیشینه و دستاوردهای داستان‌نویسی ایران داشتند و به همین دلیل هم در مقاطعی اثری را شایسته عنوان بهترین ندانستند ولی در این سال‌ها نوع جوایز به این بسنده شده است که در بین آثار داستانی ارائه شده در هر سال و در قیاس با آثار ارائه شده در همان سال بهترین را انتخاب کنند. از این منظر است که فعالیت این جوایز ضروری به نظر می‌رسد.

او با بیان این که از طریق برگزیدگان اعلام شده این جوایز است که می‌توان نموداری که مبتنی رشد یا سقوط کیفی ادبیات داستانی است را در دو دهه گذشته ترسیم کرد، ادامه داد:‌ در یک جامعه پویا این دیگر کار منتقدین است که علل این رشد یا سقوط را بررسی و آسیب‌شناسی کنند و از این طریق زمینه‌ساز رشد ادبیات داستانی باشند. با استناد به داده‌های همین جوایز ادبی غیردولتی در دو دهه گذشته است که می‌توان پی برد به عللی که باعث شد ادبیات داستانی ما از یک سطحی فراتر نرود. می‌توان پی برد به این که چرا در دو دهه گذشته قله یا قله‌هایی در ادبیات داستانی ما ظهور نکرده است و نزدیک به دو دهه است که ادبیات داستانی ایران منتظر حضور و ظهور این قلل است.

دبیر جایزه هفت اقلیم افزود: جوایز ادبی غیردولتی در کنار کارکردهای دیگر تنها امکانی است که بازتاب دهنده این سطح داستان نویسی در یک دوره است. آسیب شناسی حذف جوایز متعدد غیردولتی هم از این منظر قابل بررسی است. با تعدد جوایز ادبی غیردولتی آثار شاخص هر سال معرفی و دیده می‌شوند.

این نویسنده سپس اظهار کرد: ما دبیران این دوره جایزه هفت اقلیم در گام اول فقط و فقط برای روشن نگه داشتن این چراغ جایزه ادبی غیردولتی مسئولیت قبول کرده‌ایم تا فارغ از هر عیب و حسنی که کارمان دارد، کمک کنیم این شعله هم همچون شعله‌های جوایز ادبی غیر دولتی ارزشمند دیگر خاموش نشود. هدف ما در گام اول جلوگیری از خاموش شدن آخرین شعله است. اگر نقصی در کار ماست که قطعا هست از این منظر است که شاید کمی قابل توجیه باشد. باید کمک کنیم این شعله را نگه داریم تا شاید در ادامه نورش فروزان‌تر شود و شعاع وسیع‌تری را روشن کند.

یونس تراکمه سخنانش را با یادکردی از سهیلا بسکی، محمدعلی سپانلو و ابوالحسن نجفی که هر یک به طریقی در رشد و بالندگی ادبیات نقش داشته‌اند به پایان رساند.

در بخش دیگری از مراسم ناهید طباطبایی عضو هیات داوران بخش مجموعه داستان پنجمین دوره هفت اقلیم نیز گفت: در سال 1393 شاهد موجی جدید از نویسندگان داستان کوتاه بوده‌ایم. بسیاری از این کتاب‌ها واقعا خواندنی هستند و به گمانم داستان کوتاه بعد از سال‌ها به راه درستی رفته است.

همچنین مهدی یزدانی خرم عضو هیات داوران بخش رمان پنجمین دوره جایزه هفت اقلیم گفت: سالی که گذشت برای رمان ایرانی سال بهتری بود. این بهتر بودن الزاما به معنای از بین رفتن تاثیر چندین و چند سال فشار بر رمان‌نویسان ایرانی نیست. چون همه می‌دانیم سال‌ها مهرورزی چه صدماتی به ادبیات این کشور و چه لطمه روحی و روانی به نویسندگانش وارد آورده است اما بادها خبر از تغییر فصل می دهند؛ هر چند بسیاری از مشکلات مهم این ادبیات لاینحل باقی مانده است. هر چند با ریزش مخاطب روبه‌رو هستیم و همهمه و سر و صدای مخالفان رمان ایرانی که درباره آینده این رمان مردد هستند، بلند است ولی ما ناچار و محکوم به امید بوده و هستیم.

این نویسنده افزود: سال 93 نیز در همین فرآیند سال پر افت و خیزی بود که در آن نویسنده‌های جوان و کاربلد خود را نشان دادند و لحظات روشنی برای این ادبیات رقم زدند. همین امر است که ادبیات ایران را قطعا زنده نگه می دارد. هیات داوران بخش رمان پنجمین جایزه هفت اقلیم که به عنوان یکی از معدود جوایز خصوصی زنده مانده است، ضمن امید به روند رو به رشد کمی و کیفی این ادبیات آرزو دارند ادبیات ایران بیش از پیش جان بگیرد.

او در پایان سخنانش از فتح‌الله بی‌نیاز و عبدالرحیم جعفری یاد کرد و گفت عبدالرحیم جعفری از کسانی بود که امسال درگذشت؛ در حالی که پیکرش را به انتشاراتش راه ندادند اما تا آخرین لحظه امیدوار بود و من فکر می کنم این اتفاق بالاخره روزی رخ خواهد داد.

به گزارش ایسنا در ادامه آثار برگزیده و شایسته تقدیر پنجمین دوره جایزه ادبی هفت اقلیم به این شرح معرفی شد:

در بخش مجموعه داستان، «عادت‌های صبحگاهی» نوشته آسیه نظام‌شهیدی برگزیده و «در دهان اژدها» نوشته محمدرضا زمانی به عنوان اثر تقدیری معرفی شد.

نامزدهای بخش مجموعه داستان این کتاب‌ها بودند: «برای پیرهنت می‌میرند» نوشته ناتاشا محرم‌زاده، نشر هیلا/ «بندهای خالی» نوشته پیمان فیوضات، نشر آگه/ «پل‌ها» نوشته احمد ابوالفتحی، نشرِ چشمه/ «در دهان اژدها» نوشته محمدرضا زمانی، نشر نگاه/ «عادت‌های صبحگاهی» نوشته آسیه نظام شهیدی، نشر افراز/ «یه کار تر و تمیز» نوشته مهناز کریمی، نشر ققنوس.

داوران بخش مجموعه داستان نیز علی خدایی، ناهید طباطبایی و هادی نودهی بودند.

همچنین در بخش رمان، «تاول» نوشته‌ مهدی افروزمنش برگزیده شد و «تجریش» نوشته‌ زکریا قائمی عنوان اثر تقدیری را به خود اختصاص داد.

نامزدهای نهایی بخش رمان به این شرح اعلام شده بودند: «بوی برف» نوشته‌ شهلا شهابیان نشرِ هیلا/ «تاول» نوشته‌ مهدی افروزمنش، نشر چشمه/ «تجریش» نوشته‌ زکریا قائمی، نشر چشمه/ «طلابازی» نوشته‌ امیرحسینِ شربیانی، نشر چشمه/ «من و اتاق‌های زیر شیروانی» نوشته‌ طاهره علوی، نشر ققنوس.

داوری بخش رمان را هم عباس عبدی، کامران محمدی، فرشته احمدی، مهدی یزدانی خرم و شاپور بهیان بر عهده داشتند.

جایزه اثر برگزیده، تندیس، لوح تقدیر و یک میلیون تومان بود و جایزه اثر تقدیری تندیس و لوح تقدیر.

این دوره از جایزه «هفت اقلیم» با تغییراتی نسبت به دوره‌های قبل همراه بود. یونس تراکمه به عنوان دبیر جایزه فعالیت داشت و فرشته احمدی، مهدی یزدانی‌خرم، کاوه فولادی‌نسب، مژده دقیقی و آیت دولتشاه تیم هیات دبیری جایزه بودند.

آسیه نظام شهیدی که برای مجموعه داستان عادت‌های صبحگاهی برگزیده این دوره از جایزه هفت اقلیم شد در سخنانی گفت: امیدوارم این تشویق برای نویسنده میان‌سال و تازه کاری از طرف داوران صاحب نظر، منصفانه و به حق بوده باشد.

او افزود: می‌دانم که جوان‌های ما خیلی شایسته‌تر از من هستند و اگر این جایزه به من داده شده صرفا به خاطر منطق و دلایل داوران بوده است.

همچنین مهدی افروزمنش برگزیده بخش رمان این جایزه نیز گفت: خوشحالم که در زمانه ای که همه چیز در حال از بین رفتن است این جایزه را گرفته ام. جایزه ای که توانسته خودش را حفظ کند و قرار است توسعه پیدا کند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.