• سه‌شنبه / ۲۴ فروردین ۱۳۹۵ / ۱۳:۵۶
  • دسته‌بندی: خوزستان
  • کد خبر: 95012409929
  • منبع : نمایندگی خوزستان

/گزارش/

آب شربی که هم‌چنان گل‌آلود است!

آب شربی که هم‌چنان گل‌آلود است!

ایسنا/خوزستان با هرکسی که حرف میزنی از وضعیت نامناسب فاضلاب یا کیفیت پایین آب در خوزستان گلایه می‌کند، اما گویا برخی از مسئولان این وضعیت را نمی‌بینند و دل‌شان برای مردم نمی‌سوزد؛ باران که می‌آید فاضلاب‌ها کشش جذب ندارند و خیابان‌ها غرق آب می‌شوند، شیر آب را که باز می‌کنی آب گِل‌آلودی را می‌بینی که باید از آن استفاده کنی و این‌هاست که داد مردم را در آورده است.

با هرکسی که حرف میزنی از وضعیت نامناسب فاضلاب یا کیفیت پایین آب در خوزستان گلایه می‌کند، اما گویا برخی از مسئولان این وضعیت را نمی‌بینند و دل‌شان برای مردم نمی‌سوزد؛ باران که می‌آید فاضلاب‌ها کشش جذب ندارند و خیابان‌ها غرق آب می‌شوند، شیر آب را که باز می‌کنی آب گِل‌آلودی را می‌بینی که باید از آن استفاده کنی و این‌هاست که داد مردم را در آورده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خوزستان، استانی که همیشه پرچمدار زندگی مدرن در کشور بوده، این روزها باز هم با مشکل فاضلاب و کیفیت پایین آب مواجه است؛ مساله‌ای که از ابتدایی‌ترین نیازها برای زندگی در شهرهاست؛ کلانشهر اهواز و شهرهای دیگر استان در حال تجربه این وضعیت نامناسب هستند؛ مشکلی که باید از سوی شرکت آب و فاضلاب استان پیگیری و به آن رسیدگی شود اما هم‌چنان مردم استان شاهد این وضعیت و بی‌توجهی‌ها هستند.

خوزستانی‌ها امید داشتند تا با روی کارآمدن مدیرعامل فعلی شرکت آبفای خوزستان که در ابتدای تیرماه سال 93 با حضور حمیدرضا جانباز تودیع شد، شاهد عملکرد مطلوب‌تری از سوی این شرکت در استان باشند و بخشی از مشکلات استان در این زمینه حل شود، اما اکنون پس از گذشت بیش از یکسال و 9 ماه هنوز عملکردی از سوی این شرکت، حداقل به رسانه‌های استان ارائه نشده و مشکلات آب و فاضلاب استان هم چند برابر شده است.

با یک بررسی رسانه‌ای از ارائه عملکرد توسط این شرکت و با نگاهی به آرشیو خبرگزاری ایسنا تنها 10 خبر از زمان تصدی مدیریت فعلی به چشم می‌خورد که 4 خبر به صورت مصاحبه با معاونت شرکت و 6 خبر دیگر که مربوط به مدیرعامل بوده به صورت دریافتی کار شده است.

آبفا وضعیت مناسبی ندارد

احمد سیاحی، معاون امور عمرانی استانداری خوزستان در پاسخ به پرسشی در زمینه وضعیت نامناسب آب شرب در شهرهای استان و حتی مناطقی از اهواز، با اشاره به عملکرد شرکت آبفا خوزستان در پاسخ به خبرنگار ایسنا گفت: شرکت آب و فاضلاب خوزستان دارای وضعیت مناسبی نیست و حتی در امور جاری خود نیز دچار مشکلات اساسی است.

وی اظهار کرد: این شرکت بیش از 670 میلیارد تومان به مشاورین، پیمانکاران و فروشندگان کالا بدهکار است و باید این مسأله تعیین تکلیف و بدهی‌های طلبکاران پرداخت شود.

سیاحی افزود: همه شرکت‌های آب و فاضلاب در کشور دارای وضعیت اقتصادی مناسب نیستند اما شدت و ضعف در برخی استان‌ها وجود دارد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر شهرهای تحت پوشش شرکت آبفای خوزستان حتی امکان پرداخت حقوق کارکنان خود را ندارند و در این زمینه مشکلات فراوانی وجود دارد.

سیاحی در خصوص حل برخی مشکلات فاضلاب استان عنوان کرد: طبق مصوبه شورای عالی آب، شهرهایی که در حاشیه رودخانه کارون قرار دارند، اعتبار موردنیاز طرح‌های فاضلاب آن‌ها تأمین می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در بحث رفع مشکلات فوری آبفای خوزستان، مکاتبات متعددی با وزیر کشور، معاون اول رییس جمهور و رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی انجام گرفته و قرار است در اولویت اول 60 میلیارد تومان به این شرکت پرداخت شود.

سیاحی گفت: امیدواریم با اعتباری که به این شرکت در سال جاری تعلق می‌گیرد، بخشی از بدهی‌های خود را پرداخت کند و هم‌چنین بخشی از پروژه‌های نیمه کاره تکمیل شود.

وی درخصوص ارائه عملکرد از سوی شرکت آب و فاضلاب خوزستان عنوان کرد: تاکنون عملکردی به صورت مکتوب از این شرکت درخواست نشده اما از ریز تمام جزئیات این شرکت اطلاع دارم.

یکی دیگر از مهم‌ترین انتقاداتی که به این شرکت و به خصوص مدیرعامل آن وارد است، راکد بودن پروژه‌های عمرانی و رهاسازی این پروژه‌های ضروری به صورت نیمه کاره در زمانی است که حوزه آب و فاضلاب به عنوان یکی از شاخص‌های رشد در جهان مطرح است و باعث شده تا خوزستان از ایده‌آل‌های رشد و توسعه فاصله فراوانی داشته باشد.

خوزستان، آب و فاضلاب و مشکلات همیشگی

هم‌چنین درخصوص عملکرد شرکت آبفا خوزستان تعدادی از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی هم اعلام کردند که استان همیشه در بحث آب و فاضلاب دچار مشکلات فراوانی بوده است و حتی بسیاری از شهرستان‌های خوزستان در تامین آب به‌خصوص آب آشامیدنی مشکلات فراوانی دارند که باید به آن‌ها رسیدگی شود. هم‌چنین پروژه‌های نیمه‌کاره در بخش آب و فاضلاب استان نیز بسیار زیاد است که باید از سوی این شرکت رسیدگی و به مشکلات مردم در این بخش توجه شود.

محسن پویا، یکی از مدیران عامل سابق شرکت آب و فاضلاب خوزستان و معاون عمرانی سابق استاندار خوزستان در زمینه مشکلات آب و فاضلاب استان با تاکید بر این نکته ‌که موفقیت هرمجموعه ثمره عملکرد مدیریت آن است، به خبرنگار ایسنا گفت: مردم خوزستان بسیار محجوب هستند و مدیران خود را چندان به چالش نمی‌کشند و از آن‌ها حقوق خود را درخواست نمی‌کنند. شاید به این دلیل است که بسیاری از مدیران نسبت به آن‌ها بی‌توجه هستند و زمینه‌های نقد در استان ضعیف است.

مدیرعامل سابق شرکت آب و فاضلاب خوزستان درخصوص 6 سال عملکرد مدیریت خود در این مجموعه، عنوان کرد: در مجموعه کاری که طی این مدت در این شرکت انجام گرفت تنها یک هدف مدنظرم بود و آن این‌که مدیر باید کار کند و اگر در اتاق بنشیند، فکر کند، کار استان پیش نمی‌رود و هیچ فایده‌ای ندارد.

وی گفت: در دوره مدیریتی خود توجه به بحث کیفیت و کمیت آب، بخش فاضلاب و تصفیه‌خانه‌ها را بسیار مدنظر داشتم زیرا کمبودهای فاحشی در این زمینه‌ها در خوزستان وجود داشت و اکنون نیز وجود دارد.

پویا تصریح کرد: با توجه به این‌که در دوره مدیریت خود از بحران‌های استان با خبر بودیم، در ابتدا بحث کیفیت آب را پیگیری کردیم که در این خصوص در سال 85 طرح جامع آبرسانی همه شهرهای خوزستان مصوب شد. این طرح یک طرح بسیار عظیم بود که آب تمام شهرهای استانی را از سرمنشا رودخانه‌ها که آب مطلوبی است می‌گرفت و به شهرها تخصیص می‌داد؛ این امر با هدف بهبود کیفیت آب مصرفی در شهرستان‌های استان صورت گرفت.

وی گفت: در طول 6 سال مدیریت، بیش از نیمی از کنتورهای خراب که در استان موجب پرتی آب می‌شدند تعویض شد تا پرتی آب کم شود و بتوان آب را در استان مدیریت کرد. هم‌چنین در این دوره احداث دو تصفیه‌خانه بزرگ در آبادان و خرمشهر اجرایی شد.

وضعیت فاضلاب خوزستان فاجعه است

پویا با اشاره به این نکته که وضعیت فاضلاب در استان فاجعه است، عنوان کرد: اولویت و ضرورت اجرای شبکه فاضلاب در خوزستان از تمام شهرهای کشور بیشتر و واجب‌تر است و یکی از موضوعاتی است که باید به شدت به آن توجه شود. بیش از 70 درصد از زمین‌های شهرستان‌های استان قابلیت جذب آب را ندارند و این مساله باعث می‌شود فاضلاب خوزستان به یک فاجعه تبدیل شود.

وی ادامه داد: در خصوص حل برخی مشکلات فاضلاب خوزستان در دوره مدیریتی خود، 5 فاینانس جهت احداث تصفیه‌خانه فاضلاب در استان انجام گرفت و منجر به عقد قرارداد شد.

پویا تصریح کرد: معتقدم کسی نمی‌تواند در دوره مدیریتی خود یک‌جا بنشیند و بگوید دیگران نمی‌گذارند که من کار کنم یا پولی برای انجام کار وجود ندارد؛ بلکه وظیفه مدیر این است به دنبال راه‌حلی برای مشکلات مجموعه تحت نظر خود باشد و برای حل آن‌ها تلاش کند. مدیر در دوره مدیریتی خود باید از ترفندهای مدیریتی برای مقابله با کمبود منابع کمک بگیرد تا بتواند مشکلات به وجودآمده را حل کند.

وی ادامه داد: بخشی از بدهی‌های شرکت آب و فاضلاب مربوط به بدهی‌های سنواتی است که به دلیل مابه‌التفاوت نرخ تولید آب و نرخ فروش آن در هر دوره به وجود می‌آید و با گذشت این سال‌ها هر دوره به میزان بدهی گذشته افزوده می‌شود که این بدهی به هیچ دوره مدیریتی ارتباط ندارد و تنها راه‌حل آن، این است که دولت این مابه‌التفاوت نرخ‌ها را به نوعی جبران کند.

پویا با ارائه برخی راه‌حل‌ها برای حل مشکلات حوزه آب و فاضلاب گفت: در کل برای تامین اعتبار در بخش آب و فاضلاب می‌توان از راه‌های مختلف مانند فایناس‌ها که نیازی به اعتبارات دولتی ندارند یا پروژه‌هایی که از گذشته آماده شده‌اند، بهره برد و از این طریق در بحث فاضلاب‌ها، شبکه‌های آب و تصفیه‌خانه‌ها نسبت به حل مشکلات مردم استان اقدام کرد.

مشکلات آب و فاضلاب هم‌چنان پا برجاست

درخصوص مشکلات آب و فاضلاب در شهرهای استان علیرضا گروئی، فرماندار مسجدسلیمان نیز گفت: مشکلات آب و فاضلاب مسجدسلیمان هم‌چنان پابرجا هستند و شرکت آب و فاضلاب خوزستان به دلیل کمبود منابع مالی هیچ اقدامی که گره‌گشا باشد در زمینه حل این مشکل انجام نداده است.

وی افزود: وضعیت آب و فاضلاب این شهرستان مناسب نیست و باعث بروز مشکلات فراوانی برای مردم شده است که باید از سوی مسوولان و شرکت آبفا خوزستان به آن رسیدگی شود.

گروئی تصریح‌ کرد: در حال حاضر فقط 50 درصد از آب شرب مردم به صورت 24 ساعته و شبانه‌روزی است. متأسفانه به دلیل این‌که آب شرب به صورت شبانه‌روزی در کل شهرستان جریان ندارد‏، مردم مجبور هستند آب را در تانکر ذخیره‌سازی کنند که این مساله با توجه به گرمای استان، آن‌ها را دچار مشکل کرده‌ است.

وی تاکید کرد: هم‌چنین در حال حاضر تنها 1.5 کیلومتر شبکه‌گذاری فاضلاب در شهرستان انجام شده که لازم است شرکت آبفای استان در زمینه فاضلاب اقدامات جدی انجام دهد و ما از نظر فاضلاب وضعیت مناسبی نداریم و از دیگر شهرهای استان بسیار عقب هستیم.

مدیرعامل موردنظر پاسخگو نیست

پس از تلاش‌های فراوان خبرگزاری ایسنا برای برقراری ارتباط با مدیرعامل آب و فاضلاب خوزستان جهت دریافت گزارش عملکرد و پاسخ به برخی از پرسش‌ها از سوی وی، متاسفانه مدیرعامل شرکت آبفا خوزستان پاسخگو نبود؛ هم‌چنین بعد از پیگیری‌های چندماهه این خبرگزاری برای حضور وی در تحریریه و گلایه از روابط عمومی، در نهایت تنها با این پاسخ مواجه شدیم که "اگر مدیریت تمایل به برگزاری نشست داشته باشند حتما خودشان به روابط عمومی اعلام می‌کند و روابط عمومی مشکلی برای حضور در تحریریه ایسنا ندارد".

با این وجود ایسنای خوزستان هم‌چنان در انتظار پاسخگویی مدیرعامل آبفای استان خواهد بود.

لازم به یادآوری است که در هفته گذشته شاهد حضور مدیرعامل آب و فاضلاب خوزستان در مرکز سامد استانداری خوزستان جهت دیدار مردمی بودیم که طی آن اعضای شورای شهر برخی از شهرهای خوزستان از جمله منطقه جنت مکان گتوند مشکلات مربوط به تامین آب شرب شهری و نیز دفع فاضلاب را مطرح و مقرر شد شرکت آبفای خوزستان آن را پیگیری کند.

به نظر می‌رسد استاندار خوزستان نیز از مشکلات شرکت آبفای خوزستان و بعضا مشکلات مدیریتی این شرکت بی‌اطلاع نیست؛ به این استناد ‌که از نیمه دوم سال‌ گذشته برخی جلسات و کارگروه‌های مهم استانی در ادارات و شرکت‌های مربوطه با حضور استاندار برگزار شد اما با وجود مشکلات بسیار در بخش آب و فاضلاب استان، جلسه‌ای در این شرکت با حضور استاندار برگزار نشد.

چالش‌های فراوانی مانند عدم تخصیص اعتبارات دولتی و انباشت بدهی‌هایی که گریبانگیر این شرکت شده، مشکلات فراوانی برای مدیریت آن به وجود آورده است اما مدیریت صحیح زمانی محقق می‌شود که از طریق اعتبارات جاری شرکت، بخشی از مشکلات حل و با تصمیمات صحیح و بهره‌گیری از افراد کارآمد، در مسیر انجام پروژه‌ها و حل مشکلات شرکت گام برداشته شود.

باید دید که آیا تنها مشکل این مدیریت غیر بومی که مورد حمایت بخش‌های مختلف بوده کمبود بودجه تخصیص‌یافته به شرکت است یا مسائل دیگری هم وجود دارد که به‌راحتی مشکلات بخش آب و فاضلاب را می‌بینند و کک‌شان برای مردم خوزستان نمی‌گزد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.