• یکشنبه / ۱۰ تیر ۱۳۹۷ / ۱۵:۳۵
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: 97041005524
  • منبع : نمایندگی هرمزگان

دروازه‌بان سابق تیم استقلال خوزستان:

هرکس جای بیرانوند بود به تیم ملی دعوت می‌شد/گفتند که نباید مقابل پرسپولیس بازی کنی

هرکس جای بیرانوند بود به تیم ملی دعوت می‌شد/گفتند که نباید مقابل پرسپولیس بازی کنی

ایسنا/هرمزگان ابتدا خود را با نمایش صحنه پریدن به روی توپ قبل از زدن ضربه پنالتی بازیکن تیم شهرداری یاسوج در برنامه نود مطرح کرد اما دیری نگذشت تا با مدل موهایی شبیه "هیگوئیتا"، دروازه‌بان سال‌های دور تیم ملی کلمبیا توانست نگاه‌ها را به سمت خود جلب کند، گرچه طی این سال‌ها تیم‌های بسیاری را عوض کرد اما شاید به آنچه حقش بود، دست نیافته که می‌توان علت آن را در دل پردرد این دروازه‌بان هرمزگانی جست‌وجو کرد.

پرویز کریمی در گفت‌وگو با ایسنا، ‌با بیان اینکه در حال حاضر 31 ساله و متولد شهر رودان است، افزود: فوتبال خود را از شهر رودان و تیم شاهین مهر زیر نظر محمد کریمی آغاز کردم.

وی با اشاره به اینکه یک روز به دلیل نداشتن دروازه‌بان به دلیل فیزیک بدنی مناسبی که داشتم در درون دروازه قرار گرفتم، اضافه کرد: از گذشته در پست دروازه‌بانی استعداد فراوانی داشتم اما علاقه‌ای به آن نداشتم تا اینکه حضور در اردوی تیم ملی دانش‌آموزی سبب افزایش انگیزه‌ای شد تا دیگر در پست دروازه‌بانی ماندگار شوم.

بدون واسطه به شهید قندی رفتم/فصل جدیدی از دنیای حرفه‌ای فوتبال به رویم باز شد

دروازه‌بان سابق تیم‌های استقلال خوزستان و اهواز با بیان اینکه پس از حضور در تیم منتخب استان و مسابقات کشوری در شهر یزد، استعدادیاب‌های تیم شهید قندی یزد از عملکردم خوششان آمد و همین موضوع سبب حضورم در تیم شهید قندی یزد شد، اضافه کرد: پس از حضور در لیگ دسته اول به همراه این تیم، به‌عنوان سهمیه جوانان به همراه تیم شهید قندی یزد در مسابقات لیگ برتر حاضر شدم.

کریمی با اشاره به اینکه حضور در لیگ برتر به‌طور حتم تفاوت‌های زیادی داشت و زندگی جدیدی از دنیای حرفه‌ای فوتبال را برایم به نمایش گذاشت، عنوان کرد: در ابتدای کار به دلیل آنکه تاکنون چنین فضایی را تجربه نکرده بودم، نتوانستم تمرینات خوبی داشته باشم اما به‌مرور خود را با شرایط جدید وقف دادم.

وی با بیان اینکه به پیشرفت در دروازه‌بانی علاقه وافری داشتم، اظهار کرد: بدون هیچ واسطه‌ای راهی تیم شهید قندی یزد شده بودم و تنها با تست دادن و نمایش عملکردم توانسته بودم در تیم شهید قندی یزد حاضر شوم.

کریمی با اشاره به اینکه سال نخست در تیم شهید قندی یزد قرارداد مالی نداشت اما از سال دوم با 7 میلیون تومان توانست به‌عنوان دروازه‌بان سوم در لیست این تیم در مسابقات لیگ برتر جای بگیرد، خاطرنشان کرد: فصل پس از سقوط تیم شهید قندی یزد به لیگ یک، با سهمیه امید و به علت علاقه مجید جلالی راهی تیم پاس شدم اما چون با تیم شهید قندی قرارداد داشتم به اصرار مدیرعامل باشگاه به‌ناچار به این تیم بازگشتم و در مسابقات لیگ یک حاضرشده و در تمامی مسابقات به زمین رفتم.

زمانی در کشورمان بندرعباس را با نام تیم فوتبال شهرداری می‌شناختند

این دروازه‌بان هرمزگانی با بیان اینکه فصل بعدازآن به تیم شهرداری بندرعباس پیوستم، تصریح کرد: چند سال متوالی در تیم شهرداری بندرعباس بودم زیرا شهرداری بندرعباس پتانسیل صعود داشت و می‌توانست از این بیشتر در فوتبال کشورمان مطرح شود اما ریشه سیر نزولی‌اش در بی‌تجربگی در برخی زمینه‌ها بود.

وی ادامه داد: شهرداری بندرعباس در ابتدا کارش را خوب شروع کرد و حتی زمانی در کشورمان بندرعباس را با نام تیم فوتبال شهرداری می‌شناختند اما به‌یک‌باره شرایط تغییر کرد، چون اجازه داده شد افراد غیر فوتبالی از خارج از استان در تیم شهرداری دخیل شوند و با نیت و قصد هدف‌دار ولی ظاهر دلسوز مانع از موفقیت‌های تیم شهرداری بندرعباس شوند.

کریمی با انتقاد از اینکه ورزش باید از سیاست جدا شود، اظهار کرد: تا زمانی که ورزش با سیاست گره بخورد نمی‌توان موفقیتی را تصور کرد زیرا سیاست و ورزش دو مقوله متفاوت است که هیچ سنخیتی با یکدیگر ندارند و اداره کردن سیاست با ورزش از زمین تا آسمان تفاوت دارد.

به نشانه اعتراض به داوری مانع زدن پنالتی بازیکن حریف شدم

دروازه‌بان سابق تیم‌های استقلال خوزستان و اهواز در خصوص صحنه‌ای خاطره‌انگیز در رقابت‌های لیگ یک فوتبال کشور که در زمان پنالتی زدن بازیکن تیم شهرداری یاسوج خود را به جلو پرتاب کرد و تا مدت‌ها به سوژه رسانه‌ها تبدیل‌ شده بود، تشریح کرد: آن حرکت به نشانه اعتراض به داوری بود زیرا اشتباه داروی در دقایق پایانی سبب شد تا آن پنالتی به سود نماینده یاسوج اعلام شود. در آن بازی به‌شدت خوب کارکردم و نمی‌خواستم گلی دریافت کنم و نمی‌خواستم آن پنالتی به گل تبدیل شود و پس‌ازآن صحنه داور با کارت قرمز مرا از بازی اخراج کرد.

ویسی نمایشم را رصد می‌کرد

وی در خصوص پیوستنش به تیم استقلال خوزستان و حضور مجدد در لیگ برتر، افزود: سال آخری که در تیم شهرداری بندرعباس حضور داشتم، عبدالله ویسی بازی‌هایم را در این تیم دنبال می‌کرد و پس از ابراز علاقه‌مندی به‌عنوان دروازه‌بان دوم راهی این تیم شدم و پیش از بنده "فابیو کاروالیو" به‌عنوان دروازه‌بان نخست نیز جذب‌شده بود.

کریمی با بیان اینکه نمی‌خواستم پا پس بکشم و برای رسیدن به دروازه‌بان اولی از هیچ تلاشی فروگذار نبودم، اضافه کرد: از هفته سوم با اعتماد سرمربی تیم، در درون دروازه قرار گرفتم و توانستم تا انتهای فصل تمامی مسابقات را بازی کنم.

وی با اشاره به اینکه تیم استقلال خوزستان ‌قدرتمند و مدعی بسته‌شده بود و دراین‌بین توانستم عملکرد خوبی از خود برجای بگذارم، اظهار کرد: فصل بعد یکسری اتفاقات پیش آمد که هیچ موقع آن را به زبان نیاوردم چون دوست نداشتم نان کسی را ببرم و علیه کسی صحبت کنم، درحالی‌که خودم ضربه خوردم تا کسی آسیب نبیند.

دروازه‌بان سابق تیم استقلال خوزستان با بیان اینکه "فرانو سردارو" مربی دروازه‌بان‌های استقلال خوزستان سبکی من‌درآوردی در تمرینات به وجود آورده بود، خاطرنشان کرد: این مربی دوست داشت هرچه زودتر برود و اهل کار کردن نبود و به‌طورکلی در تمرینات شرایط خوبی نداشتیم و خدا بهتر می‌داند.

رقیبم در استقلال خوزستان هپاتیت داشت/علیه کسی صحبت نکردم تا کسی آسیب نبیند

وی در خصوص رقیب دروازه‌بانی‌اش، "سومیلا دیاکیته" دروازه‌بان اهل مالی خاطرنشان کرد: رقیب بنده دروازه‌بان تیم ملی مالی بود اما مبتلا به هپاتیت بود و به دلیل آنکه عبدالله ویسی شخصی به‌شدت روزی‌رسان و دلسوز بود، وی را در تیم حفظ کرد و بنده اعتراضی نسبت به این موضوع نکردم گرچه با مشکلات بسیاری در تمرینات مواجه بودم و حتی در خوردن آب‌معدنی هم مشکل داشتم و دقت زیادی به خرج می‌دادم.

کریمی با بیان اینکه سعی می‌کردم در تمرینات با هم درگیر نشویم و حتی در نبردها به دلیل اضافه‌وزن 15 کیلویی که داشت چندان کار سختی نبود که از وی پیشی بگیرم، تصریح کرد: با 50 درصد توانم می‌توانستم این دروازه‌بان با 100 درصد توان را بگیرم و همین عامل سبب افتم شد گرچه اعتراضی نکردم و نخواستم کسی آسیب ببیند.

وی با اشاره به اینکه یکی از سخت‌ترین فصل‌ها را سپری کردم اما نه از مربی دروازه‌بان‌ها و نه از دروازه‌بان دیگر تیم انتقاد و اعتراضی نکردم، اضافه کرد: در فصل بعد بنا به شرایط مالی مناسبی که از سوی تیم استقلال اهواز به بنده پیشنهاد شد، راهی این تیم شدم.

استقلال اهواز شرایط خاصی در فوتبال دنیا به وجود آورد

دروازه‌بان سابق تیم استقلال اهواز با بیان اینکه آن فصل تیم استقلال اهواز شرایط خاصی در فوتبال دنیا به وجود آورد، شرایطی که شاید دیگر در فوتبال دنیا تکرار نشود، ادامه داد: آدم‌هایی آمدند که اطلاع نداشتند فوتبال با چند بازیکن برگزار می‌شود و حتی توپ فوتبال را از نزدیک ندیده بودند.

وی با اشاره به اینکه تیم استقلال اهواز در آن فصل خانوادگی شده بود از مدیرعامل گرفته تا سرپرست را پسران مالک باشگاه تشکیل می‌دادند که چند مصاحبه در ابتدای فصل انجام دادند و پس‌ازآن تیم را رها کردند و رفتند، اظهار کرد: هزینه‌های مسابقات را نمی‌دادند و همین موضوع و بی‌توجهی‌های مسئولان باشگاه سبب به‌هم‌ریختگی تیم فوتبال استقلال اهواز شد.

حتی پول اجاره مسکن و غذا هم از جیب دادم

کریمی با بیان اینکه در آن فصل عملکرد خوبی داشتم و در 10 هفته نخست در برنامه نود در بین سه بازیکن ابتدایی جدول قرار داشتم، تصریح کرد: در اواسط مسابقات 13 بازیکن کلیدی تیم رفتند و از باتجربه‌ها تنها من و عادل کلاه‌کج ماندیم و سایر دیدارها را با بازیکنان جوانان و امید راهی زمین می‌شدیم به‌نوعی که پیش از برگزاری مسابقات بازنده بودیم و در آن فصل حتی یک ریال هم از تیم استقلال اهواز دریافت نکردم و حتی پول اجاره مسکن و غذا هم از جیب دادم.

دروازه‌بان سابق تیم استقلال اهواز با اشاره به اینکه پس‌ازاین اتفاقات در نیم‌فصل از تیم استقلال اهواز جدا شدم و راهی تیم آلومینیوم اراک شدم، خاطرنشان کرد: در نیم‌فصلی که در اراک بودم شرایط مناسب بود و توانستم نمایش خوبی داشته باشم تا برای فصل بعد راهی تیم گل گهر سیرجان شوم که اگر بدشانسی روز پایانی و آن پنالتی دقیقه 90+4 نبود به‌جای سپیدرود رشت اکنون گل گهر در لیگ برتر حاضر بود.

وی در خصوص فصلی که گذشت و عملکردش در تیم ماشین‌سازی تبریز اظهار کرد: ماشین‌سازی در ابتدای فصل زیر نظر رسول خطیبی تیمی منسجم و یکدست را بست و تنها هدفمان صعود به لیگ برتر بود اما پیش از شروع مسابقات مالکیت کارخانه تغییر پیدا کرد و همین موضوع و ابراز عدم علاقه به تیمداری سبب شد تا تیم ماشین‌سازی به هم بریزد.

کریمی ادامه داد: پس‌ازآنکه بازیکنان حتی قراردادهایشان را فسخ کرده بودند به درخواست رسول خطیبی به دلیل قبول مسئولیت هزینه‌های تیم توسط زنوزی، بار دیگر قرارداد خود را منعقد کردم گرچه هیچ‌گاه شرایط تیم خوب نشد و از لحاظ مالی و روحی چندان اوضاع بر وفق مراد نبود و همین موضوع سبب شد تا ماشین‌سازی با این پتانسیل بالا نتواند راهی لیگ برتر شود.

عواملی در فوتبال ایران وجود دارد که یک بازیکن نمی‌تواند در شرایط نرمال پیش رود

وی در خصوص فصل پیشرو عنوان کرد: منتظر پیشنهاد تیم‌های لیگ برتری هستم و با چند تیم صحبت کرده‌ام و اگر این پیشنهادات قطعی نشد به‌طور حتم در لیگ یک حاضرشده و در یکی از تیم‌های مدعی بازی خواهم کرد.

کریمی در خصوص نمایش علیرضا بیرانوند در مسابقات جانم جهانی، خاطرنشان کرد: اتفاقات غیر فوتبالی در کشورمان تأثیرگذار است، عواملی هستند در فوتبال ایران که یک بازیکن نمی‌تواند در شرایط نرمال پیش رود و همین اتفاقات سبب بالا و پایین شدن عملکردش می‌شوند.

هرکس جای بیرانوند بود به تیم ملی دعوت می‌شد/بیرانوند بهترین دروازه‌بان ایران است

وی با اشاره به اینکه اگر یک دروازه‌بان دیگر هم در فصلی که گذشت به‌جای بیرانوند بود، اکنون عضو تیم ملی و در جام جهانی حضور داشت، اضافه کرد: در فوتبال ایران مناسب‌ترین گزینه برای قرار گرفتن در دروازه تیم ملی بیرانوند بود زیرا اکنون بهترین دروازه‌بان کشورمان است و همان‌طور که دیدیم در جام جهانی عملکرد مناسبی داشت و توانست سربلند بیرون بیاید هرچند همان اتفاقاتی که گفتم سبب شد تا بسیاری از دروازه‌بانان همچون محمدرضا اخباری از این قافله عقب بمانند.

کریمی با بیان اینکه هیچ دروازه‌بانی در کشورمان را الگو خود قرار ندادم و همواره علاقه‌مند به سبک دروازه‌بانی ادوین ون درسار هلندی بودم، خاطرنشان کرد: البته هیچ‌کس در ایران نیست که ناصر حجازی و احمدرضا عابدزاده را دوست نداشته باشد و با بازی‌های آن‌ها خاطره نداشته باشد.

اعتصاب در آرایشگاه نرفتنم مرا شبیه " هیگوئیتا" کرد

وی در خصوص مدل موهایش در سال‌های گذشته و اینکه آیا از هیگوئیتا، دروازه‌بان سال‌های دور تیم ملی کلمبیا الگوبرداری کرده است، بیان کرد: اصلاً بحث الگوبرداری نیست. چهره و ظاهر من بحث یک یا دو سال پیش نیست بلکه من از یک مدت تصمیم گرفتم آرایشگاه نروم چون موهایم را خراب می‌کردند و همین امر سبب شد خودم یاد بگیرم موهایم را کوتاه کنم و به‌نوعی مدل موهایی که همواره موردستایش دوستان قرار گرفت(با خنده) دلیل اعتصاب آرایشگاه نرفتنم بود و این تشابه یک امر کاملاً اتفاقی است.

زیر بار زور و منت کسی نرفته و نمی‌روم/هیچ‌وقت با واسطه با باشگاهی قرارداد نبستم

کریمی با بیان اینکه شرایط من با تمامی بازیکنان تفاوت دارد زیرا چیزی که الآن به آن رسیده‌ام و از فوتبال دارم از صفر تا صدش به‌واسطه تلاش‌ها و زحمات خودم بوده است، اظهار کرد: دو برابر دیگران تمرین کردم و تلاش خود را عملی کردم اما زیر بار زور و منت کسی نرفته و نمی‌روم.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از دلسوزان قصد کمک داشتند اما توان کمک کردن نداشتند، اضافه کرد: هیچ‌وقت با واسطه یا مدیر برنامه‌ای با باشگاهی قرارداد نبستم و اگر به خیلی از خواسته‌ها تن می‌دادم شاید امروز در تیم‌های بزرگ‌تری توپ زده بودم زیرا بازی کردن در فوتبال ایران بدون واسطه امری کاملاً اشتباه است.

کریمی که دانشجوی رشته تربیت‌بدنی است، از مهم‌ترین آرزوهای فوتبالی‌اش را کمک به هم استانی‌هایش برای پیمودن آسان‌تر مسیری دانست که خود به‌سختی طی کرده است، تصریح کرد: امیدوارم شاهد باشم همچون بنده و مجتبی روشنگر بازهم دروازه‌بان هرمزگانی در سطح اول فوتبال کشور حضور پیدا کنند.

تا زمانی که مسئولان هرمزگان نخواهند فوتبال استان به‌جایی نخواهد رسید

وی در خصوص حضور تیم آلومینیوم هرمزگان در مسابقات لیگ برتر فوتبال طی سال‌های گذشته، خاطرنشان کرد: هیچ‌گاه از تیم آلومینیوم پیشنهاد نداشتم؛ هرمزگان همواره پتانسیل حضور در لیگ برتر را دارد اما امروز هرمزگان در لیگ یک هم نماینده ندارد که این موضوع به تفکرات مسئولین استانی برمی‌گردد که چرا خوزستان باید در لیگ برتر تنها 4 سهمیه داشته باشد اما هرمزگان تنها در لیگ دسته دوم یک سهمیه داشته باشد و تا زمانی که مسئولان استان هرمزگان فوتبال را موضوعی سطحی و پیش‌پاافتاده بدانند، فوتبال هرمزگان به‌جایی نخواهد رسید.

داستان پرماجرای کارت پایان خدمت؛ از معافیت تا خرید 30 میلیون تومانی

کریمی همچنین در خصوص موضوعی که طی چند سال اخیر وی را آزار داده است، افزود: فصل دومی که در تیم استقلال خوزستان حاضر بودم و موضوع جعلی بودن کارت تعدادی از بازیکنان فوتبال مطرح‌شده بود، از حوزه نظام‌وظیفه رودان با بنده تماس گرفته شد که علت معافیت خدمتم چه بوده که بنده کفالت مادرم را اعلام کردم.

وی ادامه داد: یک هفته بعد از سوی نظام‌وظیفه بندرعباس به بنده اعلام شد که کارت معافیتم جعلی است و نامه زده‌شده که کارت پایان خدمتم باطل شود، علت را در جعلی بودن کارت پایان خدمتم و معافیت کفالت برادر معلول مطرح کردند درحالی‌که کارت پایان خدمتم به دلیل فوت پدرم، کفالت مادرم بود.

کریمی با اشاره به اینکه کلی پیگیری کردم و برای اثبات این موضوع به هرجایی رفتم اما کسی زیر بار نرفت و حتی در نظام‌وظیفه شهرستان رودان و استان هرمزگان اسمی از بنده در دفاتر نبود، اضافه کرد: بسیار تحت‌فشار بودم و یک سال درگیر این موضوع بودم و نتیجه‌ای هم نگرفتم و بعد از یک سال مدارکی را که 10 سال پیش جهت دریافت کارت معافیتم ارائه کرده بودم، یافتم و تمامی شرایط معافیت در پرونده وجود داشت و همان پرونده را به حوزه نظام‌وظیفه بردم اما مشاهده کردم که بازهم قبول نمی‌کنند.

گفتند که نباید مقابل پرسپولیس بازی کنی

وی با بیان اینکه درحالی‌که در استان هرمزگان قول برطرف شدن موضوع را داده بودند اما از نظام‌وظیفه تهران تماس گرفتند که تا زمانی که از نظام‌وظیفه استان نامه زده نشود، موضوع حل‌نشده است، افزود: شش ماه درب نظام‌وظیفه استان هرمزگان در رفت‌وآمد بودم اما کسی نامه درست بودن مدارکم را نمی‌زد و پیش از هر مسئولی رفتم و گلایه خود را مطرح کردم.

دروازه‌بان سابق تیم استقلال اهواز با بیان اینکه شب قبل از بازی برابر پرسپولیس تهران درحالی‌که در ترکیب بودم، موبایلم زنگ خورد و گفتند که نباید مقابل پرسپولیس بازی کنی و اگر بازی کنی، جعلی بودن کارتت را مطرح می‌کنیم، تصریح کرد: هیچ‌کس از این اتفاقات اطلاع نداشت تا صبح بیدار بودم و از ترس این موضوع خواب بر چشمانم نمی‌آمد.

وی با اشاره به اینکه متوجه نشدم این اتفاقاً از روی قصد و غرض بود یا اتفاقی اما آن روز در بازی برابر پرسپولیس حضار شده و بهترین نمایش خود را نشان دادم و تنها یک گل دریافت کردم، بیان کرد: دو سال از موضوع گذشت تا زمانی که به آلومینیوم اراک پیوستم حس کردم از استان هرمزگان کمکی به بنده نمی‌شود به همین دلیل به نظام‌وظیفه کشور رفتم و پس از مراحلی مجبور به خرید 30 میلیونی جریمه غیبت خدمت شدم تا فدراسیون فوتبال مانع از بازی کردنم نشود.

زندگی‌ام را خراب کردند/تنها به خدا واگذارشان می‌کنم

کریمی با بیان اینکه نمی‌دانم چرا این 30 میلیون تومان را پرداخت کردم درحالی‌که کارت معافیت حقم بود، اضافه کرد: آقایانی که می‌دانستند حق با بنده است به‌هیچ‌وجه در این موضوع کمکم نکردند و حتی یک نامه هم نزدند و هیچ‌گاه آن‌ها را حلال نمی‌کنم زیرا زندگی‌ام را خراب کردند و در آن سال‌ها که می‌توانستم دوران اوجم را پسری و حتی در تیم‌های بزرگ‌تری بازی کنم مرا بسیار اذیت کردند و تنها می‌توانم واگذارشان کنم به خداوند.

وی در پایان گفت: در آن سال‌ها در شرایط بدی بازی می‌کردم، هرلحظه فکر می‌کردم جلوی بازی‌ام را می‌گیرند؛ مسیر فوتبالی‌ام را تغییر دادند و شاید روزی از حق خودم بگذرم اما از حق خانواده‌ام نخواهم گذشت.

گفت‌وگو از: امیرحسین طالبی، خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج‌فارس

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.