• دوشنبه / ۷ آبان ۱۳۹۷ / ۱۵:۴۳
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 97080703632
  • منبع : نمایندگی کرمان

تأثیر افلاتوکسین در ابتلای افراد به سرطان کبد

تأثیر افلاتوکسین در ابتلای افراد به سرطان کبد

ایسنا/کرمان مدیر گروه بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: مصرف برخی مایکوتوکسین از جمله افلاتوکسین(سمی که در خشکبار و پسته بعلت شرایط خاص تولید می شود) بصورت طولانی مدت می‌تواند به ابتلا به سرطان کبد منجر شود. خصوصاً کسانی که مبتلا به هپاتیت هستند اگر در معرض افلاتوکسین قرار بگیرند ممکن است ریسک ابتلای آن‌ها به سرطان کبد چند برابر شود.

به گزارش ایسنا، سید «محسن نژادقادری» ظهر امروز 7 آبان ماه به‌مناسبت هفته اطلاع‌رسانی هپاتیت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: کبد یکی از غدد مهم در بدن انسان است که عملکرد آن منحصر بفرد می‌باشد و نارسایی آن می‌تواند برای بدن مشکل‌ساز باشد.

وی افزود: وقتی که کبد التهاب پیدا می‌کند به آن هپاتیت می‌گویند و هر عاملی می‌تواند سبب التهاب کبد شود که این عامل می‌تواند یک دارو، ماده غذایی یا حتی مصرف الکل یا برخی میکروب‌ها باشند.

مدیر گروه بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در خصوص هپاتیت‌های حاد ویروسی توضیح داد: در هپاتیت حاد کمتر از 6 ماه در بیمار علائم نمایان می‌شود. انواع هپاتیت‌های A تا E ناخوشی‌های مشابهی را ایجاد می‌کنند و می‌توانند بدون علامت بوده یا به شکل برق‌آسا بروز کنند و جان فرد را بگیرند، از این‌رو طیف علایم  این بیماری بسیار گسترده است.

نژادقادری ادامه داد: ممکن است هنگام ورود عامل ویروس هپاتیت به بدن، علائمی ایجاد نکند یا به شکل سرماخوردگی خفیف، احساس بدن درد باشد که شمار فراوانی از کسانی که به این بیماری دچار می‌شوند علائمی ندارند. در برخی هپاتیت‌ها خصوصاً نوع A وقتی در سنین پائین ایجاد می‌شوند علائم کمی دارند.

مدیر گروه بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با بیان این‌که در نوع A و E هپاتیت مزمن نداریم، افزود: در نوع B و C برخی بیماران مزمن می‌شوند که این موارد برای ما حائز اهمیت است، چون می‌تواند ویروس را به دیگران منتقل کنند و دیر تشخیص دادن بیماری می‌تواند  به نارسایی کبد و سرطان کبد منجر شود.

نژادقادری تصریح کرد: شایع‌ترین علت سرطان کبد در ایران هپاتیت نوع B و C هستند و از این نظر اهمیت دارد که از آن پیشگیری کنیم.

وی در خصوص راه‌های انتقال بیماری هپاتیت گفت: شایع‌ترین راههای انتقال هپاتیت در نوع A و E مدفوع دهانی می باشد یعنی آب یا هر ماده غذایی که به نوعی آلوده به مدفوع شود می تواند بیماری را به طریق خوراکی  به فرد سالم منتقل کند، از این‌رو مهم‌ترین راه انتقال در این نوع از هپاتیت از راه خوراکی است.

مدیر گروه بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان ادامه داد: شایع‌ترین راه انتقال در نوع B از راه مادر آلوده به نوزاد است، در نوع C وسایل آلوده به خون است در حدود ۵۰ درصد  معتادان تزریقی به هپاتیت C مبتلا می‌باشند اما به طور کلی در نوع B و C از راه فرآورده‌های خونی آلوده، تماس جنسی محافظت نشده با فرد ناقل و یا بیمار، هر وسیله‌ای که آلوده به خون و یا ترشحات آلوده باشد مثل وسایل آلوده دندانسازی، تاتو و خالکوبی و یا از مادر به نوزاد منتقل می‌شود.

نژادقادری درباره تزریق واکسن هپاتیت توضیح داد: خوشبختانه از سال 72 واکسن هپاتیت Bدر برنامه ملی واکسیناسیون قرار گرفت و بیش از 99 درصد نوزادان از این سال تحت پوشش این واکسن قرار گرفتند. ضمن این‌که متولدین 68 تا 71 نیز زمان فارغ‌التحصیلی تحت پوشش واکسیناسیون قرار گرفتند.

وی خاطرنشان کرد: از نظر علمی هیچکس توصیه نمی‌کند که همه ردم باید واکسن هپاتیت را تزریق کنند اما آنچه مسلم است این‌که قبلاً شیوع متوسط هپاتیت را در کشور داشتیم به نحوی که 2 تا 5 درصد جمعیت کشور مبتلا به هپاتیت بودند و زمانی که واکسیناسیون بیماری در برنامه ملی قرار گرفت شیوع هپاتیت به کمتر از 2 درصد رسیده است.

مدیر گروه بیماری‌های واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با بیان این‌که واکسن هپاتیت در بدو تولد، دو ماهگی، چهار ماهگی و شش ماهگی نوزاد تزریق می‌شود، افزود: واکسن هپاتیت جزو واکسن‌های پنج‌گانه است و در تزریق ان در ساعات اولیه تولد اهمیت بسیار زیادی دارد.

این پزشک عمومی ادامه داد: گروه‌های دیگری هستند که بواسطه شغل آن‌ها لازم است واکسن را دریافت کنند که از آن جمله می‌توان به کادر بهداشتی و درمانی، کسانی که خدمات دندانپزشکی ارائه می‌کنند، رفتگران شهرداری، آتش‌نشانان و حتی پارکبانان، و یا کسانی که عضوی از خانواده‌اشان به هپاتیت مبتلا است همچنین افراد دیالیزی، کسانی که رفتار پرمخاطره جنسی دارند اشاره کرد.

نژادقادری تصریح کرد: 95 درصد کسانی که هپاتیت C دارند پس از درمان ظرف 6 ماه سلامتی خود را بدست می‌آورند، از این‌رو نباید نگران باشند.

مدیر گروه بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در ادامه با اشاره به این‌که کسانی که کبد چرب دارند مستعد ابتلا به سرطان کبد هستند، تصریح کرد: متأسفانه سبک زندگی شهرنشینی که با کم‌تحرکی و مصرف بیشتر فست‌فودها و غذاهای پر چرب همراه است باعث شیوع بیشتر بیماری کبد چرب  در جامعه شده است  و این بیماری خاموش و عمدتاً بدون علامت می‌تواند در آینده مشکلات زیادی را ایجاد کند.

نژادقادری با تأکید بر این‌که بیماری هپاتیت تنها با آزمایش خون تشخیص داده می‌شود، گفت: در کشور یک میلیون و 400 هزار نفر مبتلا به هپاتیت B و بین 200 تا 300 هزار نفر مبتلا به هپاتیت C هستند.

وی خاطرنشان کرد: مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری در مرکز خدمات جامع سلامت شماره یک واقع در خیابان امام آماده مشاوره به افراد در خصوص بیماری هپاتیت است که این مشاوره و انجام آزمایش هپاتیت و ایدز در این مرکز کاملاً رایگان و به صورت محرمانه انجام می‌شود.

مدیر گروه بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در ادامه با اشاره به این‌که کسانی که کبد چرب دارند مستعد به ابتلا به سرطان کبد هستند، تصریح کرد: متأسفانه سبک زندگی شهرنشینی که با کم‌تحرکی و مصرف بیشتر فست‌فودها و غذاهای پر چرب همراه است باعث شیوع بیشتر بیماری کبد چرب در جامعه شده است و این بیماری خاموش و عمدتاً بدون علامت می‌تواند در آینده مشکلات زیادی را ایجاد کند.

نژادقادری با تأکید بر این‌که بیماری هپاتیت تنها با آزمایش خون تشخیص داده می‌شود، گفت: در کشور یک میلیون و 400 هزار نفر مبتلا به هپاتیت B و بین 200 تا 300 هزار نفر مبتلا به هپاتیت C هستند.

وی یادآور شد: مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری در مرکز خدمات جامع سلامت شماره یک واقع در خیابان امام آماده مشاوره به افراد در خصوص بیماری هپاتیت است که این مشاوره و انجام آزمایش هپاتیت و ایدز در این مرکز کاملاً رایگان و به‌صورت محرمانه انجام می‌شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.