• سه‌شنبه / ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ / ۱۷:۵۰
  • دسته‌بندی: فرهنگ حماسه
  • کد خبر: 98012007786
  • منبع : روابط عمومی برنامه

سردار صفوی:

بزرگ‌ترین اشتباه راهبردی سیاسی و نظامی آمریکا خطاب دادن تروریسم به سپاه است

بزرگ‌ترین اشتباه راهبردی سیاسی و نظامی آمریکا خطاب دادن تروریسم به سپاه است

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا با ارائه تحلیل کوتاه از روندهای استراتژیک قدرت جهانی، منطقه غرب آسیا و ملی تا سال ۱۴۱۴ شمسی (۲۰۳۵ میلادی) گفت: جهان کنونی با سرعت بالا به‌سوی جهان سال ۱۴۱۴ شمسی (۲۰۳۵ میلادی) در حال تغییر و تحول است، هیچ کشور و یا دولتی مثل ایالات‌متحده آمریکا تنها ابرقدرت جهان نخواهد بود. جهان ازنظر قدرت تا سال ۱۴۱۴ به سمت چندقطبی شدن قدرت، چندجانبه گرایی و سیالیت و ناپایداری قدرت در غرب (که از سال ۱۷۵۰ شروع‌شده بود) در حرکتی معکوس به سمت شرق عالم بازخواهد گشت و به حول و قوه الهی قدرت آسیایی و قدرت جهان اسلام شکل خواهد گرفت و مبنای این تغییر اقتصاد و فرهنگ خواهد بود.

به گزارش ایسنا به نقل از مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، سردار سرلشکر پاسدار دکتر سید یحیی صفوی، دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در جمع محققان، پژوهشگران و کارکنان مرکز اسناد و تحقیقات سپاه و به مناسبت روز پاسدار به ایراد سخنرانی پرداخت و


وی افزود: آمریکا و غرب با سه مسئله بزرگ که به آن شکاف‌ها و یا گسل‌های ژئواستراتژیکی و ژئواکونومیکی و ژئوکالچر نام می‌نهند مواجه خواهند شد.


مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در تبیین گسل آمریکا و غرب با جهان اسلام با ماهیت ژئوکالچر (فرهنگی و تمدنی) گفت: آمریکایی‌ها با یک مشکل بزرگ که دارای ماهیت فرهنگی و تمدنی است روبرو هستند و این مشکل با پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس آغاز شد. آمریکا و غرب مرکب از دولت‌های آمریکا و اروپایی، پس از پیروزی انقلاب کبیر اسلامی و دفاع مقدس و فروپاشی تفکر کمونیستی و اتحاد جماهیر شوروی سابق در سال ۱۹۹۱ میلادی، در مقابل تفکر لیبرال دموکراسی غرب که یک تفکر مادی است بزرگ‌ترین رقیب خطرناک را تفکر اسلام ناب محمدی و بیداری سیاسی ملت‌های اسلامی احساس کردند، این تفکر تحت تأثیر افکار حضرت امام (ره) و شکل‌گیری حکومت مردم‌سالار دینی منبعث از انقلاب اسلامی و رهبری ۳۰ ساله مقام معظم رهبری پس از امام (ره) که الهام‌بخش ملت‌های اسلامی و غیر اسلامی است، می‌باشد.


وی افزود: آن‌ها به‌خوبی دریافتند که اسلام عربستان سعودی و تفکر وهابیت که یک فرقه سیاسی گمراه و خارج از مذاهب حنفی، مالکی، شافعی و شیعه است نمی‌تواند برای ملت‌های اسلامی الگو قرار گیرد.


وی ادامه داد: بلکه در این میان تنها تفکر و اندیشه و چگونگی مواضع سیاسی حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری در مقابل آمریکا و رژیم صهیونیستی طی ۴۰ سال گذشته برای یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون مسلمان جهان می‌تواند الهام‌بخش باشد و هم‌اکنون انقلاب کبیر اسلامی ایران و اسلام ناب محمدی قلب تپنده جهان اسلام و مرکز ثقل بیداری سیاسی ملت‌های ۵۷ کشور اسلامی و میلیون‌ها مسلمان سایر کشورها است.


سرلشکر صفوی ادامه داد: از این گسل فرهنگی و تمدنی ساموئل هانتینگتون به‌عنوان جنگ تمدن‌ها نام می‌برد درحالی‌که این‌گونه نیست و آمریکایی‌ها و غربی‌ها با راه‌اندازی جریان‌های تروریستی در سوریه و عراق می‌خواستند انحراف در امت اسلامی به وجود آورند که شکست خوردند.


سرلشکر صفوی در تبیین گسل ژئواستراتژیکی آمریکا و غرب گفت: این گسل بیشتر ماهیت نظامی و رقابت استراتژیک نظامی بین روسیه و آمریکا و غرب است. روس‌ها بزرگ‌ترین قدرت نظامی و هسته‌ای در مقابل قدرت آمریکا هستند که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوری سابق روس‌ها موفق شدند قدرت نظامی و اطلاعاتی خود را همچنان حفظ کنند، قدرت نظامی روسیه و چین به‌عنوان دو قدرت بری (قدرت زمین پایه) در پیمان شانگهای با یکدیگر متحد شده‌اند و در مقابل قدرت بحری (قدرت دریا پایه) مرکب از آمریکا و انگلیس و فرانسه و… در قالب ناتو، قرارگرفته‌اند.


وی افزود: قلمرو جغرافیایی این گسل غربی از اقیانوس منجمد شمالی- اروپای شرقی، کشورهای جداشده از پیمان ورشو و اروپای غربی تا دریای مدیترانه و شمال آفریقا و دریای سرخ و خلیج‌فارس و اقیانوس هند می‌باشد.

سرلشکر صفوی در تبیین گسل شرقی آمریکا و غرب گفت: گسل شرقی بیشتر ماهیت ژئواکونومیکی و اقتصادی دارد و در درجه اول رقابت بین آمریکا و چین در سطح اتصال خشکی آسیا با اقیانوس آرام و جنوب شرق آسیا می‌باشد.


وی اضافه کرد: چین برای برتری اقتصاد جهانی بر آمریکا تا سال ۲۰۲۵ میلادی را هدف‌گذاری کرده و این خشم رئیس‌جمهور آمریکا را برانگیخته، البته آمریکایی‌ها در سند راهبرد امنیت ملی خودشان از سال ۲۰۱۲ نوشته‌اند که می‌خواهند قدرت نظامی خودشان را به سمت جنوب شرق آسیا و اقیانوس آرام و دریای چین گسترش دهند و احتمالاً هدف آن‌ها کنترل قدرت اقتصادی چین بوده است.


دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدام ضد ایرانی رئیس‌جمهور ایالات‌متحده در قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا گفت: بزرگ‌ترین اشتباه راهبردی سیاسی و نظامی آمریکا خطاب دادن تروریسم به سپاه که خلاف عقل و قوانین بین‌المللی است می‌باشد و واکنش جمهوری اسلامی ایران در تروریستی قراردادن ستاد فرماندهی نیروهای آمریکایی مستقر در غرب آسیا موسوم به سنتکام و نیز کلیه نیروهای وابسته به آن کاملاً طبیعی بود.


مشاور عالی‌مقام معظم رهبری در خصوص تحت تأثیر بودن تصمیم ترامپ گفت: اقدام ضد ایرانی رئیس‌جمهور ایالات‌متحده در قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا، تحت تأثیر لابی صهیونیستی و پول‌های عربستان، در کنار قدرت نفوذ کوشنر داماد ترامپ صورت گرفته است.


وی افزود: تروریسم دولتی یعنی آمریکا و رژیم صهیونیستی، اگر حمایت آمریکا از سعودی‌ها وجود نداشت آن‌ها نمی‌توانستند به یمن حمله کنند و در طول دو دهه گذشته آمریکایی‌ها مردم مظلوم افغانستان و عراق و یمن را به خاک و خون کشیده‌اند و حقیقتاً آمریکایی‌ها به اذعان خودشان در شکل‌دهی تروریسم داعش نقش اصلی را ایفا کردند و هم‌اکنون نیز پس از شکست تروریست‌های تکفیری داعش در سوریه و عراق، آمریکایی‌ها آن‌ها را به افغانستان منتقل کردند. آمریکایی‌ها از تروریسم دولتی به‌عنوان ابزاری برای حکومت‌داری استفاده می‌کنند.


سرلشکر صفوی اضافه کرد: رهبران بی‌خرد ملت‌ها و دولت‌ها را به سمت افول و نزول سوق می‌دهند و اقدامات ترامپ نشان‌دهنده بی‌خردی و حکایت از آن دارد که صهیونیست‌ها وی را اداره می‌کنند و طی چند دهه گذشته تاکنون ایالات‌متحده آمریکا رئیس‌جمهوری به بی‌خردی و فاسدی ترامپ به خود ندیده است.


دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در خصوص واکنش جمهوری اسلامی ایران به هرگونه تهدید گفت: نظامیان آمریکایی به‌خوبی قدرت جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را می‌دانند، اگر آمریکایی‌ها غلطی کنند به آن‌ها پاسخ قدرتمندانه خواهیم داد و بیانیه کاخ سفید و ترامپ یک شکست راهبردی را نصیب آمریکا خواهد کرد و این اقدام آمریکا درنتیجه شکست آمریکا از نیروی قدس سپاه درصحنه سوریه و عراق و از بین رفتن تروریست‌های داعشی است و ملت‌های اسلامی در سراسر جهان به سپاه پاسداران علاقه‌مند هستند و ملت بزرگ ایران قدرشناس و حامی فداکاری‌های فرزندانشان در سپاه و بسیج و نیروهای مسلح می‌باشند.

انتهای پیام
 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.