• چهارشنبه / ۹ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۵:۲۵
  • دسته‌بندی: قم
  • کد خبر: 98050904839
  • منبع : نمایندگی قم

کاهش میزان اهدای خون در قم/ مشارکت ضعیف بانوان در اهدای خون

کاهش میزان اهدای خون در قم/ مشارکت ضعیف بانوان در اهدای خون

ایسنا/قم مدیر کل سازمان انتقال خون استان قم با بیان اینکه میزان اهدای خون از سال گذشته تاکنون کمی کاهش داشته است گفت: میانگین اهدای خون بانوان در استان قم از دیگر استان‌های کشور خیلی پایین‌تر است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، دکتر مرتضی نوریان صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت روز اهدای خون و اهدای خون خبرنگاران برگزار شد، ضمن تشکر از خبرنگاران به جهت اهمیت کارشان بیان کرد: زحمت دوستان خبرنگار که در روز اهدای خون حضور پیدا کردند بسیار قابل تقدیر است؛ زیرا وظیفه فرهنگ سازی و ترویج فرهنگ های مختلف به‌خصوص فرهنگ اهدای خون، برعهده خبرنگاران زحمت‌کش است.

وی افزود: نقش رسانه و خبرنگار در اثرگذاری و تاثیر پذیری که می‌تواند بر جامعه خود داشته باشد و از سال های قدیم هم این نقش همیشه بوده بسیار حائز اهمیت است، هرچند که در حال حاضر از نظر نشر و وجود فضای مجازی تنوع آن بیشتر شده، همچنین جسارت هر خبرنگار در انعکاس رخدادهای واقعی و حقیقی جامعه نیز در این مسئله مؤثر است.

مدیرکل سازمان انتقال خون استان قم ضمن تبریک روز خبرنگار عنوان کرد: میزان اهدای خون در استان به ازای هر هزار نفر جمعیت، 30 نفر است که این آمار در کشور 27 نفر است، یعنی استان ما جزو استان‌هایی است که از میانگین کشوری بالا تر قرار دارد.

وی با بیان اینکه یک واحد اهدای خون حداقل 3 نفر را از مرگ حتمی نجات خواهد داد؛ اضافه کرد: محصولاتی که ما از یک واحد خون به دست آمده تهیه می‌کنیم پلاکت، پلاسما و گلبول قرمز متراکم است که پلاکت و گلبول قرمز خیلی سریع در استان مصرف می‌شود اما در خصوص پلاسما آن را در دمای 40 درجه منجمد می‌کنیم و این پلاسما تبدیل می‌شود به داروهای مشتق از پلاسما، داروهای خاصی مانند داروی بیماری های هموفیلی،IBIG و ... که تقریبا حدود 60 درصد از پلاسمای ایرانی تهیه می‌شود که هم از نظر اقتصادی برای کشور بسیار حائز اهمیت است و هم به لحاظ بهداشت و بیماری‌های نوپدید و ناشناخته که ممکن است توسط پلاسمای خارجی وارد کشور شود.

نوریان با اشاره به اهمیت اهدای‌ خون بیان کرد:  جدیدا یک مادر باردار35ساله در مرکز درمانی ایزدی در کما بود که فقط خون توانست او را از مرگ حتمی نجات دهد و این نشان دهنده اهمیت بسیار بالای اهدای خون است که در واقع همان اهدای زندگی است.

مدیرکل سازمان انتقال خون استان قم ادامه داد: با توجه به رواج بیماری‎‌های بدخیم در جامعه مانند سرطان، خون و فرآورده‌های خونی یکی از عوامل مفید و نجات‌دهنده در این بیماری‌ها است و این ضرورت اهدای خون مستمر را نشان می‌دهد و ما باید اهدای خون را به صورت مستمر داشته باشیم، گرچه که  نیاز استان و کشور برطرف شده است ولی اگر اهدا کنندگان که سرمایه اصلی انتقال خون هستند مراجعه نکنند و اهدای خون نداشته باشند یقینا به مشکل برمیخوریم.

مدیرکل سازمان انتقال خون استان قم با اشاره به میانگین پایین اهدای خون بانوان افزود: بانوان خبرنگار باید نقش خبرنگاری خود را در جهت جذب و تشویق اهدای خون بانوان بیشتر کنند، میانگین اهدای خون بانوان در کشور از جهان و میانگین اهدای خون بانوان در استان قم از دیگر استان‌های کشور خیلی پایین‌تر است، در استان قم حدود 6/3 درصد اهداکنندگان را بانوان تشکیل می دهند که در کشور 5 درصد است و امیدواریم که در صورت انعکاس این خبر شاهد استقبال بانوان برای اهدای خون باشیم.

دکتر نوریان در خصوص خطر نداشتن اهدای خون بیان کرد: افراد به هیچ وجه نباید ترسی از اهدای خون داشته باشند چرا که مورد معاینه پزشک قرار می‌گیرند، غربال‌گری می‌شوند و اگر خطری متوجه هر اهدا کننده شود از اهدای خون معاف می‌شوند  و هیچ‌گاه از آنها خون گرفته نمی‌شود.
 
وی افزود: میزان مراجعه برای اهدای خون از سال گذشته تا کنون مقداری کاهش پیدا کرده، اگرچه تمام نیازها مرتفع است و صد در صد نیازهای مراکز درمانی تامین است اما اگر این روند کاهشی ادامه پیدا کند ممکن است سبب بروز مشکل شود، لذا توصیه می‌کنیم تشویق خود را در جهت اهدای خون بیشتر کنید.
دکتر نوریان ادامه داد: در 4 ماهه اول امسال یعنی تا پایان تیرماه حدود 18 هزار فرآورده خونی به مراکز درمانی ارسال کردیم که درصد ضایعات خونی آنها 5 درصد است و 95 درصد این محصولات مورد مصرف قرار می گیرند، همچنین قم از لحاظ نزدیکی به تهران و قوی بودن در بحث درمان، از شهرهای اطراف میزبان مراجعین زیادی است و پس از مراجعه این افراد، علاوه بر نیاز استان به نیاز تامین درمان این افراد را نیز باید توجه کنیم.

مدیرکل سازمان انتقال خون استان قم در خصوص فناوری جدید انتقال خون بیان کرد: یکی از فناوری های جدید انتقال خون پلاکت فرزیس است و از مزایای آن این است که زمانی که کسی اهدای پلاکت انجام می‌دهد6برابر یک پلاکت معمولی که از یک نفر گرفته می‌شود ارزش دارد و اثر درمانی آن 6 تا 8 برابر است،یکی دیگر از مزایا این است که پس از اهدای خون تا 3 ماه نمی‌توان خون اهدا کرد ولی اهدای پلاکت قابلیت اهدای ماه به ماه را دارد.

وی اضافه کرد: مصرف پلاکت در جوامع دنیا به طور کل رو به افزایش است، برای مثال مصرف پلاکت در آمریکا از 8 میلیون به 14 میلیون افزایش پیدا کرده است.

طرح سپاس، گامی جدید در زمینه تامین سلول‌های بنیادی
دکتر نوریان عنوان کرد: یکی دیگر از مسائلی که بسیار حائز اهمیت است و جایگاه خیلی ویژه‌ای دارد اهدای سلول های بنیادی خون‌ساز غیر خویشاوند است با عنوان طرح سپاس، و ارزش آن زمانی است که گاهی در برخی بیماری‌های بدخیم نیاز به پیوند مغز  استخوان است، پیوند مغز  استخوان هم اگر بخواهد در هر پیوندی در اعضا صورت گیرد باید از نظر ژنتیکی بر آن سلول های خونی و سایر سلول های بدن فرد بیمار قرابت خیلی زیادی داشته باشد، لذا پیدا کردن این شخص بسیار مشکل است زیرا لازمه پیداشدن فرد مناسب انجام آزمایش های بسیار گران قیمت و وقت گیر است.

مدیرکل سازمان انتقال خون استان قم ادامه داد: کاری که سازمان انتقال خون در طرح سپاس انجام می‌دهد این است که از جوانان 18 تا 35 سال یک نمونه پایلوت تهیه می‌کنیم، این نمونه جهت انجام آزمایش‌های لازم به سازمان مرکزی تهران ارسال می‌شود، سپس در بانک اطلاعاتی سازمان مرکزی انتقال خون ذخیره و نگهداری می‌شود.

وی اضافه کرد: مراکز درمانی که پیوند مغز  استخوان دارند می توانند اطلاعات و افراد مورد نیاز را جهت کمک به بیماران از این بانک اطلاعاتی تهیه نمایند تا به سهل‌الوصول ترین روش فرد بیمار بتواند از این امکان جهت ادامه روند درمان استفاده کند، لازم به ذکر است که برای اهدا کننده سلول‌های بنیادی هم عارضه خاصی وجود ندارد.

نوریان اظهار کرد: انعکاس طرح سپاس سبب می‌شود تا هم اهدای خون صورت گیرد و هم بانک اطلاعاتی سازمان انتقال خون تقویت شود تا در نهایت بیمارانی که نیاز به سلول‌های بنیادی دارند بتوانند از آن استفاده کنند.


انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.