• جمعه / ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۸:۴۵
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 98051809189
  • خبرنگار : 71594

مرور مهمترین خبرهای حقوقی هفته؛ از برگزاری دادگاه ۹ اخلالگر ارزی تا تبریک رئیسی به خبرنگاران

در هفته‌ای که سپری شد در حوزه‌های مختلف حقوقی و قضائی شاهد انتشار خبرهای مهمی از سوی مسئولان و کارشناسان این حوزه‌ها بودیم.

به گزارش ایسنا، این خبر مروری است بر مهمترین خبرهای حوزه حقوقی و قضائی طی هفته‌ای که سپری شد.

طی روزهای مختلف این هفته از قول رئیس دستگاه‌ قضا خبرها و اظهارنظرهای مختلفی در رسانه‌ها منتشر شد که از جمله آنها این خبرهاست:

دستورالعمل اعلام بر خط ظرفیت پذیرش زندانیان ابلاغ شد

دستورالعمل اجرایی اعلام بر خط ظرفیت پذیرش زندانیان به مقامات قضایی صلاحیتدار از سوی رییس قوه قضاییه ابلاغ شد.

رئیس قوه قضاییه: اتباع افغانستان را مهمانان عالیقدر ایران می دانیم

رئیس قوه قضاییه، بیش از 2 میلیون تبعه افغانستانی مقیم ایران را مهمانان عالیقدر کشورمان توصیف و نسبت به استرداد محکومان افغانستانی به کشورشان در صورت فراهم بودن زمینه های لازم اعلام آمادگی کرد.

آیت الله سیدابراهیم رئیسی در دیدار فضل هادی مسلم یار رئیس مجلس سنای افغانستان و هیات همراه، حضور آنان در وطن ثانی خود را خوش‌آمد گفت و با تاکید بر ضرورت توسعه روابط دو کشور در زمینه های گوناگون تصریح کرد: بی تردید تبادل هیئت های دو کشور در جهت تحکیم روابط و مناسبات بسیار موثر است.

دو انتصاب در قوه قضاییه

رئیس قوه قضاییه در احکامی جداگانه هم رئیس کل دادگستری استان تهران و رئیس دانشگاه علوم قضایی را منصوب کرد.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی، محمدجواد حشمتی معاون حقوق عامه دادستانی کل کشور را به عنوان رئیس کل دادگستری استان تهران منصوب کرد.

همچنین رئیس قوه قضائیه در اظهار نظر دیگری اعلام کرد:

حمایت جدی ما از فلسطین برای استقلال مردم و آزادی فلسطین است

رییس قوه قضاییه گفت: حمایت جدی ما از فلسطین برای استقلال مردم و آزادی فلسطین است.

آیت الله سیدابراهیم رییسی در همایش حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی که روز 16 مرداد در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد، گفت: موضوع حقوق بشر مهم است و امروز  غربی‌ها ادعای حقوق بشر و حمایت از حقوق انسان را  در اسناد و قطعنامه شان مطرح می‌کنند  ولی بیان ملت‌های تحت ستم، بیان تضییع حقوق بشر است.

رئیس قوه قضاییه: قاضی باید از هر جهت تامین باشد

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت تحول سازمان قضایی کشور منطبق با الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب قرار دارد، از صداوسیما خواست که برخی جلسات هیات عمومی دیوان عالی کشور را برای اطلاع مردم و صاحبنظران از آرای وحدت رویه پخش کند.

رئیس قوه قضاییه روز خبرنگار را تبریک گفت

رئیس قوه قضاییه، خبرنگاران را پل ارتباطی میان مردم و مسئولان دانست و با گرامیداشت یاد و خاطره همه شهدای عرصه خبر و فعالان صبور رسانه ای، روز خبرنگار را به اصحاب قلم و اهالی رسانه تبریک گفت.

در این هفته خبرهای مهمی از قول سخنگوی قوه قضائیه هم انتشار یافت.

توضیحات سخنگوی قوه قضاییه درباره خروج یک محکوم به حبس ابد از کشور

سخنگوی قوه قضاییه درباره خروج یک محکوم به حبس ابد از کشور توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در گفت‌وگو با شبکه خبر در رابطه با خبرهایی مبنی بر فرار یک زندانی محکوم به حبس ابد به خارج از کشور، اظهار کرد: این فرد محکوم به حبس ابد بوده و بیش از ۱۱ سال از دوران محکومیت خود را سپری کرده است.

وی افزود: در 29 تیر 98 برابر ضوابط و مقررات مربوطه و با اخذ وثیقه لازم به مشارالیه مرخصی سه روزه‌ای اعطا شده که در پایان مهلت مرخصی، خود را به زندان معرفی نکرده است.

این فرد ممنوع الخروج بوده و حسب ظاهر از مبادی غیررسمی از کشور خارج شده و تا الان مراجعتی نداشته است.

همچنین سخنگوی دستگاه قضا در برنامه "نگاه یک" شبکه یک سیما اعلام کرد:

صد درصد حقوق سهام‌داران پدیده شاندیز استیفاء شد/ بحران خودرو و قصه سکه جدید است

سخنگوی قوه قضاییه گفت: اهتمام قوه قضاییه در برخورد با مفاسد اقتصادی و مجازات مرتکبان این دسته از جرایم در شرایط امروز جامعه بیانگر این است که قوه قضاییه اراده جدی در برخورد با مفاسد دارد. ما نه از وقوع مفاسد و نه از مجازات‌های سنگین خوشحالیم بلکه چاره‌ای جز مجازات کردن مرتکبین نیست.

به گزارش ایسنا،  اقدامات صورت‌گرفته برای مبارزه با مفاسد اقتصادی، ورود دستگاه قضایی به بدقولی‌های خودروسازان، نقش قوه قضائیه در ایجاد آرامش در بازار ارز و ورود دستگاه قضایی به پرونده ارزهای ۴۲۰۰ تومانی و واردات گوشت از مهمترین محورهای گفت‌وگوی غلامحسین اسماعیلی سخنگوی دستگاه قضا در برنامه "نگاه یک" شبکه یک سیما است.

اسماعیلی در مراسم تکریم‌ و معارفه رئیس کل دادگستری استان تهران هم گفت:

۱۰ میلیون رسیدگی قضایی در تهران طی ۶۳ ماه

رئیس کل پیشین دادگستری تهران گفت: در ۶۳ ماه خدمت در استان تهران بالغ بر ۱۰ میلیون پرونده در این استان رسیدگی انجام شده است.

به گزارش ایسنا، غلامحسین اسماعیلی در مراسم تکریم و معارفه رئیس کل قدیم و جدید دادگستری تهران، اظهار کرد: ۶۳ ماه توفیق خدمت گذاری در  مجموعه قضایی استان تهران را داشتم.  ۶۳ ماه پر فراز و نشیب که با کمک همکارانم و مدیران قضایی توام با دستاوردهای بود که از منظر خودم قابلیت ارائه به جامعه را دارد.

سخنگوی دستگاه قضا به اظهارات وزیر کشور نیز واکنش نشان داد و گفت:

سیاست‌گذاری اطلاع رسانی دادگاه‌های ویژه اقتصادی بر عهده قوه قضاییه است

سخنگوی قوه قضاییه در واکنش به اظهارات وزیر کشور مبنی بر احتمال تغییرات در نحوه اطلاع رسانی دادگاه‌های ویژه اقتصادی گفت: سیاستگذاری اطلاع رسانی در مورد دادگاه‌ها به عهده قوه قضاییه است.

دادستان کل کشور هم در این هفته نسبت در خصوص ورود زنان به ورزشگاه‌ها سخنانی بیان کرد.

دادستان کل کشور: فیفا چه کار به ورزشگاه رفتن زنان دارد؟

دادستان کل کشور با اشاره به بحث‌های اخیر درباره ورود زنان به ورزشگاه‌ها، گفت: اینکه گیر داده‌اند که حتماً در ورزشگاه‌های ایران زن هم باید راه پیدا کنند دلشان برای زنان ما سوخته؟ دلشان برای سالن‌های ورزشی ما سوخته؟ دلشان برای این سوخته که زن‌ها هم از فیوضات عالیه تماشای فوتبال محروم نباشند؟ این را ساده نگیرید.

وی همچنین در خصوص پرونده معاون اجرایی سابق قوه قضائیه نیز توضیحاتی ارائه کرد.

توضیح منتظری درباره پرونده معاون اجرایی سابق قوه قضاییه

وی در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان در خصوص پرونده معاون اجرایی سابق قوه قضاییه که اخیراً بازداشت شده است هم گفت: بنده دو بار در دستگاه قضایی از طرف مقام معظم رهبری مأموریت پیدا کردم که نظارت و بازرسی جامعی از کل قوه قضاییه داشته باشم یک بار در زمان آیت‌الله یزدی و یک بار هم در اواخر مدیریت مرحوم آیت‌الله شاهرودی.

منتظری ادامه داد: کارهای اطلاعاتی و امنیتی در این خصوص شدت گرفته و هر کسی که در این زمینه شریک باشد با وی برخورد خواهد شد و خط قرمزی در برخورد با افراد نداریم.

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری هم اعلام کرد:

۱۱ نفر از محکومان ایرانی از تایلند تحویل مقامات کشورمان شدند

معاون حقوق بشر و امور بین الملل و رئیس کمیته انتقال محکومان وزارت دادگستری گفت: در چارچوب موافقت نامه انتقال محکومان ۱۱ نفر از محکومان به حبس ایرانی که سالها در زندانهای تایلند دوران محکومیت خود را می گذرانیدند تحویل نماینده اعزامی کشورمان شدند و امروز صبح به تهران بازگشتند.

وی افزود: اتهام اکثر این افراد قاچاق مواد مخدر می باشد و یک نفر از این افراد در حال انتقال ساک امانی دوستان خود که در آن مواد مخدر جاسازی شده بود دستگیر شده است.

شروع مذاکرات با خانواده مرحوم «میترا استاد» برای اخذ رضایت

وکیل مدافع محمدعلی نجفی از شروع مذاکرات با خانواده مرحوم میترا استاد برای اخذ رضایت خبر داد.

حمید گودرزی در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره گفت: به دنبال تقاضای خانواده دکتر نجفی و تلاش تعدادی از معتمدین طرفین برای تشکیل جلسات مذاکره به منظور صلح و سازش، سرانجام مورد موافقت خانواده محترم داغدیده قرار گرفت و به عنوان وکیل مدافع نجفی موفق شدم دیدارهایی برای تشفی خاطر بازماندگان و حل و فصل موضوع برگزار کنم.

گودرزی تصریح کرد: امیدواریم تلاش خانواده نجفی برای تشفی خاطر و دلجویی از خانواده محترم استاد به لطف خداوند به نتیجه مطلوب برسد.

حکم متهمان پرونده کیمیا خودرو صادر شد

حکم حبس‌های طولانی مدت، رد مال و انفصال از خدمات دولتی و عمومی برای متهمان پرونده شرکت کیمیاخودرو اسپرلوس صادر شد.

به گزارش ایسنا، در این پرونده متهمان مهدی فتاحی نیا فرزند عثمان عضو هیئت مدیره شرکت کیمیا خودرو اسپرلوس، مرتضی فتاحی نیا فرزند عثمان عضو هیئت مدیره شرکت و دل نیا فتاحی نیا فرزند عثمان مدیرعامل این شرکت به اتهام مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای به ترتیب به تحمل ۲۵ سال، ۱۵ سال و ۲۰ سال حبس محکوم شدند.

حکم اعدام دو نفر از عوامل حادثه صفی آباد دزفول تایید شد

با تایید دیوان عالی کشور عوامل حادثه تروریستی صفی آباد دزفول به اعدام و حبس محکوم شدند.

به گزارش ایسنا به نقل از صدا و سیما، بر اساس این حکم، ۲ نفر از این تروریست‌ها به مجازات اعدام محکوم و سه نفر دیگر از عوامل این حادثه تروریستی  به حبس طولانی مدت (۳۰ سال) در تبعید محکوم شدند.

اعتراض وکیل مدافع محمدرضا شجریان به منع تعقیب حسین شریعتمداری

وکیل مدافع محمدرضا شجریان از اعتراض به تصمیم بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه مبنی بر صدور قرار منع پیگرد برای حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان، خبر داد.

محمد حسین آقاسی در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با صدور قرار منع تعقیب برای حسین شریعتمداری (مدیر مسئول روزنامه کیهان) در پرونده شکایت محمدرضا شجریان از او، گفت: در سال ۸۸ کیهان به استاد شجریان حمله کرد، او را در روزنامه‌اش خیانت کار معرفی کرد و اتهاماتی را به آقای شجریان نسبت داد که ایشان شفاهاً و کتباً از من خواستند که علیه شریعتمداری شکایت کنم.

دادگاه ۹ نفر از اخلالگران ارزی برگزار شد

همچنین در این هفته، دادگاه ۹ نفر از اخلالگران ارزی مرتبط با حوزه بانک مرکزی در شعبه دوم دادگاه ویژه مفسدان اقتصادی برگزار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از قوه قضاییه، متهمان این پرونده سالار آقاخانی، سید احمد عراقچی، سید رسول سجاد، احسان معافی، میثم خدایی کلاکی، علی آروند، فرشاد حیدری، میلاد گودرزی و منصور دانش پور هستند که به همراه وکلای خود مقابل میز قاضی زرگر و دو مستشار وی، آقایان حوضان و بابایی قرار گرفتند.

کیفرخواست ۲۰ صفحه‌ای این پرونده با عنوان اتهامی اخلال در نظام اقتصادی از طریق قاچاق عمده ارز از سوی دادسرای تهران صادر شده است.

پلیس راهور ملزم به صدور گواهینامه رانندگی موتورسیکلت برای زنان شد

شعبه‌ای از دیوان عدالت اداری در رایی، حکم به "الزام پلیس راهور ناجا به صدور گواهینامه رانندگی موتورسیکلت برای زنان واجد صلاحیت" صادر کرد.

به گزارش ایسنا، طبق گردش‌کار این پرونده یک خانم مقیم اصفهان به طرفیت نیروی انتظامی دعوایی به خواسته "الزام به صدور گواهی‌نامه رانندگی موتورسیکلت" مطرح کرده است.

کدخدایی: فرش قرمز برای واجدین شرایط قانونی نامزدی در انتخابات پهن است

سخنگوی شورای نگهبان گفت: ‏آنها که واجد شرایط قانونی نامزدی در انتخابات هستند فرش قرمز قانون برایشان پهن است.

به گزارش ایسنا، عباسعلی کدخدایی در توییتی چنین نوشت: «‏آنها که واجد شرایط قانونی نامزدی در انتخابات هستند فرش قرمز قانون برایشان پهن است اما آنان که مشمول موانع قانونی‌اند، خط قرمز قانون اجازه نمی‌دهد به خانه ملت وارد شوند».

تایید طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی/ ایراد به لایحه تعیین تکلیف تابعیت

سخنگوی شورای نگهبان از نظر مثبت شورای نگهبان راجع به ۲ مصوبه اخیر مجلس خبر داد.

به گزارش ایسنا عباسعلی کدخدایی از نظر مثبت شورای نگهبان در رابطه با دو مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی خبر داد.

وی در پست اینستاگرام خود با اشاره به همزمان بازدیدش از روزنامه فرهیختگان در روز دوشنبه ۱۴ تیرماه نوشت: طرح تشکیل وزارت میراث فرهنکی گردشگری و صنایع دستی به تایید شورای نگهبان رسید و لایحه تعیین تکلیف تابعیت فرزندان مادران ایرانی و پدران خارجی با یک اشکال جزئی مواجه شده و با انجام اصلاح قابل حل است و به زودی مشکل آن مرتفع خواهد شد.

انتصاب رییس کل دادگستری استان تهران با حکم رییسی

معاون دادستان کل کشور در امور حقوق عامه از انتصابش به عنوان رییس کل دادگستری استان تهران با حکم ریاست قوه قضاییه خبر داد.

محمدجواد حشمتی در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این خبر گفت: بنده به عنوان رییس کل دادگستری استان تهران انتخاب شدم و مراسم تودیع و معارفه بعد از ظهر روز چهارشنبه برگزار می شود.

دادگاه مدیران شرکت خودرویی پرشین پارس آغاز شد

اولین جلسه رسیدگی به اتهامات مدیران شرکت خودرویی «پرشین پارس» با ۱۵۰۰ نفر شاکی در مجتمع قضایی امام خمینی (ره) آغاز شد.

به گزارش ایسنا، این پرونده هزار و پانصد شاکی دارد و تعداد زیادی از شکات برای شرکت در جلسه رسیدگی، در محل برگزاری دادگاه حاضر شده‌اند.

در اولین جلسه رسیدگی به پرونده شرکت خودرویی پرشین پارس مطرح شد:

مشارکت مدیران شرکت پرشین پارس در کلاهبرداری ۷۶۱ میلیاردی

اولین جلسه رسیدگی به پرونده مدیران شرکت خودرویی "آرمان پرشین پارس" با ۱۵۰۰ نفر شاکی برگزار شد.

به گزارش ایسنا، قاضی قاسمی در ابتدای  اولین جلسه رسیدگی به پرونده مدیران شرکت "آرمان پرشین پارس" که صبح امروز (دوشنبه) در شعبه ۱۰۶۴ برگزار شد، اسامی سه نفر را به عنوان متهمان حقیقی این پرونده اعلام و اظهار کرد: همچنین این پرونده سه متهم حقوقی تحت نام‌های شرکت‌های آرمان پرشین پارس، فیلار بین‌الملل کارما و کارما  دارد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه هم اعلام کرد:

۲۲ دستگاه متولی مستقیم پیشگیری شدند

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، گفت: الحمدلله با تصویب قانون شورای عالی پیشگیری، ۲۲ دستگاه به طور مستقیم متولی امر پیشگیری در تمامی حوزه‌های مختلف اعم از مجازی، عینی، مباحث اقتصادی و جرایم اداری هستند.

به گزارش ایسنا محمدباقر الفت در حاشیه سلسله نشست‌های دوشنبه‌های گام دوم انقلاب که در سازمان بسیج حقوقدانان برگزار شد، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه، مگر سازمان‌ها و نهادها و بخش‌های اجرایی نهاد حقوقی جهت پیشگیری از وقوع جرم ندارند که این بار سنگین رسیدگی به پرونده‌ها بر روی دوش معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گذاشته شده است؟ اظهار کرد: معاونت پیشگیری در قوه قضاییه حدود ۱۰ سال است که در حال فعالیت است. البته در این مدت تلاش جدی شده تا بقیه دستگاه های متولی امر پیشگیری رکنار هم قرار بگیرند و با هماهنگی و هم افزایی بتوانند مسائل مربوط به جرم کشور را کاهش بدهند.

رد شکایت استاندار سابق از یک خبرنگار

رئیس کل دادگستری گلستان از صدور حکم برائت یک خبرنگار در رابطه با شکایت استاندار سابق این استان خبر داد و گفت: تا هنگامی که خبرنگاران به وظایف قانونی خود عمل می‌کنند از حمایت دستگاه قضایی برخوردارند.

نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمین جدید پتروشیمی آغاز شد

نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمین جدید پتروشیمی دقایقی پیش در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام و به صورت علنی، آغاز شد.

به گزارش ایسنا، در این جلسه به اتهامات تعدادی از اخلالگران عمده در نظام تولیدی کشور از طریق خرید و فروش مواد اولیه پتروشیمی در بازار آزاد رسیدگی می‌شود.

اسامی متهمین پرونده به شرح زیر است:

۱- محسن احمدی ۲- سعید خندانی ۳- فرزاد محبوبی آذریان ۴- هادی آزادی ۵- حمید صداقتی ۶- وحید صابری انوار ۷- حامد مقدم ۸- کاظم حاجی ابوالقاسمی دولابی ۹- ابوالفضل خرمی روز ۱۰- رضا رهبر ۱۱- مجتبی علی عسگری ۱۲- سعید احمدی قرقشه ۱۳- فرشاد نجفی ۱۴- شهرام پرپائی ۱۵- عباس حاجی عمو عصار ۱۶- خانم نازیلا امیرکواسمی و شرکت های ۱۷- محبوب پلاست گیلان ۱۸- درین پلاست صومعه ۱۹- مبتکران جهان نایلون ۲۰- کیمیا پلی‌استر قم ۲۱- کوشا رنگدانه قم ۲۲- الیاف گلریز قم ۲۳- الیاف شکوهیه ۲۴- آریا صنعت آزالیا ۲۵- تک جام خاورمیانه. این پرونده با پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی که چند ماه از رسیدگی آن می‌گذرد تفاوت دارد.

هادی رضوی به زندان منتقل شد

نماینده دادستان تهران در پرونده بانک سرمایه از اجرای حکم هادی رضوی و انتقال او به زندان خبر داد.

به گزارش ایسنا، رسول قهرمانی در این باره اظهار کرد: حکم هادی رضوی شب گذشته اجرا و وی بازداشت و به زندان منتقل شد.

وزیر دادگستری به سنگاپور سفر کرد

وزیر دادگستری با هدف شرکت در نشست امضاء کنوانسیون موسوم به سنگاپور و دیدار با مقامات حقوقی و قضائی سنگاپور، به پایتخت این کشور سفر کرد.

هدف از این سفر شرکت در "نشست امضاء کنوانسیون موافقت نامه های بین المللی حل و فصل اختلافات ناشی از میانجیگری" موسوم به "کنوانسیون سنگاپور" و دیدار و رایزنی با مقامات حقوقی و قضائی کشور سنگاپور است.

مجتمع شورای حل اختلاف ویژه فرهنگ، هنر و رسانه افتتاح شد

مجتمع شماره ۳۵ شورای حل اختلاف تهران (ویژه فرهنگ، هنر و رسانه) صبح روز (سه‌شنبه) افتتاح شد.

به گزارش ایسنا، آیین گشایش مجتمع شماره ۳۵ شورای حل اختلاف تهران (ویژه فرهنگ، هنر و رسانه) صبح امروز (سه‌شنبه) با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه، مظفری رییس شوراهای حل اختلاف کل کشور، دریانی رییس شوراهای حل اختلاف تهران برگزار شد.

این مجتمع رسیدگی به اختلافات اهالی فرهنگ، هنر و رسانه قبل از مراجعه به دستگاه قضا را بر عهده دارد.

همچنین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه نیز در این مراسم سخنرانی کرد.

سخنگوی دستگاه قضا در خصوص برنامه‌های تحولی دستگاه قضا در خصوص رسانه‌ها اظهار کرد: در عناوین و برنامه‌های مختلفی که در سند تحول قوه قضائیه مورد عنایت ریاست دستگاه قضا است، توسعه ارتباطات قوه قضاییه با جامعه رسانه‌ای، هنری و فرهنگی کشور و گسترده‌تر از آن با جامعه نخبگان و فراتر از آن کل شهروندان است.

کارت بازرگانی ۹۰ شرکت بازرگانی متخلف تعلیق شد

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی از تعلیق کارت بازرگانی ۹۰ شرکت متخلف خبر داد.

به گزارش ایسنا،  سید یاسر رایگانی در نشست خبری امروز (سه شنبه) اظهار کرد: معاونت اجرای احکام تعزیرات با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران و دبیر کل اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی تهران کارت بازرگانی ۹۰ شرکت متخلف را تعلیق کرده است.

سخنگوی تعزیرات حکومتی درباره شکایت در خصوص افزایش غیرقانونی نرخ بلیط مترو و عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک شهر تهران، گفت: پرونده در شعبه 43 تعزیرات شهر تهران مورد رسیدگی قرار گرفت و در نهایت مشخص شد که با توجه به رای دیوان عدالت اداری، سازمان حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران نمی‌توانست بیش از نرخ اعلامی تورم بانک مرکزی نرخ سالیانه عوارض طرح ترافیک را افزایش دهد.

قاضی سراج: دستگاه‌هایی که در خصوص سند عفاف و حجاب قصور داشته‌اند، معرفی می‌کنیم

رئیس سازمان بازرسی کل کشور تاکید کرد، برخی دستگاه‌ها در خصوص سند عفاف و حجاب قصور و کم‌کاری داشته‌اند که به زودی معرفی خواهند شد.

معاون حقوقی قوه قضاییه طی ۳ ماه اخیر ۱۵ عنوان لایحه به حوزه ریاست قوه قضاییه ارسال کرده است

معاون حقوقی قوه قضاییه با اشاره به تشکیل کارگروه­‌های تخصصی متعدد در این معاونت گفت: «کارگروه بررسی نهایی لوایح و مقررات»، از مهم­‌ترین کمیسیون­‌های تخصصی فعال معاونت است که با هدف بررسی دقیق و تسریع در نهایی­‌سازی پیش­نویس لوایح و مقررات قضایی تشکیل شده است.

معاون فرهنگی قوه قضاییه: موتورسواری اشکال شرعی ندارد/ احتمالا حکم دیوان عدالت اداری رد می‌شود

معاون فرهنگی قوه قضاییه در مورد حکم شرعی و قانونی دوچرخه و موتورسواری بانوان گفت: در فرهنگ اسلام، سوار زین شدن برای بانوان مکروه است اما حرام نیست. از طرف دیگر به زنان دستور داده شده کاملا با عفاف و حجاب در صحنه اجتماع ظاهر شوند. موتور سواری هیچ اشکال شرعی ندارد اما از منظر عفاف و حجاب، سوار شدن بر موتور ممکن است باعث شود تا حجاب خانم ها کمتر رعایت شود.

نیازمند احیای تفکر حقوق بشر بر اساس اسلام هستیم

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در همایش  بزرگداشت حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی که صبح روز (چهارشنبه) در سالن همایش‌های بین المللی صدا و سیما برگزار شد، گفت: نیازمند احیای تفکر حقوق بشر بر اساس اسلام هستیم.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ضمن تقدیر از فعالان حقوق بشر، افزود: به برندگان جایزه پنجمین دوره حقوق بشر اسلامی آقای محمد عزمی عبدالحمید از مالزی و همچنین خانم مرضیه هاشمی تبریک می‌گویم.

محکومیت شهردار پیشین کرج به سه سال حبس و ۲.۵ میلیارد تومان جزای نقدی

رییس دادگستری استان البرز در رابطه با پرونده شهردار سابق کرج گفت: حکم بدوی دادگاه در ارتباط با این پرونده صادر و شهردار سابق کرج به اتهام تبانی در معاملات دولتی به سه سال حبس و حدود ۲.۵ میلیارد تومان جزای نقدی محکوم شده است.

به گزارش ایسنا، حسین فاضلی در حاشیه همایش بزرگداشت روز جهانی حقوق بشر اسلامی در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت دستگیری چهارمین زندانی فراری کارگاه زندان شهید کچویی، گفت: سه نفر از زندانیان دستگیر شدند و نفر چهارم نیز به زودی دستگیر می‌شود. این افراد از زندان فرار نکردند بلکه در کارگاه بنیاد تعاون از غفلت استفاده کرده و گریختند.

ایران به کنوانسیون بین المللی حل و فصل اختلافات ناشی از میانجیگری پیوست

جمهوری اسلامی ایران با امضای یک سند بین المللی از سوی وزیر دادگستری، به کنوانسیون بین المللی حل و فصل اختلافات ناشی از میانجیگری پیوست.

به گزارش ایسنا به نقل از وزارت دادگستری، جمهوری اسلامی ایران برای نخستین بار در لیست اولین امضاکنندگان یک سند بین المللی قرار گرفت.

فساد در بعضی از بخش‌ها وجود دارد

معاون اول قوه قضاییه گفت: فساد در بعضی از بخش‌ها وجود دارد و اگر خدای ناکرده این فساد در همه بخش‌های حکومت ریشه‌کن و اصلاح نشود مرضی است که مثل خوره می‌خورد و جلو می‌رود.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در مراسم تکریم و معارفه رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: نیازی به توصیف آقای اسماعیلی نیست. وی همه تلاش خود را در جهت خدمت به نظام گذاشته‌اند و ان‌شاء الله در مسئولیت‌های بعدی نیز توفیق خوبی خواهند داشت. آقای حشمتی نیز در بخش‌های مدیریتی، نظارتی و قضا فعالیت داشتند و مدت‌ها به عنوان معاون دادستان کل کشور مشغول به خدمت بودند. امیدواریم این تجربه و نیت پاک‌شان در تهران نیز منشاء اثر باشد.

اعتراض به تبرئه «محمدعلی نجفی» از یک «اتهام»

یکی از وکلای مدافع اولیای دم میترا استاد گفت که نسبت به برائت متهم پرونده (محمدعلی نجفی) در خصوص اتهام «ایراد صدمه عمدی بدنی غیر موثر در فوت» اعتراض خواهد کرد.

مسعود افرازه در گفت‌وگو با ایسنا در این باره اظهار کرد: بنده و همکارم علاوه بر اعتراض نسبت به بخشی از رای،  نسبت به برائت متهم پرونده در رابطه با اتهام ایراد صدمه عمدی بدنی غیر موثر در  فوت، فرجام خواهی خواهیم کرد و رای صادره را در این خصوص مطابق موازین قانونی نمی‌دانیم.

برای ویلاهای باستی هیلز سندی صادر نکرده‌ایم

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: ما برای آنهایی که در باستی هیلز ویلا ساخته‌اند سندی صادر نکرده‌ایم، اما برای منابع طبیعی این کار را انجام داده‌ایم.

مختومه شدن پرونده ۲۷ متهم دادسرای فرهنگ و رسانه در راستای دستور رئیس قوه قضاییه

دادستان تهران از دستور صریح رئیس قوه قضاییه مبنی‌بر مساعدت در پرونده متهمینی که به جرم نشر اکاذیب در دادسرای فرهنگ و رسانه و بنا به اعلام جرم دادستانی تحت تعقیب قرار گرفته‌اند خبر داد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.