• یکشنبه / ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ / ۰۹:۱۵
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: 98063115172
  • منبع : نمایندگی مرکزی

یک مسئول در رویان خبر داد:

انجام بزرگترین طرح کارآزمایی بالینی بیماران مبتلا به فلج مغزی

اشکان مزدگیر

مدیر توسعه محصولات شرکت بن یاخته های رویان، از انجام بزرگترین طرح کارآزمایی بالینی بیماران مبتلا به فلج مغزی با همکاری بانک خون بند ناف رویان و یکی از مراکز دانشگاهی معتبر کشور خبر داد و گفت: با اتمام مطالعات تکمیلی و انتشار علمی نتایج این طرح، خدمات لازم در زمینه بهبود اختلالات ناشی از بیماری فلج مغزی به مردم ارائه خواهد شد که می تواند زمینه ساز بهبودی بسیاری از بیماران باشد.

اشکان مزدگیر در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه بانک خون بند ناف رویان از سال 1384 با همت مرحوم دکتر کاظمی آشتیانی در پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی افتتاح شده است، اظهار کرد: این مرکز به عنوان تنها بانک خون بند ناف فامیلی در کشور و بزرگترین بانک خون بند ناف در خاورمیانه، تاکنون بیش از 115 هزار نمونه خون بند ناف از سراسر کشور را در بانک خون بند ناف رویان ذخیره سازی کرده است و فعالیت های خود را مطابق با معیارها و استانداردهای بین المللی انجام می دهد.

وی ادامه داد: خون بند ناف برای درمان بیش از 80 نوع بیماری لاعلاج یا صعب العلاج پتانسیل استفاده دارد که از جمله آنها می توان به انواع بیماری هایی با منشاء خونی مانند انواع سرطان های خون، بیماری نقص سیستم ایمنی، تالاسمی ها و بیماری هایی با منشاء عصبی مانند سی پی، اوتیسم و پارکینسون اشاره کرد. همینطور کارآزمایی بالینی هایی زیادی در سطح دنیا و کشور در زمینه درمان بسیاری از بیماری های دیگر مانند انواع دیابت ها از این طریق، در حال انجام است که امیدواریم نتایج این تحقیقات به زودی منتشر شود و بیماران بتوانند از آنها استفاده کنند.

مزدگیر افزود: این مرکز در ابتدای فعالیت خود علاوه بر انجام پژوهش های مربوطه در شهر تهران، دفاتر نمایندگی خود را در سراسر کشور نیز افتتاح کرده است و دفتر نمایندگی این مرکز در استان مرکزی نیز جزو اولین دفاتری است که در سال 1387 به بهره برداری رسیده است. هم اکنون دفاتر نمایندگی این مرکز در 31 استان کشور فعال هستند و در برخی استان ها از جمله استان مرکزی، علاوه بر دفتر نمایندگی مرکز استان، دفاتر زیر مجموعه نیز در شهرستان ها فعال هستند. همچنین در حال حاضر در حدود 2 هزار نمونه خون بندناف در دفتر نمایندگی استان مرکزی جمع آوری شده است که با توجه به عدم اطلاع کافی جامعه استان مرکزی از مزیت سلول های بنیادی، این رقم از میانگین سطح ذخیره سازی شده در کشور کمتر است.

مدیر توسعه محصولات شرکت بن یاخته های رویان کشور با بیان اینکه هر ساله از تمامی دفاتر نمایندگی سراسر کشور بازدید می شود، گفت: طی این بازدیدها میزان انطباق عملکرد هر دفتر با معیارها و استانداردهای بین المللی سنجیده می شود که خوشبختانه دفتر نمایندگی استان مرکزی نیز از حیث ارائه کیفی خدمات در سطح قابل قبولی قرار دارد و در سال های گذشته نیز یکی دو مرتبه به عنوان دفتر نمایندگی برتر انتخاب شده است.

وی از آمادگی این مرکز برای توسعه فعالیت های خود در سطح شهرستان های کشور و در بعد بین المللی خبر داد و اضافه کرد: در حال حاضر علاوه بر دفاتر داخل کشور، دو دفتر نمایندگی فعال در اربیل عراق و مسقط عمان فعالیت می کنند که ما در نظر داریم در آینده در شهر دبی امارات، شهر باکو آذربایجان، دمشق سوریه و جنوب عراق نیز دفاتر خود را دایر کنیم.

مزدگیر با اشاره به تصمیماتی که مرکز خون بند ناف برای توسعه گردشگری سلامت و پزشکی در نظر دارد، تصریح کرد: این مرکز از همان زمان شروع فعالیت های خود در سال 69 به بیماران خارجی نیز خدمات پزشکی ارائه می داد و به منظور توسعه و انسجام این بخش، دپارتمان بیماران خارجی آی پی دی( IPD ) را نیز در سال 88 راه اندازی کرد. از سال 96 مسئولیت بخش بیماران خارجی پژوهشکده رویان بر عهده بانک خون بند ناف رویان قرار گرفته است که خوشبختانه تا همین لحظه بیش از 4500 بیمار از 46 کشور دنیا، برای دریافت خدمات ناباروری به مراکز پژوهشی رویان مراجعه کرده اند که این رقم در سطح کشور و حتی سطوح بین الملی در نوع خود بی نظیر است.

مدیر توسعه محصولات شرکت بن یاخته های رویان کشور افزود: برای توسعه بخش بیماران خارجی و افزایش هرچه بیشتر گردشگران سلامت، دفاتر مرزی این مرکز در حال راه اندازی هستند و همچنین در کشورهای منطقه نیز به دنبال ثبت شرکت هستیم تا بتوان از این طریق گردشگران سلامت را با ارائه خدمات مشاوره ای برای دریافت خدمات درمانی به داخل کشور بیاوریم. در حال حاضر به طور متوسط ماهانه 50 زوج برای خدمات درمان ناباروی از سایر کشورها به دفاتر این مرکز در داخل کشور مراجعه می کنند و به مجموع بیماران خارجی ما اضافه می شوند.

وی با بیان اینکه تحریم های اقتصادی علیه کشور این مرکز را در طول چند سال اخیر با محدودیت های متعددی روبرو کرده است، گفت: خوشبختانه با تمهیدات به موقع مرکز خون بند ناف رویان سرعت فعالیت های پژوهشی و درمانی این مرکز در این مدت کم نشده است و تاکنون از این حیث مشکل عملکردی نداشته ایم اما برخی از هرینه ها به مراتب افزایش یافته اند.  

مزدگیر تحریم های اقتصادی کشور را فرصتی برای افزایش جذب گردشگران سلامت و درآمدهای ارزی عنوان کرد و گفت: نوسانات ارزی اخیر کشور و کاهش هزینه های درمانی بعد از تحریم سبب شد تا علاقه بیماران خارجی برای دریافت خدمات درمانی به کشور افزایش یابد؛ بنابراین تعداد بیماران در این مدت نه تنها با کاهشی مواجه نشد، بلکه تعداد آنها افزایش نیز یافت.  

مدیر توسعه محصولات شرکت بن یاخته های رویان کشور با اشاره به اینکه هزینه های درمانی مرکز خون بند ناف رویان برای بیماران داخلی در حدود یک هشتم کشورهای اروپایی است، ادامه داد: هم اکنون هزینه های درمانی ناباروری در کشورهای اروپایی بین 10 تا 15 هزار دلار متغیر است که این هزینه در کشور ما به حدود 1000 دلار کاهش می یابد؛ بنابراین این هزینه ها برای بیماران داخلی به مراتب کمتر از کشورهای توسعه یافته است، اگرچه هنوز هم ممکن است این مقدار به نسبت درآمد مردم کمی بالا باشد.

وی اضافه کرد: بعضا به تشخیص پزشک معالج برخی از بیماران، قبل از شروع پروسه درمانی بیمار باید سلول های محیطی جدا شود و در صورت نیاز این سلول های بنیادی بعد از اتمام روند درمانی به بدن بیمار بازگردانده شود که غالبا این رویه برای بیماران مقداری هزینه بر است. مرکز بانک خون بند ناف رویان به منظور کاهش هزینه های درمانی این بیماران تفاهم نامه هایی را با برخی از مراکز خیریه شهر تهران امضا کرده است که بیمار را در تأمین هزینه های درمان یاری دهند و ما امیدواریم اینکار در سایر نقاط کشور نیز به مرور انجام شود.

مزدگیر اظهار کرد: ذخیره سازی سلول های بنیادین خون بند ناف، ذخیره سازی سلول های بنیادین خون ساز محیطی، ذخیره سازی سلوهای بنیادین مغز استخوان، تولید پانسمان های بیولوژیک مشتق از پرده آمنیوتیک جنینی، تولید محصولات سلولی مشتق از بافت بند ناف، ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی در حوزه اچ ال ای ( HLA ) و فعالیت در حوزه گردشگری سلامت از جمله خدمات پژوهشی و درمانی هستند که این مرکز ارائه می دهد. خوشبختانه غالب محصولات تولیدی این مرکز تجاری سازی شده اند و تنها تولید پانسمان های بیولوژیک مشتق از پرده آمنیوتیک جنینی نیازمند اخذ مجوز است که پیش بینی می شود در طی چند ماهه آینده مجوز این محصول نیز صادر شود.

وی با بیان اینکه مراکز پیوند خون بند ناف از خدمات پژوهشی و درمانی مرکز بانک خون بند ناف رویان استفاده می کنند و در حال حاضر بسیاری از این مراکز پیوند با مرکز رویان در ارتباط هستند، افزود: تا کنون 1100 پزشک زن با این مرکز همکاری داشته اند و در مجموع حدود 1300 نیروی متخصص و فوق تخصص در سراسر کشور با این مجموعه همکاری دارند.

مزدگیر با تاکید بر اینکه مدیریت صحیح فرایند درمان بیمار می تواند هزینه های درمانی را کاهش دهد، گفت: همچنین مدیریت صحیح مراکز درمانی و زنجیره تأمین نیز می تواند به عنوان یک نسخه کلی روند درمان و هزینه های ناشی از آن را در سطح کشور بهبود بخشد. مرکز رویان نیز تلاش دارد تا با کمترین هزینه، بهترین خدمات درمانی را به بیماران ارائه دهد که خوشبختانه تا کنون از این حیث موفق عمل کرده است.

مدیر توسعه محصولات شرکت بن یاخته های رویان کشور خاطرنشان کرد: متاسفانه بسیاری از بیماران مبتلا به فلج مغزی از اختلالات حرکتی، تکلمی و بلع رنج می برند که بر این اساس بزرگترین طرح کارآزمایی بالینی بیماران مبتلا به فلج مغزی با همکاری بانک خون بند ناف رویان و یکی از مراکز دانشگاهی معتبر کشور در راستای بهبودی این بیماران انجام شده است و نتایج اولیه آن کاملا رضایت بخش بوده است. با اتمام مطالعات تکمیلی و انتشار علمی نتایج این طرح، خدمات لازم در زمینه بهبود اختلالات ناشی از بیماری فلج مغزی به مردم ارائه خواهد شد که می تواند زمینه ساز بهبودی بسیاری از بیماران باشد. همچنین در حال حاضر به جز بیماری فلج مغزی، مرکز درمانی رویان در 18 بیماری دیگر هم خدمات سلول درمانی را به مردم ارائه می دهد که برای 4 بیماری مجوزهای لازم از وزارت بهداشت در این زمینه اخذ شده و مابقی نیز در شرف صدور مجوز هستند.

وی رعایت استانداردهای سخت گیرانه و مطابق با معیارهای روز دنیا و روند طولانی اخذ مجوزهای مربوطه را از اصلی ترین چالش های توسعه علوم در حوزه بیولوژی و امور کلینیکی عنوان کرد و افزود: معمولا از زمان بیان یک ایده تا اجرا شدن آن به طور متوسط بین 5 تا 15 سال زمان می برد و همین موضوع توسعه این علوم را زمانبر و گاها با چالش مواجه کرده است. البته وجود این استانداردهای سخت گیرانه لازمه کار هستند و بدون دستیابی به آنها توسعه این علوم به نحو مطلوب ممکن نیست.

مزدگیر بر اهمیت نقش رسانه در افزایش آگاهی عمومی مردم از مزیت استفاده از سلول های بنیادی تاکید کرد و گفت: از آنجاکه طیف وسیعی از مخاطبین ما پزشکان و متخصصین هستند، همایش های علمی متنوعی به صورت مستمر در راستای افزایش سطح آگاهی متخصصین در سطح کشور از سوی مرکز رویان برگزار می شود که این آمادگی وجود دارد تا در استان مرکزی نیز با همکاری جهاد دانشگاهی و دانشگاه علوم پزشکی این همایش ها برگزار شوند. خدمات مشاوره بانک خون بند ناف کاملا رایگان هستند و بر این اساس ما به زوجینی که در شرف بچه دار شدن هستند پیشنهاد می کنیم تا در صورت تمایل از این خدمات مشاوره ای استفاده کنند.

وی ادامه داد: با توجه به امکانات محدود مناطق روستایی، متاسفانه هنوز این مراکز مشاور به صورت جدی به نقاط روستایی ورود پیدا نکرده اند، اما این امکان برای مردم این نواحی وجود دارد که به صورت تلفنی و کاملا رایگان از این خدمات بهره ببرند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.