• سه‌شنبه / ۱۶ مهر ۱۳۹۸ / ۱۰:۱۱
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 98071612117
  • خبرنگار : 50059

هرکه دارد هوس کرببلا بسم‌الله؛

موکبی که با یک آرزوی کوچک شکل گرفت

موکبی که با یک آرزوی کوچک شکل گرفت
آرشیو

ایسنا/قزوین مدیر اجرایی موکب «شهدای قاقازان» با اشاره به آغاز به کار این موکب گفت: این موکب از یک آرزو فعالیت خود را آغاز کرد؛ تعدادی جوان که آرزوی راه‌اندازی موکبی کوچک در حد پخش چای و آب‌خنک به زوار امام حسین (ع) داشتند با کمک اهل‌بیت (ع)، حمایت مردم مؤمن روستاهای «خورهشت» و «دولت‌آباد» از توابع قزوین فعالیت خود را آغاز کردند و توانستند این موکب کوچک را به آشپزخانه‌ای بزرگ برای طبخ غذای هزاران نفر از زوار حسینی تبدیل کنند.

به گزارش ایسنا، نزدیک اربعین حسینی که می‌شویم در مسیر نجف تا کربلا موکب‌ها یکی پس از دیگری برپا می‌شود و خدمت خالصانه و بی‌منت آن‌ها در پذیرایی محبین حسین (ع) از اذهان پاک نخواهد شد، موکب‌هایی که باسخاوت و مهربانی خادمان آن در ابتدای امر از بین مردم کشور عراق بود و در چند سال اخیر موکب‌های ایرانی به کمک میزبان خود رفته‌اند تا شاید سهمی در راه خدمت به زوار اباعبدالله الحسین نصیب خود کنند.

موکب «شهدای قاقازان» از جمله موکب‌های فعال استان قزوین است که از سال ۱۳۹۶ فعالیت خود را در مسیر نجف به کربلا آغاز کرده و در عمود ۵۴۷ مستقر است. این موکب با خادمانی که از جان‌ودل برای خدمت به زوار حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در تلاش هستند، در طول این چند سال فعالیت‌های مختلفی را ارائه کرده است. ازاین‌رو برای آشنایی بیشتر با فعالیت‌های موکب شهدای قاقازان با مدیر اجرایی آن به گفت‌وگو نشستیم.

«مهدی ذوالقدر» مدیر اجرایی موکب شهدای قاقازان، در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در سال اول فعالیت موکب شهدای قاقازان تمامی فعالیت‌ها و خدمات ارائه‌شده با محوریت اهالی روستاهای «خورهشت» و «دولت‌آباد» بود، اظهار کرد: در حال حاضر تمام روستاهای قاقازان شرقی و غربی در این موکب فعال هستند و کمک‌های مردمی و نذورات خود را برای فعالیت و خدمت‌رسانی هر چه‌بهتر به‌کاربرده‌اند.

وی افزود: این موکب از سال ۹۶ با مجوز قانونی از ستاد اربعین حسینی به شماره ۹۴۴۶۶۲ فعالیت خود را با حضور هیئت‌امنا آغاز کرده و چون هدف ما این بود که کل منطقه قاقازان در این موکب حسینی سهیم باشند نام «شهدای قاقازان» را برای آن در نظر گرفتیم تا همه صاحب و شریک در این اقدام خداپسندانه باشند.

ذوالقدر عنوان کرد: این موکب از یک آرزو فعالیت خود را آغاز کرد؛ تعدادی جوان که آرزوی راه‌اندازی موکبی کوچک در حد پخش چای و آب‌خنک به زوار امام حسین (ع) داشتند با کمک اهل‌بیت، حمایت مردم مؤمن روستاهای خورهشت و دولت‌آباد فعالیت خود را آغاز کردند و توانستند این موکب کوچک را به آشپزخانه‌ای بزرگ برای طبخ غذای هزاران نفر از زوار حسینی تبدیل کنند.

آغاز فعالیت موکب «شهدای قاقازان»

این فعال فرهنگی با بیان اینکه سال اول فعالیت این موکب بدون داشتن هیچ‌گونه تجربه‌ای به‌واسطه قول همکاری یک موکب‌دار عراقی عازم آدرسی شدیم که در مجاورت عمود ۵۴۸ قرار داشت؛ گفت: باوجود آمادگی طبخ و توزیع روزانه چهار هزار وعده غذایی به دلیل نبود آشپزخانه مناسب این امکان برای ما میسر نشد و تمامی وسایل و اقلام آشپزی در تریلی حامل کانتینر کنار این عمود پارک شده بود.

وی عنوان کرد: با وجود تلاش بسیار این مشکل حل نشد، ازاین‌رو تمامی خادمان موکب باوجود خستگی بسیار برای حل این مشکل هم دل و هم‌صدا بعد از نماز مغرب و عشاء مشغول خواندن زیارت عاشورا شدند، با اتمام زیارت عاشورا وقتی کنار تریلی رسیدیم متوجه حضور جوانی عرب‌زبان مسلط به زبان فارسی شدیم که از ما دلیل عدم فعالیت موکب را جویا شد؛ در پاسخ گفتیم جایی برای آشپزی نداریم. آن جوان عرب‌زبان زمینی را در مجاورت موکب نشان داد و گفت اگر همین زمین خاکی را در اختیار شما بگذاریم مشکلتان حل می‌شود؟

مدیر اجرایی موکب شهدای قاقازان با بیان اینکه این پیشنهاد موجب انرژی زائدالوصفی برای تمام خادمان شد، گفت: از همان زمان تا نماز صبح فعالیت‌هایی چون زدن داربست، کندن چاه به عمق ۱۰ متر، سیمان کردن محوطه و کارهای دیگر را آغاز کردیم و تا ظهر دیگ‌های غذا آماده و غذا پخت شد.

وی اضافه کرد: ما هر چه داریم از توسل به اهل‌بیت (ع) و زیارت عاشورایی بود که با تمام وجود قرائت کردیم و موجب حل شدن مشکلات ما در این مسیر شد. الحمدالله از آن زمان به کمک و یاری امام حسین (ع)، امداد غیبی و کمک و همراهی مردم عراق در عمود ۵۴۷ مشغول خدمت‌رسانی هستیم.

ذوالقدر با تأکید بر اینکه تمام هزینه‌های این موکب توسط خیران و مردم و اهالی منطقه تأمین‌شده و هیچ‌گونه کمک دولتی را در این راه نداشتیم، گفت: اگر کسی علاقه‌مند به کمک به موکب شهدای قاقازان است می‌تواند کمک‌های خود را به‌حساب ۶۲۷۳۸۱۱۰۹۶۶۸۳۲۳۷ واریز کنند و یا با شماره ۰۹۱۲۶۸۱۶۸۰۹ تماس حاصل کنند.

همکاری عراقی‌ها با موکب داران ایرانی زبانزد است

وی با تأکید بر این‌که همکاری مردم و مسئولان عراقی با موکب داران ایرانی زبانزد است به‌گونه‌ای که در طول فعالیت چندساله موکب شهدای قاقازان در عراق مشکلی نداشتیم، گفت: عمده‌ترین مشکل موکب شهدای قاقازان کمبود یخچال زیر صفر پشت وانتی و بحث خروج تریلر از مرز است.

این فعال حوزه فرهنگی در تشریح این مشکل موکب عنوان کرد: توقف دو الی سه روزه وسایل نقلیه حامل اقلام غذایی موردنیاز موکب‌ها در مرز مشکل اصلی ما و دیگر موکب‌های ایرانی است که گاه موجب فاسدشدن اقلام غذایی چون مرغ و گوشت می‌شود لذا از مسئولان خواهشمندیم تا این مسئله را هر چه زودتر مورد بررسی قرار داده و آن را حل کنند.

وی عظمت و برکت پیاده‌روی اربعین را در مردمی بودن آن دانست و افزود: وحدتی که بین دو ملت ایران و عراق به‌واسطه این حرکت بزرگ ایجاد شده از بزرگ‌ترین ثمرات پیاده‌روی اربعین به شمار می‌رود.

ذوالقدر تأکید کرد: تجربه ثابت کرده اگر در نظام جمهوری اسلامی چند جوان حتی با دست‌خالی عَلَمی را بلند کنند و در مسیر دین و انقلاب پایدار و محکم بایستند بی‌شک مردم مؤمن و انقلابی آن‌ها را حمایت می‌کنند و پشتوانه کارهای بزرگ خواهند شد چیزی که ما در موکب قاقازان به عینه شاهد بودیم.

درخواست موکب «شهدای قاقازان» از فعالان فرهنگی

وی تصریح کرد: این موکب در راستای پخت غذای گرم فعالیت دارد ازاین‌رو هنوز موفق به اجرای برنامه‌های فرهنگی نشده است بااین‌حال از فعالان حوزه فرهنگی استان تقاضا داریم که با حضور خود زمینه کار فرهنگی خوب و دقیق را در راستای فرهنگ دو ملت ایران و عراق را ایجاد کنند.

مدیر اجرایی موکب شهدای قاقازان با اشاره به نحوه انتخاب خادمان این موکب بیان کرد: خادمان این موکب به‌صورت کاملاً داوطلبانه با مراجعه به هیئت‌امنا و مسئولان موکب آمادگی خود را اعلام می‌کنند بااین‌حال اولویت ما انتخاب کسانی است که در حوزه آشپزی مهارت دارند.

وی اعلام کرد: در برنامه‌ریزی اربعین ۹۸ تلاش داریم تا پنج‌ تن برنج، یک‌تن گوشت، ۱۸۰۰ کیلو سبزی که به‌صورت سرخ‌شده بسته‌بندی‌شده است را برای زوار آماده کنیم.

ذوالقدر در پایان خاطرنشان کرد: موکب‌های استان قزوین فعالیت خوبی دارد اما کافی نیست، ازاین‌رو توصیه من به جوانان استان این است که در این مسیر قدم بگذارند که امام حسین (ع) خود یاری‌گر نیت خیرخواهانه آن‌ها خواهد بود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.