• شنبه / ۱۸ آبان ۱۳۹۸ / ۲۳:۵۷
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: 98081811038
  • منبع : نمایندگی مرکزی

به همت ایسنا،

آئین نکوداشت پروفسور قوام زاده پدر پیوند مغز استخوان در اراک برگزار شد

آئین نکوداشت پروفسور قوام زاده پدر پیوند مغز استخوان در اراک برگزار شد

ایسنا/مرکزی آیین نکوداشت پروفسور اردشیر قوام‌زاده پدر پیوند مغز استخوان ایران امروز با حضور دکتر حریرچی معاون کل وزیر بهداشت، آیت‌الله دری نجف‌آبادی، معاون استاندار مرکزی و جمع کثیری از مسئولان و مردم استان در آمفی‌تئاتر شهدای دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی اراک برگزار شد.

ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت در این مراسم که به کوشش خبرگزاری ایسنا و با مشارکت سازمان ها و ارگان های مختلف دولتی و خصوصی در اراک برگزار شد، با اشاره به شاگردی خود در محضر این استاد بزرگ افزود: دیسیپلین و نظمی که استاد بر آن تاکید دارند، الهام بخش و الگوست. نظم حاکم بر رفتار او یکی از ارکان اصلی ایجاد بخش عظیم پیوند در بیمارستان شریعتی بود و دانشجویان پزشکی و اساتید باید به اعمال این نظم توجه کنند.

وی گفت: توجه به عملکرد و دستاوردهای این استاد نشان می دهد که فعالیت علمی به تنهایی برای رسیدن به دستاوردهای بزرگ کافی نیست. بسیاری از اساتید دانش فراوانی دارند ولی نمی توانند منشاء اثر زیادی باشند. دکتر قوام زاده پشتکار داشت و موفقیت های او نشان می دهد که پشتکار لازمه کار است.

سرطان سالی 10 هزار میلیارد تومان هزینه به کشور تحمیل می کند

حریرچی دیگر خصوصیت دکتر قوام زاده را استفاده از راهنمای بالینی عنوان کرد و گفت: وفاداری به اصول علمی و راهنمای بالینی بسیار مهم است.

وی اظهار کرد: سالانه 110 هزار مورد ابتلا به سرطان در کشور رخ می دهد که 53 درصد از این آمار مربوط به مردان و 47 درصد مربوط به خانم‌هاست.  

وی با بیان اینکه وجود سونامی سرطان در ایران واقعیت ندارد، اظهار کرد: بروز سرطان در ایران به طرز معنی داری از میانگین جهانی کمتر است. در استان مرکزی هم این آمار از میانگین کشوری کمتر است ولی میزان سرطان ها در کشور به شدت رو به افزایش است که سه دلیل دارد.

حریرچی یکی از این دلایل را افزایش سن عنوان کرد و با بیان اینکه افزایش امید به زندگی در عین حال که دستاوردی بهداشتی و درمانی است، عوارض جانبی هم دارد به این معنا که با افزایش امید به زندگی آمار بیماری هایی مثل سرطان، آلزایمر و بیماری های قلبی زیاد می شود، افزود: عامل دوم عوامل خطر زندگی ناسالم است.

وی اظهار کرد: در حال حاضر 60 درصد مردم ایران چاق هستند یا اضافه وزن دارند، 10.5 درصد دخانیات مصرف می کنند، 91 درصد مردم مصرف 5 وعده سبزی در روز را ندارند، 52 درصد مردم کلسترول بالا و 10.5 درصد قند بالا دارند.

حریرچی عامل بعدی را عوامل محیطی عنوان کرد و گفت: این سه عامل باعث خواهد شود در 20 سال آینده سرطان 115 درصد رشد کند. سرطان مشکل امروز دنیا و ماست و در دنیا 2 درصد تولید ناخالص ملی صرف سرطان می شود.

وی افزود: در ایران سرطان افزایش خواهد یافت، پس بهتر است هم آماده باشیم و آماده تر شویم. در کشور ما 10 هزار میلیارد تومان هزینه مستقیم و غیر مستقیم سالانه سرطان است که 3100 میلیارد تومان به صورت نقدی در درمان هزینه می شود. 50 درصد نیز سالانه معادل 1500 میلیارد تومان صرف داروهای شیمی درمانی می شود، در حالی که سازمان بهداشت جهانی می گوید از هزینه سرطان 50 درصد باید در جراحی انجام شود، 40 درصد در رادیوتراپی و 10 درصد در داروهای شیمی درمانی هزینه شود و این یک استاندارد است، این رقم در کشور ما 50 درصد است و البته این 50 درصد بودن، حسن نیست. بسیاری از داروهای شیمی درمانی که مصرف می کنیم، درست نیست خصوصا داروهای گران قیمت شیمی درمانی.

حریرچی افزود: اگر نسخه های دکتر قوام زاده را با دیگران که درمان شیمی درمانی می کنند مقایسه کنید متوجه می شوید که تجویزهای ایشان به مراتب ارزانتر از نسخه های دیگران است. در واقع دکتر قوام زاده تلاش می کند درمانی که هزینه زیادی نداشته باشد و در حد استطاعت بیمار باشد را تجویز کند.

وی اظهار کرد: تجویز داروی گرانقیمت که تامین آن در توان بیمار نیست علاوه بر اینکه او را از درمان محروم کرده تاثیر بد اجتماعی بر بیمار و خانواده او می گذارد.

حریرچی با بیان اینکه بزرگداشت برگزار می شود که یاد بگیریم چگونه مثل بزرگان رفتار کنیم افزود: الگوهای ما باید بزرگ باشند و دانشجویان باید سعی کنند این بزرگان را الگوی خود قرار دهند.

مراسم نکوداشت بزرگان مصداق تعظیم شعائر ملی و اسلامی است

آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی نیز در این آئین اظهار کرد: شهرستان های استان این ظرفیت را دارد که امثال بزرگانی چون اردشیر قوام زاده را در خود پرورش داده و تربیت کند.

وی اینگونه مراسم را سازنده، تربیت کننده و انگیزه بخش عنوان کرد و گفت: این انگیزه بخشی ها جوانان را از اینکه در دام هوی و هوس بیفتند، حفظ می کند و باعث می شود که جوانانی که برای کسب علم به خارج از کشور رفته اند بازگردند و به کشور خدمت کنند .

دری نجف آبادی اظهار کرد: همت مردان با همت و باغیرت باعث می شود که آنان در سخت ترین شرایط به فکر آینده درخشان کشور بوده و به فکر خدمات ماندگار و ارزش آفرینی برای این سرزمین باشند و صدها فرهیخته در مکتب این بزرگان تربیت شده اند.

وی با بیان اینکه امروز مفتخریم که مراکز پیوند در کشور فعال هستند و سالی 1200 پیوند در کشور انجام می شود، گفت: این قابلیت وجود دارد که این تعداد به دو هزار مورد در سال برسد. در جهان

امروز بیش از یک میلیون و 200 هزار و در ایران بیش از 10 هزار پیوند مغز استخوان انجام می شود.

سرطان قابل درمان‌ترین بیماری است/سلول درمانی آینده درخشانی خواهد داشت

پروفسور اردشیر قوام زاده نیز در این مراسم، ضمن تشریح روند تشکیل مرکز تحقیقات سرطان و مرکز پیوند اظهار کرد: بنده کارخود را از بیمارستان شریعتی در تهران آغاز کردم.  در آن زمان بیمارستان هم نداشت، اما رفته رفته با تلاش‌ های بسیار بزرگ‌ترین مرکز درمانی سرطان و پیوند مغز استخوان ایران ایجاد شد.

وی افزود: در ابتدا حدود سه مریض پذیرش شد و با همکاری برخی پزشکان در مدت زمان کوتاهی تعداد بیماران افزایش یافت و در نهایت تکنیک پیوند و سلول‌درمانی به کشور وارد شد.

پدر پیوند مغز استخوان ایران تصریح کرد: در حال حاضر بیش از 450 هماتولوژیست‌انکولوژیست در کشور وجود دارد و اکنون در تمام کشور حتی شهرهای کوچک نیز متخصص هماتولوژی و انکولوژی وجود دارد و  نیاز نیست بیماران به تهران مراجعه کنند.

پروفسور قوام زاده بیان کرد: با گذر زمان و تغییر روش‌های درمان، 19 مرکز پیوند در کشور فعال شده که از بهترین مراکز می‌توان به مراکز کرمانشاه و تبریز اشاره کرد.

وی با بیان اینکه مرکز پیوند مغز استخوان باید توسط کسی که توانایی لازم را دارد اداره شود گفت: بخش های مختلف در این مرکز فعال شده و امکانات تحقیقات ایجاد شده است.  

وی ادامه داد: در ایران تا به امروز برای هزار بیمار تالاسمی پیوند انجام شده‌ و ایران بزرگ‌ترین کشور در پیوند مغز استخوان بیماران تالاسمی محسوب می شود، همچنین در مجموع تاکنون بیش از ۶ هزار و ۳۰۰ نفر تحت پیوند قرار گرفتند.

پدر پیوند مغز استخوان ایران با بیان اینکه جمع آوری بند باف باید به صورت بانک عمومی باشد، اضافه کرد: مبتلایان سرطان خون اگر با دارو درمان شوند پس از پنج سال به میزان ۱۰ درصد بهبود پیدا می‌کنند، اما با انجام پیوند مغز استخوان پس از ۲۵ سال ۷۰ درصد آنها زنده می مانند، پس این روش از نظر علمی و اقتصادی نیز به صرفه است و به طور کلی حدود 77 درصد پیوندهای مغز استخوان انجام شده نتیجه مثبت داشته است.

قوام زاده خودباوری را رمز موفقیت دانست و گفت: جهاد در زمینه تحقیقات بر روی تاثیر آلودگی هوا بر افزایش سرطان به دانشگاه علوم پزشکی کمک کند. کنترل سموم مورد استفاده در تولید محصولات کشاورزی در حوزه کاهش سرطان ضروری است.

وی قابل درمان ترین بیماری را سرطان دانست و گفت: چکاپ سالانه، ورزش و رژیم غذایی سالم در پیشگیری از سرطان بسیار مهم است.

آمادگی استان مرکزی برای احداث مرکز پیوند مغز استخوان غرب کشور

بهروز اکرمی معاون سیاسی امنیتی استاندار مرکزی نیز در این آئین با بیان اینکه پیشنهاد برگزاری آئین نکوداشت پروفسور قوام زاده توسط خبرگزاری ایسنای استان مرکزی مطرح و با مشارکت بخش دولتی و خصوصی اجرایی شد، اظهار کرد: تجلیل و نکوداشت مفاخر و مشاهیر وظیفه‌ای همگانی است و خبرگزاری ایسنا در تجلیل از مقام علم پزشکی، اقدام به برگزاری مراسمی کرد که در خور یکی از مفاخر علمی استان مرکزی است.

وی استان مرکزی را  مهد پرورش مفاخر و مشاهیر متعددی در عرصه های گوناگون دانست و افزود: پروفسور قوام زاده یکی از مفاخر استان مرکزی است که در سطح کشور به عنوان پدر پیوند مغز استخوان مشهور است.

معاون استاندار مرکزی با تاکید بر لزوم معرفی نخبگان علمی و مشاهیر به نسل جوان اظهار کرد: بزرگانی همچون پرفسور قوام‌زاده به تکریم ما نیاز ندارند و این وظیفه ماست که مقام علمی این چهره ماندگار ملی تجلیل و تکریم کنیم.

وی به بیان بخشی از خدمات این چهره نامی کشور در حوزه پزشکی پرداخت و افزود: رها کردن بهترین امکانات در خارج از کشور و چشم پوشی از رفاه و آسایش در غرب و بازگشت به کشور برای خدمت به مردم کار هر فردی نیست و این منش می‌تواند یک الگوی ارزشمند باشد.

اکرمی با تاکید بر اینکه انسان ها به‌ سادگی بزرگ نمی‌شوند، گفت: مهمترین هدفی که این نکوداشت دنبال می‌کند، بازتولید افرادی نظیر پروفسور قوام‌زاده است و نسل امروز بیشتر از هر زمان دیگر نیاز به الگوبرداری از شخصیت علمی این چهره ملی کشور و بهره برداری از سرفصل‌های زندگی سراسر خدمت او به مردم دارد.

وی بیان کرد: دانشجویان پزشکی از هم‌اکنون باید خود را یک قوام‌زاده فرض کنند تا شاهد ظهور و بروز افرادی نظیر دکتر قوام‌زاده در سراسر کشور باشیم.

معاون‌ استاندار مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: آئین نکوداشت پرفسور قوام زاده علاوه بر تکریم از یک شخصیت ماندگار علمی باید یک دستاورد اجرایی هم داشته باشد و آن اینکه مجموعه مدیریت استان مرکزی با همکاری وزارت بهداشت و درمان آمادگی خود را برای احداث مرکز پیوند مغز استخوان غرب ایران با همکاری پروفسور قوام‌زاده در شهر اراک اعلام می‌کند.

وی تاکید کرد: امیدواریم همانطور که با همت خبرگزاری ایسنای استان مرکزی این آئین نکوداشت برگزار شد، با یک مشارکت بین بخشی در کوتاهترین زمان ممکن شاهد تحقق دستاورد اجرایی این آئین با حمایت پرفسور قوام‌زاده باشیم.

اکرمی گفت: حوزه اجتماعی استانداری مرکزی با همکاری فرمانداران شهرستان‌های استان مکلف هستند تا نسبت به تجلیل عینی و عملی از مفاخر سراسر استان همت گمارند و دستاوردهای اجرایی آن به مردم استان هدیه شود.

نامگذاری یک بنای تاریخی به نام پرفسور قوام زاده

علیرضا ایزدی مدیرکل میراث فرهنگی استان نیز در این مراسم تفرش از معدود شهرستان های ایران است که شخصیت های بسیار بزرگی را در دامان خود پرورده و تربیت کرده است و کمتر شهرستانی در کشور وجود دارد که چنین تنوعی در حوزه نخبگان را تجربه کرده باشد.

به گفته وی، یکی از بناها ی تاریخی تفرش به نام پروفسور اردشیر قوام زاده پدر مغز استخوان ایران مزین خواهد شد.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد جمالیان رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در این مراسم اظهار کرد: استان مرکزی بر اساس آخرین آمار ثبت سرطان ها، 2119 بیمار مبتلا به سرطان دارد که 46 درصد این جمعیت خانم ها و 54 درصد آقایان هستند.

وی افزود: استان مرکزی استانی صنعتی است و یکی از نگرانی های مردم استان اینست که میزان بروز سرطان در این استان از نرم کشوری بالاتر باشد، در حالی که اینگونه نیست.

جمالیان با بیان اینکه میزان ابتلا به سرطان در استان مرکزی از هر ۱۰۰ هزار نفر 136.26 است در حالی که در نرم کشوری از هر ۱۰۰ هزار نفر، ۱۵۰ نفر مبتلا به سرطان هستند، گفت: این آمار نشان می‌دهد که استان در این حوزه نرم پایینی نسبت به کشور دارد.

وی اظهار کرد: در استان مرکزی در میان مردان از هر ۱۰۰ هزار نفر 153.94 نفر و در کشور برای مردها از هر ۱۰۰ هزار نفر 168.28 نفر به بیماری سرطان مبتلا می‌شوند.

جمالیان با بیان اینکه در استان مرکزی در میان خانم‌ها از هر ۱۰۰ هزار نفر 122.12 نفر و در کشور برای خانم‌ها از هر ۱۰۰ هزار نفر 135.54 نفر مبتلا هستند.

وی اظهار کرد: شایع‌ترین نوع سرطان در این استان، سرطان های برس، پروستات، معده، کولورکتال و پوست است.

جمالیان اظهار کرد: با توجه به نگرانی استان مرکزی در مورد صنعتی بودن این استان و آلودگی هوا کار تحقیقاتی مصوب شده و به محض تامین بودجه اینکار آغاز می شود.

وی از پروفسور قوام زاده خواست که در این زمینه استان مرکزی را حمایت کند تا اثر آلودگی هوا در بروز سرطان ها در استان، در قالب یک کار تحقیقاتی آغاز شود و افزود: البته در گفتگوهایی که با دکتر قوام زاده انجام شد مقرر شد کارهای تحقیقاتی مشترک خوبی در این حوزه انجام شود.

بر اساس این گزارش، در حاشیه این آیین، نمایشگاه روایت پیوند افتتاح و کلینیکی در اراک بنام پروفسور قوام زاده نامگذاری و تمبر یادبود این مراسم رونمایی شد.

پروفسور قوام‌زاده ضمن بازدید از بیمارستان آیت‌اله خوانساری اراک، کلنگ مرکز پیوند مغز استخوان و مرکز تحقیقات را بر زمین زد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.