• پنجشنبه / ۵ دی ۱۳۹۸ / ۰۹:۱۳
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: 98100503607
  • منبع : نمایندگی هرمزگان

گزارش ایسنا از آئین پایانی کنگره ملی ۱۵۰۰ شهید هرمزگان

کنگره 1500

ایسنا/هرمزگان آئین پایانی کنگره ملی ۱۵۰۰ شهید هرمزگان با حضور دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا و مسئولین لشکری، کشوری و استانی و همچنین با مداحی حاج صادق آهنگران و حضور پرشور مردم هرمزگان و خانواده های معظم شهدا و ایثارگران استان هرمزگان در مسجد جامع بندرعباس برگزار شد.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در این مراسم اظهار کرد: وکالت دارم از طرف مقام معظم رهبری مجدداً سلام ایشان را به کلیه مردم شهید داده برسانم.

سردار سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم صفوی افزود: با همت مردم برای حفظ ارزش‌ها در چند استان کنگره شهدا برگزار شده و برخی از این کنگره‌ها با انسجام قابل‌تقدیری در سطح ملی تأثیرگذار شدند و کنگره هزار و ۵۰۰ شهید استان هرمزگان نمونه بارزی از برگزاری موفق و تأثیرگذار کنگره شهدا در سطح ملی است.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا تصریح کرد: برگزاری این کنگره حال و هوای این استان و چندین استان دیگر را مورد تأثیر قرار داده و با ابتکار قابل‌توجهی علاوه بر اجرای برنامه‌های فرهنگی اقدامات عمرانی، افتتاح نمایشگاه‌های مختلف و کارهای بسیار ارزشمندی از قبل آن صورت گرفته است.

سرلشکر صفوی عنوان کرد: کنگره هزار و ۵۰۰ شهید استان هرمزگان می‌کوشد دریچه‌ای برای ورود به سبک و سیره شهیدان و ایثارگران بگشاید تا آن را به نسل‌های حاضر و آینده منتقل کند تا به یاری جوانان برومند کشور بتوانیم ایرانی قدرتمند به‌عنوان قدرت اول منطقه ازنظر سیاسی، فرهنگی، مبادلات فرهنگی و ... بسازیم.

وی افزود: راز و رمز و شهادت را کسی بهتر از خدا و اولیایش نمی‌دانند، در مفاهیم قرآنی و روایت‌های معصومین چیزی بالاتر از جهاد فی سبیل الله مشاهده نمی‌شود، شهیدان دفاع مقدس راه کربلا را باز کردند و شهدای مدافع حرم راه قدس را باز می‌کنند.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا ادامه داد: امام راحل (ره) فرمودند راه قدس از کربلا می‌گذرد، همان‌طور که دیدیم امسال در اربعین حسینی چندین میلیون نفر از شیعیان به کربلا رفتند، این مسیر مسیری است که خداوند برای ملت‌های آزادی‌خواه باز کرده است.

سرلشکر صفوی عنوان کرد: شهیدان رفتند تا ایران و اسلام بماند، اگر شهدای ۸ سال دفاع مقدس نبودند امنیت ایران نبود، اگر شهدای مدافع حرم نبودند امینت عتبات و سوریه و عراق هم نبود.

وی خاطرنشان کرد: فرزندان شما برای این سرزمین افتخار آفریدند و تا قیامت نام آنان باقی خواهد ماند، شهدای هرمزگان قدرت‌های پوشالی جهنمی دشمن را در هم شکستند، با جنگ در دریا و خشکی سیلی بزرگی را به‌صورت آنان زدند.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا اضافه کرد: شهیدانی چون دارا و رئیسی قطعه‌ای درخشان از تاریخ این سرزمین را رقم زندند و دشمنان شکست‌هایی که در دریا و زمین و عراق و سوریه از آنان خوردند را فراموش نخواهند کرد.

سرلشکر صفوی بیان کرد: قهرمانان پیروز این جهاد شهدا هستند، به حول قوه الهی شکست‌های بزرگ‌تری در انتظار کسانی است که با دستان آشکار و پنهان علیه ایران توطئه می‌کنند و جنگ رسانه‌ای و اقتصادی را علیه مردم ایران راه انداخته‌اند.

وی اظهار کرد: ملت ما آماده‌اند مانند زمان ۸ سال دفاع مقدس در مقابل هر توطئه‌ای بایستند و آن‌ها را با شکست به سرانجام برسانند.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا افزود: همه‌کسانی که در این کشور زندگی می‌کنند و از اکنون تا قرن‌های آینده کسب‌وکار و مسئولیت و جایگاهی دارند، خود را بدهکار شهدا بدانند اما شهیدان بدهکار هیچ‌کس نبودند.

سرلشکر صفوی تصریح کرد: شکل‌گیری جبهه مقاومت در جهان و منطقه محصول فداکاری رزمندگان ایران اسلامی در ارتش و سپاه و بسیج و نیروی انتظامی در سال‌های دفاع مقدس بوده است.

وی عنوان کرد: ۳۱ سال از پایان جنگ می‌گذرد، اگر بخواهیم تحلیل کوتاهی از رشادت‌های جوانان در دفاع مقدس به‌صورت خلاصه بیان کنیم، محصول این فداکاری‌ها عبارت است از شکل‌گیری مکتب یا جبهه یا نظریه مقاومت، در مقابل جبهه ظلم و ستم استکبار که با پول و ثروت و تجهیزات نظامی می‌خواهند بر سرنوشت ملت‌ها حاکم شوند و آنان را ذلیل و خوار کنند.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا ادامه داد: می‌توان با یک رهبری شجاع، خردمند، متقی و حکیم با روحیه جهادی و انسجام ملی و با حضور جوان شجاع و شهادت‌طلب در مقابل این ظلم جهانی ایستادگی کرد و دشمن را در مقابل این جنگ شکست داد.

سرلشکر صفوی خاطرنشان کرد: رخداد دفاع مقدس از ایران به لبنان رفت، جبهه مقاومت اسلامی و حزب‌الله لبنان و حماس را در فلسطین شکل داد و این دو نیرو در این سال‌ها شکست‌های بزرگی را به صهیونیست‌ها وارد کردند؛ مردم لبنان و فلسطین شهدای ایران را الگوی خود قرار دادند و امروز رژیم صهیونیستی که ایده نیل تا فرات را دنبال می‌کرد اکنون در سرزمین اشغالی احساس ناامنی می‌کند.

وی اضافه کرد: ملت مظلوم افغانستان با درس گرفتن از شهدای ایران ارتش سرخ شوروی سابق را از افغانستان بیرون کرد، هم‌اکنون همان نیروها می‌توانند آمریکای جهان خوار را از افغانستان بیرون کنند.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا بیان کرد: آمریکایی‌ها بدانند به همان باتلاقی که شوروی سابق در افغانستان گرفتار شده بود، گرفتار شده‌اند  و راهی جز ترک این سرزمین ندارند.

سرلشکر صفوی اظهار کرد: مردم یمن بعد از ۵ سال مقاومت درس بزرگی را به جهان دادند ، دشمنان ماهی چند میلیون دلار هزینه می‌کنند اما ملت یمن از شهدای ایران درس مقاومت گرفتند.

وی ادامه داد: اگرچه صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها توطئه کردند و تکفیری‌ها را به جان مردم سوریه و عراق انداختند، شهرها را خراب کردند و زنان را به بردگی بردند اما مدافعان حرم به سوریه و عراق رفتند و به مردم آموزش بسیجی داند و مردم کنار ارتش دمار از روزگار تکفیریان و داعش درآوردند.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا افزود: مکتب مقاومت را سوریه و عراق از مقاومت اسلامی ایران و نوع رهبری و خردمندی رهبر مقتدر اسلامی ما یاد گرفتند.

سرلشکر صفوی عنوان کرد: درس‌های دفاع مقدس برای امروز هم کارآمدی دارد، برای مقابله با جنگ اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه جز مقاومت اقتصادی راهی نداریم.

وی تصریح کرد: این مقاومت منوط به دولت نمی‌شود و مردم و قوای سه‌گانه با همکاری هم می‌توانند بر این جنگ ظالمانه فائق آیند، همان‌طور که ۸ سال دفاع مقدس با انسجام در مقابل جنگ نظامی ایستادیم اکنون نیز می‌توانیم در مقابل این جنگ اقتصادی بایستیم.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا خاطرنشان کرد: حدود ۲۰۰ کشور مستقل در جهان داریم، آیا رهبری دلسوز، خردمند، حکیم، مهربان و دوراندیش مانند رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در جهان می‌شناسید؟

سرلشکر صفوی ادامه داد: مقام معظم رهبری با کلامی تمامی معادلات توطئه گران را به هم می‌ریزد و این یک نعمت الهی است و باید قدر این نعمت الهی را بشناسیم، دانستن قدر این نعمت اطاعت و تبعیت از مقام معظم رهبری است.

وی اضافه کرد: مطمئن هستم خداوند به ملت ما عنایت دارد، این حکومت یک حکومتت الهی و اسلامی و شکست‌ناپذیر است و دشمن نمی‌تواند با یک ملت متحد با ۳۳ میلیون جمعیت جوان با فرهنگ عاشورایی به مقابله برخیزند.

نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان نیز در این مراسم اظهار کرد: یادواره‌های و کنگره‌های شهدا مورد تأکید مقام معظم رهبری است به‌گونه‌ای که می‌فرمایند هرگاه به گوش من می‌رسد یادواره‌ای در گوشه‌ای از کشور برگزار می‌شود دلم آنجاست.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد عبادی ادامه داد: یکی از اهداف دشمنان اسلام این است که فرهنگ شهید و شهادت را تحریف کنند و به فراموشی برسانند و فعالیت‌های رسانه‌ای آنان نشانگر این است که دشمنان از این یادواره‌ها هراس دارند چراکه فرهنگ و یاد شهدا را در دل مردم روشن نگاه می‌دارد.

وی افزود: ما در کشوری زندگی می‌کنیم که عزت و اقتدار ما در دنیا رحیم شهدا است و هرچه داریم به برکت شهدا و خانواده‌های آن‌هاست، عزت و آبادی ایران به عزت شهداست.

استاندار هرمزگان نیز در این مراسم اظهار کرد: با توجه به اینکه برگزاری کنگره شهدا یکی از روش‌ها برای زنده نگه‌داشتن فداکاری‌های شهداست به‌عنوان وظیفه ما مسئولین و مردم برای حفظ این فداکاری‌ها تلاش کنیم و برگزاری کنگره‌ها به این منظور امری ضروری است.

فریدون همتی عنوان کرد: نسل جوان ما باید وظایف خود را بشناسد، تجلیل از خانواده شهدا و رزمندگان یعنی تجلیل از مردم ایران و تبریک می‌گویم به مردم هرمزگان که این کنگره را برگزار کرده‌اند.

همچنین فرمانده سپاه امام سجاد (ع) هرمزگان در این مراسم اظهار کرد: امسال این کنگره را به همت مسئولین و خانواده بزرگ شهدا برگزار کردیم و توفیق این را داشتیم که از چندماهه گذشته با  شورونشاطی همراه با انسجامی بین همه اقشار جامعه در هرمزگان تدارک این مراسم را انجام دهیم.

سردار اباذر سالاری افزود: این کنگره صرفاً یک مراسم که برگزار و تمام شود نبوده، بلکه پروژه خدمت به مردم هرمزگان بوده و این اتفاق نیز افتاد، تمرکز بر خدمت به مردم در این کنگره به‌عنوان یک نماد بود.

وی ادامه داد: اجرای هزار و ۵۰۰ پروژه محرومیت‌زدایی با توجه و اولویت مناطق محروم استان، توجه به برنامه‌های فرهنگی و ورزشی با نگاه ویژه به دانش آموزان و دانشجویان و رونمایی تألیف‌هایی با محوریت شهدا، برگزاری مراسم ازدواج هزار و ۵۰۰ زوج استان هرمزگان و اعطای جهیزیه به آن‌ها، برگزاری مراسم مختلف در استان هرمزگان، برپایی نمایشگاه ملی دفاع مقدس، برگزاری نمایشگاه از هبوط تا ظهور و ... با نگاه به شهدا انجام شده است.

فرمانده سپاه امام سجاد (ع) هرمزگان تصریح کرد: امیدواریم فرمایشات مقام معظم رهبری چراغ راه ما باشد، این کنگره پایان کار نیست بلکه آغاز راهی است که در این استان رقم خورده است.

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای ستاد کنگره شهدای استان هرمزگان که در تاریخ ۲۵ آذر ۹۸ برگزار شده بود، صبح امروز در محل این همایش در بندرعباس منتشر شد.

به گزارش ایسنا، حضرت آیت الله خامنه‌ای در این دیدار با اشاره به سابقه طولانی مجاهدت و مبارزه مردم هرمزگان، شجاعت و دفاع از حق را عناصری با ارزش و نهادینه شده در این منطقه دانستند و خاطرنشان کردند: تجلیل از شهیدان کاری لازم و وظیفه‌ای بر عهده همه ما است؛ چرا که سیاست و حرکت خبیثانه‌ای با هدف به‌فراموشی سپردن نمادهای انقلاب به‌ویژه جهاد و شهادت جریان دارد که باید در مقابل این سیاست ایستاد.

رهبر انقلاب اسلامی هر شهید را فارغ از سواد و سنّ و سال آن، نمادی از فداکاری و آمادگی برای جان دادن در دفاع از حق خواندند و با تأکید بر لزوم معرفی این نمادها و الگوهای بسیار ارزشمند به جوانان، افزودند: در نقطه مقابلِ حرکتی که سعی می‌کند دلبستگی‌ها را به نمادهای فساد، دنیاطلبی و هرزه‌گرایی جلب کند، تبیین چهره‌های تابناک شهیدان موجب خواهد شد جوانان به آنان دل ببندند و راهشان را دنبال کنند.

ایشان همچنین جزایر استان هرمزگان را از جنبه‌های امنیتی، اقتصادی و تاریخی مهم و حائز توجه دانستند و با تأکید ویژه بر جزیره هرمز گفتند: البته اطلاع دارم که مردم در جزیره هرمز واقعاً دچار مشکلات مالی هستند که باید هم مسئولان استانی و کشوری و هم جریانهای انقلابی به آن منطقه بپردازند و برای حل مشکلات آن اقدام کنند.

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم از خانواده شهدا تجلیل و از تمبر یادبود کنگره ملی ۱۵۰۰ شهید استان هرمزگان و کتاب زندگینامه و خاطرات شهدای استان هرمزگان رونمایی شد و با مداحی حاج صادق آهنگران این کنگره به پایان رسید.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.