• شنبه / ۷ دی ۱۳۹۸ / ۲۱:۵۵
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 98100705185
  • خبرنگار : 50251

در واکنش به انتقادات از لایحه بودجه ۹۹؛

نوبخت: انتظار داریم به‌جای هو کردن راه را به ما نشان دهند

سفر یک روزه نوبخت به خوزستان

ایسنا/خراسان رضوی رئیس سازمان برنامه و بودجه در واکنش به انتقادات از لایحه بودجه ۹۹ گفت: دولت به نظرات صاحب‌نظران نیاز دارد ولی انتظار این است که به‌جای هو کردن راه را به ما نشان دهند و کمک کنیم تا از این تنگه عبور کنیم، همه ما در مظان یک آزمایش هستیم که چقدر در راستای آن‌چه می‌گوییم، به آن پایبند هستیم.

به گزارش ایسنا، محمدباقر نوبخت شنبه شب در حاشیه جلسه شورای برنامه‌ریزی خراسان رضوی در استانداری در جمع خبرنگاران با اشاره به انتقادات نسبت به لایحه بودجه ۹۹ اظهار کرد: از نظر سازمان برنامه و بودجه کاملا این حق برای هر کسی وجود دارد که نسبت به لایحه بودجه ما اظهارنظر کند. بودجه یک پیش‌بینی از منابع و یک برآورد از هزینه‌هاست. کل منابع ما ۳ عدد است که شامل فروش نفت، میزان مالیات‌ستانی و اوراق‌فروشی است. حال می‌تواند اختلاف‌نظری در این میان وجود داشته باشد در مورد این‌که نفت کمتر فروخته شود یا مالیات کمتری اخذ شود و... .

راه‌های مختلف دور زدن تحریم‌ها شناسایی شده است

وی ادامه داد: نه تنها وزارت نفت بلکه سایر نهادهای ما، همه همکاری را دارند تا این اراده نادرست و ناپاک رژیم آمریکا که می‌خواهد ما نفت صادر نکنیم را بشکنند، خوشبختانه گرچه در یک مدت کوتاهی راهکارهای دور زدن تحریم که قبلا انجام می‌شد، لو رفته بود ولی دوستان ما راه‌های مختلف را شناسایی کرده و در حال انجام کار هستند، حتی قراردادهای نفتی متعددی با بخش‌های مختلف داریم، گرچه آنها مترصد این هستند که از ما اطلاعاتی بشنوند و ما انتظار داریم دوستان ما را وادار به توضیح نکنند. آیا تاکنون در پرداخت‌های جاری، پرداخت‌های اجتناب ناپذیر یا پرداخت یارانه‌ها تاخیری شده است؟ می‌خواهیم که به ما اعتماد کنند تا این کار ادامه یابد.

نوبخت تصریح کرد: ما از نظرات مختلف استقبال می‌کنیم که به ما بگویند می‌توانیم ۳ محل درآمد بودجه را با چه ترکیبی پیش بریم. مساله هزینه‌ها نیز ۴ سرفصل مهم دارد. یکی از سرفصل‌هایی که هیچ‌کس نمی‌تواند برای آن پیشنهاد دیگری دهد، رفاه اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی است. آیا کسی می‌تواند پیشنهاد کند که این سهم را کاهش دهیم؟ همچنین بودجه فرهنگیان، نیروهای مسلح و دارو و درمان را نمی‌توان کاهش داد، البته ما در تحریم قرار داریم و درآمدهای ما کاهش پیدا کرده منتها هنر مدیریت پیشبرد این شرایط است.

اگر راهی برای لغو تحریم‌ها باشد، دولت مانند سال ۹۲ باز هم این کار را انجام خواهد داد

رئیس سازمان برنامه و بودجه بیان کرد: دولت مصمم است زیر بار زورگویی دولت امریکا نرود و دل به مطالب غربی‌ها نبندد و اگر راهی برای لغو تحریم‌ها باشد، همانطور که در سال ۹۲ یک بار این کار را کرد، باز هم انجام خواهد داد ولی برای ما منافع ملی و مصالح کشور اهمیت بیشتری دارد.

وی بیان کرد: البته دولت پیشنهاد خود در مورد بودجه را داده و این را به مجلس ارائه کرده است. ما نیز تابع مجلس هستیم و هر کسی هر نظری دارد به مجلس تقدیم کند. در حال حاضر بودجه در کمیسیون تلفیق مطرح است. اتفاقا بسیاری از کسانی که نظرات ارزشمندی داشتند، نظرات خود را به هر شکل ممکن به اعضای کمیسیون تلفیق منعکس کرده‌اند. نمایندگان نیز انسان‌های فهیم و آگاهی هستند و با جمیع جهات تصمیم خود را گرفته‌اند و کلیات لایحه به تصویب رسیده است. بخشی از تبصره‌های درآمدی نیز تصویب شده است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به مطرح شدن بحث استعفای رئیس جمهور تصریح کرد: این سخن کذبی بود. این اهانت به نمایندگان مجلس است و کسانی که به این موضوع رای داده‌اند، آیا می‌شود به آن ها اهانت کرد و گفت این ها مرعوب یا تهدید شده‌اند؟ این سخن سبک و سخیفی است که شایسته پرداختن به آن نیست. ما در یک جنگ بزرگ اقتصادی هستیم و محاصره جدی در حال اعمال است.

وی بیان کرد: امیدواریم فشار اقتصادی به مردم و تحریم برای سال آینده کاهش یابد ولی باید خویش را برای شرایط متناسب با تحریم آماده کنیم. به همین جهت از چند روش تلاش شده در بودجه سال ۹۹ به وضعیت معیشت کارکنان دولت اعم از شاغلان، بازنشستگان و مستمری‌بگیران توجه شود و در همین راستا به طور متوسط حداقل ۱۵ درصد حقوق این اقشار افزایش خواهد یافت. ۲ پرداخت نیز به عموم مردم خواهیم داشت که یکی حمایت معیشتی است که رقمی حدود ۲۴۰۰ میلیارد تومان به حدود ۶۰ میلیون خانوار ایرانی در تاریخ دهم هر ماه پرداخت می‌شود.

نوبخت ادامه داد: پرداخت دیگر، یارانه‌های نقدی است که ۳۶۰۰ میلیارد تومان است و در ۲۶ هر ماه واریز می شد که تصمیم بر این شده که این تاریخ به ۲۰ هر ماه منتقل شود. پرداخت حقوق و دستمزد نیز پیش از اتمام هر ماه صورت می‌گیرد که به این ترتیب هر ۱۰ روز یک‌مرتبه، یک پرداخت بزرگ به مردم صورت می‌گیرد.

سال آینده ۱۵ هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان به کاهش فقر مطلق اختصاص می‌یابد

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: غیر از این نیز تصمیم داریم برای سال آینده ۱۵ هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان برای کاهش فقر مطلق به نیازمندان پرداخت شود، برای کاهش فشار هزینه بر مردم ۵۲۰۰ میلیارد تومان نیز برای اجرای طرح تحول سلامت اختصاص خواهد یافت. دولت مصمم است برای کاهش فشار اقتصادی بر مردم کالاهای اساسی که حدود ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار قیمت دارد، با نرخ تسعیر ۴۲۰۰ تومان در اختیار مردم قرار دهد.

وی اضافه کرد: برای بهبود وضع اشتغال برنامه‌ای برای حدود ۹۸۸ هزار فرصت شغلی داریم که در تبصره ۱۸ بودجه دیده شده است. همچنین برای ادامه اشتغال بخشی از نیروی انسانی ما که در طرح‌های عمرانی شاغل هستند، ۷۰ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی در نظر گرفته شده که این اعتبار معادل افتتاح ۳۰ طرح آب‌رسانی و سد است. همچنین ۱۲۴۰ کیلومتر راه‌آهن جدید در مراحل نهایی خود است که برای سال آینده کامل و تحویل خواهد شد و برای آزادراه‌ها، بزرگراه‌ها و راه‌های روستایی نیز اعتباراتی در نظر گرفته شده است.

معاون رئیس جمهور با بیان این‌که تلاش ما این است که با منابع محدود پرداخت‌ها به کارکنان به صورت منظم دنبال شود، خاطرنشان کرد: همچنین سعی می کنیم طرح‌های عمرانی نیز استمرار خود را حفظ کنند. کسانی که این تحریم را به ما تحمیل کرده‌اند، بدانند با این شرایط که به مردم سخت خواهد گذشت ولی تلاش می‌کنیم جریان اقتصادی به صورت پویا دنبال شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص طرح احداث ۱۰ هزار مسکن در استان خراسان رضوی اظهار کرد: با توجه به طرحی که برای ایجاد مسکن روستایی برای افراد کم‌درآمد در روستاها در دست اقدام داریم، طی یک همکاری با بنیاد مسکن ساخت تعدادی واحد مسکونی در استان‌ها آغاز شده که برای استان خراسان رضوی نیز ۸۰۰۰ واحد مسکونی در روستاها و ۲۰۰۰ واحد مسکونی نیز در حاشیه شهر مشهد بین ما(سازمان برنامه و بودجه)، بنیاد مسکن و استاندرای خراسان رضوی در نظر گرفته شد. بر این اساس توافق شد که تا یک سال آینده ۱۰ هزار واحد مسکونی به بهره‌برداری برسد. این توافق‌نامه حاکی از این است که با پشتیبانی مالی سازمان برنامه و بودجه و همکاری استانداری و بنیاد مسکن، شاهد بهره‌برداری و استفاده از این واحدها در کمتر از یک سال آینده خواهیم بود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.