• یکشنبه / ۸ دی ۱۳۹۸ / ۱۳:۵۷
  • دسته‌بندی: دین و اندیشه
  • کد خبر: 98100805729
  • خبرنگار : 71461

دیدار آیت‌الله رشاد با خانواده شیخ ابراهیم زکزاکی

آیت الله رشاد

رییس و موسس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به خیل عظیم مشتاقان به مکتب تشیع در کشور نیجریه گفت:‌ خداوند متعال به کار شیخ زکزاکی برکت داد در کشوری که تا چهل سال قبل اندک شماری شیعه یافت نمی‌شد و اگر بود هم سخت و پنهانی، ولی امروز در مقایس میلیونی با جمعیت شیعیان نیجریه مواجه هستیم. شخصیت ممتاز علامه زکزاکی از او قهرمانی ساخته است که در تاریخ خواهد ماند. این مردان راهگشا هستند و ۵۰۰ سال دیگر گفته خواهد شد کسی ک بنیانگذار مکتب حقه اهل بیت در این سرزمین بود چنین خصوصیاتی داشت. من هرچه در وصف ایشان عرض کنم کم است و از وصف شخصیت واقعی ایشان معذورم.

به گزارش ایسنا، به نقل از پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، آیت‌الله علی اکبر رشاد در دیدار با خانواده شیخ ابراهیم زکزاکی با اشاره به ایستادگی قابل ستایش شیخ ابراهیم زکزاکی در مقابل ظلم و جور حکام کشورش گفت: عمل علامه زکزاکی اقدامی بسیار بزرگ و تاریخ ساز است. ما با شخصیت‌های بسیاری در جهان آشنا بوده و برخورد داشته‌ایم چه در کشورهای دیگر چه زمانی که به ایران آمده‌اند. مکتب اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام به سرعت در حال گسترش است و شخصیت‌های فراوانی از سایر مذاهب اسلامی به این مکتب روی آورده‌اند. بین این شخصیت‌ها شیخ زکزاکی یک فوق العادگی دارد و از ویژگی‌های شخصیتی ممتازی برخوردار است. عزمی که در این مرد هست، اراده قوی، شجاعت، درست اندیشی، سلامت فکر و استقامت در فکر، شهامتی که در وجود ایشان سراغ داریم، حقاً کم نظیر است.

وی افزود: کم نیستند فضلایی که بعد از انقلاب اسلامی به ایران آمدند و به سطحی از تحصیلات و مراتب علمی رسیدند و به اوطانشان بازگشتند و از این قِسم خدمات ارائه کردند و بسیار مورد ستم قرار گرفتند. در اندونزی جناب جلال الدین رحمه سرگذشتی شبیه به شیخ زکزاکی داشت. وی از اوان انقلاب با ترجمه آثار مرحوم شهید مطهری(ره) به تبلیغ پرداخت و بیش از ۳۰۰ جلد کتاب را به مالایی ترجمه کرد. بسیار زندان رفت و مشکلات فراوان داشت ولی به جهت فرهنگ مسالمت‌آمیز این منطقه و کشور اندونزی برخوردهای خشن ادامه پیدا نکرد، میدان باز شد و توفیقاتی الان حاصل شده و مساله حل شده است.

او یادآور شد: علما و مسئولین اندونزی راغب هستند که فعالیت‌های دینی و خصوصا شیعی در آن کشور ترویج داشته باشد و راه برای جریان سلفی‌گری بسته شود. اما شیخ زکزاکی هم به جهت روحیات قوی و شجاعانه خودشان و از آنجا که در تقابل با یک رژیم سفاک و قدار مواجه هستند شرایط خیلی متفاوتی دارند و شاید اگر این روحیه جهادی در ایشان نبود و شجاعت فوق العاده‌ای که هست اخلاص و اعتماد به نفس بی‌نظیری که او برخوردا است تصور می‌کنم هر کس دیگری بود الان تسلیم شده بود شکسته بود و دست کم مماشات کرده و کوتاه می‌آمد اما چنین نشد.

آیت الله رشاد با اشاره به خیل عظیم مشتاقان به مکتب تشیع در کشور نیجریه تصریح کرد:‌ خداوند متعال به کار شیخ زکزاکی برکت داد در کشوری که تا چهل سال قبل اندک شماری شیعه یافت نمی‌شد و اگر بود هم سخت و پنهانی، ولی امروز در مقایس میلیونی با جمعیت شیعیان نیجریه مواجه هستیم. شخصیت ممتاز علامه زکزاکی از او قهرمانی ساخته است که در تاریخ خواهد ماند. این مردان راهگشا هستند و ۵۰۰ سال دیگر گفته خواهد شد کسی ک بنیانگذار مکتب حقه اهل بیت در این سرزمین بود چنین خصوصیاتی داشت. من هرچه در وصف ایشان عرض کنم کم است و از وصف شخصیت واقعی ایشان معذورم.

رییس حوزه‌های علمیه استان تهران در بیان اوصاف و حالات علامه زکزاکی گفت: روحیات و حالات و ادبیات خاص ایشان در ذهن مردم ایران تصویر امام خمینی(ره) را تداعی می‌کند؛ چراکه آنچه در روحیات و حالات امام خمینی(ره) بود در ایشان هم یافت می‌شود. عزم و جدیت، شجاعت و نترسی، ایثارگری و فداکاری ایشان به کشورش مثال زدنی است. بسیاری تصور می‌کردند ممکن است ایشان در هند بماند یا به ایران بیاید اما دیدیم که وی به کشورش بازگشت و این یک تصمیم تاریخی بود و از سویی به روحیات انقلابی ایشان و از دیگر سو خبر از خرد ایشان می‌دهد و از وفاداری به مردم و التزام به حضور در کنار یاران و پیروانش پرده بر می‌داشت. این وضعیت برای حضرت امام هم پیش آمد. امام هم نقل می‌کردند اگر قرار است کشته شوم چه بهتر که در میان مردم کشورم باشم. وجود ایشان قطعاً در منطقه افریقا الگو و نماد مقاومت و آگاهی و حکمت و مجاهدت و نماد مکتب اهل بیت(ع) است. تاریخ قرن‌ها از ایشان به این نام یاد خواهد کرد.

وی گفت: نقش همسر شیخ زکزاکی، ایثار و روحیه فداکارانه در برخورد با این حوادث نیز قابل ستایش است. ایشان زنی قهرمان است که به مانند حضرت زهرا(س) ‌ در کنار امیرالمونین، خودش را سپر بلای شیخ زکزاکی می‌کند. شما دختران ایشان نیز خواهر شش شهید هستید مانند بانو حضرت زینب(س). کربلای نیجریه سه زینب دارد و شماها زینب‌های کربلای نیجریه هستید و ما در مقابل شما سر تعظیم فرود می‌آوریم. خاضعانه در برابر عزم و مقاومت شما و راست قامت و استقامت شما خاضعیم و می‌بالیم که مکتب اهل بیت زنانی دارد که وجودشان، سکناتشان، موضع‌گیری شان ما را به یاد حضرت زینب(س) می‌اندازد. حضور شما و مادرتان در کنار شیخ زکزاکی گواه است و حقیقتی را روشن می‌کند که هنوز فاطمه زهرا(س) ‌و زنیب(س) و سمیه(س) الگو هستند و همچنان زنان می‌توانند فاطمه وار و زینب وار باشند و وجود شما توهم غلطی که فکر می‌شود امروز فاطمه(س) الگو برای زنان نیست را کاملاً باطل می‌کند.

آیت الله رشاد از بانوان آسمانی، خدیجه، حواء، هاجر، سمیه، مریم، مادر و خواهر حضرت موسی را به عنوان دلگرمی و پشتوانه رجال الهی یاد کرده و افزود: در طول تاریخ از بدو نبوت تا همیشه در کنار رجال وحی و حضرات معصومین، پشت سر انبیاء و اولیاء همواره یک یا چند زن پشتیبان و پشتوانه بوده‌اند. همه آغازگران و پیشاهنگان اقدامات پیامبر اسلام(ص) ‌از بانوان بودند. حضرت خدیجه(س)، ‌حضرت فاطمه(س) و … . اول حامی، اول اسلام آورنده، اول مهاجر و … همه یک زن بودند. در واقعه کربلا نیز حضور بانوانی نظیر زینب کبری(س) بسیار تعیین کننده بود. این سرگذشت همه مردان الهی در تاریخ است که حتما باید یک یا چند بانوی شایسته و صالحه و مجاهد و مقاوم ایشان را همراهی کنند.

آیت الله رشاد در پایان با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی پیرامون عبور از پیچ تاریخی، خطاب به دختران شیخ زکزاکی یادآور شد: شما بیش از ما به راهتان و مسیری که طی می‌کنید ایمان دارید و مصمم هستید. بدانید که تاریخ را می‌سازید. در راهی که هستید استوار و ثابت قدم بمانید. به حول و قوه الهی نام خانواده شیخ زکزاکی جزء قهرمانان این مقطع تاریخی ثبت خواهد شد.

یکی از دختران شیخ زکزاکی نیز در ادامه این نشست صمیمانه ضمن تجلیل از نقش ایران و جمهوری اسلامی در دفاع از انقلاب نیجریه با ارائه گزارشی از روند درمانی ایشان گفت: وضعیت پدر و مادر بسیار نابسامان است. پدر و مادرمان در خانه‌ای تحت محاصره نیروهای ارتش کشور نیجریه هستند. دسترسی به پزشک و حتی نیازهای اولیه زندگی برایشان وجود ندارد. نیروهای متخاصم منزل پدر را به آتش کشیده و بیش از هزاران نفر را تاکنون به خاک و خون کشیده‌اند. بعد از حدود چهار سال و تشکیل چندین دادگاه نمایشی با حضور ارتش و دولت و قضات نیجریه، پدر را محکوم به اقدام علیه حکومت کرده‌اند. بر اثر تیراندازی چشم پدر نابینا شده و حال ایشان وخیم هست. مادرم نیز چندین گلوله و ترکش در بدن دارد. اکنون در سلول انفرادی و در زندان تحت الحفظ هستند و به هیچ کس اجازه ملاقات و سرکشی نمی‌دهند. وضعیت ایشان اصلا قابل تصورنیست. از همه ملت ایران آرزوی دعای خیر برای ایشان داریم. شیخ زکزاکی نیاز به حمایت همه علمای اسلام دارد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.