• یکشنبه / ۶ بهمن ۱۳۹۸ / ۰۹:۵۰
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 98110603680
  • خبرنگار : 50189

شهردار کرمان در گفت‌وگو با ایسنا:

نگاه‌های سیاسی باعث آسیب رساندن به شهر می‌شود/نمی‌خواهیم ادامه دهنده اشتباه گذشتگان باشیم

نگاه‌های سیاسی باعث آسیب رساندن به شهر می‌شود/نمی‌خواهیم ادامه دهنده اشتباه گذشتگان باشیم

ایسنا/کرمان شهردار کرمان هم‌سو نبودن نوع نگاه‌ها را یکی از مشکلات امور شهری برشمرد و تصریح کرد: برخی اوقات نگاه سیاسی باعث آسیب رساندن به شهر می‌شود و متاسفانه اگر کسی بخواهد کاری برای این شهر انجام دهد، به هر شکلی سعی می‌کنند او را از صحنه خارج کنند که این موضوع درست نیست و در نهایت شهر و مردم ضرر خواهند کرد.

"مهران عالم‌زاده" در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص اظهارات برخی از اعضای شورای شهر کرمان درباره عدم نظارت بر کار شهرداری کرمان گفت: شهرداری‌های سراسر استان و کشور موظف به دادن صورتحساب به ذینفع هستند و در صورت عدم اقدام مناسب با خاطیان برخورد خواهد شد ضمن آنکه ما نیز به بازرسی شهرداری اعلام کردیم که براین امر نظارت ویژه داشته باشند.

وی در پاسخ به این ادعای یکی از اعضای شورای شهر که «شهرداری میلیون‌ها تومان پول از مردم می‌گیرد و صورتحسابی به آنها نمی‌دهد» گفت: نمی‌توان کل این موضوع را انکار کنیم اما حداقل می‌دانم که ۱۰ درصد این مشکل وجود دارد و تعداد محدودی از مراجعه کنندگان شهرداری کرمان برگ صورتحساب دریافت نکرده‌اند اما باید عنوان کنم که در دوره‌های قبلی که خود بنده نیز یکی از مراجعه کنندگان شهرداری بودم، صورتحسابی جهت پرداختی های صورت گرفته به شهرداری به بنده داده نمی‌شد اما در مجموع رسانه‌ها می‌توانند نظرسنجی از مراجعه کنندگان انجام دهند که وضعیت کنونی شهرداری نسبت به دوره های قبل بهتر شده است یا خیر؟

عالم زاده ادامه داد: اعلام می کنیم که اگر شخصی به شهرداری مراجعه و بابت پولی که از آنها گرفته می‌شود، برگ محاسبات به آنها داده نشد می‌توانند مبلغ مورد نظر را پرداخت نکنند و به شهرداری کل مراجعه تا با شهردار و پرسنل ذیربط آن منطقه برخورد قانونی صورت گیرد.

شهردار کرمان در خصوص اظهار نظری که پرسنل غیرمتخصص شهردار در مسندهای مهم شهرداری گمارده شده اند نیز بیان کرد: به نظر بنده اکنون متخصص ترین افراد در جایگاه خودشان در شهرداری کرمان در حال خدمت به مردم هستند و افرادی که این ادعا را دارند مصداقی عنوان کرده و به کلی گویی بسنده نکنند.

وی افزود: مسئولین شهرداری را به دور از تعصب حزبی، جناحی و گروهی و براساس صلاحیت‌ها منصوب کرده ایم و باتوجه به تجارب و تخصص هر کسی در حوزه انتخابی بنده، انتخاب و مشغول به فعالیت هستند و قطعا سایر مدیران شهرداری نیز باید در مناطق تحت هدایتشان شایسته‌سالاری را سرلوحه انتخاب های خود قرار دهند اما این مطلب را نیز باید عنوان کنم که هم اکنون بیش از ۲۰۰۰ نیرو در شهرداری کرمان مشغول به فعالیت هستند و ممکن است در سطوح پایین تر برخی افراد نالایق نیز در مسندی قرار گرفته باشند که بنده از آنها بی اطلاع باشم.

عالم‌زاده با بیان این مطلب که ما افرادی در شهرداری داریم که تخصص دارند اما متعهد نیستند، اضافه کرد: از اعضای شورای شهر می خواهم که اگر فرد متخصص و متعهدی در شهرداری بوده که در این دوره کنار گذاشته شده باشد حتما به بنده اعلام کنند تا با مدیری که چنین اقدامی انجام داده برخورد کنم.

وی درباره افزایش ۱۰ برابری تعرفه‌های عوارض شهری در کرمان، به ایسنا گفت: اصلا نباید چند برابری افزایش تعرفه ها مدنظر قرارداد. مهم این است که ما در شهر کرمان عوارض را براساس قیمت زمین و هزینه‌های ساختمانی درست پرداخت کنیم و جای این سوال مطرح است که اگر کاری در گذشته به اشتباه انجام شده یا خیلی پول‌هایی که شهرداری باید از مردم و سازندگان اخذ می‌کرده، صورت نپذیرفته آیا ما هم باید ادامه دهنده اشتباه گذشتگان باشیم؟

شهردار کرمان ادامه داد: متاسفانه در گذشته به اشتباهات رسیدگی و توجه نشده بود. اگر مردم خواهان ادامه اشتباهات قبل بودند حتما شورای شهری قبلی رای می‌آورد و اکنون بر مسند شورای شهر تکیه زده بودند. مردم شورای جدید را انتخاب کردند تا اصلاحات انجام دهد و ما نیز اصلاحات را به شورای شهر پیشنهاد و در شورا تصویب می کنیم.

عالم زاده ادامه داد: اگر به دنبال این هستیم که شهر کرمان همانند شهر شیراز به درآمد خوبی دست پیدا کند (مساحت شهر کرمان و شیراز یکی است اما درآمد شهرداری شیراز ۱۰ برابر شهرداری کرمان است)باید دست به اصلاحات بزنیم. سوال اینجاست که چرا درآمد شهرداری یزد یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بوده این درحالی است که یزد یکی از شهرهای تابعه استان کرمان بوده است؟ در سال‌های گذشته باید اقداماتی در راستای درآمدزایی شهرداری کرمان انجام می‌دادیم که متاسفانه انجام نشده و این ضعف اکنون کاملا مشخص شده است.

وی با طرح این سوال که اگر از مردم پول نگیریم و به آنها نیز خدمت نکنیم، خوب است؟ تصریح کرد: فاز ۳ شهرک الغدیر که متعلق به کارکنان شهرداری است ۲۷ سال آسفالت نشده است. چرا باید مردم این منطقه ۲۷ سال در خاک زندگی کنند و هر زمستان با مشکلات عدیده‌ای مواجه باشند؟ منطقه سرآسیاب چه زمانی است که به شهر کرمان اضافه شده چرا باید وضعیت معابر آن اینگونه باشد؟ شهرک صنعتی، بزرگراه آیت‌الله خامنه‌ای و ... چرا باید وضعیت معابر نامناسبی داشته باشند؟

عالم‌زاده معتقد است: مردم حاضرند سهم خودشان در اداره امور شهری را منطقی بپردازند و در مقابل از شهرداری خدمات دریافت کنند و شهرداری نیز موظف است که به نحو مطلوب خدمت‌رسانی برای مردم عزیز این شهر را داشته باشد.

وی در خصوص عوارض تفکیکی که شهرداری از املاک زیر ۵۰۰ مترمربع دریافت می‌کند عنوان کرد: موضوع عوارض تفکیکی که شهرداری از املاک زیر ۵۰۰ مترمربع دریافت می کند، مصوبه‌ای بود که به پیشنهاد شهرداری، در شورای شهر مطرح و اصلاحیه ای روی این مصوبه صادر شد و حتی یک نفر نیز برعلیه این مصوبه به دیوان عدالت اداری شکایت کرد که دیوان عدالت اداری رای به نفع شهرداری صادر کرد لذا اگر شهرداری خلاف قانون رفتار کرده بود دیوان عدالت اداری امروز به نفع شهرداری رای صادر نمی‌کرد.

عالم زاده ادامه داد: همچنین شورای شهر یک اصلاحیه روی این مصوبه داده و برخی از املاک را از پرداخت عوارض تفکیکی معاف کرد هرچند ما از آنها عوارض دریافت نمی‌کردیم اما شورا برای شفاف بودن مصوبه این اصلاحیه را نیز پیوست مصوبه کرد و فقط از افرادی که شهرداری و قانون را دور زده‌اند و تفکیک غیرمجاز انجام داده اند باید عوارض تفکیک پرداخت کنند همچنین مجوزات وزارت کشور نیز بر مشمول بودن این املاک وجود دارد.

شهردار کرمان در واکنش به ادعای یکی از اعضای شورای شهر مبنی بر ابطال مصوبه فوق الذکر اظهار کرد: هر مصوبه‌ای که باطل شود حتما به ما ابلاغ خواهد شد و شهرداری نیز قطعا از آن تبعیت خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه از ابزارهای که در دست داریم برای وصول مطالبات نهایت استفاده را خواهیم کرد، تصریح کرد: متاسفانه ضعف‌هایی در قانون وجود دارد که باید قانون گذار آن را رفع کنند.

عالم‌زاده بیان کرد: هر شورای شهر و شهرداری در دوره خودش کارهای انجام داده است اما ممکن است برخی اقدامات ما اشتباه بوده یا کاری که مسلما درست بوده را انجام نداده یا منافع صنفی و یا گروهی را دیده باشیم اما منافع عموم در نظر گرفته نشده باشد. در مجموع صحبت بنده این است که باید اصلاح ساختار انجام دهیم و اصلاح ساختار نیز در گرو شناسایی نقاط ضعف است.

این مقام مسئول بر انتقادپذیر بودن مسئولین تاکید کرد و افزود: آیا پروژه آزادی یا پروژه تقاطع غیرهمسطح ولی‌عصر مشکل مردم کرمان را در ترافیک حل کرد؟ اگر این دو پروژه خوب عمل نکرده، دوستان باید اشتباه خود را پذیرفته و از مردم عذرخواهی کنند و اگر خوب است چرا از آن دفاع نمی‌کنند؟ حدود ۱۶۰ میلیارد تومان از پول مردم شهر برای این دو پروژه هزینه شده است و مشکلی از ترافیک این شهر را حل نکرده است. بنده از این پروژه‌ها انتقاد دارم و اگر انتقاد نکنم (چون از بنده ناراحت می‌شوند) وظیفه شهردار بودن خود را به درستی انجام نداده‌ام چه بسا کارهای بنده نیز مورد انتقاد خیلی‌ها باشد که باید انتقادات بیان تا اگر مسیری اشتباهی را طی می‌کنیم، اصلاح نماییم.

شهردار کرمان انتقاد کردن و انتقادپذیری را از اصول پیشرفت و اصلاح ساختار دانست و عنوان کرد: همه انسان‌ها نقاط ضعف و قوتی دارند و هیچ کس کامل نیست بنابراین نباید در برابر انتقادات رو به پرخاشگری ببریم. باید کارشناسی و منطقی از عقاید و اقداماتمان دفاع کنیم و با دعوا هیچ کاری درست نمی‌شود.

وی با اشاره به موضوعات مطرح شده در جلسه‌ای شورای شهر که منجر به درگیری کلامی برخی اعضای شورای شهر و شهردار شده نیز به ایسنا گفت: آسفالت معابر یکی از موضوعات مطرح شده در این جلسه بود که چرا شهرداری آسفالت انجام نداده است؟ بررسی کنید که هزینه آسفالتی که در دوره قبل انجام شده چه کسی پرداخت کرده است؟ آیا کار درستی است که ما آسفالت کنیم و شهردار بعدی پول آنها را پرداخت کند؟ این هنر نیست و آیا این جزو گزارش عملکرد آن شورا به حساب می‌آید؟

عالم‌زاده افزود: قراردادهای پروژه‌هایی که با قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء منعقد شده بود در دوره قبل شورا تنها ۱۰ درصد پیشرفت ریالی داشته بود. این در حالی است که وظیفه شهرداری و شورا در این بوده که با تلاش و سختی این پروژه‌ها را به اتمام برساند. این هنر نیست که بنده ۲ هزار میلیارد تومان پروژه قرارداد منعقد کنم. بستن قرارداد کار سختی نیست بلکه تامین منابع و انجام کار، امری بسیار سخت است.

وی از پروژه پل سیدی و معطل ماندن چندین ساله آن سخن به میان آورد و اظهار کرد: سه شهردار روی کار آمدند اما پروژه پل سیدی انجام نشد و اولین کاری که در این دوره شهرداری انجام شد، اتمام این پروژه چندین ساله بود. چرا شورا و شهرداران قبلی مشکل این پروژه را نتوانستند حل کنند؟ به این دلیل که کار کارشناسی روی این پروژه انجام نشده بود و اگر پروژه‌ها را براساس کار کارشناسی انجام دهیم موانع اجرای آن پروژه‌ها برطرف می‌شود.

شهردار کرمان هم‌سو نبودن نوع نگاه‌ها را یکی از مشکلات امور شهری برشمرد و تصریح کرد: برخی اوقات نگاه سیاسی باعث آسیب رساندن به شهر می‌شود و اگر کسی بخواهد کاری برای شهر انجام دهد به هر شکلی سعی می‌کنند او را از صحنه خارج کنند که این موضوع درست نیست و در نهایت شهر و مردم ضرر می‌کنند.

وی بر لزوم منصف بودن انتقادات تاکید کرد و ادامه داد: اگر شهرداری خوب عمل نمی‌کند او را عزل کنید و اگر شهرداری نیز خوب است او را حمایت کنیم تا با توان بیشتر کار انجام دهد.

عالم‌زاده از برخی اقدامات شهرداری در دو سال اخیر سخن به میان آورد و به ایسنا گفت: در دو سال اخیر حدود ۴۰۰ نفر(۲۰ درصد پرسنل) از نیروهای شهرداری بازنشسته شده‌اند در عین حال در این مدت منطقه ۵ شهرداری راه‌اندازی شد و ۲۰ درصد بهره‌وری ظرف دو سال گذشته در شهرداری افزایش یافته است که این کار آسانی نیست که بدون گرفتن هیچ نیروی جدیدی دو سازمان جدید در شهرداری راه‌اندازی کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.