• دوشنبه / ۷ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۳:۲۷
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: 98110705017
  • خبرنگار : 50274

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کردستان:

فرهنگ غنی کردستان باید در حل مسئله ترافیک نمود عینی داشته باشد

فرهنگ غنی کردستان باید در حل مسئله ترافیک نمود عینی داشته باشد

ایسنا/کردستان رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کردستان از کاهش ۱۶ درصدی تصادفات فوتی درون شهری تا تاریخ ششم بهمن ماه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در استان اشاره و عنوان کرد: در تصادفات جرحی نیز از وضعیت مناسبی نسبت به سطح کشور برخورداریم.

سرهنگ برزو مرادی، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کردستان در بازدید از خبرگزاری ایسنای کردستان اظهار کرد: فرهنگ ترافیک یکی از مهم‌ترین مباحث در حوزه رانندگی بوده که این فرهنگ در استان کردستان از سایر استان‌های کشور بالاتر است اما با نقطه ایده آل هنوز فاصله دارد.

وی با اشاره به ظرفیت بسیار بالای استان کردستان در زمینه ارتقای فرهنگ‌ ترافیک افزود: فرهنگ غنی کردستان باید در ترافیک نمود عینی داشته باشد و بخش‌های مختلف تمام تلاش خود را برای به فعلیت درآورن این استعداد و پتانسیل استان به کار گیرند.

افزایش فرهنگ ترافیک به طور مستمر

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کردستان به تصادف چند شب گذشته در سه راه جهاد شهر سنندج اشاره و بیان کرد: ضعف فرهنگ ترافیک عامل اصلی وقوع این تصادف و در نتیجه کشته شدن دو نفر از سرنشینان خودرو پراید بود.

وی عنوان کرد: عدم آشنایی راننده پراید به شهر، عدم توجه به رعایت قوانین و مقرارت و رد کردن یک چراغ قرمزعامل اصلی برخورد پراید با پژو بوده است که در این حادثه دو سرنشین پراید جان خود را از دست دادند و سرنشین پژو نیز در وضعیت وخیمی به سر می‌برد.

مرادی اعلام کرد: ممکن است تعدادی از رانندگان سهواً خطایی انجام دهند که سایر رانندگان باید این سهو را جبران کنند که در این تصادف راننده پژو به دلیل سرعت بسیار بالا و عدم توجه به تقاطع دید کافی به خودرو پراید نداشته و با آن برخورد کرده است.

وی به تبعات بسیار زیاد تصادفات منجر به فوت اشاره و عنوان کرد: این تصادف یک پیام برای ما داشت که فرهنگ ترافیک باید به صورت مستمر افزایش پیدا کند چراکه تا زمانی که مردم همکاری و تعامل لازم را در این بخش نداشته باشند، موفقیتی حاصل نخواهد شد.

کاهش ۱۶ درصد فوت شدگان تصادفات درون شهری در کردستان

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کردستان از کاهش ۱۶ درصدی تصادفات فوتی درون شهری تا تاریخ ششم بهمن ماه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در استان اشاره و عنوان کرد: در تصادفات جرحی نیز از وضعیت مناسبی نسبت به سطح کشور برخورداریم.

وی با تأکید بر رعایت فرهنگ ترافیک توسط تک تک مردم ادامه داد: فرهنگ ترافیک نیز با رعایت قوانین و مقرارت  توسط آحاد مختلف مردم و دستگاه‌های اجرایی حاصل می‌ شود اگر فقط امر به معروف و نهی از منکر در مسائل ترافیکی رعایت شود، درصد بسیار زیادی از تصادفات فوتی، جرحی و خسارتی و معضلات ترافیکی در سطح کشور کاهش پیدا می‌کند.

مرادی اعلام کرد: تصادفات فوتی، جرحی و خسارتی بسیار دردناک است لذا رعایت قوانین و مقرارت راهنمایی و رانندگی بهتر از وقوع تصادف خواهد بود.

وی با تأکید بر انتقاد سازنده رسانه در بخش ارتقای فرهنگ ترافیک اشاره کرد و افزود: بیان ایرادات و مشکلات بخش ‌های مختلف توسط خبرنگاران بسیار مؤثر و کارساز خواهد بود.

رفع مشکل ترافیک نیازمند برنامه‌ریزی سازنده است

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کردستان تصریح کرد: مشکلات ترافیک در تمام جهان و به طبع آن در کشور و  در استان کردستان نیز وجود دارد اما برای رفع مشکلات ترافیک نیازمند برنامه ریزی سازنده بلندمدت، کوتاه مدت و میان مدت است.

سرهنگ مرادی اعلام کرد: اگر برای رفع معضل ترافیک معابر سطح شهر دو برابر شود، در ظرف مدت کوتاهی دوباره همان مشکل ایجاد می‌شود چراکه تقاضای سفر غیرضروری نیز افزایش پیدا می‌کند.

وی یکی از مهم‌ترین معضلات کشور و استان کردستان را عدم رعایت فرهنگ ترافیک دانست و اعلام کرد: ما عادت کرده‌ایم که با وسیله نقلیه تفریح کنیم درحالیکه با وسیله نقلیه فقط باید به محل تفریح برویم.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کردستان استفاده غیر ضروری از وسیله نقلیه شخصی، مراجعه به هسته مرکزی شهر برای انجام خریدها را یکی دیگر از معضلات ترافیکی استان دانست و عنوان کرد: روز شنبه بین ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه تا ۱۹ اوج ترافیک ما در سطح شهر سنندج است که بیشتر این خودروها تک سرنشین و  غیرضروری هستند.

وی با اشاره به اینکه نیازمند ارتقای فرهنگ ترافیک در سطح شهرهای استان هستیم، افزود: میزان مشارکت مردم در سطح استان کردستان بسیار بالاست اما ادارات، سازمان‌های مختلف و رسانه‌ها نتوانستند این مشارکت را هدفمند کنند و این مشارکت در ارتقای فرهنگ ترافیک می‌تواند کارساز باشد.

مرادی ارتقای فرهنگ ترافیک و هوشمندسازی کنترل ترافیک را دو عامل اصلی در رفع مشکلات ترافیک ذکر و عنوان کرد: هوشمندسازی ترافیک در بحث ارتقای فرهنگ ترافیک هم می‌تواند مؤثر باشد.

وی به نقش مشکلات زیرساختی در وقوع تصادف درون شهری اشاره و عنوان کرد: نبود پارک سوار یکی از معضلات اصلی حوزه ترافیک استان کردستان است و در شهر سنندج نبود پارک سوار در دو میدان آزادی و انقلاب یکی از معضلات اصلی ترافیکی شهر سنندج محسوب می‌شود.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کردستان به محورهای حادثه‌خیز تصادفات شدید منجر به فوت در سنندج اشاره و بیان کرد: کمربندی بهشت محمدی، چهاراه جانبازان و خیابان ساحلی از محورهای حادثه خیز شهر سنندج بوده که با اقدامات کم‌هزینه قابلیت حذف این معضل را داریم.

وی وجود تقاطع محورهای سطح شهر را حادثه‌خیز دانست و گفت: در این راستا باید برای حذف تقاطع در سطح شهر مردم استان را آماده کرده و فرهنگ‌سازی لازم در این بخش صورت گیرد که رسانه‌ها می توانند در این زمینه بسیار مؤثر باشند.

مرادی با اشاره به اینکه به خاطر امنیت باید هزینه داد، خاطرنشان کرد: برای حفظ امنیت باید با حذف تقاطع کانون‌های خطر وقوع تصادف را حذف کرد که نیازمند مشارکت هرچه بیشتر مردم هستیم.

وی با اشاره به اینکه براساس نص صریح قرآن کسی که منجر به فوت یک نفر شود در روز قیامت باید جوابگو باشد، عنوان کرد: همین امر وظیفه ما را سنگین تر می‌کند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کردستان به آماده‌سازی ۱۵ دوربین در سطح شهرهای استان اشاره و عنوان کرد: مانیتورینگ ما آماده است و تمام معابر اصلی شهر در رصد ما قرار دارد و راه‌اندازی این دوربین‌ها نقش اساسی در کاهش معضل بیکاری خواهد داشت.

وی به اعمال قانون در تخلفات رانندگی اشاره و عنوان کرد: پلیس راهنمایی و رانندگی در شرایط ضروری و به منظور اصلاح رفتار فرد اقدام به اعمال قانون می کند.

وی به اجرای طرح زمستانه پلیس راهنمایی و رانندگی اشاره کرد و یادآور شد: در این طرح تمام نیروهای پیاده و خودرو سوار در تمامی معابر حضور دارند و تمام توان نیروهای خود را برای اجرای هرچه بهتر این طرح به کارگیری کرده‌ایم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.