• دوشنبه / ۵ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۱:۴۲
  • دسته‌بندی: آذربایجان غربی
  • کد خبر: 98120503717
  • خبرنگار : 71291

/ در حال برروزرسانی/

آخرین وضعیت مناطق‌ زلزله‌زده آذربایجان‌غربی/اتصال‌ سرویس‌های‌ مخابراتی ‌شمال استان

آخرین وضعیت مناطق‌ زلزله‌زده آذربایجان‌غربی/اتصال‌ سرویس‌های‌ مخابراتی ‌شمال استان

ایسنا/آذربایجان غربی زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۷ ریشتر در ساعت ۹:۲۲ دقیقه صبح روز دوشنبه 4 اسفند در بخش قطور و با همین ریشتر شب گذشته در زرآباد از توابع شهرستان خوی درآذربایجان غربی به وقوع پیوست که در اثر این زمین لرزه خسارات ۱۰ تا ۱۰۰ درصدی در روستاهای منطقه گزارش شده است. خوشبختانه این زلزله خسارت جانی در بر نداشت ولی به 43 روستا آسیب‌هایی وارد شد. ‌

اتصال‌ سرویس‌های مخابراتی در مناطق زلزله زده شمال آذربایجان غربی از بامداد امروز

‌با تلاش کارکنان مخابرات منطقه آذربایجان غربی، ‌روستاهای مناطق زلزله‌زده شمال استان مجددا به شبکه های مخابراتی متصل شد.

‌از نخستین ساعات زمین لرزه شدید شب گذشته در شمال آذربایجان غربی که منجر به قطع شبکه های ارتباطی و همچنین بروز خسارات جدی به زیرساخت های مخابراتی این منطقه شده بود، تکنسین ها و مهندسین مخابرات منطقه آذربایجان غربی با توجه به اهمیت موضوع ارتباطات در زمان بحران، جهت برقراری مجدد ارتباطات وارد مناطق زلزله شدند.  

به گزارش ایسنا به نقل از ‌پایگاه اطلاع رسانی مخابرات ‌آذربایجان غربی، چنگیز نوری، سرپرست مخابرات منطقه  آذربایجان غربی در نخستین دقایق بروز حادثه با حضور در مناطق زلزله زده، شخصا مدیریت عملیات اتصال مجدد را برعهده داشت.

عمده خسارات وارد شده به زیر ساخت های مخابراتی این منطقه به دنبال وقوع رانش زمین در بخش هایی از شهرستان خوی و قطع شبکه فیبر نوری اتفق افتاده بود که با تلاش کارکنان مخابرات منطقه آذربایجان غربی، مجددا با رفع خرابی، شبکه تلفن همراه و ارتباطات مخابرات در ساعت 01:30 بامداد روز دوشنبه متصل شد.

اعزام ۲ تیم عملیاتی از ماکو به منطقه زلزله‌زده خوی

رئیس جمعیت هلال احمر ماکو گفت: ۲ تیم عملیاتی با ۳۰۰ دستگاه چادر، اقلام زیستی از ماکو به منطقه زلزله‌زده خوی اعزام شد.

سجاد اسماعیل‌زاده در گفت‌ و گو با ایسنا، از ارسال بیش از ۳۰۰ دستگاه چادر و اقلام زیستی همراه بسته های غذایی به مناطق زلزله زده استان خبر داد و اظهار کرد: با کمک ادارات راهداری و شهرداری، سه دستگاه کامیون جهت کمک به منطقه زلزله‌زده قطور خوی اعزام شده است.

رئیس جمعیت هلال احمر ماکو با تاکید براینکه ۲ تیم عملیاتی نیز به منطقه زلزله زده قطور خوی اعزام شده اند، افزود: در این تیم عملیاتی ۱۵ نفر در بخش اسکان اضطراری و نجات از آوار حضور دارند.

وی همچنین با بیان اینکه با همکاری سپاه و بسیج شهرستان امدادرسانی به زلزله زدگان کماکان ادامه دارد، افزود: هلال‌احمر ماکو با هدف امدادرسانی به مناطق زلزله‌زده از نخستین ساعات وقوع زلزله قطور در آماده‌باش کامل قرار دارد و با یاری رسانی رسالت خود را در این برهه از زمان به نحو احسن انجام می‌دهد.

سوخت مناطق زلزله‌زده شهرستان خوی به طور کامل تامین شده است

رئیس شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ناحیه خوی گفت: سوخت مناطق زلزله‌زده شهرستان خوی به طور کامل تامین شده است.

مرتضی بشیر در گفت و گو با ایسنا درخصوص سوخت‌رسانی به مناطق زلزله‌زده قطور و زرآباد اظهار کرد: سوخت کافی در انبار نفت خوی وجود دارد و هیچ کمبودی به لحاظ تامین سوخت مورد نیاز جایگاه‌ها و مردم وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه هیچ کدام از تاسیسات و جایگاه‌های مناطق زلزله‌زده دچار آسیب نشده است، افزود: در نخستین دقایق وقوع زلزله، سوخت مورد نیاز مناطق زلزله زده بصورت کاروانی از طریق نفتکش ها اعزام و سوخت‌رسانی به نحو مطلوب در تمامی جایگاه‌ها و فروشندگی ها در حال انجام است.

بشیر با تاکید بر اینکه سوخت مورد نیاز گرمایشی (نفت سفید) نیز به میزان کافی قبل از فرارسیدن فصل سرما به نقاط سخت گذر شهرستان خوی ارسال و ذخیره‌سازی شده است، تصریح کرد: تعدادی نفتکش حامل نفت سفید نیز به صورت اضطراری در روستاهای زلزله‌زده مستقر شده‌اند تا در صورت نیاز، سوخت گرمایشی مورد نیاز مردم را تامین کنند.

زمین ‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۷ درجه در مقیاس امواج درونی زمین یا ریشتر ساعت ۹:۲۳ صبح امروز، یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ حوالی شهر قطور خوی در شمال آذربایجان‌غربی را لرزاند.

زلزله قطور به بیش از ۳۵۰۰ واحد مسکونی روستایی خسارت زد

‌مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان غربی گفت: زلزله قطور به بیش از ۳۵۰۰ واحد مسکونی خسارت زد.

امیرعباس جعفری در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اخرین وضعیت واحدهای آسیب دیده ناشی از وقوع زلزله ۵.۷ ریشتری ۴ اسفند ماه در روستاهای قطور افزود: زلزل اخیر سبب ایجاد خسارت ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی بیش از ۳۵۰۰ واحد مسکونی روستایی شد.

وی با بیان اینکه در اثر وقوع این زمین لرزه ۲۸ روستا که عمدتا در حوالی قطور بودند، خسارت دیدند، ادامه داد: میزان براورد خسارتها در حال انجام است.

جعفری با بیان اینکه نیروهای خدمات رسان از ساعات اولیه وقوع زمین لرزه در محل حضور یافتندف خاطر نشان کرد: با احداث کمپ و اسکان اضطراری و دریافت اقلام امدادی در راستای تامین نیازهای زلزله دیدگان منقطقه در تلاش هستیم.

زلزله قطور آسیب به بناهای تاریخی وارد نکرده است

‌مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی گفت: بر اثر زلزله در خوی هیچ آسیبی به بناهای تاریخی آذربایجان‌غربی وارد نشده است.

جلیل جباری، در گفت و گو با ایسنا با اشاره به وقوع زلزله ۵.۷ ریشتری ۴ اسفند در خوی گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده پس از زلزله ۴ اسفند ماه هیچگونه گزارشی مبنی بر تخریب آثار تاریخی استان وصول نشده‌ است.

وی تصریح کرد: عمده نگرانی ما از آثار تاریخی خوی و حومه آن از جمله کاروانسرای شاه عباسی بوده که خوشبختانه آسیبی به این اثر تاریخی و سایر آثار این شهرستان وارد نشده است.

جباری افزود: همه همکاران با نظارت‌های به موقع و مستمر در حال بررسی وضعیت آثار بوده و امید است اینگونه بلایای طبیعی صدمه‌ای به هیچ یک از آثار و ابنیه تاریخی استان وارد نسازد.

ارسال ۲۵۰۰ دستگاه چادر به مناطق زلزله زده قطور

‌مدیرعامل جمعیت هلال احمر آذربایجان غربی از ارسال ۲۵۰۴ چادر برای اسکان اضطراری به مناطق زلزه زده قطور خبرداد.

سعید رهبر در گفت و گو با ایسنا با  اشاره به ارسال اقلام امدادی در پی وقوع زمین لرزه ۵.۷ ریشتری قطور افزود: از صبح امروز ۵ اسفند ماه ۲۵۰۴ دستگاه چادر، ۴۲۳۰ تخته پتو و ۱۰۵۰ بسته غذایی ۷۲ ساعته توسط نیزوهای هلال  احمر استان به مناطق زلزله زده ارسال شده است.

وی ادامه داد: در راستای امدادرسانی به زلزله زدگان از ۵۱ تیم فعال در قالب ۲۳۵ نیرو به این مناطق اعزام شده اند.

رهبربا اشاره به خودروهای اعزامی به محل نیز تصریح کرد: ۷۲ دستگاه در قالب ۱۱ آمبولانس، ۲۴ دستگاه کمک دارف ۳ دستگاه خودروی نجات، ۲ دستگاه کامیونت، ۴ دستگاه خودروی سواری از سوی هلال احمر استان به منتاطق زلزه زده گسیل شده است.

انتقال ۱۰‌مصدوم زمین لرزه شب گذشته جهت مداوا به بیمارستان خوی

‌معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی گفت: ۱۰‌مصدوم جهت مداوا به بیمارستان خوی منتقل شدند.

‌آیدین رحمانی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به آخرین وضعیت زلزله زدگان قطور ضمن اشاره به زلزله شب گذشته در این منطقه و قطع برق و ارتباط تصریح کرد: خوشبختانه زمین لرزه ۵.۷ شب گذشته قطور با توجه به آگاهی مردم تلفات جانی نداشته و نیروهای هلال احمر و اورژانس بلافاصله به محل اعزام و خدمات لازم را ارائه کردند.

وی با بیان اینکه تعداد مصدومین ۹۵ نفر بود که ۸۵ نفر به صورت سرپایی مداوا شدند، تصریح کرد: ۱۰ نفر نیز به بیمارستان خوی جهت مداوا اعزام شدند.

رحمانی با بیان اینکه ۲۷روستا و یک شهر  قطور به ظرفیت ۵۰۰۰ خانوار در گیر زمین لرزه بودند، گفت: به دلیل وجود پس لرزه ها و ترس از اسکان توسط خانوارها اقدامات لازم جهت احداث کمپ و اسکان اضطراری و موقت در منطقه فراهم شده است.

وی با اشاره به ارسال اقلام امدادی و گرمایشی به مناطق زلزله زده تصریح کرد: ۴۰۰ دستگاه چادر و ۱۲۰۰ پتو توزیع شده همچنین ۱۴۰۰ چادر نیز از استاکهای دیگر ارسال شده است.

معاون استاندار با بیان اینکه همه خانوارها بیمه بودند، تصریح کرد: نیروهای بنیاد مسکن برای ارزیابی برای آواربرداری در محل حضور دارند تا در اولین فرصت ممکن نسبت به آواربرداری و احداث مساکن اقدام کنند.

‌اتصال برق مناطق زلزله زده ‌آذربایجان غربی

‌مدیرعامل شرکت برق آذربایجان غربی از اتصال برق مناطق زلزله زده خبر داد.

حسن بکلو در گفت و گو با ایسنا با اشاره به وقوع زمین لرزه اول در قطور خوی و قطع برق مناطق افزود: بلافاصله اکیپ های شرکت برق در منطقه حضور یافته و برق خطوط اصلی در کمتر از ۲ساعت پس از وقوع زمین‌لرزه وصل شد و تا ساعت ۱۳ ظهر نیز برق تمامی مشترکین روستاها وصل شد.

وی با بیان اینکه پس از وقوع زمین لرزه ساعت ۱۹:۳۰ شب گذشته به دلیل حفظ امنیت برق برخی واحدها قطع بود، اظهار کرد: بلافاصله برق رسانی انجام شد و تا ساعت ۲ بامداد تمامی روستا به جز ۶ روستا با توجه حجم آسیب‌دیدگی بالای آنها وصل شد.

مدیر عامل شرکت برق آذربایجان غربی ادامه داد: ۴۰ اکیپ در محل برای ارائه خدمات آماده هستند.

ادامه دارد...

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.