• جمعه / ۹ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۲:۴۸
  • دسته‌بندی: رسانه
  • کد خبر: 98120906959
  • منبع : صدا و سیما

زنگ کرونا در رادیو

زنگ کرونا در رادیو

اطلاع‌رسانی دقیق و صحیح درباره تدابیر دستگاه‌های کشور و بسیج امکاناتشان برای مقابله با بیماری کرونا، ماموریت رسانه‌ای رادیو عنوان شده است که در این راستا شبکه‌ها تلاش می‌کنند برای آگاه‌سازی و آموزش شیوه‌های پیشگیری و مقابله با این بیماری نقش خود را ایفا کنند.

به گزارش ایسنا، رادیو برنامه‌هایی که با هدف مبارزه با کرونا در دست تهیه و تولید را به شرح زیر اعلام کرد:

رادیو سلامت پاسخگوی شایعات 

شبکه رادیویی سلامت به عنوان اولین رسانه تخصصی و مرجع در کشور اقدامات اساسی را جهت آگاهی بخشی به هموطنان انجام داده و در دست اقدام دارد که می توان به سیاستگذاری با سه رویکرد اطلاع‌رسانی، افزایش آگاهی و آرامش بخشی اشاره کرد.

تغییر کنداکتور برنامه‌ها به صورت ویژه و جای‌گذاری بخش‌های مختلف اطلاع‌رسانی هر یک ساعت درخصوص پیشگیری، مراقبت و کنترل کرونا با حضور متخصصان، پخش پیام های کوتاه بهداشتی به صورت مکرر، طراحی «زنگ کرونا» راس ساعت ۷:۳۰ دقیقه صبح از تاریخ اول بهمن ماه با حضور مقامات وزارت بهداشت و اساتید کمیته کشوری پیشگیری از عفونت هر روز از شنبه تا پنج شنبه، طراحی «کمپین کرونا را شکست می‌دهیم» از تاریخ ۲۸ بهمن با هدف اطلاع رسانی همراه با امیدبخشی و ایجاد فضای مثبت روانی، مطالبه‌گری از دستگاه‌های سیاستگذار پدافند غیر عامل، دانشگاههای علوم پزشکی، وزارت بهداشت درمان در حوزه برنامه ها و اقدامات در دست انجام در برنامه «مخاطب خاص» شنبه ساعت ۲۰ تا۲۱، همکاری مستمر و موثر با مراکز شهرستان ها در ساخت آنونس و تهیه پیام های بهداشتی در راستای اطلاع رسانی و افزایش سواد سلامت در مورد پیشگیری از بیماری کرونا بوده است.

طراحی برنامه «پاسخگو» برای بررسی شایعات و فضاسازی‌های غیرواقعی درباره کرونا، افزایش دانش درباره پیشگیری از کرونا در برنامه های «فراسو» شنبه تا چهارشنبه با موضوع پیشگیری از بیماری و «بشقاب رنگین کمانی» در مورد تغذیه و افزایش سطح ایمنی هر برنامه ۴۵ دقیقه، طراحی آیتم «آموزش کادر پزشکی» در برخورد با بیمار کرونایی در برنامه «تخصص سپهر دانش» هر روز از شنبه تا چهارشنبه به مدت ۱۵ دقیقه، استفاده از زبان طنز در حوزه اقدامات ضروری در پیشگیری از کرونا در برنامه «نیشتر ونیشگون »از تاریخ ۲۴ و ۲۵ بهمن،تامین محتوا وطراحی ۳۰ عدد psa در حوزه پیشگیری از کرونا ، طراحی آیتم ۳ دقیقه ای «یک نکته یک متخصص» با حضور اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی رشته های مختلف و طراحی اسلاید برای رادیو نما و طراحی پوستر اطلاع رسانی از اقدامات این شبکه رادیویی در راستای افزایش آگاهی است.

استفاده از روانشناسان در برنامه های مجله‌ای در خصوص مهارت کنترل اضطراب و تولید پیام های کوتاه کاربردی جهت استفاده در فضای پخش در راستای سیاست های آرامش بخشی بوده است.

همچنین آخرین اخبار، اطلاعیه‌ها، هشدارها، بایدها و نبایدها و نکات آموزشی از فضای مجازی این شبکه رادیویی منتشر می‌شود.

رادیو گفت و گو و حضور مستمر کارشناسان علمی 

این شبکه رادیویی در برنامه های «روزنه» با کارشناسی پروفسور مسعود مردانی (عضو هیئت علمی دانشگاه ، متخصص بیماری های عفونی و عضو کمیته کشوری و آنفولانزا)، دکتر غزاله اسلامیان(متخصص تغذیه و عضو هیئت علمی گروه تغذیه بالینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی) و دکتر علیرضا ابوالفضلی (رئیس پژوهشکده و مرکز تحقیقات سبک زندگی و عض هیئت علمی دانشگاه) و دکتر مسعود مردانی(فوق تخصص بیماری های عفونی و استاد دانشگاه)، دکتر کیانوش جهانپور(سخنگو و مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت) به موضوع ویروس کرونا، مراقبت و پیشگیری و مخاطرات این ویروس پرداخت.

برنامه های «صبح و گفت و گو» با کارشناسی دکتر ایرج حریرچی (قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی)، دکتر حسین عرفانی (رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت)، دکتر پیام محبی(کارشناس دامپزشکی)، دکتر علیرضا اکبر شاهی(مدیر کل دفتر مدیریت بیماری های طیور)، دکتر کیانوش جهانپور(سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی)، دکتر محمد یزدانی (استاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان)به موضوعات بیماری و ویروس کرونا،کنترل وزارت بهداشت و آمادگی تیم های مبارزه با بیماری های واگیر دار، وضعیت کرونا،انتقال ویروس کرونا از طریق پرندگان مهاجر،آمارهای انتشار ویروس کرونا و توصیه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پخش شد.

«رویداد» با کارشناسی دکتر رامین مهمانپرست (سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه) و دکتر محمد علی اسفنانی (مدیر کل تعزیزات حکومتی استان تهران) موضوعاتی همچون بی مسئولیتی جهانی آمریکا در ویروس کرونا و حمله بیو تروریستی به چین و سازمان تعزیزات و کاسبان ویروس کرونا را مورد بررسی قرار داد.

«گفت‌وگوی اقتصادی» با کارشناسی دکتر مجید رضا حریری (رئیس اتاق بازرگانی ایران و جین)، دکتر مهدی حمزه پور (عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) و دکتر کیانوش جهانپور (سخنگوی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی) و محمد رضا سبز علیپور (رئیس مرکز تجارت جهانی ایران) به موضوع پیامدهای ویروس کرونا بر اقتصاد جهان پرداخت.

«گفت و گوی سیاسی» نیز با کارشناسی دکتر محسن دیانت (رئیس دانشگاه پیام نور واحد غرب تهران و استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل) و دکتر آرش علائ الدینی (عضو هیئت علمی دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی و بین الملل) به موضوع ویروس کرونا و بیو تروریسم در جهان پرداخت.

«بدون خط خوردگی» در گفتگو با دکتر کیانوش جهانپور (سخنگوی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی)در خصوص آخرین وضعیت بیماری کرونا در کشور صحبت کرد.در فواصل پخش نیز فایل های صوتی ضبط شده با کارشناسان و معرفی ویروس کرونا پخش شد.

همچنین در سایت رادیو گفت و گو ۶ فایل تصویری با موضوعات «نحوه شستن دست ها جهت پیشگیری از ویروس کرونا ، چگونه به کرونا مبتلا نشویم ؟، افراد مشکوک به ویروس کرونا برای دادن آزمایش به کجا بروند؟، ۹ نکته طلایی برای مقابله با کرونا، با چه علائمی فورا به پزشک مراجعه کنیم ؟، ۷۸۵مورد مشکوک به کرونا » بر روی سایت شبکه و شبکه های اجتماعی به منظور آموزش و اطلاع رسانی مردم در خصوص این ویروس بارگزاری شده است.. 

رادیو ایران و ایران امروز

این شبکه رادیویی در برنامه «خانه و خانواده» به موضوع سرما خوردگی و بیماری های واگیر دار فصل زمستان، تازه ترین اخبار در مورد این ویروس، برنامه صبحگاهی «سلام صبح به خیر» و «راه شب» در قالب اطلاع رسانی و بخش برنامه های مرتبط به موضوع کرونا همچنین در «ایرانشهر» به طور غیر مستقیم به این موضوع می پردازد.

«ایران امروز» به موضوع بازار شب عید و اسفند ماه و اختلال در کسب و کارهای شب عید با توجه به شیوع ویروس کرونا و نیز بازار ماسک های احتکار شده و قیمت های مصوب از سوی ستاد تنظیم بازار و لغو شدن نمایشگاه بهاره از سوی خانه اصناف می پردازد.همچنین در برنامه اقتصادی «نمودار» مباحث تصمیمات سازمان های متولی در باره تولید ماسک ، کیت های تشخیصی و کارخانه های تولید ژل های ضد عفونی کننده که با ۵ برابر ظرفیت عادی مشغول به فعالیت و تولید هستند ، مطرح می شود.

رادیو رزش و psa پیشگیری 

رادیو ورزش به تولید psa ٣ تا ٥ دقیقه‌ای و پخش روزانه و تکرار آن با موضوع آشنایی، پیشگیری، مراقبت و ... می پردازد. همچنین برنامه روزانه پرسش و پاسخ «مشاور» به مدت ٢٥ دقیقه با هدف آگاه سازی و آرامش بخشی و توصیه های لازم در قالب متن وگفتار مجری در برنامه های پرمخاطب شبکه پخش می شود.

رادیو تهران و پویش «ما همدیگر را دوست داریم، دست نمی‌دهیم»

رادیو تهران در برنامه «تهران کلینیک» با راه‌اندازی پویش «ما همدیگر را دوست داریم، دست نمی‌دهیم» به شیوع انتقال ویروس کرونا و راه های پیشگیری از آن اشاره می کند.ضمن اینکه این برنامه با حضور پزشکان سنتی ، عفونی و روان شناس و افراد حاذق در این زمینه به بیان آخرین اخبار و اطلاعات پزشکی در این مورد می پردازد.

مجله رادیویی «تهران من» در قالب طنز و مصاحبه به بحث کرونا می پردازد. «پارک شهر» نیز در بخش‌های خبری و گفتگو با کارشناسان و ارتباطات تلفنی این مهم را پیگیری می کند.

«تهران تو» مختص موضوع کرونا شده و در «تهران ورزشی» در گفتگو با ورزشکاران به توصیه‌هایی درخصوص استفاده از باشگاه های ورزشی ، مراکز و استخر می پردازد.

همچنین مخاطبان این شبکه رادیویی می توانند سوال‌های خود را از برنامه «رادیو تهران بپرسید؟» پرسیده و مشکلات خود را مطرح کنند. «سعادت آباد» نیز با دعوت از روانشناسان حاذق با مهارت‌های کنترل استرس به آرام کردن مردم در مسئله کرونا می پردازد.

رادیو معارف و بخش‌های خبری 

در بخش‌های خبری رادیو معارف موضوع «کرونا» اطلاع رسانی می شود.

برنامه «گفتگوی ۲۱ » با کارشناسی دکتر جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت و «مهربان باشیم » در گفتگوبا دکتر قدیر رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم اطلاعات را به سمع مخاطبان می رساند ضمن اینکه «سلام زندگی» به بررسی مسائل بهداشتی می پردازد.

رادیو اقتصاد و روی خط بازار 

این شبکه رادیویی با برنامه‌های «روی خط بازار» با موضوعات ممنوعیت واردات حیوانات از کشورهای آلوده به کرونا با حضور علیرضا رفیعی پور (رئیس سازمان دامپزشکی) و آغاز ضدعفونی اتوبوس ها و ترمینال های بین راهی با حضور داریوش باقرجوان( مدیر کل حمل و نقل مسافری سازمان راهداری) و ورود تعزیرات به تجهیزات غیر استاندارد حفاظت شخصی با حضورامیرعباس پور رکنی (رئیس مرکز تحقیقات تعلیمات حفاظت شخصی و بهداشت کار وزارت تعاون همچنین « روز از نو» با موضوع بررسی قیمت ماسک با حضور کیانوش جهانپور (رئیس سازمان غذا و دارو) به این موضوع پرداخته و می پردازد.

رادیو جوان و کاوشگر 

این شبکه رادیویی در برنامه‌های «کاوشکر»، «جوان ایرانی سلام»، «خط آزاد» و «اینجا شب نیست» همچنین ساخت ۷ آیتم کوتاه و پخش در فواصل به موضوع «کرونا» می پردازد.

رادیو پیام و سلامت باشید 

این شبکه رادیویی با طراحی پروژه برنامه‌های ۱۰۴ ثانیه‌ای با موضوعات مختلف از جمله علمی، اقتصادی و اجتماعی سعی دارد در کمترین زمان بیشترین اطلاعات را به سمع شنوندگان برساند. یکی از این برنامه‌ها «با رادیو پیام سلامت باشید» با هدف افزایش اطلاعات و آگاهی مخاطب در حوزه سلامت جسمی و روحی است که پخش آن از هفتم بهمن ماه با موضوع مبارزه با شیوع ویروس کرونا آغاز شده است.

علاوه بر این در فواصل بخش‌ها مطالب کوتاه در حوزه پیشگیری از کرونا پخش می شود.

رادیو نمایش نیز با تولید برنامه‌های کوتاه با محور اطلاع‌رسانی به این موضوع می پردازد. همچنین رادیو فرهنگ به پخش صحبت‌های وزیر بهداشت درخصوص کرونا می پردازد. 

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.