• پنجشنبه / ۲۸ فروردین ۱۳۹۹ / ۱۱:۴۴
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99012816586
  • خبرنگار : 50081

توضیحات رئیس دانشگاه فردوسی درباره نحوه آموزش مجازی و برگزاری امتحانات

توضیحات رئیس دانشگاه فردوسی درباره نحوه آموزش مجازی و برگزاری امتحانات

ایسنا/خراسان رضوی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: مهم‌ترین منابع انسانی هر کشوری دانشگاه است و اگر بتوانیم از سلامت جسمی این منابع بزرگ انسانی حفاظت کنیم ارزشمند است.

دکتر محمد کافی امروز پنج شنبه 28 فروردین ماه، طی انتشار پیامی تصویری در خصوص اقدامات دانشگاه فردوسی مشهد در رابطه با آموزش مجازی اظهار کرد: بیماری کرونا در این روزهای اخیر درس‌های زیادی به ما یاد داد که دنیا مانند یک دهکده است و به شدت کشورها و جوامع مختلف به یکدیگر وابسته هستند. مرزهای جغرافیایی و سیاسی مرزهایی هستند که تنها برای سیاستمداران و حکام معنادار است. 

وی اضافه کرد: اما جوامع بشری به هم وابسته هستند و تمام بشریت باید تلاش کنند که در این زیست‌بوم‌ بزرگ زندگی سالمی داشته باشند و بتوانند به طبیعت و قوانین آن احترام بگذارند و نیز محیط زیست خود را حفظ کنند. همچنین متوجه شدیم گرچه در گذشته هم می‌پنداشتیم دنیا و طبیعت این نیست که ما با چشم می‌بینیم بلکه بسیاری از ارکان هستی با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شود. ما به علمی نیاز داریم که با میکرو، نانو و… سروکارسروکار داشته باشد. 

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: امروز نقش بسیاری از شاخه‌های علمی بیشتر مشخص می‌شود و لازمه آن این است که هم در دانشگاه و هم در بیرون از دانشگاه به آن‌ها توجه بیشتری داشته باشیم. قریب به دو ماه است که ما در کشور با شرایط جدیدی زندگی می‌کنیم و دانشگاه هم از ابتدا در این زمینه اقداماتی انجام داده، آنچه برای ما مهم تلقی می‌شود، حفظ سلامتی همکاران و دانشجویان است.

وی افزود: مهم‌ترین منابع انسانی هر کشوری دانشگاه است و اگر ما بتوانیم از سلامت جسمی این منابع بزرگ انسانی حفاظت کنیم دارای ارزش است و بر روی آن پافشاری و تلاش کردیم که بتوانیم این منابع را حفظ کنیم و به همین خاطر بود که تقریباً جزو اولین دانشگاه‌ها و سازمان‌هایی بودیم که در جهت قرنطینه کردن، دورکاری و نیز تعطیلی به ویژه مکان‌های عمومی اقدام کردیم. 

کافی عنوان کرد: این وضعیت تا چه زمانی ادامه داشته باشد، ما در این زمینه تصمیم گیرنده نیستیم و همانطور که می‌دانید در هر استان ستادهای مرکزی مدیریت کرونا وجود دارد و ما تابع تصمیمات آن‌ها هستیم اما آنچه که برای ما مهم است این است که تلاش کنیم ضمن احترام به تصمیمات مربوطه، دانشگاه را کماکان فعال و پویا نگه داریم به دلیل اینکه عمر دانشجویان ما بسیار ارزشمند است. 

تعطیلی کامل نیم سال تحصیلی موجب تلف کردن عمر جوانان می‌شد

وی بیان کرد: سناریویی که می‌توانست در این زمینه مطرح باشد این بود که نیم سال تحصیلی به طور کامل تعطیل اعلام شود اما تصور کنید که اگر چنین اتفاقی می‌افتاد، سال‌های زیادی از عمر جوانان به نحوی تلف می‌شد؛ برای همین بود که تصمیم گرفته شد از ظرفیت‌های موجود استفاده شود و این نیم سال تحصیلی و در این شرایط بحرانی ادامه پیدا کند. آن ظرفیت، ظرفیت آموزش مجازی بود. خوشبختانه زیرساخت‌های آن در دانشگاه فردوسی مشهد فراوان است و واقعاً زیست‌بوم‌ و فرهنگی که لازم بود در بین استادان، دانشجویان و کارشناسان ترویج پیدا کند. 

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: برای تحقق این امر زمان نیاز بود و لازم است در این زیست‌بوم و با شرایط جدید خود را آماده کنیم. خوشبختانه این فرهنگ و زبان مشترک ایجاد می‌شود اما لازم است این تعامل بین استادان، دانشجویان و کارشناسان ایجاد شود. بسیاری از استادان ما تجربه آموزش مجازی را ندارند و اکنون تمرین می‌کنند و نیاز است دانشجویان هم بازخوردهای مناسب منتقل کنند و با دادن پیشنهادات اگر در جایی مشکلی هم وجود دارد، تلاش کنند تا مرتفع شود. 

وی افزود: من در این روزها تلاش کردم که با بعضی از استادان تلفنی صحبت کنم و اگر فردی پیامی به من داده در اسرع وقت پاسخ دادم و با آن‌ها ارتباط داشتم. با توجه به مشکلات و کاستی‌هایی که در سیستم داخل دانشگاه و کل مملکت وجود دارد اما اساتید تلاش کردند تا به وظیفه خود عمل کنند و بیش از 90 درصد دروس مختلفی که در دانشگاه ارائه می‌شود توسط دانشجویان به نتیجه مطلوب رسیده است. 

کافی اضافه کرد: آنچه که پیش‌بینی می‌کنیم دروس نظری را تا پایان نیم سال جاری به صورت مجازی خواهیم داشت و چه بسا امتحان هم به صورت مجازی برگزار شود. همچنین دروس عملی هم به محض برطرف شدن مشکلات فعلی و رسیدن به حالت سفید، دروس را در تابستان یا زودتر برگزار خواهیم کرد. موضوع گرفتن امتحان در معاونت آموزشی در حال پیگیری است که متعاقباً اعلام می‌شود. 

شرایط حال حاضر در تاریخ آموزش عالی خواهد ماند

کافی بیان کرد: این شرایط در تاریخ آموزش عالی ما خواهد ماند و جزء مقطع خاطره‌انگیزی از زندگی دانشجویان خواهد شد و آموزش مجازی را به آموزش موثر تبدیل و معرفی کنند. به محض اینکه شرایط آماده شد و مشکلی وجود نداشت، دانشگاه را بازگشایی می‌کنیم. ما در برنامه‌ها و تصمیمات خود حداکثر مساعدت را با دانشجویان خواهیم داشت، همانطور که دانشجویان با حداکثر همکاری ما را یاری می‌کنند. 

به گزارش ایسنا، وی افزود: همانطور که تاکید شده است، اگر دانشجویی تصمیم دارد درس یا نیمسال تحصیلی را حذف کند، ضمن اینکه توصیه می‌کنم که در تصمیم خود عجله نکنند اما دانشگاه همکاری را خواهد کرد. اگر شهریه‌ای هم از سوی دانشجویان پرداخت شده هم به آن‌ها عودت داده می‌شود. دانشجویان سنواتی هم نگران نباشند چراکه اگر نتوانستند فارغ‌التحصیل شوند، افزایش سنوات به آن‌ها خواهیم داد. 

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: برای درس‌های پیش‌نیاز و پس نیاز که ممکن است با هم تداخل داشته باشند سعی کردیم دانشجویان در نیم سال آینده با این مشکل مواجه نشوند. اگر دانشجویی برای خرید اینترنت نیاز به کمک مالی داشت، تلاش می‌کنیم که ظرفیت‌ها و منابعی ایجاد کنیم که بتوانند این مشکل را هم از سر بگذرانند. 

کافی خاطرنشان کرد: ما در آستانه ماه مبارک رمضان هستیم و باید قبول کنیم این بحران برای بسیاری از هموطنان مشکلاتی را به وجود آورده است که باید در این زمینه به صورت فردی و جمعی اقداماتی انجام دهیم. ماه آینده پویش «بهار مهربانی» را در دانشگاه برگزار می‌کنیم تا منابعی را برای کارکنان موقت و دانشجویانی که نیاز مالی دارند آن‌ها فراهم کنیم. 

دانشگاه خود را برای تصمیمات ملی آماده می‌کند 

به گزارش ایسنا، وی اظهار کرد: دانشگاه برای سناریوهای مختلف برنامه‌ریزی و خود را آماده می‌کند که متناسب با تصمیمات ملی تلاش کند که دروس ارائه شود. خوشبختانه بخشی از مطالبات اعضای هیأت علمی دانشگاه و دیگر دانشگاه‌های سراسر کشور تا حدودی حل شد و ما توانستیم در اسفندماه 15 تا 20 درصد به حقوق اعضای هیأت علمی اضافه کنیم. همچنین افزایش سنواتی سال جاری هم وجود دارد و اگرچه فاصله این افزایش حقوق با تورم و خلأهای گذشته زیاد است اما تا حدودی انجام وظیفه شد و تلاش می‌کنیم این مشکلات حل شود. 

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: آنچه که از اساتید انتظار دارم این است که از تمام ظرفیت‌هایی که در اختیار دارید مطالب درسی را به دانشجویان منتقل کنید. ما از ظرفیت مجازی قانونی چه به صورت برخط و چه به صورت برون خط استفاده می‌کنیم تا فایل‌هایی آماده و در اختیار قرار گیرد. همچنین فرصت پرسش و پاسخ برای دانشجویان گذاشته شود و به اساتید تأکید می‌کنم که با دانشجویان تحت راهنمایی ارتباط داشته باشید چراکه اکنون این ارتباط ضروری است.

وی خاطر نشان کرد: انسان موجودی اجتماعی است و به این ارتباطات نیاز داریم. خوشبختانه زیرساخت‌ها آماده است و انتطار می‌رود که در این دوره شاگردپروری خود را به حد اعلاء برای دانشجویان خود برسانید. حتی دانشجویان بین‌المللی را زیر نظر داشته باشید. اگرچه ما بسیاری از فرصت‌ها را در اختیار نداریم اما زمان بسیار خوبی است که اگر دانشجویان بنا است گزارش یا مقاله‌ای تهیه کنند، اکنون فرصت مغتنمی است که این کار را به نحو مطلوب انجام دهند. 

جامعه به نقش‌آفرینی دانشگاه نیاز دارد

به گزارش ایسنا، کافی اظهار کرد: تمام مسائل دانشگاه، آموزش نیست ما در کنار آن، موضوعات فناوری، پژوهشی و مسئولیت‌پذیری اجتماعی را در اختیار داریم و انتظار من از اعضای هیأت علمی این است که در این زمینه‌ها هم فعال باشند. اکنون جامعه بیش از گذشته نیاز دارد که دانشگاه نقش‌آفرینی خود را داشته باشد. من با کمال افتخار اعلام می‌کنم در این مدتی که نوع فعالیت دانشگاه تغییر کرده، بسیاری از اعضای هیأت علمی، کارشناسان و کارکنان دانشگاه پای کار بودند و ما در پایش سلامت‌ نقش‌ خوبی ایفا کردیم. 

وی اضافه کرد: استادان به ویژه شیمی تلاش کردند که در تولید محصولات ضدعفونی فعال باشند. همچنین توسط بسیج دانشجویی و دیگر دست‌اندرکاران کارگاه تولید ماسک راه افتاد. در حوزه مشاوره روانی که این روزها به شدت نیاز است همکاران در مرکز مشاوره در دانشکده علوم تربیتی فعال بودند. دانشکده ورزشی در جهت ورزش در خانه تلاش کرد. آنچه که از حالا به بعد باید به صورت جدی به آن پرداخت، همکاری با دانشگاه‌های دیگر به ویژه دانشگاه علوم پزشکی مشهد است که ما در کنار آن‌ها برای انجام پژوهش‌های کاربردی در حوزه مهندسی پزشکی هستیم. 

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد افزود: دانشگاه بنا دارد به صورت بسیار جدی در این زمینه‌ها فعال شود. در حوزه‌های تکمیل کیت‌های تشخیصی یا چندین پروپوزال خوب در اختیار داشتیم و در این زمینه همکاران کمک می‌کنند که زودتر به نتیجه کاربردی برسد. در حوزه اطلاعات و تحقیقات آماری دانشگاه پای کار است و تلاش بیشتری هم انجام خواهد شد که بتوانیم درس‌های بزرگی در این زمینه فرا بگیریم. در حوزه بهداشت مواد غذایی به شدت نیاز است به ویژه با افزایش ترکیبات شیمیایی به محیط زیست  و منابع آبی لازم است که پژوهشی انجام شود و مدیریت دقیقی در این زمینه انجام گیرد و دانشگاه در این زمینه برنامه‌های نسبتاً خوبی دارد. 

وی بیان کرد: دانشگاه نیاز است در حوزه علوم اجتماعی و علوم دینی به صورت فعال وارد جامعه شود بنابراین انتظار من از اعضای هیأت علمی این است که در کنار فعالیت‌های آموزشی این اقدام را نیز در نظر داشته باشند تا نقش خود را در جامعه ایفا کنیم. ما قطعا بعد از این بحران شرایط ویژه‌ای در محیط دانشگاه خواهیم داشت و باید رعایت اصول خاصی اتخاذ شود. اکنون اساتید این آمادگی را ایجاد کنید که حتی الامکان خدمات خود را به صورت الکترونیکی به مراجعان داشته باشیم و تا جایی که می‌توانیم حضور دانشجویان و همکاران را در محیط‌های کاری کمتر کنیم تا بسترهای مجازی برای خدمت‌رسانی آماده شود. 

سال جاری، سال سختی برای دانشگاه فردوسی مشهد خواهد بود

کافی تأکید کرد: سال جاری، سال سختی برای دانشگاه فردوسی مشهد خواهد بود. سختی به لحاظ بودجه اعتبارات خواهد بود و خیلی از هزینه‌های دانشگاه کم خواهد شد. باید مانند گذشته تلاش کنیم که صرفه‌جویی داشته باشیم.

شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه به مساعدت نیاز دارند 

به گزارش ایسنا، وی گفت‌: در کنار فعالیت‌هایی که مطرح شد، سال جهش تولید را داریم بدین معنا که شرکت‌های دانش‌بنیانی که در دانشگاه فردوسی مشهد وجود دارند باید توسط ما مساعدت و کمک شوند تا تولید خود را افزایش دهند. سیاست ما در دانشگاه این است که به صورت بسیار ویژه کارگروه‌هایی را تشکیل دهیم که به صنایع مختلف در جهت ساخت و تولید ملزوماتی که خصوصا با کنترل بیماری کرونا در وهله اول و جایگزینی محصولات خارجی در وهله دوم قرار گیرند و تمام ارکان دانشگاه از جمله کارکنان در این زمینه باید فعال باشند. 

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد تاکید کرد: اساتید باید در حوزه تصمیم‌گیری مشارکت جدی داشته باشند چراکه تجربه بیشتری دارند و با ارائه پیشنهادات سازنده به مدیران می‌توانند نقش مهمی در این زمینه داشته باشند. دانشجویان با وجود شرایط سختی که ممکن است برای هر کدام از آن‌ها اتفاق بیافتد اما انتظار دارم که خود را با آموزش مجازی تطبیق دهند. 

وی اظهار کرد: ما در شرایط بحرانی قرار داریم و شرایط عادی نیست. زمانی که با دفاع مقدس مواجه بودیم و در آن زمان دانشجویان هم به وظیفه خود در دفاع مقدس می‌پرداختند و هم تحصیل خود را ادامه می‌دادند، اکنون تقریباً در چنین شرایطی قرار داریم و باید تلاش کنیم که خود را با تمام سختی‌ها و آموزش مجازی تطبیق دهیم. دانشجویان از هر منبعی که در اختیار دارند در جهت تکوین دانش خود استفاده کنند و همکاری کنند تا این نیم سال به شکل مجازی و مطلوب برگزار شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.