• سه‌شنبه / ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۲۰:۴۳
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 99020906921
  • خبرنگار : 50029

رئیس شورای شهر شیراز:

حفظ باغ‌های قصردشت بدون مشارکت ممکن نیست

حفظ باغ‌های قصردشت بدون مشارکت ممکن نیست

ایسنا/فارس رئیس شورای شهر شیراز با تاکید بر اینکه باغ‌های قصردشت بدون نظارت عمومی و مشارکت مردم و دلسوزان حفظ نخواهد شد، گفت: مسئله تخریب باغ‌های قصردشت از مواردی است که وسوسه سودجویان و درآمدهای میلیاردی تهدیدی همیشگی برای آن محسوب می‌شود.

سید عبدالرزاق موسوی سه‌شنبه ۹ اردیبهشت و به مناسبت روز شوراها در یک نشست خبری که به شکل ویدئو کنفرانسی برگزار شد، به تشریح مشکلات موجود در مسیر فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا و بیان عملکرد شورای پنجم شهر شیراز در موضوعات مختلف پرداخت.

او ضمن تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان با اشاره به اینکه شهرداری وشورا برای حفظ باغ‌ها باید دو کار اساسی انجام دهند، اظهار کرد: ابتدا باید شهرداری از تخریب باغات جلوگیری کرده و سپس موضوع باغات در چند نقطه همچون کارگروه امور زیربنایی، کمیسیون ماده ۵ وکمیسیون‌های ماده ۱۰۰ که در بحث تغییر کاربری‌ها دخیل هستند بررسی شود.

رئیس شورای شهر شیراز موضوع احیای باغ‌ها را نیز مورد تاکید قرار داد و با بیان اهمیت حفظ باغ‌های قصردشت در سیاست‌های کلی شورای این کلانشهر، گفت: تقسیم بندی باغ‌ها به گروه‌های مختلف از نظر فنی دارای اهمیت است، از سویی شورا طرح حفظ باغات شهری را مصوب کرده هرچند طرح مربوط به آن نهایی نشده است.

موسوی با تاکید بر اینکه اگر بخواهیم باغ‌ها را حفظ کنیم باید جایگزینی برای آن داشته باشیم، عنوان کرد: موضوع باغ‌های قصردشت و چرایی تغییر کاربری‌هایی که از سال ۹۰ به این سو انجام شده باید اصولی بررسی شود و در این میان نقش مردم، سازمان‌های مردم نهاد و رسانه‌ها در حفظ باغات کلیدی و اساسی است.

روز شوراها نماد تجلی اراده مردم است

او همچنین با اشاره به گرامیداشت سالروز تاسیس شوراهای اسلامی شهر و روستا این روز را نماد یکی از راه‌ها و راهکارهایی دانست که در رای و اراده مردم تجلی یافته است و با تاکید بر اینکه در سراسر کشور افراد زیادی در شوراها فعالیت دارند از ضرورت بازیابی و بازخوانی پرونده شوراها سخن گفت و اضافه کرد: اینکه ما چه می‌خواستیم، قانون شوراها چگونه پیش رفته و شوراها امروز در کجای کارند موضوع مورد تاکید ماست.

موسوی با اشاره به اینکه برداشت‌های ما از وظایف شورا متفاوت است بر ضرورت رجوع به اصل قانون اشاره کرد و افزود: قانون اساسی جمهوری اسلامی در بحث هفتم به شوراها پرداخته و به خوبی به وظایف آن اشاره کرده است.

قانون به سمت کاهش اختیارات شوراها سوق داشته است

او با تاکید بر اینکه در طول سال‌ها اما قانون به سمتی و سویی رفته که اختیارات شوراها را کاهش داده است، بیان کرد: در ماده ۸۰ قانون شوراها شرح وظایف شورای شهر را می‌بینیم اما آنچه در ماده ۸۰ می‌بینیم با آنچه درماده ۱ می‌بینیم فاصله زیاد دارد، اولین چالش‌ ما از اینجا آغاز می‌شود که سایه دستگاه های اجرایی بر شورا دیده می شود.

نایب رئیس شورای عالی استان‌ها با اشاره به اینکه نمایندگان در نوع نگاه خود به شورا به دنبال محدودیت بوده‌اند، عنوان کرد: در همین قانون به طور مشخص مشکلاتی را می‌بینیم که در عملکرد شوراها خود را نشان می دهد و این برخلاف قانون است که محدود کننده صلاحیت شوراها شده است.

موسوی با اشاره به اقداماتی که برای رفع این اشکالات انجام شده، گفت: در گام اول طرح اصلاح قانون شوراها در ۱۵۶ ماده تهیه و به مجلس رفت و تمام اشکالات ۲۰ ساله موجود ارائه شد و در گام دوم طرح مدیریت یکپارچه شهری تهیه اما با اختلاف ۶ رای به تصویب نرسید.

او تاکید کرد: امروز شورای پنجم را در شرایطی به سال آخر می‌بریم که با مجموعه بحث‌ها و گرفتاری‌ها روبرو بوده و از سویی خواسته‌های مردم نیز در این میان مطرح است.

چالش پروژه‌های انسان محور

رئیس شورای شهر شیراز در پاسخ به سئوال خبرنگاری در مورد چالش‌های شورا در خصوص اجرای پروژه‌های انسان محور، اظهار کرد: پروژه‌های انسان محور سه چالش مهم دارد، نخستین چالش افکار عمومی است، دیگری نگاه شورا و شهرداری به پروژه و در نهایت تامین منابع مالی اجرا است.

موسوی با تاکید بر اینکه مسئله مهم تنها تامین منابع مالی است، اضافه کرد: ارزیابی ما این است که افکار عمومی این مسئله را مطالبه می‌کند از سویی شورا و شهرداری در این مورد اتفاق نظر دارد، چرا که رویکردهای شورا و محور همه تلاش‌های آنها انسان است و تلاش دارند شرایطی فراهم کنند تا مردم تعلق خاطر بیشتری به شهر داشته باشند.

کاهش چشمگیر درآمد شهرداری شیراز به دلیل کرونا

او ادامه داد: در فروردین ماه امسال که درآمد شهرداری در سال گذشته بالای ۱۰۰ میلیارد تومان بود امسال و به واسطه تبعات بیماری کرونا به ۱۷ میلیارد تومان رسید این در حالی است که هزینه دستمزد و حقوق کارگران شهرداری بالای ۱۰۰ میلیارد تومان است.

عضو شورای شهر شیراز با اشاره به اینکه اجرای پروژه‌های انسان محور در اولویت است، افزود: محور کمیسیون تلفیق دسته بندی کردن پروژه هاست و این دسته‌بندی با رعایت موارد خاص در اجرای پروژه‌ها آغاز شده است.

فقدان مدیریت واحد شهری یک چالش جدی است

موسوی به موضوع تضاد مدیریت شهری و فقدان مدیریت واحد بویژه در موارد بحرانی همچون کرونا و چالش‌های شکل گرفته در این فضا که سئوال دیگری بود هم پاسخ داد و گفت: مشکلی که در سطح ملی با آن روبرو هستیم همان ترجیح منافع ملی و عمومی بر منافع فردی و گروهی است.

او ادامه داد: شرایط کرونایی به ما اثبات کرد که مدیریت واحد شهری یا مدیریت هماهنگ شهری یک انتخاب نیست بلکه ما الزام داریم به آن سمت برویم.

رئیس شورای شهر شیراز مدیریت یکپارچه را یک مطالبه عمومی دانست و بیان کرد: هیچ راهی جز مدیریت یکپارچه برای کاهش هزینه‌ها و آسیب‌ها نداریم، مدیریت یکچارچه باید مطالبه عمومی شد، چرا که هزینه‌های مالی و تصمیم گیری را کاهش داده و به مردم خدمت می‌کند.

ورود نمایندگان مجلس به اجرای مدیریت یکپارچه شهری

موسوی این موضوع را متوجه دخالت‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی در امور شهری دانست و گفت: بخش عمده کسب رای نمایندگان مجلس در حوزه شهری و روستایی است بنابراین به جای اینکه به حوزه ملی گرایش پیدا کنند به سمت تصممیات شهری می‌روند.

او ارزیابی عملکرد شورا را که در سئوال یکی از خبرنگاران عنوان شده بود مورد اشاره قرار داد و گفت: برای ارزیابی باید ابتدا به درک مشترک برسیم که ما، شهروندان و نخبگان جامعه انتظارات خود از شورا را چگونه تعریف کنیم، باید بدانیم شورای موفق از نظر ما کدام شورا است ؟

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با تاکید بر اینکه برای قضاوت باید ببنیم وظایف ما براساس قانون چیست، اظهار کرد: در قانون ۳۴ وظیفه تعریف شده که باید ببینیم شورا در انجام این ۳۴ بند چه اقداماتی داشته است.

موسوی سه وظیفه کلی شورا را نام برد و گفت: اولین وظیفه وضع مقررات برای مدیریت شهری، وظیفه دوم نظارت بر اجرای مصوبات و درنهایت وظیفه سوم تعامل با دستگاه‌ها برای اجرای درست مصوبات است.

او با اشاره به اینکه در بیان این ۳۴ وظیفه گزارش ما مستند و موثق است و به زودی نیز منتشر خواهد شد، بیان کرد: در موضوع مصوبات در شورای پنجم ۴۲۰ مصوبه داشتیم که ۲۴۰ مصوبه جنس آن فرق داشته و ناظر بر انجام ماموریت و فعالیت‌ها است.

تعامل مطلوب شورای شیراز با سایر بخش‌ها

نایب رئیس شورای عالی استان‌ها رویکرد کلی شورا را هزینه کمتر و اجرای سریعتر فعالیت‌ها و وظایف دانست و افزود: در همین مسیر مصوبات قابل توجهی همچون سامانه شفافیت، فعالیت‌های حوزه فرهنگی، معرفی شیراز، بافت تاریخی، حمایت از انجمن‌های علمی و دانش بنیان دیده شده است.

موسوی به تعامل با دستگاه‌های دیگر نیز اشاره کرد و گفت: ما در سال سوم ۷ تفاهم‌نامه با سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف امضا کردیم که این تفاهم‌نامه‌ها می‌تواند خلا مدیریت یکپارچه و هماهنگ را در این بخش جبران کند.

پیشتازی شیراز در اقدامات مقابله‌ای با کروناویروس

او به موضوع تمهیدات بازگشایی مجدد سیستم حمل‌ونقل عمومی هم اشاره و عنوان کرد: آمارهای وزارت بهداشت نشان می‌دهد 26.5 درصد روش انتقال ویروس کرونا از طریق سیستم حمل و نقل عمومی‌ست در حالی که این امکان در مورد مدارس و سیستم آنها 17.5 درصد ارزیابی شده و به همین دلیل است که شورا این تکلیف را برای خود احساس کرد که سلامت عمومی را ارجحیت داده و تصمیم بر تعطیلی ناوگان بگیرد و بلافاصله این تصمیم در کلان‌شهرهای دیگر همچون مشهد و تبریز نیز گرفته شد.

رئیس شورای شهر شیراز افزود: در مورد ناوگان حمل‌ونقل اگر سیاست‌های کلی دولت و مسئولین بر بازگشایی مجدد باشد شورا و شهرداری در حد توان و مسئولیت شرایطی را برای تامین سلامت شهروندان فراهم می کند.

موسوی همچنین با اشاره به اینکه در حوزه مسائل فرهنگی شورای شهر شیراز مصوبات خوبی داشته است، گفت: این مصوبات بزودی منتشر می‌شود تا افکار عمومی بداند چه اقداماتی انجام شده است.

او به موضوع نظارت بیشتر نیز اشاره کرد و افزود: بنده تاکید دارم که باید نظارت بیشتر باشد به همین دلیل امسال تاکید ما بر حوزه و نظارت بیشتر خواهد بود.

تعریف سناریوهای مختلف برای بودجه شهرداری شیراز

موسوی در پاسخ به سئوال خبرنگار دیگری درخصوص تحقق بودجه سال ۹۹ شهرداری شیراز، اضافه کرد: این موضوع قابل پیش‌بینی نیست و در شرایط عادی نیز متممی پیش بینی می‌شود اما شورا برای هر سه وضعیت سناریو تعریف کرده است.

نایب رئیس شورای عالی استان‌ها با اشاره به لزوم سامان‌دهی وضعی نیروهای شهرداری هم عنوان کرد: شرایط به سمتی نمی‌رود که تعدیل نیرو داشته باشیم بلکه تلاش ما این است که این نیروها سامان‌دهی شوند برهمین اساس تکالیفی برای شهرداری پیش‌بینی و شهرداری مکلف شده راهکارهای تامین درآمد و هزینه جدید را به شورا اراده دهد تا مصوب شود.

حواشی حکم قضایی علیه شهرداری و شهرداران شیراز

موسوی در مورد حواشی مطرح شده در خصوص حکم شهرداری و شهرداران دو دوره شیراز نیز گفت: نارضایتی بنده از انتشار حکمی‌ست که قطعیت پیدا نکرده و چه بسا ممکن است حکم کاهش یافته و یا شهردار تبرئه شود پس باید برای حیثیت عمومی افراد ارزش قائل شویم.

او افزود: من به عنون وکیل دادگستری این حق را برای خود قائلم که نسبت به حکمی که نهایی نیست اعتراض داشته باشم چرا که ممکن است در ادامه پای افراد دیگری به این پرونده باز شود.

موسوی خاطرنشان کرد: حتما مجموعه‌ای مقصر بوده و در این حادثه عوامل انسانی و طبیعی نقش داشتند افرادی که از بین رفتند و خسارات به آنها وارد شد باید به حق خود برسند اما باید در نظر بگیریم در فرصت و طالعه بیشتر ممکن است رای عادلانه صادر شود.

رئیس شورای شیراز یادآور شد: جمع بندی بنده در سالها کار تجربی این است که اگر میخواهیم مسائل حل شود، شهر توسعه یابد، امنیت مردم زیاد و فساد ریشه کن شود تنها راه تلاش برای افزایش نظارت عمومی و همگانی است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.