• سه‌شنبه / ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۴:۱۰
  • دسته‌بندی: کهگیلویه و بویراحمد
  • کد خبر: 99022316851
  • خبرنگار : 50223

انتقاد از ساخت و سازهای عجیب و غریب در منطقه گرشگری" آب نهرکاکان"‌

انتقاد از ساخت و سازهای عجیب و غریب در منطقه گرشگری" آب نهرکاکان"‌

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: ساخت و سازهای عجیب و غریبی که در منطقه آب نهرکاکان صورت گرفته، راه دسترسی مردم برای رسیدن به این نقطه گردشگری و دیدنی را مسدود کرد.

حسن نگین تاجی در دومین نشست شورای حفظ حقوق بیت المال دادگستری کل کهگیلویه و بویراحمد به منظور بررسی مشکلات آبشار یاسوج افزود: به واسطه اینکه نهادهای متولی در بعضی اوقات به وظایف قانونی خودشان ممکن است عمل نکنند، اینجاست که دستگاه قضایی ورود می‌کند.

وی با اشاره به اینکه وظیفه مصرح قوه قضائیه در اصل ۱۵۶ قانون اساسی اظهارکرد: یکی از وظایف دستگاه قضایی برابر این اصل قانون اساسی حمایت از حقوق عامه می باشد که متعلق به مردم است.

رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: به واسطه اینکه نهادهای متولی در بعضی اوقات به وظایف قانونی خود شان ممکن است عمل نکنند، اینجاست که دستگاه قضایی ورود می‌کند.

نگین تاجی با بیان این نکته که یکی از مهمترین مباحثی که نه در قوه قضاییه بلکه در قوه مجریه هم مطرح می شود، واژه ی عدالت است، تصریح کرد: مهمتر از این کلمه، اجرای عدالت است و یکی از مهم‌ترین شاخص‌های تحقق عدالت اجرای قانون است اگر اجرای قانون به نحو صحیح صورت بگیرد آثار بهتری از آن را می بینیم.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین آثار اجرای عدالت فرهنگ سازی و عدالت اجتماعی، استواری و قوامی است که برای حکومت ها و مردم ایجاد می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: در صورتی که قانونی توسط متولی اجرا شود باعث می شود که رفتار مردم مشخص شود و یکی از شاخصه هایی که ما به دنبال قانون عدالت اجتماعی هستیم آن است که، اجرای قانون را به سرعت و در موقع خودش و بدون تغییر مد نظر قرار دهیم.

نگین تاجی تاکید کرد: دور زدن قانون و تأخیر در اجرای قانون و یا دور زدن قانون، موجب هرج و مرج و بی‌نظمی در جامعه می‌شود.

وی در خصوص تنگه مهریان و گلایه مردم اظهارکرد: یکی از مواردی که مردم از متولیان امر انتظار داشتند موضوع لایروبی رودخانه مهریان و اینکه بستر و حریم رودخانه مشخص شود.

رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد به معضلاتی که واگذاری ها و ساخت و سازها در منطقه" آب نهر کاکان" ایجاد کرده اشاره و تصریح کرد: ساخت و سازهای عجیب و غریبی که در منطقه آب نهرکاکان صورت گرفته، راه دسترسی مردم برای رسیدن به این نقطه گردشگری و دیدنی را، مسدود ساخته است.

نگین تاجی در خصوص نحوه واگذاری ها در این منطقه گفت: هنگامی که دادستان مرکز استان و معاونین حضور پیدا حضور پیدا کردند آن افراد گفتند« این زمین‌ها به آنها واگذار شده است» و دادستان مرکز استان، معاون پیشگیری از وقوع جرم و سازمان بازرسی در موضوع واگذاری ها ورود خواهند کرد.

وی با اشاره به این که واگذاری‌ها باید با نظارت سازمان بازرسی باشد، افزود: معتقدم در واگذاری‌های سنوات قبل هم ورود کنیم تا اگر بی عدالتی صورت گرفته باشد با آن برخورد قانونی شود .

رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد اظهارکرد: تغییر کاربری‌ها چه ضرورتی دارد، جایی کاملاً منابع طبیعی است و به شخصی هکتارها زمین واگذار تا در آن ساخت و ساز کند.

گردشگری در حوزه آبشار یاسوج باید ساماندهی شوند

سید علی ملک حسینی، دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه این نشست با بیان اینکه با انتصاب آیت الله رییسی نَفَسِ جدیدی برای کار در کشور و حفظ و احیای حقوق عامه در قوه قضاییه افزوده شده است، گفت: سازمان‌ها وظایفی را که به موجب قانون برای آنها تعیین شده را اجرا کنند و هر جایی که لازم شد دستگاه قضایی نیز حمایت می‌کند.

وی با بیان اینکه، نقش دستگاه قضایی یک نقش نظارتی هست نه نقش عملیاتی، افزود: ادارات مسئول در حوزه انفال باید بهتر کار کنند چون مشکلاتی که امروز در حوزه‌های مختلف با آن مواجه هستیم نتیجه سهل‌انگاری است که صورت گرفته است، ما نباید دست روی دست بگذاریم تا متصرفین انفال را تصرف کنند و بعد بخواهیم رفع تصرف کنیم.

ملک حسینی گفت: تخلفاتی که توسط مدیران گذشته صورت گرفته، نتیجه کم کاری یا سهل انگاری مدیران قبلی بوده است مدیران نباید منتظر بنشینند که دستگاه قضایی برایشان تکلیف مشخص کند بلکه اگر در انجام وظیفه شان سهل‌انگاری کنند،برخورد خواهیم کرد.

دادستان عمومی و انقلاب یاسوج تصریح کرد:  مدیران باید جهت رفع تصرف،جلوتر از دستگاه قضایی باشند و وظایف شان رابه درستی  انجام دهند.

ملک حسینی با بیان اینکه ما باید با روحیه جهادی که در کشور ایجاد شده، کار کنیم و دست در دست هم با فساد مبارزه کنیمف خاطرنشان کرد: از گرفتن تصمیمات جزیره‌ای پرهیز کنیم و نباید بدون توجه به حقوق آب، منابع طبیعی، محیط زیست، کوه و جنگل تصمیم بگیریم و حتی نقطه ای از انفال را به شخص خاصی واگذار کنیم.

وی ادامه داد: با کارشناسانی که در این حوزه ها به صورت عمدی خطا انجام دهند به شدت برخورد خواهد شد. اگر یک کارشناس یا کارمند یک اداره، در حوزه‌های تغییر کاربری، تخلفی انجام دهد آن تخلف به پای آن سازمان نوشته می‌شود و با آن فرد برخورد خواهد شد.

دادستان عمومی و انقلاب یاسوج عنوان کرد: در حوزه‌های گردشگری باید مجوزهای تغییر کاربری به صورت صحیح و قانونی به افراد داده شود، نباید نسبت های قومی و قبیله‌ای باعث شود که از انجام وظیفه خود داری کنیم، ما باید از افرادی استفاده کنیم که صیانت از بیت المال دغدغه آن‌ها باشد نه بی‌توجه باشند.

ملک حسینی درخصوص تنگه آبشار یاسوج اظهارکرد: در حوزه آبشار که نگین گردشگری یاسوج است ساخت و سازهای بدقواره ساخته شده است، مسیر دسترسی به آبشار نامناسب است، گردشگری در حوزه آبشار یاسوج باید تقویت شود اما به صورت صحیح نه به وضعیت کنونی، گردشگری در حوزه آبشار یاسوج باید ساماندهی شوند و حریم‌های تصرف شده در این آبشار  باید رفع تصرف شوند.

وی افزود: در حوزه تغییر کاربری باید برنامه داشته و تعیین شود نیازمند یکسری تغییر کاربری هستیم و نباید بروکراسی اداری باعث شود که مردم برای تغییر کاربری مراجعه نکنند.

دادستان یاسوج بیان کرد: در حوزه منابع طبیعی و تصرفات آن باید فوراً تعیین تکلیف شود و منابع طبیعی باید اراضی خود را مشخص کند تا آنجا را تصرف نکنند و لازم است آب منطقه‌ای بستر و حریم تنگه ی آبشار را  مشخص کرده و حدنگاری و علامت گذاری انجام شود و در آن به بستر رودخانه باید آزاد سازی و رفع تصرف شود.

چرا با نام دولت به انفال تعرض می شود؟

همچنین سید عیسی حسنی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست، گفت: دستگاه قضایی در خصوص رفع دست اندازی های به انفال وظایفی از سوی ریاست قوه قضاییه برای آن مشخص شده است.

وی با اشاره به موضوع آبشار یاسوج گفت: مهم‌ترین و توریستی‌ترین نقطه استان کهگیلویه و بویراحمد آبشار یاسوج است این آبشار نیاز به توسعه در زمینه گردشگری دارد تا به عنوان یکی از نمادهای استان کهگیلویه و بویراحمد در سطح کشور و بین‌المللی مطرح و تقویت شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: این آبشار نیاز به ساماندهی دارد ساخت و سازهای خلاف مقررات، بدون پروانه و تغییر کاربری های سلیقه ای و بدون اجازه تصرف حریم و بستر رودخانه و مسیر آن اقدامات که علیه این آبشار انجام شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی و ارتباطات دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد، حسنی با بیان اینکه در سنوات اخیر دست اندازی های زیادی به انفال صورت گرفته است، افزود: خشکسالی یکی از مواردی بود که موجب تعرض به انفال شده است، برخورد به موقع نکردن متولیان امور، باعث شده که هم اکنون گرفتاری هایی برای دستگاه قضایی و ادارات مربوطه ایجاد شود.

وی تصریح کرد: مستحدثاتی در مسیر رودخانه های استان ایجاد شده است اما دستگاه قضایی با قاطعیت برخورد خواهد کرد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: با تشکیل کارگروه‌هایی بصورت نامحسوس، گزارشاتی جمع آوری شد و از هفته گذشته برخورد با ساخت و سازهای در حوزه انفال شروع شده است.

حسنی تصریح کرد: ادارات و نهادهای متولی کارشناسان خود را یک بار بازبینی کنند. کارشناسی که خسته، ملاحظات قومی و سیاسی دارد و انگیزه کار جهادی را ندارند، کنار بگذارند.

وی ادامه داد: برخی مدیران از طریق حقوقی و حراست و کارشناسان موضوعات را پیگیری کنند. چرا با نام دولت به انفال تعرض می شود و جلویش گرفته نمی شود. قبل از اقدام موازی کاری صورت نگیرد بودجه دولتی در جایی هزینه شود که تخریب نشود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.