• یکشنبه / ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۷:۳۱
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: 99022820309
  • منبع : نمایندگی هرمزگان

/گزارش ایسنا از یکصد و هفتاد و ششمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر بندرعباس/

طرح سوال از شهردار بندرعباس کلید خورد

طرح سوال از شهردار بندرعباس کلید خورد

ایسنا/هرمزگان طرح سوال از شهردار بندرعباس با امضای فاطمه جراره رئیس شورای اسلامی شهر و اسماعیل بواشه عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس کلید خورد.

شهرداری از وظیفه اصلی خود که خدمات و اداره شهر می باشد خارج شده است/ شهر بندرعباس به سرطان دکه تبدیل شده است
عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: متاسفانه در چند سال اخیر شهر بندرعباس به سرطان دکه تبدیل شده است و شهرداری نه تنها برای درمان این سرطان کاری انجام نداده است بلکه با صدور مجوزهای جدید و مغایر با ضوابط ترافیکی و شهرسازی این سرطان را وخیم تر نموده است.
اسماعیل بواشه در نطق پیش از دستور یکصد و هفتاد و ششمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بندرعباس با بیان اینکه بر خود وظیفه می دانم برای دفاع از حقوق کارگران زحمتکش شهرداری سکوت نکنم اظهار داشت: متأسفانه در تمام ایام سال شاهد تاخیر چند ماهه در پرداخت حقوق کارگران زحمتکش بخش تنظیف و فضای سبز هستیم که در شرایط سخت گرما و سرما، بدون کمترین حقوق و بعضاً بدون امکانات و وسایل کار، لباس و دستکش دچار مشکلات هستند و این مشکلات بارها در صحن شورای شهر تذکر داده شده و تأکید گردید ولی هیچ توجهی نمی شود و هر بار هم که برای دریافت حقوق قانونی و انسانی خود لب به گلایه و اعتراض باز می کنند تهدید به اخراج و حتی محکوم به اخراج می شوند و در همین زمینه مقصر اصلی شهرداری است چرا که نظارت بر کار پیمانکاران و اجرای صحیح مفاد قرارداد تاکنون به خوبی انجام نشده و علیرغم تذکرات متعدد کمیسیون خدمات شهری بی توجهی به این مسائل همچنان ادامه دارد.
عضو شورای شهر بندرعباس در ادامه در خصوص نظارت بر انتخاب پیمانکاران توسط شهرداری، خاطرنشان کرد: هر ساله قراردادهای هنگفتی با موضوع جمع آوری نخاله منعقد می گردد که هر کدام به نوعی از وابستگان افراد خاصی در شهرداری هستند اما در عمل شاهدیم جای جای شهر نخاله های ساختمانی انباشته شده است و هیچ مسئولی در شهرداری آنها را نمی بیند و پیمانکاران هر جور خودشان بخواهند صورت وضعیت صادر می کنند.
وی گفت: در بحث نظارت بر اجرای مفاد قراردادهای تنظیف مانند موضوع جمع آوری نخاله وسایر بخش ها نظارتی وجود ندارد، و از شخص فرماندار گرفته تا رسانه ها و شهروندان همه به این موضوع اعتراض دارند و وضعیتی ایجاد شده که از پیمانکار تا پاکبان و مردم همه ناراضی هستند، حقوق پاکبانان بر اساس طبقه بندی مشاغل اداره کار که پرداخت نمی شود هیچ،  همان حداقل  ها را نیز با تأخیر چند ماهه پرداخت می کنند که دیگر رمقی برای پاکبانان باقی نمانده که با میل و رغبت کار کنند.
بواشه در ادامه با اشاره به اینکه وضعیت پایتخت اقتصادی کشور اصلاً خوب نیست و شهرداری از وظیفه اصلی خود که خدمات و اداره شهر می باشد خارج شده و هر گوشه ای از شهر درگیر معضل می باشد، تصریح کرد: امروز وضعیت غده سرطانی در شهر که همان ایجاد دکه های فراوان می باشد به حدی  وخیم است که دیگر هیچ امیدی به درمان آن نمانده است و کمترین عوارض آن زشت نمودن منظر معابر عمومی شهر و ترافیک و مشکلات اجتماعی ناشی از رسمت دادن شهرداری به مشاغل کاذب است و قطعاً هیچ یک از اعضای شورای شهر مخالف ایجاد شغل نیستند، اما ظاهراً شهرداری در محاسبات خود شورا را بی اهمیت تر از آن می داند که این قبیل مجوزها را به سمت بازارچه های محلی که بارها مورد تاکید شورای شهر بوده است، هدایت می نمایید.
بواشه گفت: اما شاید هیچ یک از این مسائل به دردناکی این موضوع نباشد که با استفاده از خلاء قانونی آئین نامه معاملات و سوء استفاده از اختیارات داده شده توسط شورا، این مجوزهای بی ضابطه بدون برگزاری مزایده به برادر فلان آقا، یا نور چشمی فلان آقای دیگر واگذار می گردد و زمانی که یک نیازمند واقعی، خانواده شهداء و یا ایثارگران از سرناچاری برای این موضوع مراجعه می نمایند در بوروکراسی اداری و نامه نگاری های بی حاصل محو می گردند.
عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس در ادامه سخنان خود با اشاره به نامه حضرت علی (ع) خطاب به مالک اشتر که فرمود: ای مالک! در به کار گیری کارمندان ومدیرانی که باید زیر نظر تو کار کنند هیچ گونه واسطه و شفاعتی را نپذیر، مگر شفاعت(کفایت) و( امانت) را، بیان کرد: این توصیه حضرت علی(ع) در شهرداری بندرعباس کاملاً برعکس انجام می شود و برای انتصاب افراد در مناصب مدیریتی و پستهای کلیدی در شهرداری بندرعباس هیچ شاخصه ای یا وجود ندارد یا اگر وجود دارد اعتنایی به آن نمی شود و درحال حاضر اصلی ترین ملاک دستیابی به پست مدیریتی در شهرداری بندرعباس، میزان بله قربان گویی، رفیق بازی و یا داشتن نسبت فامیلی است و این موارد را جایگزین تخصص، توانمندی و تجربه های اجرایی مدیران نموده اند.
وی افزود: رقم بودجه شهرداری از کل اعتبارات عمرانی استان هرمزگان بیشتر است اما نتیجه انتصاب های سفارشی این می شود که هزینه اداره شهرداری بندرعباس از بودجه عمرانی کل استان بیشتر شود. علیرغم احترامی که برای مدیران بخش های مختلف شهرداری دارم اما مدیریت شهردار در این زمینه بسیار ضعیف بوده است و انتصاب مدیران از اختیارات شهردار است اما باید به عنوان نماینده مردم اگر خطا و اشتباهی رخ می دهد به شهردار تذکر لازم را بدهیم تا به خود بیاید و رویه غلط را اصلاح کند، ظاهراً ایشان بعد از هفت سال تکیه براین کرسی دچار روزمرگی شده اند و مشکلات مردم را نمی بینند.
بواشه با اشاره به اینکه وضعیت آسفالت خیابانها، کوچه ها و محلات بسیار فاجعه بار است، خاطر نشان کرد: هر جا یک چاله چوله یا کنده کاری و حفاری صورت گرفته به امان خدا رها شده و هیچ کس در فکر مرمت آن نیست، اصل نظارت بر حفاری ها و مجوز دادن به دستگاهی که وظیفه اصل شهردار بوده رعایت نمی شود. حفاری صورت می گیرد و ۳ یا ۴ ماه می گذرد متاسفانه ترمیم صورت نمی گیرد و مردم گله مند می شوند با ۱۳۷ تماس می گیرند باز انجام نمی شود، آیا حق مردمی که این همه عوارض نوسازی، ارزش افزوده و پروانه پرداخت می کنند این است که برای داشتن یک کوچه و خیابان با آسفالت صاف که حق اولیه شان است به هزار جا شکایت ببرند و هر روز پیگیر موضوع باشند؟ و به جرأت می گویم وضعیت معابر در روستاهای اطراف بندرعباس خیلی بهتر از محلات مرکز شهر است.

کار شهرداری بندرعباس از تذکر گذشته، باید از ابزار قانونی استفاده کنیم
 رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: تذکرات شورای شهر بندرعباس از مرحله صحن شورای شهر گذشته است و باید برای حل این مشکلات به سراغ قانون گذار رفت.
فاطمه جراره در نطق پیش از دستور یکصد و هفتاد و ششمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: متاسفانه شهرداری بندرعباس بدون مجوز نسبت به جذب نیرو در سال گذشته اقدام کرده و در حال حاضر که از نظر قانونی امکان پرداخت حقوق و مزایای این مستخدمین وجود ندارد، در محافل مختلف مسئولیت این مسئله را بر دوش شورا انداخته و این رویه ای کاملا اشتباه است.
جراره بیان کرد: شورای شهر بندرعباس در جذب نیرو و اخراج نیروهای شهرداری هیچ دخالتی نداشته است  و افرادی که بدون مجوز قانونی استخدام را انجام داده است و حقی ایجاد کرده باید پاسخگو باشد و حق و حقوق این کارگران را در اسرع وقت پرداخت کنند.
رئیس شورای شهر بندرعباس در ادامه گفت: تاکنون موضوعات مختلفی به شهردار بندرعباس تذکر داده شده و سریال تذکرات متعدد در خصوص عدم پرداخت حقوق کارگران بخش تنظیف و فضای سبز باعث ایجاد فضای نامناسب در بین شهروندان و کارگران شده است و عدم پرداخت حقوق کارگران بخش تنظیف و فضای سبز سبب بی نظمی در سیستم این سازمان خواهد شد و کارگران وظایف خود را به درستی انجام نمی دهند و از طرفی باعث ایجاد جو روانی نامطلوبی می شود که باید حل این موضوع در الویت شهرداری بندرعباس قرار گیرد.
رئیس شورای شهر بندرعباس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه شهرداری بندرعباس نظارت بر کار پیمانکاران را پشت گوش انداخته است بیان کرد: عدم نظارت بر کار پیمانکاران سبب به تعویق انداختن حقوق کارگران تنظیف و فضای سبز شده است که این نشان از مدیریت ضعیف شهردار بندرعباس است.
جراره در ادامه با بیان اینکه از سوی اعضای شورای شهر تذکرات متعددی در مورد مسائل مختلف داده شده است تصریح کرد:  تذکرات شورای شهر بندرعباس به شهرداراز مرحله صحن شورای شهر گذشته است و باید برای حل این مشکلات اختیاری که قانون گذار به اعضای شورای شهر داده است ورود کنیم و نماینده شهردار این موارد را به اطلاع شهردار برسانند تا سریعتر برطرف شود.

طرح سوال از شهردار بندرعباس کلید خورد

در اجرای ماده ۸۳ قانون تشکیلات و وظایف انتخابات شورای اسلامی کشور، پیرو تذکرات مکرر( شفاهی و کتبی ) و عدم اصلاح یا اجرا اکثر موضوعات مورد تذکر و نارضایتی از عملکرد شهردار در ارائه خدمات مناسب و مطلوب به شهروندان که سبب نگرانی و دغدغه مردم شده است که در همین راستا فاطمه جراره رئیس و اسماعیل بواشه عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس طرح سوال از شهردار بندرعباس را بیان کردند و ضمن قرائت در صحن شورای شهر یک نسخه از سوالات به عباس امینی زاده شهردار بندرعباس ارسال تا در اسرع وقت جهت پاسخگویی به سوالات مطروحه در جلسه علنی شورا حضور یابند.
با توجه به اهمیت موضوع سوالات به صورت کامل در ذیل آمده است:
۱- با توجه به قرارداد تنظیف با پیمانکاران  و با استناد به شرایط پیمان متاسفانه در حسن اجرای مفاد قراردادهای تنظیف نظارت لازم و کافی صورت نمی گیرد که عدم نظارت و مدیریت صحیح باعث شده وضعیت تنظیف و پاکیزگی سطح شهر بسیار  ضعیف باشد و همچنین بی توجهی نسبت به پرداخت به موقع حق و حقوق ، سنوات ، عیدی و سایر ملزومات کارگران باعث بروز مشکلات متعددی  شده است که این مسایل باعث عدم ارائه خدمات مطلوب و نارضایتی شهروندان از تنظیف کوچه و خیابان ها شده است که علیرغم تذکرات متعدد تا کنون این رویه اصلاح نگردیده است.
۲-کیفیت نامناسب اجرای پروژه ها و همچنین مطالعات ناقص و عدم نظارت و نگهداری اصولی از پروژه ها که موجب بلااستفاده ماندن و تخریب و اتلاف هزینه های بسیار گردیده است به عنوان نمونه :
الف ) – عدم نظارت صحیح و درست بر عملیات آسفالت معابر و کوچه ها علیرغم تصویب و تخصیص بودجه فراوان
ب ) – تعداد هفت پروژه آبنمای موزیکال که با صرف چندین میلیارد تومان هزینه عمر مفید آنها به بیش از شش ماه هم نرسیده است.
پ ) – پروژه المان بندرعباس با  هزینه اجرایی بیش از یک میلیارد تومان کمتر از یکسال نیازمند بازسازی گردیده است.
۳-عدم اجرا و بهره برداری به موقع از پروژه های ذیل علی رغم تصویب و تخصیص بودجه مربوطه
الف)- پروژه های تقاطع غیر همسطح (مهرگان)
ب ) – شهر بازی
پ ) – پارک ده هکتاری – بوستان هنر – پارک آبی ، پارک ترافیک ، پارک موضوعی
ت ) – خور نایبند
۴-محکومیت و شکست تیم حقوقی شهرداری در دعاوی مختلف و عدم پیگیری اجرای احکام قضایی و توافقنامه ها که موجب ایجاد خسارات مالی فراوان به شهرداری می گردد.
الف ) – پرونده مربوط به اصلاحات زمین مجتمع زیتون ۱ در خصوص محکومیت شهرداری به مبلغ ۱۰ میلیارد تومان
ب  ) – محکومیت شهرداری بندرعباس در پرونده مرتبط با خانم محسنی در خصوص انتقال مالکیت دو دستگاه اتوبوس .
پ  ) عدم اجرای فاز یک آیت الله غفاری و اجرای توافقنامه ها و برطرف نمودن مشکلات اهالی بیش از ۱۰ سال
۵-نارضایتی پرسنل ناشی از عدم رعایت ضوابط و مقررات تبدیل وضعیت پرسنل شرکتی به قراردادی و قراردادی به پیمانی .
۶-عدم بهره برداری و اتمام به موقع از پروژه بی آر تی (اتوبوس ویژه) با توجه به گذشت حدود ۵ سال از شروع پروژه در تاریخ ۲۴/۶/۹۴ این در حالی است که هر ساله هزینه های زیادی جهت انجام پروژه صرف گردیده و همچنین ( تغییرات محیطی اصلاح هندسی ، تخریب خیابان ها و فضای سبز ) باعث ایجاد مشکلاتی برای شهروندان شده است.
۷-توسعه ، نگهداری و بهسازی بوستان ها و پارک های سطح شهر علیرغم تصویب و تخصیص بودجه سنواتی ، متاسفانه به نسبت بودجه هزینه شده نامطلوب است. اکثر بوستان ها از لحاظ روشنایی بسیار ضعیف است فضای سبز و وسایل بازی کودکان به علت فرسودگی خطر آفرین می باشد . به عنوان نمونه (بوستان خلیج فارس – بوستان معلم و غیره...)
۸-آبگرفتگی شدید منازل و مغازه های شهروندان در نقاط مختلف محلات و خیابان های اصلی حتی در نقاطی که پروژه های هدایت آب های سطحی در آن اجرا شده است.
۹-عدم تعیین و تکلیف و ساماندهی نمودن دکه ها و کانکس های سطح شهر که علاوه بر ایجاد ترافیک و مسدود نمودن پیاده روها ، باعث از بین رفتن زیبایی و منظر شهری گردیده است . علیرغم تاکید شورا مبنی بر راه اندازی و تقویت بازارچه  های محلی جهت دسترسی آسان مردم و تامین مایحتاج روزانه و حمایت از اقشار آسیب پذیر محلات ، اما متاسفانه هر روز به تعداد دکه ها افزوده شده و حتی برخی از این غرفه ها بدون برگزاری تشریفات قانونی ( مزایده )به افراد خاص واگذار گردیده است . به طور مثال به گل فروشی های جنب بوستان خلیج فارس و بلوار راه آهن و دهها مورد دیگر .... می توان اشاره کرد.
۱۰-  بی توجهی به مصوبات و اجرایی نکردن حدود ۷۰ درصد از طرح های مصوب که انجام هر یک از طرح ها  می توانست در جهت اصلاح امور و کیفیت پروژه ها و کاهش هزینه و رضایتمندی شهروندان موثر واقع شود.
الف)- مصوبه مورخ ۱۹/۸/۹۷ در خصوص الزام شهرداری به ایجاد سامانه مناقصات و مزایدات و پروژه های سرمایه گذاری شهرداری با هدف شفاف سازی معاملات شهرداری.
ب )- الزام شهرداری به راه اندازی آزمایشگاه کنترل کیفیت آسفالت در سازمان عمران و آموزش نیروی متخصص و ماندگار در مجموعه شهرداری بندرعباس مصوبه تاریخ ۳/۱۰/۹۶
ب ) - مصوبه مورخ ۲۴/۴/۹۷ در خصوص الزام شرکت های پیمانکار آسفالت در جهت گذراندن دوره های آموزشی مدیران و پرسنل تحت پوشش ، در زمینه آسفالت که از سوی سازمان عمران شهرداری و دریافت گواهینامه صلاحیت اجرای پروژه های عمرانی (آسفالت) و عدم تهیه شیوه نامه مربوطه علی رغم گذشت دو سال از زمان تکلیف و اجرای آن.
پ)- طرح الزام شهرداری به تقویت سازمان عمران جهت تجهیز و خرید کارخانه جدید و ارتقاء ظرفیت تولید کارخانه آسفالت ۲۶/۹/۹۶
ت )- در خصوص المان ها ، مبلمان و نمادهای شهری پس از تصویب در کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی ، قابل اجرا می باشد  .
ث )- مصوبه مورخ ۱/۴/۹۷ در خصوص کمک مالی به هیئت ورزشی جانبازان و معلولین استان از محل بودجه سازمان فرهنگی ورزشی
ج )- مصوبه مورخ ۱۳/۱۰/۹۶ :
۱-مناسب سازی ساحل دریا جهت معلولین . ۲- احداث پارک ویژه معلولین توسط شهرداری بندرعباس با تجهیزات لازم
ح )- بی توجهی به مصوبه شورا و عدم اخذ مجوز و تاییدیه هزینه اجرایی المان ها و مبلمان های شهر که به دنبال آن اجرای المان ها با هزینه های سرسام آور و بدون عمر مفید اجرا می شود.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.