• سه‌شنبه / ۳ تیر ۱۳۹۹ / ۰۸:۵۹
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: 99040301966
  • خبرنگار : 50201

ایسنا در روستا/ محرومیت‌های بخش کجور ادامه دارد...

"نیرس" و "بسطام" نگین مشکلات غرب مازندران

"نیرس" و "بسطام" نگین مشکلات غرب مازندران

ایسنا/مازندران بسیاری از روستاهای زیبا و خوش آب و هوای مازندران از جمله منطقه کوهستانی کجور با ۶۴ روستا در پس طبیعت خدادادی خود دارای مشکلاتی هستند که برای رفاه بیشتر و رهایی از این مشکلات، باعث مهاجرت بسیاری از ساکنین روستا به شهرهای اطراف شده است.

از جاده چالوس به سمت تهران مسیر اصلی دو روستایی است که به دلیل نزدیکی به یکدیگر، یکی قلمداد می‌شوند وهمجواری با مزارع و مراتع، آنچنان زیبایی برایشان رقم زده که گویی در بهشت زمینی قدم می‌زنید.

برای رسیدن دو روستای زیبا و کوهستانی "نیرس" و "بسطام" باید از یک مسیر پر فراز و نشیب جنگلی بگذرید و از آن لذت ببرید، از بیرون که توقف کرده و جریان زندگی در این روستا را مشاهده می‌کنید در می‌یابید که هیچ مشکلی این روستای بکر و زیبا را تحت‌الشعاع خود قرار نمی‌دهد اما وقتی کمی با مردم این روستاها به گپ می‌نشینید، تازه از عمق مشکلات متوجه خواهید شد، مشکلاتی که ریتم زیبای زندگی را در این روستاهای زیبا و مناظر دلنشینش، کند کرده است.

مشکلاتی که موجب شده جمعیت آنها در هر دوره سرشماری پائین و پائین تر بیاید و اگر ورود افراد غیربومی به آن نباشد، شاید تا چند سال آینده غیر از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، ساکن بومی چهار فصل به خود نبینند.

این دو روستا در بخش کوهستانی کجور نوشهر همانند بسیاری از روستاها با مشکلاتی همچون کمبود آب، نوسانات برق، عدم پوشش شبکه اینترنت، نامناسب بودن وضعیت جاده، نبود اورژانس ۱۱۵ و غیره دست و پنجه نرم می‌کنند.

مشکلاتی که مردم این روستا را از این وضعیت خسته کرده و خواهان پاسخگویی مسئولان و البته رفع آنها شده‌اند.

مشکلاتی که موجب شد نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی به همراه مدیران دستگاه‌های اجرایی راهی این منطقه شوند تا با لمس مشکلات از نزدیک، راه‌های رفع آنها را بررسی و اجرایی کنند.

امیر فتحی عضو شورای روستای نیرس در جمع مسئولان اینشهرستان، با اشاره به اینکه زندگی در روستا وابسته به دامداری، کشاورزی و صنایع دستی است این مشاغل است که موجب شده تا مردم خود را ملزم به حضور در روستا کرده‌اند، اظهار کرد: مواد غذایی طبیعی که در روستا وجود دارد در جایی یافت نمی شود بنابراین برای جلوگیری از مهاجرت روستائیان، باید مشکلات روستاها برطرف شود.

ضعیف بودن پوشش اینترنت و کمبود آب، مشکل اصلی دو روستا

وی به برخی از این مشکلات در دو روستای نیرس و بسطام اشاره کرد و گفت: کمبود امکانات درمانی آموزشی، عدم اشتغال جوانان، عدم حمایت از کشاورزی، دامداری و گردشگری، ضعف در آنتن دهی اینترنت و متعاقب آن مشکلات آموزشی در این مدت، کمبود شدید آب شرب و فرسوده بودن شبکه آبرسانی روستا، ظرفیت کم مخزن آب روستا، نامناسب بودن وضعیت جاده و وجود دست اندازهای فراوان، طرح هادی و کمی سوخت نفت سفید از جمله مهم‌ترین مشکلات روستاهای نیرس و بسطام است.

علی خزایی فر بخشدار کجور در این دیدار با اشاره به جمعیت زیادی که بخش کجور در سال‌های گذشته داشته است، اظهار کرد: این بخش دارای ظرفیت های زیادی است و در صورتی که امکانات کافی به منطقه اختصاص یابد می تواند جلوی مهاجرت را بگیرد و حتی اهالی که کوچ کرده اند برگردند.

وی با اشاره به کمبود اعتبارات برای تکمیل پروژه آسفالت دو روستا، گفت: با وجود محدودیت های اعتباری در سال گذشته حدود ۱۲ کیلومتر از راه ۱۰ روستا آسفالت شد و در کنار ان دیواره سازی، پل سازی و بسیاری دیگر از پروژه ها صورت گرفته است.

بخشدار کجور در ادامه کمبود آب را از مهم ترین مشکلات روستاهای بخش کجور عنوان کرد و یادآور شد: فرسودگی شبکه آب از جمله علل کمبود آب است که باید بازسازی شود.

خزایی فر با اشاره به پروژه گازرسانی روستاهای بخش کجور از طریق لوله گذاری، اظهار کرد: در بخشی از منطقه گازرسانی و اجرای لوله گذاری از طریق روستای ونوش در بخش مرکزی در حال انجام است و از روستای نیرس و بسطام نیز با توجه به نزدیکی به مرزن آباد، از طریق روستای "باندر" در حال انجام است و تا شهربور ماه به اتمام می رسد.

استقرار اورژانس ۱۱۵ نیاز اصلی بخش کجور

وی ضعیف بودن وضعیت بهداشت و درمان را در منطقه کجور از دیگر مشکلات برشمرد و متذکر شد: پیگیری های لازم جهت استقرار ۱۱۵ که یکی از نیازهای اصلی منطقه محسوب می شود در حال انجام و جانمایی نیز صورت گرفته است.

بخشدار کجور با اشاره به ظرفیت‌های فراوان منطقه کجور به لحاظ نیروی انسانی نخبه در کل کشور، تصریح کرد: برای بهتر شدن وضعیت کجور نیاز به تشکیل مجمع نخبگان است تا از همه ظرفیت این نخبگان استفاده شود.

مصرف بی رویه آب در غیر مصارف آشامیدنی علت اصلی کمبود آب

خلیل اسماعیلی رئیس آبفای نوشهر با اشاره به کمبود آب به لحاظ کاهش منابع تولید آب در فصل تابستان در اغلب روستاهای این شهرستان، گفت: به دلیل مصرف بی رویه آب شرب برای سایر مصارف از جمله آبیاری باغات در روستاها، مشکل کمبود آب شدیدا احساس می شود همچنین بسیاری از انهار از بین رفته است و در صورتی که این انهار احیا شود مشکلات آب شرب تا حدی زیادی در روستاهای نوشهر برطرف خواهد شد.

وی تنها راهکار مناسب برای رفع مشکل آب شرب دو روستای نیرس و بسطام را ایجاد مجتمع آبرسانی برای دو روستا عنوان کرد و یادآور شد: در روستای نیرس نیازمند لوله های جدید هستیم که پیگیری خواهد شد تا مشکل آب هردو روستا برطرف شود.

رفع مشکل گاز "نیرس و بسطام" تا زمستان ۹۹

هژبر جوادی رئیس اداره گاز نوشهر نیز با اشاره به انتقال گاز از روستای باندر در بخش مرزن آباد به دو روستای نیرس و بسطام به لحاظ نزدیکی، گفت: تا پایان شهریور ماه تزریق گاز به اتمام می رسد و مهرماه نیز مردم دو روستا می توانند علمک خود را نصب کنند و زمستان امسال مشکل سوخت اهالی برطرف می شود.

وی با بیان یانکه برای گازرسانی به سه روستای حسن آباد، کینس و دوآب که در نزدیکی این دو روستا است باید از بخش دیگری از مرزن آباد اقدام شود، افزود: برای اینکار نیازمند مجوز اداره کل راهداری برای انتقال لوله گاز از آزادراه است.

رئیس اداره گاز نوشهر تصریح کرد: پروژه گازرسانی به دیگر مناطق کجور که به صورت لوله اصلی از روستای ونوش در بخش مرکزی در حال اجرا است و تاکنون ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و نیازمند اعتبارات بیشتر است.

محرومیت‌های تمام نشدنی بخش کجور

در ادامه محمدعلی محسنی بندپی نماینده مردم نوشهر چالوس و کلاردشت در مجلس با بیان اینکه بخش کجور از محرومیت‌های زیادی رنج می برد، اظهار کرد: شعار مسئولان ماندگاری روستائیان در روستاهای خود است اما امکاناتی که وجود دارد در شان مردم نیست.

وی با اشاره به اینکه به لحاظ اعتباری و پروژه های عمرانی، روستاهای غرب مازندران محروم و مظلوم واقع شده اند، متذکر شد: حتی به لحاظ استخدام نیرو به ویژه در آموزش و پرورش نیز این مناطق مظلوم واقع شده اند چرا که در آزمون از نیروهای شرق استان جذب صورت گرفت و پس از مدتی فعالیت با وجود اینکه تعهد محضری داده بودند به شهرهای خود انتقال یافتند و این امر ضربه بزرگی به بدنه آموزشی غرب استان وارد کرد.

مدیران مطالبه گری را در صدر کار خود قرار دهند

نماینده مردم نوشهر چالوس و کلاردشت در مجلس با تاکید بر اینکه مدیران شهرستان مطالبه گری را در صدر کارهای خود قرار دهند، تصریح کرد: تا جایی که امکان دارد مشکلات به دست مدیران شهرستان برطرف شود و اگر مقدور نشد به مدیران استانی انتقال یابد و هرجا گرهی وجود داشت به من انتقال دهید تا پیگیری شود.

محسنی بندپی با بیان اینکه دولت به لحاظ اقتصادی در وضعیت خوبی نیست، افزود: اقتصاد دولت به جهت رفتار ناجوانمردانه آمریکا آسیب شدیدی دیده است اما با این حال باید توزیع اعتبارات به تمام نقاط کشور به صورت عادلانه صورت گیرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.