• پنجشنبه / ۱۲ تیر ۱۳۹۹ / ۱۷:۱۱
  • دسته‌بندی: اردبیل
  • کد خبر: 99041209353
  • منبع : نمایندگی اردبیل

استاندار اردبیل خبر داد

اختصاص 90 میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری/بازنگری طرح جامع گردشگری استان اردبیل

اختصاص 90 میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری/بازنگری طرح جامع گردشگری استان اردبیل

ایسنا/اردبیل استاندار اردبیل گفت: از محل سفر رئیس جمهور به استان اردبیل بالغ بر 90 میلیارد تومان برای ارتقای زیرساخت‌های گردشگری اختصاص می‌یابد.

اکبر بهنامجو 12 تیر در جلسه تبادل قرارداد بازنگری طرح جامع گردشگری استان اردبیل بین جهاد دانشگاهی و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار کرد: اردبیل دارای ظرفیت‌های بی‌نظیر گردشگری از جنوبی‌ترین نقطه تا شمالی‌ترین منطقه است که اختصاص اعتبارات مناسب برای رونق هرچه بیشتر گردشگری در این استان منجر خواهد شد.

وی همچنین بخش موران و گرمی را دارای استعداد ویژه در اعتلای گردشگری اعلام و خاطرنشان کرد: در بازدیدی که از دریاچه شهرک شهید غفاری در شهرستان پارس‌آباد داشتیم، برنامه‌ریزی برای احیای این منطقه گردشگری آغاز شده که با جلوه خاص و طبیعت بی‌نظیر می‌تواند به یک منطقه بی‌بدیل در جذب توریست تبدیل شود.

استاندار اردبیل اقدامات جهاد دانشگاهی را در راستای اعتلای صنعت گردشگری در اردبیل مناسب اعلام کرد و گفت: پیش از این نیز طرح جامع گردشگری با همکاری جهاد دانشگاهی تدوین شده بود که می‌تواند گفت 70 درصد کارهای انجام شده در حوزه گردشگری براساس یافته‌های این تحقیقات است.

بهنامجو همکاری جهاد دانشگاهی و میراث فرهنگی را در بازنگری طرح جامع گردشگری ضروری خواند و بیان کرد: یکی از محورهای توسعه استان اردبیل گردشگری است که در این حوزه ضرورت دارد با یک برنامه‌ریزی میان مدت به شکل صحیح و درست حرکت کنیم تا استان در چهار سال آینده بتواند در بخش گردشگری جهش واقعی را تجربه کند.

وی از تخصیص 90 میلیارد تومان اعتبار برای زیرساخت‌های گردشگری از محل سفر رئیس جمهور به اردبیل خبر داد و بیان کرد: با این اعتبار زیرساخت‌های گردشگری به ویژه کمربند طلایی سبلان که جزو برنامه‌های اصلی میراث فرهنگی در توسعه صنعت گردشگری در اردبیل است، مراحل تکمیل خود را سپری خواهد کرد.

استاندار اردبیل همچنین راه‌اندازی هتل اسکول در اردبیل را یادآور شد و بیان کرد: این طرح با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و در راستای آموزش‌های نوین و مدرن در حوزه صنعت هتلداری به عنوان یک صنعت ظریف، لوکس و در عین حال پردرآمد اجرایی می‌شود.

بهنامجو گفت: بازنگری طرح جامع گردشگری اردبیل با همکاری جهاد دانشگاهی و میراث فرهنگی در شورای برنامه‌ریزی به عنوان یکی از مصوبات مهم مطرح خواهد شد تا این طرح وارد فاز اجرایی شده و اردبیل از نتایج آن بهره‌مند شود.

در  این مراسم مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل ضمن قدردانی از تلاش‌های جهاددانشگاهی استان اردبیل در ارائه دقیق شرح خدمات بازنگری طرح جامع گردشگری استان اردبیل، اظهار کرد: این شرح خدمات به نحو مطلوب، کامل و دقیق توسط جهاددانشگاهی استان اردبیل تنظیم و ارائه شده است.

نادر فلاحی با اشاره به تاکید استاندار اردبیل بر ضرورت توسعه حوزه گردشگری استان، یادآور شد: با توجه به توانمندی‌ بالای جهاددانشگاهی اردبیل در انجام طرح‌های مطالعاتی و تحقیقاتی، بازنگری طرح جامع گردشگری استان توسط این نهاد و با نظارت مدیر پروژه، استانداری اردبیل و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان عملیاتی می شود.

وی با بیان اینکه همدلی و عزم خوبی برای توسعه گردشگری بین دستگاه‌های اجرایی استان اردبیل ایجاد شده است، خاطرنشان کرد: لازم است از ظرفیت‌های بومی استان در اجرای طرح‌های توسعه ای استفاده شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل اضافه کرد: این طرح می تواند به شناسایی بسترهای جذب گردشگر در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری با توجه به ظرفیت‌های استان کمک کند.

انطباق اهداف طرح جامع گردشگری با توانمندی‌های استان ضرورت دارد

در ادامه رئیس جهاددانشگاهی استان اردبیل ضمن قدردانی از حسن اعتماد استاندار اردبیل، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و دستگاه‌های اجرایی در واگذاری طرح‌های پژوهشی و آموزشی  استان به این نهاد علمی، افزود: امیدواریم بتوانیم کاری گزین، ماندگار و ارزشمندی را با تکیه بر ظرفیت‌های بدنه جهاددانشگاهی کشور در استان اردبیل ارائه کنیم .

مهران اوچی اردبیلی با اشاره به تاکیدات استاندار اردبیل برای اجرای دقیق بازنگری طرح جامع گردشگری استان، افزود: جهاددانشگاهی در این طرح علاوه بر انجام آسیب شناسی طرح جامع گردشگری استان، به روز رسانی آمار و اطلاعات  حوزه گردشگری، تهیه نقشه از تمام ظرفیت‌های طبیعی و تاریخی استان در قالب سیستم GIS، ارائه برنامه‌های عملیاتی برای پروژه‌های شاخص استان به ویژه کمربند طلائی سبلان، آینده پژوهی برای ترسیم افق بیست ساله گردشگری استان، ساماندهی گردشگری الکترونیک، برندسازی و اتصال به بازار های بین المللی با توجه به موقعیت استثنائی استان در همجواری با جمهوری آذربایجان و منطقه CIS، نگاه ویژه‌ای به بخش های گردشگری نوین چون گردشگری ورزشی ، مذهبی و گردشگری سلامت دارد.

وی با اشاره به اینکه با توجه به پتانسیل‌های حوزه گردشگری استان اردبیل با انطباق اهداف این طرح با توانمندی‌های گردشگری استان می‌توان توسعه را در استان رقم زد، ادامه داد: در این طرح با چشم اندازی مناسب و شناخت نقاط قوت و ضعف منطقه می‌توان به توسعه متوازن در تمامی مناطق استان رسید.

رئیس جهاددانشگاهی استان اردبیل با بیان اینکه بازنگری طرح جامع گردشگری می‌تواند به عنوان یک سند بالادستی، اساس برنامه‌ریزی‌ها توسعه‌ای در استان باشد، اضافه کرد: این طرح تمامی ابعاد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی گردشگری را در بردارد و با توجه به اقلیم، فرهنگ و آداب و رسوم استان به شناسایی فرصت‌ها و تهدیدها میپردازد.

اوچی اردبیلی یادآور شد: اجرای بازنگری طرح جامع گردشگری استان اردبیل می تواند بستر مناسبی برای معرفی بسته‌های سرمایه‌گذاری برای مناطق مختلف استان فراهم نماید.

وی با بیان این که گردشگری به عنوان یکی از محورهای اصلی توسعه استان اردبیل است، افزود: بازنگری طرح جامع گردشگری اردبیل  با همکاری تمامی دستگاه‌های اجرایی استان  اجرایی خواهد شد و به یقین نتایج خوبی را در توسعه صنعت گردشگری استان به دنبال خواهد داشت.

      همدلی دستگاهای اجرایی، نقطه عطفی برای اجرای طرح بازنگری طرح جامع گردشگری استان اردبیل

در مراسم امضای این طرح، مدیر طرح بازنگری طرح جامع گردشگری استان اردبیل افزود: همدلی مسوولان استان برای اجرای دقیق و بهره گیری از اساتید و کارشناسان بومی استان،  نقطه عطف و  قوت اجرای بازنگری طرح جامع گردشگری استان اردبیل است.

محمد تقی رهنمایی، ساماندهی فعالیت طرح‌های سرمایه‌گذاری گردشگری را ضروری دانست و اظهار کرد: برای رونق هر چه بیشتر این بخش باید جاذبه‌هایی تعریف شود که منحصر به‌فرد باشد که از جمله راهکارها در این زمینه تلفیق جاذبه‌های مختلف باهم است.

وی تصریح کرد: در کنار قابلیت‌هایی که در حوزه گردشگری استان معرفی شده و ظرفیت‌هایی که سایر استان‌ها از آن محروم هستند باید مورد توجه قرار گیرد.

    توسعه صنعت گردشگری موجب ایجاد درآمد پایدار در استان می شود

مدیرکل دفتر تخصصی علوم انسانی، اجتماعی و هنر جهاددانشگاهی در مراسم تبادل قرارداد بازنگری طرح جامع گردشگری استان اظهار کرد: توسعه صنعت گردشگری به ایجاد منابع درآمد پایدار برای استان اردبیل خواهد انجامید.

مهشید منزوی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت های استان در توسعه فعالیتها مهم و ارزشمند است، یادآور شد: جهادانشگاهی با بهره‌گیری از پتانسیل‌های خود خدمات ارزشمندی در حوزه‌های مختلف در سراسر کشور ارائه کرده و برای انجام ماموریت های جدید آمادگی دارد.

وی بیان کرد: طرح جامع گردشگری فرصت مطلوبی برای برطرف‌سازی نواقص و مسائل این حوزه است و می‌تواند به توسعه استان اردبیل کمک کند.

در پایان این مراسم قرارداد اجرای طرح بازنگری طرح جامع گردشگری استان اردبیل بین جهاددانشگاهی اردبیل  و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به امضا رسید و مبادله شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.