• سه‌شنبه / ۱۷ تیر ۱۳۹۹ / ۰۸:۲۵
  • دسته‌بندی: لرستان
  • کد خبر: 99041712344
  • خبرنگار : 50310

تأثیر رفتارهای دوگانه سلبریتی‌ها روی الگوپذیری مردم

تأثیر رفتارهای دوگانه سلبریتی‌ها روی الگوپذیری مردم

ایسنا/لرستان یک جامعه شناس گفت: رفتارهای دوگانه سلبریتی‌ها در الگوپذیری مردم از هنرمندان تأثیری جدی دارد و درواقع می‌توان گفت که زنگ خطری برای جامعه‌ است.

فردین کریمی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: چهره‌های شناخته شده و مشهور که به سلبریتی‌ معروف هستند، در روزها و ماه‌های اخیر حواشی متعددی را ایجاد کرده‌اند که در برخی موارد واکنش‌هایی از سوی افکار عمومی داشته که رفتارهای دوگانه برخی سلبریتی‌ها در فضای مجازی ریشه در کنار گذاشتن روشن‌فکران در جامعه دارد و این امر موجب کاهش سرمایه اجتماعی می‌شود.

وی با اشاره به این‌که سلبریتی عنوانی است که به همه افراد سرشناس جامعه گفته می‌شود که در زمینه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی فعالیت دارند، عنوان کرد: برخی گمان می‌کنند سلبریتی‌ها فقط کسانی هستند که در زمینه هنر فعالیت دارند، شاید بتوان براساس نظریه‌های جامعه‌شناسی، مفهوم سلبریتی را مبتنی بر عنصر برجسته‌سازی دانست و سلبریتی‌ها عنصر متمایزی دارند که دیگران آن را برجسته می‌کنند.

کریمی با اشاره به این‌که وقتی مردم مشاهده کنند فردی که بازیگر مطرح و مشهوری است به یکباره تغییر رفتار می‌دهد و این تغییر رفتار در فضای مجازی منتشر می‌شود، متعجب می‌شوند، ادامه داد: این رفتارها در الگوپذیری مردم از هنرمندان تأثیری جدی دارد و درواقع می‌توان گفت که زنگ خطری برای جامعه است.

این جامعه‌شناس افزود: این روزها شاهد هستیم که هر روز عکس یا فیلمی از رفتار متناقض برخی سلبریتی‌ها در داخل کشور در فضای مجازی منتشر شده که در بین افکار عمومی بازتاب گسترده‌ای دارد و در بعضی موارد سبب تعجب افکار عمومی می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که چرا سلبریتی‌ها در جامعه به یک شکل رفتار می‌کنند و در برخی موارد تغییر رفتار می‌دهند و آن‌را در فضای مجازی منتشر می‌کنند، گفت: این موضوع دلایلی دارد که عمدتا فرهنگی بوده و ریشه در نوع فرهنگ جامعه دارد.

کریمی با بیان این‌که وقتی مردم مشاهده کنند فردی که بازیگر مطرح و مشهوری است به یکباره تغییر رفتار می‌دهد و این تغییر رفتار و ناهنجاری‌ها در فضای مجازی منتشر می‌شود، متعجب می‌شوند، تصریح کرد: این رفتارها در الگوپذیری مردم از هنرمندان تأثیری جدی دارد و درواقع می‌توان گفت که زنگ خطری برای جامعه‌ است.

این جامعه‌شناس افزود: امروزه شاهد هستیم برخی سلبریتی‌ها جای گروه‌های مرجع سنتی همچون روشنفکران را گرفته‌اند، در حالی که آن‌ها نقش متفاوتی نسبت به روشنفکران دارند و به جای اینکه در جامعه جریان ایجاد کنند روی اتفاقات جامعه موج‌سواری می‌کنند که این موج‌سواری نیز اغلب برای به دست آوردن شهرت و تحکیم جایگاه خود در بین افکار عمومی و به‌ویژه جوانان است.

وی با تأکید بر این‌که افراد اصیل جامعه که دارای آگاهی هستند چنین افرادی را الگوی خود قرار نمی‌دهند، عنوان کرد: با این وجود برخی جوانان که سلبریتی‌ها را به‌عنوان الگوی خود انتخاب کرده‌اند ممکن است به تأسی از آن‌ها دست به رفتاری مانند آن‌ها بزنند و رفتار دوگانه‌ای از خود نشان بدهند.

کریمی با اشاره به این‌که رفتار سلبریتی‌ها برای بسیاری از جوانان سرمشق می‌شود و از طرفی جامعه امروز ایران با نسل دهه هفتاد و هشتادی مواجه است که با هنجارهای سنتی جامعه تفاوت‌های معناداری دارند، عنوان کرد: امروز نسل جدید کلمات جدید و غریبی در صحبت‌های محاوره‌ای خود به کار می‌برند که برای نسل گذشته نه مقدور است و نه قابل فهم، این اتفاقات به دلیل توجه مردم به برخی سلبریتی‌هاست که عمدتاً نیز در فضای مجازی ظهور و بروز پیدا کرده‌اند.

این جامعه‌شناس با تأکید بر اینکه اگر سلبریتی‌ها کارکرد مثبت خود را نشان داده و بتوانند در جامعه به صورت مثبت جریان‌سازی کنند مسیر توسعه کشور هموار خواهد شد، گفت: آموزه‌هایی که امروز از سوی برخی سلبریتی‌ها در جامعه ترویج می‌شود به دلیل ماهیتی است که دارد سبب افسردگی و رنجوری در بین جوانان جامعه شده، در حالی که هنر و عرصه سینما سرشار از امید و زندگی است.

وی افزود: در این میان رسانه ملی باید رسالت خود را به‌خوبی انجام بدهد اما اتفاقاتی که در فضای مجازی شاهد آن هستیم نشان‌گر این است که رسانه ملی نتوانسته به خوبی رسالت خود را انجام دهد و در بسیاری از موارد با ممنوع‌التصویری سلبریتی‌ها موجب شده تا فضای مجازی به شکلی غلط رشد پیدا کند.

کریمی تصریح کرد: واکنش مردم جامعه به این رفتارهای سلبریتی‌ها به‌عنوان یک پدیده طبیعی است، چراکه آن‌ها به‌عنوان گروه مرجع در جامعه عمل می‌کنند و مردم از سلبریتی‌ها الگوبرداری و در برخی موارد تقلید می‌کنند که این امر یکی‌از بزرگ‌ترین آسیب‌های جامعه امروز است.

این جامعه شناس اظهار کرد: در حال حاضر افراد جامعه از یکدیگر به ویژه از افراد سلبریتی به صورت آگاهانه یا غیرآگاهانه چه داخل کشور یا خارج کشور الگو می‌گیرند، ولی آیا فرد الگوپذیر این توانایی فیلتر کردن و جداسازی ویژگی‌های مثبت و منفی شخص سلبریتی را دارد که صفت خوب آن شخص را بگیرد و صفت بد آن را نپذیرد.

وی عنوان کرد: با رشد صعودی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی باعث مشغله بیشتر مردم شده است و جای الگو و منابع اصیل ایرانی اسلامی را گرفته است، در صورتی می‌توان از این موارد به‌صورت موثر استفاده کرد که به توان مسیر رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی همسو با الگوها و منابع ایرانی اسلامی گسترش داد.

کریمی با اشاره به این‌که لازم است رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی ما با استفاده از منابع ایرانی و اسلامی الگوی مناسبی برای خردسالان، کودکان، جوانان و بزرگترها ایجاد کند، عنوان کرد: رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی وقتی با الگوها و منابع ایرانی اسلامی همسو باشند و تبلیغات منسجم و قوی و بدون توجه به فشارهای داخلی و خارجی حرکت کنند، باعث افزایش آگاهی و بصیرت مردم در مسائل فرهنگی، اعتقادی، سیاسی، اجتماعی و … خواهد شد.

این جامعه‌شناس ادامه داد: دشمنی به ما می‌تواند ضربه بزند که از جامعه و اعتقادات ما به‌صورت کامل آگاهی داشته باشد، آیا افراد مهم و مدیران و سلبریتی‌ها و افراد فعال و مردم جامعه شناخت کافی و کامل از جامعه و اعتقادات دشمن ما دارند که با آن‌ها مقابله کنند و ضربه بزنند؟

وی تصریح کرد: هر وقت دشمن را ضعیف فرض کنیم یا فکر کنیم که دشمن دست از دشمنی خود کشیده و دیگر به ما کاری ندارد و یا به فکر دوستی با ماست آن روز آخرین روز برای ما محسوب می‌شود.

کریمی تصریح کرد: متأسفانه امروزه دشمنانی داریم که از خود ما به مسائل دینی و سیاسی و جامعه ما آگاه‌تر هستند که شروع به واکاوی می‌کنند و از طریق آن با ترفندهایی از قبیل شبه‌افکنی، قبح گناه ریختن، توهین، دروغ، تمسخر، بزرگ یا کوچک سازی مسائل، تخریب شخص، زیبا و فانتزی نشان دادن یک ضد ارزش و … به ذهن و قلب افراد جامعه به‌ویژه افراد سلبریتی نفوذ کرده و ضربه به آن‌ها وارد می‌کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.