• شنبه / ۲۱ تیر ۱۳۹۹ / ۱۱:۲۵
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99042115174
  • خبرنگار : 50105

روز جهانی جمعیت؛ نگاهی به فقر، نابرابری جنسیتی، بهداشت و...

روز جهانی جمعیت؛ نگاهی به فقر، نابرابری جنسیتی، بهداشت و...

ایسنا/خراسان رضوی هرساله جهان به‌سوی شلوغی بیشتر پیش می‌رود و افراد سعی دارند در شهرهای بزرگ زندگی کنند و مناطق حومه شهرها، در حال از بین رفتن هستند.

روز جهانی جمعیت، هرساله در 11 جولای (21 تیرماه) برگزار می‌شود و علت برگزاری آن، افزایش آگاهی درباره مسایل جهانی جمعیت و اهمیت بهداشت باروری است.

هر ساله روز جهانی جمعیت به ما یادآوری می‌کند که نرخ کنونی رشد جمعیت، ناپایدار و موضوعات اجتماعی و راهبردی کنونی برای پاسخگویی به تقاضای جمعیت فعلی است و اگر اقدامی انجام نشود، مشکلاتی به دنبال خواهد داشت.

برای اولین بار، این روز در سال 1989 جشن گرفته شد و هدف از برگزاری مراسم این روز، افزایش آگاهی درباره موضوعات مختلف جمعیتی ازجمله اهمیت حقوق بشر، بهداشت مادران، فقر، نابرابری جنسیتی و برنامه‌ریزی خانواده است.

به‌منظور درک برگزاری روز جهانی جمعیت بسیار مهم است، از مشکلاتی که با رشد بی‌رویه جمعیت رخ می‌دهد، اطلاع داشته باشید.

مهمترین دلایل برای افزایش جمعیت، افزایش نرخ زادوولد است، البته گاهی مواردی همچون کمبود منابع، افزایش مهاجرت و کاهش مرگ‌ومیر نیز می‌تواند عاملی برای افزایش جمعیت باشد.

طرفداران تعدیل جمعیت، مشکلاتی را برای استدلال درباره کاهش جمعیت ذکر می‌کنند که شامل خطر گرسنگی جمعی، تاثیر بر کیفیت زندگی، فروپاشی زیست‌محیطی قریب‌الوقوع یا احتمالی، گرم شدن زمین و جمعیت بیش از ظرفیت زمین است.

برخی حقایق در مورد جمعیت

امید به زندگی در حال افزایش است. در سال 2000 نرخ امید به زندگی در سراسر جهان، 67  سال بود و در سال 2015 امید به زندگی به 71 سال افزایش یافت و پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2050، سن امید به زندگی به 77 سال برسد.

جمعیت جهان در حال حاضر، با سرعت زیاد یعنی تقریبا 83 میلیون نفر در سال در حال رشد است. البته باروری در سراسر جهان از دهه 1960 کاهش یافته است.

نامگذاری روز جهانی جمعیت

در سال 1987، رویداری به نام روز پنج‌میلیاردی اتفاق افتاد و جمعیت جهان از مرز 5 میلیارد نفر گذشت. از آن زمان، برنامه سازمان ملل متحد در حال پیش‌بینی، پشتیبانی و جبران نیازهای جمعیت در حال رشد است.

به نظر می‌رسید که جمعیت از کنترل خارج‌شده است و آگاهی درباره لزوم برنامه‌ریزی خانواده، روش‌هایی برای کاهش فقر و امکان اطمینان از رعایت بهداشت صحیح مادران گسترش یافت.

روز جهانی جمعیت به ما یادآوری می‌کند که ما بخشی از جهان رو به رشد هستیم و سهم داشتن آینده‌ای عالی باید برای همه باشد.

برنامه 2030 برای توسعه پایدار، نقشه جهان برای آینده‌ای بهتر در سیاره را پیش‌بینی می‌کند. روز جهانی جمعیت برای این است که بدانیم روند جمعیتی با رشد جمعیت، پیری، مهاجرت و شهرنشینی ارتباط نزدیکی دارد.

امروز جهان، بزرگترین نسل جوان خود در تاریخ را با 1.8میلیارد جوان دارد که بیشتر در کشورهای درحال‌توسعه هستند و این موضوع، پتانسیل عظیمی برای مقابله با چالش‌های اساسی بشر است.

البته تعداد بسیار زیادی از آنان از فرصت‌های مناسب برای دریافت آموزش باکیفیت، کار مناسب و مشارکت در زندگی سیاسی محروم هستند.

روز جهانی جمعیت، فرصتی برای تجدید تعهد برای کمک به جوانان است تا عاملی برای پیشرفت در سراسر جوامع جهان باشند.

بسیاری از جوانان برای رهایی از فقر به منابع لازم دسترسی ندارند.

دختران جوان به دلیل خشونت جنسی، تبعیض جنسیتی، ازدواج زودهنگام و بارداری‌های ناخواسته در معرض تهدید هستند.

همچنین بسیاری از جوانان که موفق به اخذ مدرک دانشگاهی می‌شوند، بیکار هستند و یا مشاغلی با درآمد پایین دارند.

راه‌حل نهفته دراین‌باره، سرمایه‌گذاری در زمینه بهداشت، آموزش و اشتغال برای جوانان است، زیرا آنان به‌سرعت به بزرگسالی می‌رسند و این مورد چشم‌انداز زندگی را بهبود خواهد بخشید.

با توانمندسازی جوانان امروز، زمینه را برای آینده‌ای پایدار در نسل‌های آینده فراهم خواهیم کرد.

برگزاری روز جهانی جمعیت قصد دارد تا توجه جهان را به‌فوریت و اهمیت موضوعات جمعیتی معطوف کند.

امسال به دلیل بیماری همه‌گیر کرونا، این رویداد به‌صورت مجازی برپا می‌شود.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد عنوان کرد که برنامه توسعه پایدار 2030 باید برنامه جهانی برای آینده بهتر در همه جای این سیاره باشد.

مهمترین موارد در روز جهانی جمعیت

عدم تبعیض نژادی، جنس، زبان، مذهب، وابستگی سیاسی، سن، وضعیت اقتصادی، ناتوانی، محل زندگی، تاهل و مواردی دیگر از مهمترین موضوعات روز جهانی جمعیت است. اطلاعات درباره برنامه‌ریزی و خدمات خانواده نمی‌تواند محدود شود.در روز جهانی جمعیت بسیاری از مسائل ازجمله رشد جمعیت، پیری، شهرنشینی و مهاجرت نیز موردبحث است.مسأله جمعیت، شامل برنامه‌ریزی خانواده، برابری جنسیتی، ازدواج کودکان، حقوق بشر، حق سلامت و سلامتی کودکان است. بنابراین، روز جهانی جمعیت بر اهمیت بهداشت باروری و چگونگی تاثیر آن بر برنامه‌های رشد و توسعه متمرکز است.

وظیفه بسیاری از کشورهاست که کالا و خدمات مرتبط با تنظیم خانواده را در دسترس همگان قرار دهند.اطلاعات مرتبط با تنظیم خانواده باید به‌صورت دقیق ارائه شود.تصمیم‌گیری آگاهانه از مهمترین مسائل مرتبط با این روز است؛ هر فرد باید بتواند با استقلال کامل، بدون فشار و اجبار اقدام به باروری کند.

برخی از حقایق در مورد انفجار جمعیت

هرساله حدود 83 میلیون نفر به جمعیت جهان افزوده می‌شوند. پیش‌بینی می‌شود تا سال 2030، جمعیت جهان به 8.6 میلیارد و در سال 2050 با 9.8 میلیارد نفر برسد.

آیا می‌دانید از 7.4 میلیارد نفر جمعیت جهان، جمعیت هند 1.327 میلیارد نفر است که تقریبا 17.5 درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد و درک نیاز کنترل جمعیت در این کشور بسیار ضروری است.

روزانه حدود 800 زن به دلیل عوارض بارداری جان خود را از دست می‌دهند که 20 درصد از آنان در هند زندگی می‌کنند.بدون در نظر گرفتن مشکلات مرتبط با اشتغال، پیش‌بینی‌شده بود که هند با 64 درصد جمعیت در سال 2020 جوان‌ترین کشور جهان باشد.

30 درصد از جمعیت جهان حاصل بارداری‌های ناخواسته و تصادفی هستند.

جمعیت در سراسر جهان پیر می‌شود

باروری پایین و امید به زندگی طولانی‌تر منجر به پیری جمعیت می‌شود. در سراسر جهان، از هر 100 کودک زیر 15 سال، حدود 36 نفر از آنان بالای 65 سالم عمر می‌کنند.

در سال 2056، زمانی که جمعیت جهان بیش از 10 میلیارد نفر باشد، شاخص پیری جهانی نزدیک به 84 خواهد بود و تنها در افریقا تعداد کودکان از تعداد افراد سالخورده بیشتر می‌شود.

تقریبا در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا تعداد افراد بالای 65 سال از تعداد کودکان زیر 15 سال فراتر رفته است.

سریع‌ترین رشد جهانی جمعیت در دهه 1960 با میانگین نرخ 2 درصد بود و در حال حاضر، رشد جهانی جمعیت در حال کند شدن است.

منابع:

daysoftheyear.com

blog.agrivi.com

un.org

populationmatters.org

jagranjosh.com

stat.si

ndtv.com

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.