• یکشنبه / ۶ مهر ۱۳۹۹ / ۱۱:۰۳
  • دسته‌بندی: گیلان
  • کد خبر: 99070604007
  • خبرنگار : 50040

سرپرست منابع طبیعی گیلان عنوان کرد

آبخیزداری؛ مهمترین راهکار کنترل سیل در بالادست جنگل ها

آبخیزداری؛ مهمترین راهکار کنترل سیل در بالادست جنگل ها

ایسنا/گیلان سرپرست منابع طبیعی گیلان، آبخیزداری و آبخوانداری را زمینه ساز حفاظت از خاک و جلوگیری از سیل دانست و خاطرنشان کرد: جنگل ها به صورت طبیعی عامل مقابله با سیلاب ها هستند.

نخستین گام در حفاظت از جنگل ها، نگهداری و توسعه خاک، احیای پوشش گیاهی و کمک به پایداری منابع آبی است. متاسفانه تغییرات اقلیم و خشک سالی ها و بارش های سیل آسا و دستکاری های انسانی، فرسایش خاک و کاهش سطح آب های زیرزمینی و از بین رفتن پوشش گیاهی را موجب شده که در نهایت این آسیب به ضرر جنگل هاست.

امروزه با رویکرد آبخیزداری و آبخوانداری می توان سازگاری با سیلاب و استفاده بهینه از نزولات آسمانی و تقویت سفره های زیرزمینی و جلوگیری از فرسایش خاک را ممکن ساخت و با احیای مراتع در کنار مبارزه با قاچاق غیر مجاز چوب و آتش سوزی و تصرف و...، پایداری جنگل ها را به ارمغان آورد.

میرحامد اختری، سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان در گفت وگو با ایسنا، حفظ، احیا، توسعه و بهره برداری از منابع طبیعی را چهار وظیفه قانونی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در استان ها دانست و اظهار کرد: اولویت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان حفاظت از عرصه های ملی به ویژه جنگل های ارزشمند شمال کشور است.

وی از جنگل های هیرکانی به عنوان باقی مانده دوره سوم زمین شناسی یاد کرد و افزود: حفاظت از این فسیل زنده، اصلی ترین وظیفه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان است.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی گیلان، با اشاره به عنایت مقام معظم رهبری نسبت به حفاظت از منابع طبیعی و تخصیص اعتبارات ویژه از صندوق توسعه ملی با نظر ایشان، تصریح کرد: سال گذشته ۳۰ میلیارد تومان و امسال ۱۵ میلیارد تومان برای آبخیزداری، آبخوانداری و حفاظت از جنگل ها و مراتع تخصیص یافته است.

اختری، آبخیزداری را یکی از عوامل توسعه پایدار منابع طبیعی دانست و عنوان کرد: خوشبختانه طی دو سال گذشته پروژه های خوبی در حوزه آبخیزداری و آبخوانداری در استان گیلان اجرا شده و تا سال ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت.

وی آبخیزداری و آبخوانداری را زمینه ساز حفاظت از خاک و جلوگیری از سیل دانست و خاطرنشان کرد: جنگل ها به صورت طبیعی عامل مقابله با سیلاب ها هستند، اما اگر پوشش گیاهی در مناطق بالادست جنگل ضعیف شده باشد، به دنبال بارش های شدید شاهد حرکت خاک و ورود رسوبات سیل به داخل جنگل خواهیم بود که در نهایت موجب ریشه کن شدن درختان و جابجا شدن چوب آلات شکسته و حمل آنان به پایین دست می شود.

تخصیص اعتبار ۳ میلیاردی برای کاداستر

سرپرست اداره کل منابع طبیعی گیلان، خواستار همکاری دستگاه های ذی ربط جهت اجرای سریع تر پروژه های آبخیزداری شد و گفت: آبخیزداری یکی از مهمترین راهکارهای کنترل سیل در بالادست است و هزینه خسارت سیل دهها برابر اعتبارات آبخیزداری است. در حال حاضر پروژه های آبخیزداری گیلان طی سال های ۹۸ و ۹۹ به صورت میانگین، پیشرفت ۸۵ درصدی دارد و تا پایان سال به بهره برداری کامل خواهند رسید.

اختری، با اشاره به اجرای طرح توقف بهره برداری از جنگل های هیرکانی، ترویج فرهنگ زراعت چوب را یکی دیگر از اولویت های این اداره کل دانست و اضافه کرد: در برنامه ششم، استان گیلان مکلف به زراعت چوب در ۶۶۰۰ هکتار از اراضی ملی شده که تاکنون این مهم را در ۲۵۰۰ هکتار اجرایی کردیم، ۱۸۰۰ هکتار در دست اجراست و در آخرین سال برنامه نیز به اتمام می رسد.

وی با بیان اینکه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان طرح کاداستر اراضی ملی را به عنوان اولویت در دستور کار دارد، گفت: با اجرای کاداستر، تعارضات ملکی بین دولت و مردم بطور کامل رفع و تکلیف اراضی ملی مشخص می شود.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی گیلان، از تخصیص اعتبار سه میلیارد تومانی از سوی سازمان جنگل ها برای اجرای کاداستر گیلان طی امسال خبر داد و یادآور شد: در صورت تخصیص معادل همین اعتبار از سوی استانداری گیلان گام بزرگی در راستای کاداستر برداشته می شود و امیدواریم تا پایان سال به ۶۰ درصد تعهد برسیم.

افزایش کشفیات چوب آلات قاچاق در نیمه اول امسال

اختری، قاچاق چوب های جنگلی را یکی از معضلات استان های شمالی دانست و تصریح کرد: به دنبال طرح تنفس، از یک طرف امکان قطع قانونی درختان در حوزه جنگل های هیرکانی وجود ندارد و از طرف دیگر، نیاز چوبی صنایع باید تامین شود لذا با افزایش قاچاق چوب مواجه هستیم. در این راستا نیروهای حفاظتی را افزایش دادیم و ۴۵۰ قرق بان شبانه روز در عرصه های جنگلی حضور دارند. با تخصیص اعتبار هشت میلیارد تومانی توسط سازمان جنگل ها معوقات شش ماهه این قرق بانان را نیز پرداخت کردیم.

وی مبارزه با قاچاق چوب را نیازمند امکانات و ادوات دانست و با اشاره به افزایش کشفیات چوب آلات قاچاق به واسطه حساسیت بیشتر نیروهای یگان حفاظت، ادامه داد: در نیمه نخست امسال ۲۷۳ فقره پرونده قطع درختان جنگلی تشکیل شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با ۴۳ فقره پرونده، رشد ۵۳۴ درصدی را نشان می دهد.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی گیلان، از رشد ۷۴۴ درصدی حجم درختان قطع شده در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ خبر داد و تصریح کرد: در نیمه نخست سال گذشته ۴۶۸ فقره پرونده کشفیات و در نیمه نخست امسال ۷۸۰ فقره پرونده کشفیات داشتیم که رشد ۶۶ درصدی را نشان می دهد. همچنین شاهد افزایش ۴.۷ درصدی در حجم چوب آلات کشف شده در مدت مذکور هستیم.

وی با بیان اینکه در شش ماهه سال گذشته ۳۶۴ مرد متخلف و در مدت مشابه امسال ۱۰۲۴ مرد متخلف را دستگیر و بازداشت و تجهیزات و وسائل نقلیه حمل چوب آلات را توقیف کردیم، یادآور شد: امسال چهار زن نیز در میان متخلفین بودند. همچنین شاهد رشد ۱۱۰ درصدی توقیف وسیله نقلیه هستیم.

ساخت ۴ پایگاه مجهز اطفای حریق در گیلان

اختری همچنین از کشف و ضبط ۲۰ تن چوب آلات جنگلی غیر مجاز در یکی از کارگاه های چوب بری تالش خبر داد و اظهار کرد: در جریان بازدید از مناطق سیل زده شهرستان تالش، به یک خودروی نیسان حامل چوب آلات جنگلی مشکوک شدیم و بررسی ها نشان داد راننده این نیسان پروانه حمل ندارد. در واقع چوب آلات مذکور درختان شکسته شده ای هستند که به دنبال سیل اخیر به پایین دست آمده و توسط افراد سودجو جمع آوری شده بودند.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی گیلان، از دیگر مبانی حفاظت از جنگل ها را مهار آتش سوزی دانست و تصریح کرد: آتش سوزی در داخل جنگل ها به دو صورت عمدی و سهوی(گاها طبیعی) رخ می دهد، اما بیشتر سهوی بوده که به واسطه وجود لاش برگ ها ایجاد و با کوچکترین گرما شعله ور می شود. متاسفانه عده ای هم با انگیزه ایجاد حق مالکیت بیشتر، مبادرت به آتش زدن جنگل و مرتع می کنند.

وی با بیان اینکه گیلان چهار پایگاه مجهز اطفای حریق جنگل در حال ساخت دارد، عنوان کرد: این پایگاه ها در شهرستان های رشت، تالش، لاهیجان و رودبار واقع شده و تنها پایگاه رشت در منطقه لاکان مورد بهره برداری قرار گرفته و پایگاه تالش دارای پیشرفت ۶۵ درصدی است و دو پایگاه دیگر نیز در دست احداث هستند.

اختری، از افزوده شدن دو ماشین آتش نشان به یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی استان خبر داد و متذکر شد: در مجموع ۳۷ سرجنگل بانی در استان داریم که از این تعداد ۹ سرجنگل بانی نیازمند ماشین کمک دار جهت مبارزه با قاچاق چوب و مقابله با حریق جنگل ها هستند؛ البته یگان حفاظت منابع طبیعی در کلیه ادارات ۱۶گانه استان فعال بوده و با هرگونه قاچاق چوب، حریق جنگل و تصرف عرصه های ملی مقابله می کند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.