• دوشنبه / ۷ مهر ۱۳۹۹ / ۱۳:۰۳
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: 99070705136
  • منبع : نمایندگی آذربایجان شرقی

تجارب 20 ساله‌ی رستوران‌دار مشهور تبریزی

تجارب 20 ساله‌ی رستوران‌دار مشهور تبریزی

ایسنا/آذربایجان شرقی رستوران‌دار مشهور تبریزی، تجارب 20 ساله و رمز موفقیتش در کار رستوران‌داری در رستوران‌های امیر سالار و امیر جلالی را تشریح کرد.

امیر سالار جلالی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: رستوران‌داری، شغل پدری خانواده‌ی ما بود و در ابتدا به همراه هشت برادرم و پدرم کار می‌کردم، اما تصمیم گرفتم شعبه‌ی مجزایی افتتاح کنم، آن شعبه هنوز هم فعال است و بدون در نظر گرفتن این مدت، حدود 20 سال سابقه‌ی رستوران‌داری دارم. در ابتدا به تنهایی و با سرمایه‌ی خیلی کم شروع به کار کردم و برخلاف تصور برخی افراد، سرمایه‌ی زیادی نداشتم و حتی قرض هم گرفتم.

وی افزود: با وجود حواشی زیادی که برایم ایجاد می‌کردند، هرگز ناامید نشدم و رفته رفته با مدیریت درست، پیشرفت کردم و تعداد شعبه‌ها را گسترش دادم، در حالیکه در همان روز اول افتتاح اولین شعبه، آشپزی که قرار بود در رستوران کار کند، زیر حرفش زد و سر کار نیامد و همین کار او باعث شد تا من آشپزی را هم به طور حرفه‌ای دنبال کنم.

وی ادامه می‌دهد: با خلف وعده‌ی آشپز، برنج پختم و تا صبح نخوابیدم و پختن کباب را تمرین کردم و بالاخره یاد گرفتم و الان به مرحله‎ای رسیده‌ام که از عهده‌ی پخت هر نوع غذایی بر می‌آیم و آشپزها هم از من الگو می‌گیرند. در حال حاضر حدود 115 نفر در مجموعه رستوران‌های امیر سالار و امیر جلالی مشغول به کار هستند و به طبع اشتغال غیرمستقیم از این محل هم بیش از این تعداد است.

مدیر رستوران‌های امیر سالار، عشق و علاقه به کار را از جمله اصول مهم برای موفقیت در هر کاری دانست و بیان کرد: همه چیز پول نیست و این علاقه به کار است که باعث احساس رضایت فرد و موفقیت او در شغلش می‎شود؛ علاقه به این شغل است که به من انگیزه می‌دهد تا سختی راه و دردرسرهای رفت و آمد به شعبه‎ی تهران را تحمل کنم.

وی گفت: برای موفقیت در هر شغلی به ویژه مشاغلی مانند رستوران‌داری که مدیران و پرسنل به نوعی شریک غم و شادی مردم هستند، باید از بسیاری دلخوشی‌ها و تفریح و گردش صرف نظر کرد، به عنوان مثال عموم مردم ترجیح می‌دهند آخر هفته را در مهمانی و یا گردش سپری کنند، اما من در همین روزها بودن در کنار مردم را به کارهای شخصی‌ام ترجیح می‌دهم.

وی با توصیه به جوانان، بیان کرد: جوانان فقط امروز را نبینند، بلکه برای آینده‌ی و دراز مدت برنامه‌ریزی کنند، اگر از همان روز اول به دنبال سرمایه و پول و سود در شغلمان باشیم، ممکن است در کوتاه مدت به سوددهی نرسیم و از ادامه‌ی راه ناامید شویم.

جلالی، ضرر کردن در کار رستوران‌داری را ناشی از عدم مدیریت دانست و افزود: معتقد هستم چیزی به اسم ضرر در این شغل وجود ندارد، مگر اینکه مدیر کاربلد نباشد؛ هر چند سرمایه مهم است، اما شغل رستوران‌داری نیاز به سرمایه‌ی آنچنانی ندارد. 

وی با اشاره به استقبال از به کارگیری بانوان در مجموعه رستوران‌های امیر سالار و امیر جلالی، گفت: با توجه به ساعات کاری و مشکل بودن تردد، بیشتر پرسنل مجموعه را آقایان تشکیل می‌دهند، اما از بانوان هم در آشپزخانه و سالن‌ها استفاده می‌کنیم. تمامی پرسنل رستوران، تحت پوشش بیمه هستند.

وی با اشاره به افتتاح شعبه‌ای جدید در کلانشهر تهران، بیان کرد: احساس می‎شود که شهری مثل تهران، ظرفیت بیشتری دارد و شاید تعداد شعب را در این شهر هم افزایش دادیم، افتتاح شعبه‌ی تهران به نوعی بنا به درخواست مهمانان و رضایت آن‌ها از کیفیت و طعم غذایی که در تبریز خورده بودند، انجام شد. 

جلالی با اشاره به برنامه‌های توسعه‌ای رستوران‌های امیر سالار و امیر جلالی، بیان کرد: شعبه‎ی جدیدی در تبریز افتتاح نمی‎شود، اما نمایندگی رستوران در شهرستان‌ها و ایجاد شعبه‌ی جدید در تهران و تجمیع تمامی مجموعه‎‌ها در قالب یک رستوران در آینده جزو برنامه‎هایمان است. چهار شعبه از شش شعبه رستوران‌های جلالی تبریز با نام‌های امیر سالار و جلالی سردرود تحت نظارت من هستند.

وی با اشاره به تنوع غذایی در منوی این رستوران و استفاده از بهترین مواد غذایی در تهیه‌ی غذاها، گفت: ذائقه‌ی افراد متفاوت بوده و در برخی موارد حتی اعضای یک خانواده‌ هم ذائقه‌ی متفاوتی دارند، در شعبه‌ی امیر سالار تلاش کرده‌ایم تا با گنجاندن غذاهای سنتی و مدرن و فست فودها در منوی رستوران، تمامی ذائقه‌ها را پوشش دهیم.

وی ادامه داد: چه از مهمان خارجی و چه از هم وطنانمان تا به حال مهمانی نداشته‎ایم که ناراضی باشد و همگی از کیفیت و طعم متفاوت غذا، رضایت داشته‌اند؛ شاید غذای کشورهای خارجی با ذائقه‌ی ما سازگار نباشد، اما همه‎ی مهمانان، غذاهای ایرانی را می‌پسندند.

مدیر رستوران‌های امیر سالار متذکر شد: کیفیت مواد غذایی در رستوران‌هایی که دارای سردخانه هستند، بهتر است، به عنوان مثال گوشت تازه به دلیل سفتی برای تهیه‌ی کباب مناسب نبوده و باید قبل از استفاده حتما فریز شده و یخ ببندد، یخ بستن گوشت در فریزر و سردخانه فرق دارد و گوشتی که در سردخانه یخ می‌بندد، کیفیفت بهتری خواهد داشت. 

وی افزود: گوشت کبابی باید در دمای منفی 18 درجه یخ ببند که فریزرها امکانات لازم را ندارند، در این حالت امکان افت کیفیت کباب تا 10 درصد هم وجود دارد. آشپزخانه‎ در معرض دید مشتری بوده و مهمانان می‌توانند از رستوران و سردخانه‌ی ما هم بازدید کنند. 

وی، رضایت مشتری را مهم‎ترین اصل کاری‎ در رستوران‌های امیر سالار دانست و گفت: انتقادها و پیشنهادهای مشتریان همیشه مورد توجه کادر مجموعه بوده و تلاش کرده‌ایم تا پیشنهادها را در کوتاه‌ترین زمان ممکن عملی کنیم.  

وی با اشاره به تاثیر شیوع بیماری کرونا بر این مجموعه، بیان کرد: کرونا تا حدودی باعث ریزش تعدادی از پرسنل رستوران شد، اما تاثیر معنی‎داری نداشت و تا به حال ضرر و زیانی از این محل ندیده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: پروتکل‌های بهداشتی مورد تاکید با حسایت بالا در مجموعه رستوران‌ها رعایت می‎شوند و نمونه گیری از پرسنل به طور مدام انجام می‎شود و تا به حال مشکلی در این خصوص نداشته‌ایم و تدابیر لازم برای فراهم کردن محیطی امن و سالم برای مهمانان اندیشیده شده است. 

جلالی در ادامه نقش خانواده را در موفقیت خودش و جوانان بسیار مهم دانست و تاکید کرد: ناامیدی، دشمن موفقیت در هر شغلی است، جوانان ناامید نشوند و صبر داشته باشند. برخی خانواده‌ها سرمایه‌ی چند ساله‌شان را در اختیار جوانان قرار می‌دهند، اما جوانان حاضر نیستند دست از تفریح بکشند، موفقیت به تلاش و پشتکار نیاز دارد.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: معتقد هستم در مجموعه‌ای که مدیر مجموعه در آن حضور نداشته باشد، مشکلاتی پیش می‌آید، علاوه بر حضور یک مدیر در تمامی شعب، یک مدیر کل هم بر تمامی مجموعه‌ها مدیریت می‌کند.

بر اساس این گزارش، مجموعه‌ رستوران‌های جلالی و امیر سالار حدود 80 نوع غذا شامل غذای اصلی، پس غذا و سایر مخلفات را در منوی خود گنجانده، این مجموعه به عنوان یکی از 100رستوران برتر کشور و رستوران برتر با انتخاب مردم در آذربایجان شرقی، انتخاب شده است.

شعبات این رستوران در تبریز- میدان بسیج -جنب نمایشگاهبین المللی- رستوران جلالی سردرود، تبریز- جاده تهران- بعد از میدان بسیج- رستوران امیرسالار، تبریز- لاله پارک- رستوران امیرسالار و تهران- بلوار دریا -خیابان موج -رستوران جلالی آماده ارائه خدمات می باشند.

انتهای رپرتاژ

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.