• چهارشنبه / ۳۰ مهر ۱۳۹۹ / ۰۹:۵۸
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 99073022027
  • خبرنگار : 50416

فریاد سکوتی تلخ در این آبادی

فریاد سکوتی تلخ در این آبادی

ایسنا/همدان روستای طجر علوی در ۲۵ کیلومتری شمال شهرستان ملایر واقع شده که از سمت شمال با روستای علوی و از سمت جنوب با روستای دشت آباد همسایه است.

در حال حاضر این روستا دارای ۱۳۰ خانوار و حدود ۴۸۸ نفر جمعیت است که به دو زبان فارسی و ترکی سخن می گویند و مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. در سال های دفاع مقدس مردم روستا حضور فعالی در جبهه های جنگ داشتند و وجود بیش از ۳۴ شهید و ۷۰ جانباز و دو نفر آزاده خود گویای این ادعاست.

حضور سردار شهید «حسین همدانی» به عنوان سخنران ویژه در نخستین یادواره شهدای طجر علوی در سال ۹۳، یکی از پرافتخارترین خاطرات اهالی روستاست و اهالی این آبادی ‌تأکیدات و سخنرانی تأثیرگذار سردار همدانی در آن یادواره را هیچ گاه فراموش نخواهند کرد.

محرومیت و نداشتن درآمد کافی طی سال های گذشته سبب شد که اهالی به اجبار بار و بنه جمع کنند و به امید فردایی بهتر از آبادی خود دل کنده و به شهرهای اطراف پناه آورند. همه اینها سبب شد که امروز ۲۰۰ خانوار از اهالی روستا در شهرستان ملایر و ۴۰۰ خانوار در شهر مقدس قم، تهران و کرج ساکن باشند.

وجود بارگاه امامزاده یحیی(ع) در روستای طجر علوی که از نوادگان حضرت امام موسی کاظم(ع) است، ردپای گردشگران و زائران را به این روستا باز کرده است. از جمله غذاهای محلی که زنان این دیار طبخ می کنند آش ترخینه، آش دوغ، آش اُماج، آش ترش و حلوا زرده است.

بیش از ۵۰۰ هکتار از زمین های زراعی روستا باغات انگور است که به واسطه دو رشته قنات آبیاری می شوند. اهالی روستا اغلب به باغداری، کشاورزی و دامداری مشغول هستند. کشت پاییزه عمده کشاورزان در روستای طجر علوی گندم و جو و کشت بهاره شان گاودانه، نخود و عدس است همچنین به علت خوش آب و هوا بودن روستا پرورش ماهی و زنبورعسل نیز امکان پذیر است.

حسینی از سال ۸۵ به پرورش ماهی قزل آلا در روستا مشغول است و همه ساله حدود چهار تن ماهی از استخرش در ملایر و شهرهای اطراف به فروش می رسد. استخر ماهی اش اما امسال خالی است. او به خبرنگار ایسنا گفت: به علت گرانی خوراک و افزایش سرسام آور قیمت ها، نتوانستم پرورش ماهی را مانند سال های گذشته در روستا راه بیندازم.

این روستا دو مدرسه دارد که حدود ۴۰ دانش آموز در مقطع ابتدایی در یکی از این مدارس مشغول به تحصیل هستند و مدرسه دیگر چند سالیست به علت کاهش جمعیت روستا و نبود دانش آموز بی استفاده مانده است.

مدرسه ای که سال هاست خاک می خورد

دهیار روستای طجر علوی درباره این مدرسه که سال هاست خاک می خورد، به خبرنگار ایسنا گفت: آموزش و پرورش گفته برای ترمیم مدرسه بودجه ندارد در حالیکه وظیفه آنهاست که از املاک خود محافظت کنند و چندین مرتبه اهالی روستا هزینه های مرمت شیشه های پنجره ها را تقبل کرده اند اما هزینه مرمت واقعاً بالاست و از عهده دهیاری و اهالی روستا خارج است.

قالیباف به سفر چند ماه پیش مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان به روستای طجر اشاره کرد و ادامه داد: درخواست ما از او این بود که حیف است این مدرسه با این بنا اینطور بی استفاده رها شود، این مدرسه را تحت تملک دهیاری قرار دهند تا بتوانیم پس از مرمت بخشی از آن را به کتابخانه و بخش دیگرش را به یک خانه ورزش تبدیل کنیم اما متأسفانه وجود قوانینی در آموزش و پرورش این اجازه را به ما نمی دهد.

حسینی که از اعضای شورای اسلامی روستای طجر علوی است، بسته شدن تنها نانوایی روستا را نداشتن متقاضی دانست و افزود: نانوایی اینجا با پخت روزی سه کیسه آرد، پول کارگرش را هم نمی توانست تأمین کند و به همین علت بسته شد، سال قبل هم یکی از اهالی نان محلی می پخت که او هم سر یک سال نشده نانوایی را چون فروش نداشت، جمع کرد. اغلب اهالی روستا در خانه هایشان ساج دارند و خود با آرد سهمیه ای که تهیه می شود، نان می پزند.

شسته شدن آب بند یکی  از اساسی ترین مشکلات روستائیان

وی اعلام کرد: شسته شدن آب بند توسط سیل که سبب کور شدن یکی از قنات ها شده، از مهمترین مشکلات روستائیان است که با حل آن کشاورزان می توانند از آب قنات برای آبیاری مزارع خود استفاده کنند.

حسینی ادامه داد: مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با پیمانکار جدید قرارداد بسته است، این پیمانکار فعلاً در روستای همجوار مشغول کار است و پس از تمام شدن کار آنجا، برای بازسازی آب بند به روستای طجر می آید.

کم عرض، باریک و نامناسب بودن جاده مواصلاتی این روستا و دیگر روستاهای همجوارش با ملایر یکی از اساسی ترین مشکلات روستائیان است و هر ساله شاهد تصادفات بسیاری است که بعضاً با تلفات جانی همراه بوده است.

به نقل از یکی از اهالی روستا، طراحی و ساخت جاده اوایل انقلاب بوده یعنی زمانی که از هر روستا سه تا چهار ماشین رفت و آمد می کرده اما حالا با گذشت بیش از ۴۰ سال جاده همان جاده باریک و قدیمی است و تاکنون هیچ اقدامی برای بازسازی آن صورت نگرفته است.

دهیار روستای طجر علوی ریخته شدن لامپ های تیر چراغ برق کوچه ها را یکی دیگر از مشکلات روستائیان برشمرد و بیان کرد: وقتی از اداره برق درخواست تعویض لامپ های تیر چراغ برق کوچه ها را کردیم، گفتند بودجه نداریم، خودتان لامپ بخرید تا برایتان نصب کنیم!

اگر ۱۰ کیلومتر از روستای طجر علوی دور شویم، به روستای علوی می رسیم، روستایی از توابع بخش جوکار شهرستان ملایر که جمعیت آن طبق سرشماری سال ۹۵، ۲۶۶۰ نفر در قالب ۷۴۶ خانوار تخمین زده شده است. ردپای ۲۰ شهید خبر از سابقه درخشان اهالی روستا در دوران انقلاب و هشت سال دفاع مقدس می دهد.

اما مشکلاتی که این روزها اهالی روستا با آن دست و پنجه نرم می کنند، شیرینی دسترنجشان را به تلخی تبدیل کرده و عدم رسیدگی به مشکلات آنها خنده های کودکان این آبادی را به سکوتی تلخ بدل ساخته است، مشکلاتی که روستائیان را قدم به قدم به مهاجرت به شهرها و دل کندن از آبادی و مشاغل میراثی پدرانشان، نزدیک تر می کند.

یک نانوایی کفاف اهالی روستا را نمی دهد

دهیار روستای علوی به خبرنگار ایسنا گفت: در این روستا با داشتن ۷۴۸ خانوار، دو نانوایی فعالیت می کنند که کیفیت نان یکی از این نانوایی ها بسیار پایین است و به همین علت مشتری ندارد و نانوایی دیگر به تنهایی کفاف اهالی را نمی دهد و در روزهای تعطیل نانوایی، مردم در تهیه نان با مشکل جدی مواجه هستند.

یکی از اهالی روستا به فعالیت چهار مدرسه در روستا، شامل دو مدرسه پسرانه و دو مدرسه دخترانه اشاره و اظهار کرد: یکی از این مدارس که مدرسه دخترانه دوره اول متوسطه است، به علت کم بودن تعداد دانش آموزان به زودی منحل خواهد شد، دبیرستان دیگری هم داشتیم که منحل شد و حالا دانش آموزان مجبور هستند کیلومترها از خانه و کاشانه دور شده و برای تحصیل، سختی راه و هزینه های سرسام آور را به جان بخرند تا شاید راهی برای آینده خود هموار کنند.

این خانم که خود از تحصیلکرده های روستا است، به ایسنا گفت: یکی از این مدارس فاقد سرویس بهداشتی برای دانش آموزان است و گردوغبار حیاط مدرسه رمق بچه ها را موقع فوتبال با توپ های پلاستیکی گرفته است.

وی از زمینی سخن به میان آورد که با پیگیری های به عمل آمده اهالی موفق شدند آن را برای ساخت یک کتابخانه بگیرند و خیری هم پیدا شد که مسئولیت ساخت کتابخانه را به عهده گرفت اما زمین قبل از آن که کتابخانه شود، پس گرفته شد.

مجموعه ورزشی که ۱۰ سال است نیمه کاره رها شده

یکی دیگر از روستائیان از مجموعه ورزشی نیمه کاره ای که ۱۰ سال است خاک می خورد سخن گفت و اظهار کرد: این مجموعه ورزشی سرپوشیده که قرار بود کانونی برای رشد استعدادهای ورزشی جوانان و نیز مکانی برای گذران اوقات فراغت و ایجاد نشاط و سرزندگی در آنها باشد، بیش از ۱۰ سال است که با ۵۰ درصد پیشرفت رها شده و جوانان مجبور هستند برای انجام فعالیت های ورزشی به روستای اسلام آباد بروند که با این اوضاع شیوع بیماری کرونا، آن هم غیر ممکن شده است.

نداشتن خانه عالم یکی دیگر از مشکلاتی است که روستائیان این منطقه از آن رنج می برند، روستائیان تمایل به حضور یک عالم برای انجام کارهای فرهنگی در روستا دارند اما به علت نداشتن خانه عالم، از این مهم محروم هستند.

روستائیان قربانی جاده های نامناسب و باریک

یکی از اهالی روستا به نامناسب و غیراستاندارد بودن جاده مواصلاتی روستای علوی و دیگر روستاهای اطراف آن با شهرستان ملایر اشاره و مطرح کرد: با احتساب روستاهای اطراف، جمعیتی تقریباً ۱۰ هزار نفری از این جاده رفت و آمد می کنند اما به علت نداشتن پلیس راه و هیچ گونه نظارت راهنمایی رانندگی بر آن ماهانه چهار تا پنج تصادف منجر به مرگ در این جاده داریم.

وی تردد کامیون ها و ماشین های باری غیرمجاز از این جاده را یکی از دلایل اصلی تصادفات خواند و گفت: این جاده به علت باریک بودن مناسب عبور و مرور ماشین های باری و کامیون نیست اما بسیاری از این ماشین های باری که بار غیرمجاز می زنند، به جای جاده اصلی به سمت همدان، از این جاده که هیچ گونه نظارتی بر آن نیست، تردد می کنند.

وی قرار گرفتن مدارس روستای علوی در کنار این جاده را خطرساز برای دانش آموزان دانست و بیان کرد: در یک سال تحصیلی چهار تا پنج تصادف دانش آموزی داشتیم.

به گزارش ایسنا، توسعه و عمران روستا باید مشتمل بر مجموعه‌ای از اقدامات بنیادی برای اصلاح اوضاع اقتصادی، فرهنگی و سیاسی در جامعه روستایی و نیز تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی باشد و آن را به گونه‌ای متحول سازد که همه استعدادهای بالقوه موجود در روستا را بالفعل کند و یک سیستم اجتماعی عادلانه را پایه‌ریزی کند.

اگر راهبردهای توسعه روستایی به‌صورت جدی مدنظر قرار گیرد، مهاجرت و تخلیه روستاها کاهش می‌یابد و معضل انفجار جمعیت در شهرها و نیز رشد و گسترش حاشیه نشینی هم تا حدودی مهار خواهد شد، از طرفی روستاها در ابعاد اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و زیست محیطی به پایداری می رسند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.