• چهارشنبه / ۷ آبان ۱۳۹۹ / ۱۰:۲۹
  • دسته‌بندی: سمنان
  • کد خبر: 99080704071
  • خبرنگار : 50233

گزارش ایسنا از نبرد تن به تن مدافعان خاموش با کرونا؛

رزم غسالان در "میدان مین"

رزم غسالان در "میدان مین"

ایسنا/سمنان نیروهای مجاهد آرامستان‌ها در این شرایط دشوار کرونایی، بی‌ادعا و گمنام به خدمت در این سنگر مهم مشغول‌اند، سنگری که در این شرایط سخت نبرد با کروناویروس نمی‌توان آن را خالی گذاشت.

شیوع کووید 19 و هجوم آن به شهرها و کشورهای مختلف، مشاغل زیادی را در معرض خطر بیشتر قرار داده است، برخی از این مشاغل دیده می شوند و برخی نیز کمتر در معرض دید مردم هستند و از همین رو بسیاری از مردم از سختی کار و خطرات آن اطلاع زیادی ندارند.


گذشته از پزشکان، پرستاران، کادر درمان و نیروهای بیمارستان که این روزها در خط مقدم نبرد با کروناویروس هستند، نیروها و مشاغل دیگری نیز هستند که هم پا و شانه به شانه کادر درمان در جبهه های دیگری به مقابله با این بیماری نوظهور می پردازند. غسالان، نیروهای آرامستان‌ها، نیروهای خدوم شهرداری،کارشناسان بهداشت محیط و شبکه بهداشت، رانندگان آمبولانس، روحانیونی که نماز میت را می‌خوانند و...از جمله این نیروهایی هستند که ایستادگی در مقابل کروناویروس بدون همراهی و مجاهدت آنها میسور نبوده و نیست.


هفت ماه مجاهدت بی وقفه در آرامستان ها 
رئیس سازمان مدیریت آرامستان‌های شهرداری سمنان از نیروهای فعال در این سازمان به عنوان مدافعان خاموش در روزهای کرونایی نام برد.


علیرضا جندقی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: همکاران غسال، غساله، اعضای کادر اداری، کادر تکفین و تدفین، رانندگان آمبولانس و..در این مدت گمنام و بی‌ادعا و با تمام وجود در خدمت هم‌استانی‌ها بودند.

وی با بیان اینکه خدمات این بخش در این مدت که کشور با شیوع ویروس عالمگیر کروناویروس درگیر بوده یک روز هم تعطیل نشده افزود: تمامی خدمات انجام شده در آرامستان و همه مراحل اعزام آمبولانس، انتقال متوفی، غسل، تکفین و تدوین و...مطابق پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت انجام می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت آرامستان‌های شهرداری سمنان با بیان اینکه کارشناسان بهداشت محیط بر تمام مراحل غسل، تدفین و خاکسپاری و...نظارت کامل دارنداز خانواده‌های عزادار خواست: بدون اطلاع و هماهنگی کامل با سازمان آرامستان‌ها هیچ اقدامی در خصوص تشییع و خاکسپاری عزیزان خود انجام ندهند.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا در ارتباط با مراحل انتقال و دفن بیماران کرونایی و عادی خاطرنشان کرد: در این هفت ماهی که کشور با شیوع این ویروس و بیماری نوظهور درگیر بوده، همه مراحل کار براساس پروتکل‌های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت انجام می‌شود.

جندقی با بیان اینکه در ابتدا مراتب از طریق مرکز بهداشت استان به سامانه شبانه‌روزی 1530 سازمان مدیریت آرامستان‌های شهرداری سمنان اعلام و در ادامه همه مراحل کار زیر نظر یک کارشناس بهداشت محیط انجام می‌شود.

وی ادامه داد: بعد از اعلام به سامانه، یک آمبولانس به مرکز درمانی اعلام شده اعزام و در هماهنگی قبلی با خانواده متوفی و پس از تشکیل پرونده الکترونیکی، متوفی مطابق پروتکل‌های بهداشتی از بیمارستان به آرامستان منتقل و در ادامه همه مراحل تغسیل ، تکفین و تدفین و... انجام می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت آرامستان‌های شهرداری سمنان با بیان اینکه همه واجبات شرعی در آرامستان زیر نظر کارشناسان انجام می‌شود اضافه کرد: در ادامه فرد متوفی در قطعه‌ای که در وادی‌السلام سمنان برای درگذشتگان کرونایی در نظر گرفته شده به خاک سپرده می‌شود. البته چنانچه خانواده‌ها بخواهند عزیز خود را در امامزادگان سطح شهر نیز به خاک بسپارند همه این مراحل انجام و متوفی در آنجا تدفین می‌شود.

وی با بیان اینکه همکاران ما در سازمان مدیریت آرامستان‌های شهرداری سمنان به صورت شبانه‌روز در خدمت هم‌استانی‌ها هستند افزود: در این شرایط کلیه درگذشتگان عادی و یا کرونایی و انتقال آنها به داخل و یا خارج استان از طریق آمبولانس‌های این سازمان انجام می‌شود.

جندقی از تعبیه یک سالن اختصاصی برای شست‌وشو و تغسیل درگذشتگان کرونایی خبر داد و گفت: آمبولانس‌هایی که متوفیان کرونایی را انتقال می‌دهند نیز بعد از انجام فرآیندها به صورت کامل و مطابق پروتکل‌ها ضدعفونی و گندزدایی می‌شود.

وی اضافه کرد: بعد از تدفین افراد کرونایی علاوه بر آمبولانس، محیط اداری سازمان، محوطه ساختمان تدفین، سردخانه، محوطه مربوط به زیارت‌کنندگان اهل قبور و...همه و همه بر اساس پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده زیرنظر کارشناس بهداشت محیط ضدعفونی می‌شوند.

وی از خانواده متوفیان کرونایی خواست، قبل از انجام هر کاری، مراتب را از طریق سامانه 1530 که به صورت 24ساعته فعال است به سازمان مدیریت آرامستان‌های شهرداری سمنان اعلام کنند و هیچ‌گونه مراسم تشییع و خاکسپاری بدون هماهنگی با مسوولان این بخش نداشته باشند.

وی از ممنوع بودن تشییع در سطح شهر در شرایط کرونایی خبر داد و با اشاره به خدمات‌دهی به شهروندان دو شهرستان همجوار شهرستان سمنان اظهار کرد: علاوه بر مرکز استان همه متوفیان کرونایی دو شهرستان همجوار سرخه و مهدیشهر نیز توسط همکاران ما در سازمان مدیریت آرامستان‌های شهرداری سمنان تغسیل، تکفین شده و سپس برای تدفین و خاکسپاری به شهرستان خود انتقال داده می‌شوند.


جندقی در پاسخ به پرسش ایسنا در ارتباط با ابتلای احتمالی کارکنان این سازمان به کروناویروس گفت: همه پروتکل‌های بهداشتی به صورت جدی و سخت‌گیرانه در سازمان اعمال می‌شوند و خوشبختانه با تلاش و مجاهدت همکاران ما هیچ‌گونه مبتلای کرونایی تاکنون در بین همکاران ما وجود نداشته است.


تجلیل از مجاهدت نیروهای آرامستان و مدافعان سلامت


یکی از شهروندان حاضر در وادی السلام سمنان ضمن تقدیر از مدافعان سلامت و نیروهای خدوم سازمان آرامستان های سمنان از عموم هموطنان خواست با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی، به کنترل این بیماری عالمگیر کمک کنند.

قاسمی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: نیروهای شهرداری در این ایام با از خودگذشتگی و مجاهدت به خدمت رسانی به شهروندان می پردازند و باید از آنها به طور شایسته تقدیر شود.


وی با اشاره به شیوع موج سوم کروناویروس در کشور و استان افزود: متاسفانه با آمدن پاییز و فصل سرما شاهد موج شدیدتری از این بیماری هستیم و لذا انتظار می رود که همشهریان با رعایت پروتکل های بهداشتی، استفاده از ماسک، حفظ فاصله اجتماعی و...از افزایش قربانیان و مبتلایان جلوگیری کنند.

این شهروند سمنانی همچنین به تجلیل از کادر درمانی بیمارستان ها در سراسر کشور و از جمله بیمارستان کوثر سمنان پرداخت و تصریح کرد: نیروهای مجاهد کادر درمان بیش از هفت ماه است که درگیر مجاهدت در سنگر درمان هستند و عنوان "مدافعان سلامت" حقیقتا برازنده این عزیزان است.


وی ادامه داد: وظیفه همه ما در این شرایط این است که با حفاظت بیشتر از خود و خانواده و رعایت پروتکل های بهداشتی به فرآیند کاهش مبتلایان کمک کنیم.

صفدر حیدری یکی از قدیمی‌ترین نیروهای آرامستان سمنان در گفت‌وگو با ایسنا ضمن دعوت از عموم شهروندان به رعایت پروتکل‌های بهداشتی گفت: همکاران ما در این شرایط سخت با همه وجود به همشهریان و هم‌استانی‌ها خدمات ارائه می‌دهند.

وی با اشاره به رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در آرامستان سمنان اظهار کرد: به‌طور مثال در هر مرحله دو دست لباس مخصوص به ما می‌دهند که خطر ابتلا به حداقل برسد.

وی ادامه داد: برای مرحله تغسیل یک دست لباس و برای مرحله تدفین نیز یک دست لباس مخصوص به همکاران داده می‌شود که هزینه آن از سوی خانواده متوفی تامین می‌شود.

صفدر حیدری با تقدیر از همکاران خود به دلیل خدمات در این شرایط سخت گفت: یکی از همکاران ما یک جانباز 70درصد است که راننده امبولانس است و در این شرایط به هم‌استانی‌ها خدمت می‌کند.

وی با بیان اینکه تمامی واجبات شرعی با حساسیت تمام انجام می‌شود گفت: انتظار داریم که هم‌استانی‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به کنترل این بیماری کمک کنند تا انشاالله هرچه زودتر به شرایط عادی برگردیم.


غسالان و رزم در "میدان مین"

به هر روی، در این شرایط سخت کرونایی جدا از مدافعان سلامت و کادر درمانی بیمارستان‌ها، انسان‌های خدوم و از خود گذشته‌ی دیگری نیز هستند که خانواده‌های داغدار را تنها نگذاشته و مجاهدانه خدمت می‌کنند.


مجاهدت کادر درمان، نیروهای آرامستان‌ها، نیروهای خدوم شهرداری، رانندگان آمبولانس، روحانیونی که نماز میت را می‌خوانند و همه و همه در این شرایط در یک جبهه واحد به خدمت به هموطنان می‌پردازند.


بسیاری در این شرایط، مجاهدت مدافعان سلامت و دیگر نیروهای درگیر را به رزم جانانه رزمندگان دوران دفاع مقدس هشت ساله تشبیه کرده‌اند و شاید غسال‌خانه را بیش از هر چیز در این شرایط، بتوان با "میدان مین"مقایسه کرد. میدانی که برای تداوم رزم و حرکت به جلو باید ابتدا این معبر را گشود تا آنگاه در نبردی "تن" به "تن"به رویارویی با این ویروس عالمگیر رفت.


نیروهای مجاهد آرامستان‌ها در این شرایط دشوار کرونایی، بی‌ادعا و گمنام به خدمت در این سنگر مهم مشغول‌اند، سنگری که در این شرایط سخت نبرد با کروناویروس نمی‌توان آن را خالی گذاشت.


انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۰۸-۰۷ ۱۱:۲۴

خدایا خودت کمک کن .... عجب گزارشی عجب گزارشگرایی عکاسی دمش گرم سالم باشین همهتون

avatar
۱۳۹۹-۰۸-۰۷ ۱۱:۲۶

خدا خیرشون بده انصافا از خودگذشتگی می کنند