• یکشنبه / ۲۳ آذر ۱۳۹۹ / ۰۹:۱۱
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: 99092317276
  • منبع : نمایندگی هرمزگان

کام تلخ کشاورزان هرمزگانی با برداشت بادمجان؛چرا هیچ کسی پاسخگو نیست

کام تلخ کشاورزان هرمزگانی با برداشت بادمجان؛چرا هیچ کسی پاسخگو نیست

ایسنا/هرمزگان استان هرمزگان به عنوان یکی از قطب های کشاورزی کشور مطرح شده است و تولید انواع محصولات کشاورزی در سال موجب شده است تا این منطقه نقش مهمی را در تولید محصولات کشاورزی در کشور داشته باشد.

بدون شک با توجه به این که بخش عمده‌ای از محصولات کشاورزی کشور در هرمزگان تولید می‌شود و از این حیث در بسیاری از محصولات مهم مانند، گوجه فرنگی، پیاز، بادمجان، هندوانه، خرما، مرکبات و ... رتبه‌های نخست را به خود اختصاص داده است، نیازمند مدیریت صحیح در تولید محصول و عرضه آن به بازار است؛ اما متاسفانه برخی اتفاقات کام کشاورزان را تلخ کرده است و بدهی کشاورزان به بانک‌ها، نوسانات بازار، مشکلات عرضه محصول به بازار و حاکمیت مطلق دلال‌ها بر بازار محصولات کشاورزی، درد و رنج تولیدکنندگان را چند برابر کرده است.

شیوع کرونا، نوسانات بازار و حاکمیت دلالان در هرمزگان موجب ادامه نگرانی‌ تولیدکنندگان شده است و پس از وارد شدن خسارات زیاد به باغداران در سال گذشته به دلیل افت شدید قیمت در برخی محصولات، اکنون وضعیت بازار خرید محصولات کشاورزی از جمله بادمجان نیز ‌کام کشاورزان زحمتکش را تلخ‌تر از گذشته کرده است.

هفته گذشته کشاورزان هرمزگانی در اعتراض به بی توجهی مسئولان و قیمت پایین خرید محصول از آنها، بادمجان های برداشت شده را در جاده رها کردند. جمعی از کشاورزان زیان دیده شهرستان رودان در اعتراض به قیمت خرید بادمجان از کشاورزان، کاشت خود را در خیابان‌های شهر خالی می‌کنند.

یکی از دلایل اصلی مشکلات کشاورزان استان عدم توازن در عرضه و تقاضا است. صادرات کمتر این محصول و محدودیت تقاضا در بازار داخل سبب بروز مشکلاتی برای فروش بادمجان توسط کشاورزان استان شده است.

شهرستان‌های بندرعباس، میناب و رودان ازجمله نقاط مهم تولید بادمجان در استان هستند. برداشت این محصول نیز از اواخر آبان ماه آغاز شده و تا اواسط اردیبهشت ماه ادامه دارد.

برداشت بادمجان در ۹ هزار و ۵۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی هرمزگان از آبان ماه آغاز شد و تا فروردین سال آینده ادامه دارد.

سیدرضا امیری زاده، مدیر زراعت جهادکشاورزی هرمزگان پیش بینی کرد: امسال ۴۷۶ هزار و ۲۵۰ تن محصول بادمجان از زمین‌های کشاورزی استان برداشت شود.

مدیر زراعت جهادکشاورزی استان هرمزگان اضافه کرد: شهرستان بندرعباس با سطح زیرکشت ۴ هزار و ۲۰۰ هکتار و میناب با سطح زیرکشت ۳ هزار و ۸۶۵ هکتار بیشترین میزان کشت بادمجان را به خود اختصاص داده است.

یکی از کشاورزان هرمزگانی در این خصوص به ایسنا گفت:‌ ما شاهد دوگانگی در گفته‌های برخی مسئولان هستیم و عدم برنامه‌ریزی از سوی متولیان امر، موجب شده است تا شاهد ورشکستگی کشاورزان باشیم.

حسینی تصریح کرد:‌ اقدامات صورت گرفته از سوی متولیان امرقانع‌کننده نیست و کشاورزان خسارت دیده امیدوار هستند تا حداقل پاسخی قانع‌کننده از سوی متولیان امر اعلام شود..

وی با بیان اینکه دیگر امیدمان از بین رفته است، شما را به خدا ما مشکل‌مان را به چه کسی بگوییم؟، خاطرنشان کرد: با کمک فرزندانم چهار هکتار بادمجان کشت کرده‌ایم و همه هزینه‌های آن‌ را قرض کرده‌ایم ولی الان نمی‌دانیم چه کار کنیم، آیا این انصاف است که در این سن و سال زیر بار قرض برویم؟

این کشاورز هرمزگانی با اشاره به اینکه از زمانی که به خاطر دارم این مشکلات هر ساله وجود دارد. آیا مسئولان نمی‌توانند فکری به حال ما کنند؟، اضافه کرد: وجدان نداری اگر حرف ما را به گوش مسئولان نرسانی! والله ما دیگر خسته شده‌ایم، دردمان را به چه کسی بگوییم؟ چرا هیچ کسی پاسخگوی ما نیست؟

در همین خصوص تعاون روستایی هرمزگان در راستای حمایت از بادمجان کاران استان برای نخستین بار اقدام به خرید بادمجان به روش توافقی کرده است.

مدیر سازمان تعاون روستایی هرمزگان در حاشیه بازدید از مزرعه های بادمجان میناب، اظهار کرد: باتوجه مشکلات بادمجان کاران در فروش محصولاتشان، به همراه کارشناسان تعاون روستایی هرمزگان به مراکز برداشت محصول بادمجان در شهرستان‌های میناب، بندرعباس و رودان سفر کرده و از نزدیک نظاره‌گر این وضعیت بودیم.

وی به توافق بین کشاورز و تشکل تعاون روستایی برای خرید بادمجان اشاره و بیان کرد: در قالب این طرح، قیمت تمام شده و سپس هزینه انجام شده برآورد می‌شود و درصدی هم سود برای کشاورز درنظر گرفته شده است.

مدیر سازمان تعاون روستایی هرمزگان عنوان کرد: تاکنون حدود ۱۰۰تن بادمجان دلمه ای و قلمی از بادمجان کاران استان خریداری و به سایر استان‌ها ارسال شده است.

اسدپور یادآورشد: درحال حاضر بادمجان دلمه ای هر کیلوگرم پنج هزار ریال و بادمجان قلمی هر کیلوگرم هشت هزار ریال در مزرعه از کشاورزان هرمزگانی خریداری می‌شود.

وی ادامه داد: کشاورزان برای فروش محصول خود می‌توانند به مراکز تعاون روستایی در شهرستان های محل سکونت خود مراجعه و سپس میزان بادمجان موجود خود و رقم فروش را اعلام کنند تا در گام بعدی کارشناسان جهت خرید اقدام کنند.

این مقام مسئول بیان کرد: در این راستا باید منابع و تسهیلات ارزان قیمت در اختیار تعاون روستایی قرار گیرد تا تشکل‌ها بتوانند کار خرید توافقی بادمجان را از کشاورزان ادامه دهند.

اسدپور اظهار کرد: بادمجان در لیست خریدهای تضمینی دولت قرار ندارد و باید موانع بر سر راه صادرات و صنایع تبدیلی آن را از میان برداریم.

وی افزود: ما هنوز به پیک برداشت در هرمزگان نرسیده‌ایم و ممکن است وضعیت بسیار حادتر شود. باید پیگیری‌های کلان‌تری داشت تا این مشکل ریشه‌ای حل شود.

مدیر تعاون روستایی هرمزگان عنوان کرد: تاکنون ۱۵۰ تن بادمجان با قیمت توافقی خریداری شده که تأثیر نسبی بر بازار داشته است اما باید فکر بهتری کرد تا مشکل کشاورزان در زمینه صادرات این محصول حل شود.

همچنین نماینده مردم شرق استان در مجلس شورای اسلامی از تلاش برای کمک به رفع مشکلات بادمجان کاران خبر داد.

حسین رئیسی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با صحبت‌هایی که با معاونان وزارت جهاد کشاورزی انجام شده، تلاش می‌شود بخشی از محصول کشاورزان با تعامل با کارخانه‌های فراوری بادمجان به فروش برسد.

وی تلاش برای رفع مشکل صادرات این محصول و همچنین خرید توافقی را از دیگر مواردی عنوان کرد که برای جلوگیری از ضرر کشاورزان رودان و میناب در نظر گرفته شده است.

در ادامه دبیر خانه کشاورز هرمزگان گفت: اکنون با توسعه کشت گلخانه‌ای در سراسر کشور، حتی در استان‌های سردسیر کشور هم بادمجان و فلفل و ... در فصول زمستان کشت می‌شود و این ضربه بزرگی به کشت خارج از فصل هرمزگان وارد کرده است و وزارت جهاد کشاورزی می‌بایست در این زمینه تدابیر کنترلی داشته باشد.

ابوطالب جوادی در خصوص پیگیری‌ها در مورد دلایل بر زمین ماندن بادمجان تولیدی کشاورزان جنوب کشور، اظهار کرد: اولین مشکل در این زمینه به بی‌توجهی جهاد کشاورزی و تعاون روستایی باز می‌گردد به طوری که باید الگوهای کشت به درستی طراحی و عملیاتی شود تا مازاد نیاز کشور محصولی کشت نشود که کشاورز مجبور باشد آن محصول را بدلیل نبود مشتری به دور بریزد.

وی با بیان این که تعاون روستایی هرمزگان باید پیش از رسیدن به فصل برداشت هر محصول، برنامه ریزی دقیقی در زمینه خرید توافقی و تضمینی محصولات کشاورزی داشته باشد و از طریق دامنه وسیعی از ارتباطاتی که با تعاونی‌های روستایی سراسر کشور دارد، نسبت به عرضه این محصولات در دیگر استان‌ها اقدام کند تا بادمجان تولیدی کشاورز هرمزگان که برای هر کیلوی آن بیش از ۱۵۰۰ تومان هزینه کرده است، به قیمت ۳۰۰ تومان و ۵۰۰ تومان توسط دلالان تاراج نشود.

دبیر خانه کشاورز هرمزگان میزان تولید محصول بادمجان در هرمزگان را سالانه ۵۰۰ هزار تن عنوان کرد و بیان داشت: اکنون با توسعه کشت گلخانه‌ای در سراسر کشور، حتی در استان‌های سردسیر کشور هم بادمجان و فلفل و ... در فصول زمستان کشت می‌شود و این ضربه بزرگی به کشت خارج از فصل هرمزگان وارد کرده است و وزارت جهاد کشاورزی می‌بایست در این زمینه تدابیر کنترلی داشته باشد.

جوادی همچنین خاطرنشان کرد: میزان تولید محصول نیز در هر هکتار به میزان قابل توجهی افزایش یافته که ناشی از استفاده از کود شیمیایی و آبیاری قطره‌ای است و لذا باید کشاورزان پیش از کشت، متناسب با بازار و میزان نیاز بازار نسبت به کشت اقدام کنند تا محصول تولیدی‌شان زمین نماند.

دبیر خانه کشاورز هرمزگان تأکید کرد: جهاد کشاورزی باید میزان نیاز و میزان تولید یک محصول را در کشور رصد دقیق کند و اگر شاهد تولید محصولی مازاد است با مشاوره درست به کشاورزان، زمینه کشت محصول دیگری را فراهم کند نه این که کشاورز به حال خود رها شود که سم کیلوی ۲۵۰ هزار تومان و کود شیمیایی کیسه‌ای ۵۰۰ هزار تومان را به محصول بدهد و بعد از آن محصول را به دور بریزد.

اما در آخرین واکنش به این موضوع سخنگوی سازمان جهادکشاورزی هرمزگان گفت: برای صادرات محصول بادمجان این استان در حال رایزنی بوده تا محصول بادمجان مازاد مصرفی استان به سایرکشورها صادر شود.

علی اصغر خلیلی اظهار کرد: مدیریت توسعه بازرگانی سازمان جهادکشاورزی هرمزگان و سازمان تعاون روستایی هرمزگان برای صادرات محصول بادمجان این استان در حال رایزنی از طریق استانداری با رایزن امور خارجه بوده تا محصول بادمجان مازاد مصرفی استان به سایرکشورها صادر شود.

این مسئول در ادامه با اشاره به وضعیت شیوع کرونا و تعطیلی بسیاری از صنوف افزود: در شرایط کنونی جامعه به دلیل تعطیلی‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا بسیاری از صنوف منجمله رستوران‌ها تعطیل شده و در واقع کاهش تقاضا برای محصول بادمجان در استان ایجاد شده است.

وی افزود: در حال حاضر رایزن امور خارجه با سفارتخانه‌های هند، پاکستان، افغانستان و ارمنستان در خصوص بازاریابی برای محصول بادمجان مذاکره کرده است.

به گفته وی، باتوجه به شرایط آب و هوایی استان در سالجاری شاهد افزایش عملکرد محصول بادمجان در واحد سطح هستیم.

سخنگوی سازمان جهادکشاورزی استان هرمزگان همچنین اضافه کرد: استفاده از بذور هیبرید در مزارع کشاورزی بدلیل عملکرد بسیار بالااین بذور نیز باعث افزایش عملکرد محصول بادمجان در واحد سطح شده است.

خلیلی در ادامه خاطرنشان کرد: همه این عوامل به خودی خود باعث شده که عرضه محصول بادمجان در استان به مراتب سال‌های گذشته بالا رفته و تقاضای بازار داخلی به دلیل شرایط شیوع کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن نیز کاهش یابد.

وی با بیان اینکه سیاست‌های وزارت جهادکشاورزی همواره با رویکرد صادرات و تولید محصول صادراتی بوده است تصریح کرد: بر این اساس نیز در سنوات گذشته توفیقات چشمگیری حاصل شده به نحوی که بر اساس آمار و ارقام موجود و رتبه بندی صورت گرفته درسطح دستگاه‌های اجرایی توسط سازمان صمت در زمینه صادرات غیر نفتی، سازمان جهاد کشاورزی استان از وضعیت مطلوبی برخوردار بوده و حائز رتبه برتر استانی نیز شده است.

سخنگوی سازمان جهادکشاورزی استان هرمزگان همچنین با اشاره به اتخاذ سیاست‌ها و تدابیر پیشگیرانه از سوی جامعه بین الملل و کشورهای همسایه در شرایط کنونی شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزها به دلیل وقوع بارندگی‌های شدید غرب کشور گفت: بسته شدن مرز بعضی از کشورها باعث اختلال در روند صادرات محصولات کشاورزی کشور شده و در نتیجه انباشت محصول در سطح بازار و افت قیمت‌ها شده است.

وی اظهار کرد: تشکل‌های کشاورزی غیر دولتی همچون نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی و خانه کشاورز و... با داشتن پشتوانه نیروی انسانی فعال به عنوان یک نهاد مردمی می‌بایست با انجام فعالیت‌های اقتصادی گسترده و برنامه ریزی شده، قبل از آغاز فصل کشت، اقدام به بازاریابی محصولات تولیدی اعضاء و برنامه ریزی برای کشت بر اساس آن و نیزنظارت بر رعایت الگوی کشت تعریف شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی، با هدف ممانعت از انباشت محصول و در نتیجه افت قیمت در زمان برداشت نمایند.

به گزارش ایسنا، بادمجان های مانده روی دست کشاورزان، اشک آنها را درآورده است! و امید است متولیان امر با اقدامات کارشناسی و برنامه‌ریزی دقیق، باعث رونق کشاورزی در هرمزگان شوند تا شاهد خسارات وارده به تولیدکنندگان، زحمتکشان و جهادگران عرصه کشاورزی به خصوص در هرمزگان نباشیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.