• یکشنبه / ۲۳ آذر ۱۳۹۹ / ۱۸:۵۹
  • دسته‌بندی: تهران
  • کد خبر: 99092317999
  • خبرنگار : 71291

گزارش ایسنا از شکستگی و آتش سوزی خط لوله نفت در میانکوه

مهار حریق منطقه "سرخون" در شهرستان اردل

مهار حریق منطقه "سرخون" در شهرستان اردل

ایسنا/تهران امروز یکشنبه ۲۳ آذرماه ساعت ۱۱ خط لوله نفت واقع در منطقه میانکوه شهرستان اردل دچار شکستگی و آتش‌سوزی شد که در اظهارنظرات اولیه فرسودگی، دلیل این حادثه اعلام شده بود، اما استاندار چهارمحال و بختیاری در تشریح این حادثه گفت: حرکت یک تکه سنگ بزرگ موجب فشار بر روی لوله انتقال نفت مارون و شکستگی آن در منطقه سرخون شد.

به گزارش ایسنا، در پی وقوع حادثه شکستن لوله نفت در منطقه سرخون و گندمکار شهرستان اردل و ایجاد حریق گسترده در این منطقه، استاندار چهارمحال و بختیاری با همراهی جمعی از مسئولان مرتبط با مدیریت بحران، پس از بازدید میدانی از منطقه مورد نظر، در جلسه مدیریت بحران این شهرستان شرکت کرد.

اقبال عباسی ۲۳ آذرماه در جلسه مدیریت بحران شهرستان اردل، اظهار کرد: این منطقه کوهستانی و صعب‌العبور است و در گذشته رانش زمین در برخی مناطق بخش میانکوه شهرستان اردل رخ داده بود، رانش زمین موجب حرکت یک تکه سنگ و سقوط بر روی این خط لوله انتقال نفت شده است.

استاندار چهارمحال و بختیاری ادامه داد: حرکت سنگ و قرار گرفتن آن در مجاورت لوله انتقال نفت مارون موجب فشار بر روی این لوله انتقال و شکستگی آن شده است.

وی با اشاره به اینکه از ساعات اولیه وقوع حادثه از سمت استان خوزستان مسیر انتقال سوخت مسدود شد، عنوان کرد: به‌سرعت ماشین‌آلات برای اطفای حریق و مسدود کردن مسیر نفت وارد منطقه شدند.

عباسی با بیان اینکه شکستگی لوله نفت در منطقه سرخون خساراتی را به اراضی کشاورزی، شیلات، آب شرب، آب کشاورزی و محیط‌زیست منطقه وارد کرده است، خاطر نشان کرد: صبح فردا ستاد مدیریت بحران استان برای بررسی وضعیت منطقه و برآورد خسارات برگزار و گزارش این جلسه به ستاد مدیریت بحران کشور ارسال می‌شود.

استاندار چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: خوشبختانه با همکاری نیروهای امدادی، عوامل خطر تا حد زیادی بر طرف شد.

وی با اشاره به اینکه باید علل اصلی این‌گونه حوادث در آینده و گذشته مشخص شود، گفت: باید مسیر لوله انتقال نفت به‌طور کامل بررسی و اگر در مسیر نشتی وجود دارد دقیق مشخص شود و راهکار علمی و تخصصی برای مشکل پیشنهاد شود.

عباسی تاکید کرد: شرکت مشاوری در حال انجام مطالعات برای حل مشکل آلودگی نفتی در منطقه سرخون است، باید این مطالعات با سرعت انجام شود و برای حل این مشکل همین شرکت وارد عمل شود.

حریق در منطقه سرخون شهرستان اردل مهار شد

بخشدار میانکوه شهرستان اردل ساعتی قبل از اطفای حریق حادثه شکستگی لوله نفت در منطقه سرخون این شهرستان خبر داد و گفت: امکان شعله‌ور شدن مجدد حریق وجود دارد.

امامداد شهبازی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه حریق ناشی از شکستگی خط لوله انتقال نفت در منطقه سرخون اردل با تلاش نیروهای امدادی مهار شد، اظهار کرد: امکان شعله‌ور شدن مجدد آتش وجود دارد، بنابراین نیروهای امدادی در منطقه هم‌چنان حضور دارند.

 بخشدار میانکوه شهرستان اردل خاطرنشان کرد: با حضور استاندار چهارمحال و بختیاری و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی جلسه مدیریت بحران تشکیل شد.

وی یادآور شد: مقرر شد در اولین فرصت علت اصلی وقوع حادثه مشخص و نسبت به رفع آن اقدامات مقتضی صورت بگیرد.

امامداد شهبازی بخشدار میانکوه شهرستان اردل عصر امروز در این رابطه به ایسنا گفته بود: این خط لوله به‌علت نشت گاز در حال سوختن است.

وی افزوده بود: این حادثه ساعت ۱۱ صبح امروز رخ داد و خوشبختانه این حادثه تلفات جانی در پی نداشت.

بخشدار میانکوه شهرستان اردل با اشاره به اینکه نیروهای امدادی برای خاموش کردن آتش و کنترل اوضاع به منطقه اعزام شده‌اند، عنوان کرد: قطعا نشت نفت به خاک و بارندگی باعث آلودگی نفتی در رودخانه سرخون در روزهای آینده می‌شود.

احتمالا فرسودگی دلیل حادثه خط لوله انتقال نفت در میانکوه است

سرپرست اداره‌کل مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری هم با بیان اینکه به احتمال بالای ۹۰ درصد فرسودگی خط لوله انتقال عامل وقوع حادثه بوده است، گفت: استان اصفهان مسئولیت مدیریت خط لوله حادثه‌دیده را در شرایط فعلی بر عهده دارد.

خسرو کیانی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به شکستگی لوله نفت در منطقه میانکوه شهرستان اردل، اظهار کرد: استان اصفهان مسئولیت مدیریت خط لوله حادثه‌دیده را بر عهده دارد، خوشبختانه کسی در این حادثه دچار دچار آسیب نشده است.

سرپرست اداره‌کل مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه به احتمال بالای ۹۰ درصد فرسودگی خط لوله انتقال عامل وقوع حادثه بوده است، گفت: نیروهای امدادی استان برای پشتیبانی در منطقه حضور دارند و در صورت نیاز تجهیزات اطفای حریق و خودرو در اختیار نیروها قرار می‌گیرد.

وی یادآور شد: علت وقوع حادثه توسط تیم‌های کارشناسی در دست بررسی است و نتایج بعد از اتمام بررسی‌ها رسانه‌ای می‌شود.

آمادگی اسکان خانوارهای روستاهای اطراف محل حادثه وجود دارد

در همین راستا سرپرست جمعیت هلال‌احمر چهارمحال و بختیاری نیز گفت: آمادگی برای اسکان خانوارهای روستاهای اطراف محل حادثه ترکیدگی لوله گاز در منطقه سرخون بخش میانکوه شهرستان اردل وجود دارد.

ایرج کیانی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به ترکیدگی لوله خط انتقال نفت مارون در منطقه سرخون بخش میانکوه، اظهار کرد: یک تیم امدادی از پایگاه بره‌مرده به‌عنوان پشتیبان به منطقه اعزام شده است و تمامی نیروهای هلال‌احمر در آماده‌باش کامل هستند.

سرپرست جمعیت هلال‌احمر چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: در صورت نیاز به تخلیه روستاهای اطراف محل حادثه حریق، نیروهای امدادی آمادگی برای اسکان اضطراری خانوارها در مدارس و مساجد روستاهای اطراف دارند.

برآورد دقیقی از خسارات وارده به اراضی کشاورزی منطقه سرخون وجود ندارد

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اردل هم گفت: خسارات وارد شده به بخش کشاورزی منطقه میانکوه در پی شکسته‌شدن خط لوله انتقال نفت در روزهای آینده برآورد می‌شود.

روح‌الله سعیدی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص خسارت وارده در پی شکستگی لوله نفت در منطقه سرخون به بخش کشاورزی، اظهار کرد: در سال‌های گذشته نشت نفت به چشمه‌ و رودخانه‌ سرخون موجب آلودگی نفتی آب و تعطیلی مزارع شیلات در این بخش شد.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اردل با بیان اینکه با پیگیری‌های صورت گرفته در گذشته چشمه‌ای برای آبیاری زمین‌های کشاورزی در پایین دست در نظر گرفته شد، گفت: قطعا نشت نفت در رودخانه، اراضی کشاورزی و چشمه‌ها به‌علت شکستگی تبعاتی را دارد، زیرا مردم اقدام به کشت گندم و جو در اراضی کشاورزی خود کرده بودند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نمی‌توان برآورد دقیقی از خسارات وارده به کشاورزان منطقه سرخون به‌عمل آورد، عنوان کرد: پس از رفع مشکل شکستگی لوله نفت، کارشناسان در منطقه حضور پیدا کرده و خسارات وارده به کشاورزان را برآور می‌کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.