• چهارشنبه / ۱۰ دی ۱۳۹۹ / ۰۰:۳۰
  • دسته‌بندی: اردبیل
  • کد خبر: 99101007128
  • منبع : نمایندگی اردبیل

مدیرکل محیط زیست استان مطرح کرد

از دفن غیراصولی زباله سرعین تا آلودگی پساب شهرک صنعتی اردبیل

از دفن غیراصولی زباله سرعین تا آلودگی پساب شهرک صنعتی اردبیل

ایسنا/اردبیل مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با بیان اینکه 16 واحد صنعتی استان آلاینده اند، گفت: برای آلودگی هوا، آب و خاک 333 مورد اخطاریه زیست محیطی صادر شده که منجر به تشکل 177 پرونده قضایی شده است.

سعید شهند در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: در بحث پسماند، سازمان حفاظت محیط زیست ناظر اجرای قانون است. شیرابه دفن زباله اردبیل ساماندهی شده است و قدم به قدم به استانداردسازی نزدیک می‌شود.

وی با بیان اینکه به بحث نخاله های ساختمانی ورود پیدا کردیم، گفت: طرح ساماندهی از سوی شهرداری ارائه شده و در حال حاضر به دنبال صدور مجوز برای دفع نخاله های ساختمانی هستیم.

 محل دفن کنونی زباله سرعین مورد تائید محیط زیست نیست

شهند وی با اشاره به محل دفن فعلی زباله در سرعین نیز، یادآور شد: محل دفن کنونی زباله مورد تائید محیط زیست نیست و محل مجوزدار به شهرداری ارائه شده است و طی جلسه هفته گذشته راه دسترسی بهسازی خواهد شد و محل فعلی تعطیل خواهد شد.

وی ادامه داد: فلسفه وجودی شهرک های صنعتی متمرکز بودن تمامی زیرساخت ها در یک محل است. در بحث شهرک صنعتی به جهت اینکه از پراکندگی صنایع ممانعت می کند، با رعایت ضوابط زیست محیطی با ایجاد آنها موافق هستیم.

پساب تولیدی شهرک صنعتی شماره دو اردبیل غیر استاندارد اعلام شده است

وی با بیان اینکه اخیرا پساب تولیدی شهرک صنعتی شماره دو اردبیل غیر استاندارد شد، اخطار داده شد و به دادگاه معرفی شده و حکم محکومیت آن نیز آمده است، گفت: ما به هیچ وجه در مقابل آلودگی و تخریب محیط زیست کوتاه نمی آییم و سکوت نمی کنیم و به وظیفه قانونی خود عمل می کنیم.

وی با بیان اینکه اطلس سیمای طبیعی تالاب های تحت مدیریت تدوین شده است، گفت: در حوزه تخلفات شکار و صید و عملکرد یگان حفاظت محیط زیست استان در 9 ماهه امسال در قالب  356 پرونده تخلف شکار و صید تشکیل شده و 30 قبضه سلاح غیرمجاز شکاری و 59 قبضه سلاح مجاز شکاری کشف و ضبط شده است.

وی ادامه داد: در حوزه محیط زیست انسانی در 9 ماهه امسال از 690  مورد استعلام زیست محیطی که برای طرح های تولیدی، عمرانی و خدماتی از اداره کل محیط زیست استان شده به 615 مورد آن مجوز زیست محیطی صادر شده است، به طوری که 89 درصد استعلامات انجام یافته به صدور مجوز زیست محیطی منجر شده است.همچنین به 75 مورد به دلیل ناسازگاری با شرایط و ضوابط جواب مخالف داده شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل ادامه داد: در این مدت 7 طرح مشمول ارزیابی مسائل زیست محیطی پرونده داشتیم که از این تعداد 6 مورد شهرک های خصوصی، یک مورد چهار بانده کرده محور سرچم به اردبیل است که از این 7 مورد به 3 مورد پس از بررسی مجوز زیست محیطی صادر شده است.

به گفته وی 3 مورد ازین طرح ها نیز در حال مطالعه و بررسی و یک مورد که چهار بانده کردن محور سرچم به اردبیل است در حال تدوین توسط اداره کل راه و شهرسازی استان می باشد.

16 مورد صنعت در استان اردبیل آلاینده اند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با اشاره به اقدامات شاخص اداره کل محیط زیست استان در خصوص صنایع آلاینده در استان یادآور شد: با همکاری صندوق ملی محیط زیست هفت واحد آلاینده استان جهت دریافت تسهیلات برای رفع آلایندگی به این صندوق معرفی شده است.

شهند ادامه داد: اردبیل جزو اولین استان‌های کشور است که تاکنون یک واحد آلاینده آن برای دریافت تسهیلات اقدام کرده و به بانک عامل معرفی شده است.

استان اردبیل روزی با هوای ناپاک ندارد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با اشاره به وضعیت کیفیت هوای شهر اردبیل افزود: یک ایستگاه سنجش کیفی در استان وجود دارد به طوری که در 9 ماهه اول سال جاری هیچ گونه روز ناسالم در استان نبود و اکثر روزها پاک و قابل قبول بود.

وی گفت: در حوزه آموزش و تنویر افکار عمومی نیز دو عنوان کتاب در 2 هزار جلد تهیه شده که برای گروه های هدف توزیع خواهد شد و 150 کارگاه آموزش زیست محیطی به صورت چهره به چهره برای دهیاران، شورای روستاها، کشاورزان، باغداران و زنبورداران برگزار شده است.

شهند یادآور شد: به مناسبت هفته کودک 10 کارگاه آموزش مجازی برای کودکان پیش دبستانی با همکاری اداره کل بهزیستی استان، چندین مورد محتوای آموزشی زیست محیطی برای دانش آموزان و معلمان با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان در سامانه شاد باگذاری شده است. 20 عنوان محتوای آموزش زیست محیطی به اداره کل ورزش و جوانان استان ارسال شده است و برای نشر و انعکاس در بحث جوانان و هیات های ورزشی. 14 عنوان کارگاه آموزشی مجازی برای همکاران اداره کل برگزار شده است.

وی به برگزاری جلسات منظم ماهانه با سمن های زیست محیطی در استان نیز اشاره کرد و گفت: در جهت کسب همکاری دستگاه های متولی چهار مورد تفاهم نامه همکاری با ادارات کل دامپزشکی، ورزش و جوانان، آموزش و پرورش و استاندارد منعقد شده است تا در جهت همکاری های بین بخشی استفاده شود.

افزایش 25 درصدی قوچ و بز در منطقه حفاظت شده خلخال

شهند با بیان اینکه در حوزه محیط زیست طبیعی با اعتبارات ملی، تعمیر و تجهیز پاسگاه های دیدبانی منطقه حفاظت شده آق داغ خلخال انجام شده است، ادامه داد: آموزش های زیست محیطی چهره به چهره برای اهالی منطقه انجام شده است و طبق آخرین سرشماری شاهد افزایش 25 درصدی قوچ و بز در این مناطق هستیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی های انجام شده برای 5 سال آینده در تلاش هستیم حیات وحش این منطقه را 40 درصد افزایش دهیم و با محقق شدن این مهم ارتقای منطقه حفاظت شده آق داغ خلخال به بالاترین سطح حفاظتی فراهم خواهد شد.

وی با بیان اینکه در منطقه آق داغ خلخال 36 تابلو زیست محیطی آموزشی، هشداری و اطلاع رسانی نصب شده است، گفت: در منطقه شکار ممنوع انزاب در مشگین شهر به مساحت 32 هزار 500 هکتار طی ماه سال جاری مصوب و به عنوان منطقه حفاظت شده معرفی خواهد شد.

شهند تصریح کرد: شکار در مناطق حفاظت شده مشگین شهر و خروسلو تمدید شده و تا سال 1403 این دو منطقه به عنوان مناطق شکارممنوع تصویب شده و مورد حفاظت محیط زیست قرار خواهد گرفت.

طرح حفاظت شده تالاب نئور مصوب شده است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل اضافه کرد: در خصوص تالاب حفاظت شده نئور طرح حفاظت شده تالاب در شورای برنامه ریزی استان مصوب و ابلاغ شده است و اداره کل محیط زیست استان نقشه راهی برای احیای این تالاب با تاکید بر گونه "کراس" و احیای "گاماروس" در برنامه دارد.

 تالاب میل مغان تا تابستان آینده ثبت بین المللی می شود

وی با بیان اینکه شش تالاب استان جزو تالاب های حفاظت شده هستند، گفت: در خصوص ثبت تالاب میل مغان در کنوانسیون رامسر، آب منطقه ای دارای یک سری ملاحظات است که در حال انجام بحث های کارشناسی هستیم به طوری که پیش بینی می شود در صورت همکاری آب منطقه ای این اتفاق تا تابستان سال آتی بیفتد و این تالاب ثبت بین المللی شود.

شهند با بیان اینکه اطلس سیمای طبیعی تالاب های تحت مدیریت تدوین شده است، گفت: در حوزه تخلفات شکار و صید و عملکرد یگان حفاظت محیط زیست استان در 9 ماهه امسال در قالب  356 پرونده تخلف شکار و صید تشکیل شده، 30 قبضه سلاح غیرمجاز شکاری و 59 قبضه سلاح مجاز شکاری کشف و ضبط شده است.

وی ادامه داد همچنین یک هزار و 495 عدد ادوات شکار و صید از متخلفان ضبط 32 مورد پرونده نیز در خصوص تخریب اراضی تحت مدیریت تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه شکار در استان فعلا ممنوع است، افزود: در خصوص بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان از طریق پرندگان وحشی این ویروس منتقل می شود. اوایل آبان ماه سال جاری اداره کل دامپزشکی استان طی یک اطلاعیه از وجود این بیماری در کشورهای همسایه خبر داد.

شهند بیان کرد: در این ایام ستاد آنفولانزای فوق حاد پرندگان با ریاست استاندار اردبیل تشکیل شد و تکالیف دستگاه های مختلف در خصوص پیشگیری از این بیماری در آن ستاد مشخص شد و اداره کل محیط زیست استان پایش بررسی زیستی پرندگان مهاجر و گزارش تلفات احتمالی و وضعیت غیرعادی پرندگان وحشی را بر عهده گرفت. در همین راستا اکیپ های محیط زیست استان و دامپزشکی به صورت 24 ساعته در حال گشت و کنترل هستند و روزانه گزارش می دهند.

تلف شدن 3 پرنده بر اثر آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در تالاب میل مغان در آبان ماه

به گفته وی اواخر آبان ماه 3 مورد تلفات در پرندگان وحشی مشاهده شد که بلافاصله گزارش شد و پس از بررسی طی اعلامیه رسمی مثبت بودن آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در تالاب میل مغان اعلام شد. بعد از این اطلاعیه گشت ها شدیدتر شد. کمافی السابق حیات وحش را کنترل کردیم و تا دیروز هیچگونه تلفاتی مشاهده نشده است.

وی گفت: در سد میل مغان و سایر تالاب ها برای محافظت از شکار غیرمجاز گونه های کمیاب، گاز پیشانی سفید یکی از ایستگاه هایش تالاب های شمال استان است؛ زیستگاه اصلی آن عرض های شمالی دنیا است و تاکنون از شکار آن ممانعت شده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.