• سه‌شنبه / ۳۰ دی ۱۳۹۹ / ۱۲:۳۲
  • دسته‌بندی: البرز
  • کد خبر: 99103022099
  • خبرنگار : 50022

رئیس دفتر حمایت از سرمایه‌گذاری سازمان بازرسی کل کشور:

بانک‌ها عمده‌ترین مانع تولید هستند

بانک‌ها عمده‌ترین مانع تولید هستند

ایسنا/البرز رئیس دفتر حمایت از سرمایه‌گذاری و تولید ملی سازمان بازرسی کل کشور گفت: در حوزه تولید چندین گلوگاه و مانع داریم که یکی از عمده‌ترین آنها بانک‌ها هستند. به نظر می‌رسد بانک‌ها فاقد رویکرد حمایت از تولید بوده و آمادگی حمایت از تولید ندارند.

محمدرضا اتفاق کهنمویی روز سه شنبه ۳۰ دی ماه در پانزدهمین نشست کمیسیون سرمایه‌گذاری، پول و بانک اتاق بازرگانی البرز اظهار کرد: در موضوع حمایت از تولید، رویکرد سازمان بازرسی کل کشور استفاده حداکثری از ظرفیت قوانین موجود و فعال کردن ظرفیت قوانین راکد و معطل مانده است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: رویکرد سازمان بازرسی کل کشور در مسیر حمایت از تولید بر اجرای صحیح قانون است.

رئیس دفتر حمایت از سرمایه‌گذاری و تولید ملی سازمان بازرسی کل کشور، بیان کرد: در قانون ظرفیت‌های بسیاری وجود دارد که متاسفانه راکد مانده یا اجرائی نشده است، بخشی از این رکود قوانین به ضعف نظام اجرایی کشور در عدم تدوین، تصویب و ابلاغ آئین‌نامه‌های اجرائی و دستورالعمل‌های لازم باز می‌گردد.

اتفاق کهنمویی گفت: در حوزه تولید چندین گلوگاه و مانع داریم که یکی از عمده‌ترین آنها بانک‌ها هستند. به نظر می‌رسد بانک‌ها فاقد رویکرد حمایت از تولید بوده و آمادگی حمایت از تولید ندارند.

وی با بیان اینکه در بسیاری از موارد از سوی بانک‌ها با عدم اجرای صحیح قوانین و مقررات، سوء اجرا و یا اختلال در روند اجرای قوانین مواجهه هستیم، ادامه داد: برخی مشکلات بیان شده از سوی واحدهای تولیدی و صنعتی، مشکلاتی هستند که باید با اهتمام و پیگیری بازرسی کل استان و مشارکت صنعتگران در استان حل شود.

رئیس دفتر حمایت از سرمایه‌گذاری و تولید ملی سازمان بازرسی کشور توضیح داد: نمایندگان بخش خصوصی اتاق بازرگانی در استان البرز باید در تصمیم‌سازی مراجع استان که در حمایت از تولید مؤثرند، حضور فعال داشته باشند.

وی در مورد هیات خبرگان مورد وثوق بانکی و اقتصادی استان ها با بیان اینکه اعضای آن توسط استانداران پیشنهاد می‌شوند، عنوان کرد: در تصمیم‌سازی برای انتخاب اعضای این هیات می‌توان به شخص استاندار مشورت‌ داده و در این میان اتاق‌های بازرگانی می‌توانند به استانداران کمک کنند.

کهنمویی بیان کرد: قرار نیست تمامی مشکلات در هیات خبرگان مورد وثوق بانکی حل‌ و فصل شود، بلکه طبق قانون بانک‌ها موظفند مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان را حداکثر ظرف یک ماه به اجرا رسانده، در غیر این صورت، باید گزارش دلایل عدم اجرای مصوبه را به هیات خبرگان مورد وثوق بانکی ارسال کنند.

رئیس دفتر حمایت از سرمایه‌گذاری و تولید ملی سازمان بازرسی کل کشور، گفت: گزارش کلان ارائه شده از ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید به بازرسی کشور حکایت از عدم اجرای بخش عمده‌ای از مصوبات کارگروه‌های تسهیل استانی توسط بانک‌ها دارد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز با اشاره به اینکه در سال جهش تولید موازی کاری و کم کاری کمکی به تولید نمی کند بلکه سد راه آن است،گفت: بانک‌ها با تمام توان در راستای جهش تولید قدم بر نمی دارند.

چالش بخش خصوصی با موازی‌کاری‌های دولتی

در ادامه این نشست پرهام رضایی رئیس اتاق بازرگانی البرز گفت: این جلسه با محوریت بررسی مسائل و چالش‌های پیش روی بخش خصوصی استان در حوزه سرمایه گذاری‌های اقتصادی، پول و بانک تشکیل شده است.

وی افزود: بخش خصوصی امروز در میدان اقتصادی در حال جنگ با دشمن است و کار مهمی را در زمینه تولید ثروت برای کشور علیرغم تحریم‌های ناجوانمردانه علیه ایران به ویژه در سه سال گذشته پیش برده است.

رضایی با اشاره به بروز برخی مسائل در کشور که به دنبال انجام موازی کاری‌ها در بخش دولتی به وقوع پیوسته است و بخش خصوصی را به چالش می کشد، بیان کرد: در حال حاضر بخش خصوصی و دولتی در یک مسیر حرکت می‌کنند و باید در برابر تحریم‌های ناجوانمردانه علیه ایران ایستادگی کنیم.

وی تاکید کرد: خوشبختانه بر اساس آمارهای موجود، بخش خصوصی تمام قد در راستای حمایت از تولید داخلی و توسعه آن ایستاده است و با وجود محکم تر شدن تحریم‌های اقتصادی بازهم بخش خصوصی مقاومت کرده و اقداماتی مانند ورود مواد اولیه تولید به کشور را با دور زدن تحریم‌ها پیش برده است.

رئیس اتاق بازرگانی البرز بیان کرد: علیرغم حضور خوب بخش خصوصی در عرصه اقتصادی متاسفانه بانک‌ها با تمام توان وارد نشده اند و در چند سال گذشته با تورم بالا و افت شدید ارزش پول کشور مواجه شده ایم.

وی با بیان اینکه وجود بیش از ۳۵۰۰ واحد صنعتی در استان البرز یک ظرفیت ویژه است که به صورت متغیر سبب ایجاد اشتغال ۵۰ کارگر تا ۱۰هزار پرسنل در واحدهای مختلف تولیدی این استان شده است، گفت: قرارگیری در مجاورت پایتخت هم یک پتانسیل دیگر برای بخش صنعت و تولید استان البرز است.

وی با بیان اینکه در گذشته  یک واحد تولیدی برای واردات کالاها و مواد اولیه با احتساب اخذ ارز ۴۲۰۰ تومانی بالغ بر ۲۵۰ هزار دلار سرمایه گذاری داشته است، ادامه داد: اکنون با درنظر گرفتن اینکه قیمت هر دلار  ۲۵ هزار تومان باشد، توان تولید کننده در این بخش به ۴۰هزار دلار کاهش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه به دلیل افت ارزش پول کشور، توان کارخانه‌های تولیدی ایرانی و بخش گردش کالایی آنها نسبت به گذشته کمتر شده است، عنوان کرد: در حال حاضر فعالان اقتصادی با نهادهایی مانند بیمه، امورمالیاتی و یا تامین اجتماعی مشکلات زیادی دارند و حتی در دوران همه گیری کرونا که سبب ایجاد چالش‌هایی برای تولیدکنندگان داخلی شده است بازهم همکاری لازم از سوی نهادهای دولتی صورت نمی گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز با بیان اینکه باید از ظرفیت و توانایی بخش خصوصی در استان البرز بهره گیری شود، گفت: علیرغم تشکیل هیات خبرگان مورد وثوق بانکی و اقتصادی استان البرز و برگزاری جلسات آن از اتاق بازرگانی استان که بیش از ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ عضو دارد، برای حضور در این نشست‌ها دعوت نشده است.

وی با بیان اینکه تغییرات پی در پی مدیریت‌ها می‌تواند بخش صنعت استان را با چالش مواجه کند، تصریح کرد: تغییرات در مدیران بخش‌هایی مانند مدیر گمرک استان البرز در شرایط کنونی که تنها چند ماه تا پایان دولت فعلی باقی مانده، جزء ضربه به استان و کاهش آمارهای صادراتی و نتیجه دیگری به همراه ندارد.

بانک‌ها نباید بنگاه‌داری کنند

احمد علی آبادی فراهانی مدیر کل بازرسی استان البرز هم در این نشست گفت: نگاه ما در استان، حمایت از بخش تولید و ایجاد بستر مناسب برای شکوفایی و توسعه این بخش بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری است.

وی ادامه داد: اشکال بخش خصوصی این است که گرفتار تضاد در دستگاه‌های دولتی شده است و دلیلش این است که به منظور پیگیری مشکلات اقتصادی کارگروه‌هایی مانند ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و یا تنظیم بازار را در سطح وزارت خانه‌های مختلف داریم که هر کدام مصوبات خاص خود را دارند و این افتراقی که در سطح دستگاه‌های اجرایی در بحث تصمیم گیری‌ها وجود دارد مانعی جدی بر سر راه تولید است.

مدیرکل بازرسی استان البرز گفت: هر کدام از دستگاه‌های اجرایی به نحوی می‌خواهند به تولید کمک کنند اما در عمل کشمکش‌های میان آنها سبب بروز مشکل برای حوزه تولید است.

وی تاکید کرد: دستگاه قضا به جد پای کار ایستاده است تا بانک‌ها از بنگاه داری خارج شده و به جای نگاه سودآوری از تولید به دنبال پیاده سازی دیدگاه حمایت از تولیدکنندگان باشند که در این مورد نیاز به اعمال تصمیماتی نه در سطح استانی بلکه در سطح ملی است.

فراهانی در بخش پایانی گفت: بانک‌ها نباید به سمتی حرکت کنند که با سودآوری از حوزه تولید به سرمایه‌گذاری برای خود دست یابند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.