• دوشنبه / ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ / ۰۸:۲۶
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99121813271
  • خبرنگار : 50307

معاون گردشگری و زیارت شهرداری مشهد:

پشتوانه‌های علمی و پژوهشی موجب توسعه گردشگری می‌شود

پشتوانه‌های علمی و پژوهشی موجب توسعه گردشگری می‌شود

ایسنا/خراسان رضوی معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد گفت: ورود به مسائل مختلف گردشری و زیارت، بدون پیمودن مراحل و رعایت ضوابط غیر قانونی بوده و برای اجرا و عملیاتی کردن هر پروژه‌ای وجود پشتوانه علمی و پژوهشی الزامی است.

نرگس شالچیان در گفت‌وگو با ایسنا درخصوص ارتباط و اهمیت کارهای پژوهشی و علمی در صنعت گردشگری اظهار کرد: قبل از آن که من در شهرداری فعالیت داشته باشم، معاون پژوهشی دانشگاه فرهنگیان بوده‌ام؛ یعنی رکن اصلی تصمیم‌گیری من مسائل پژوهشی است و هرگز کاری را بدون پشتوانه علمی انجام نمی‌دهم، همانطور که هر عقل سلیمی ایجاب می‌کند که براساس این مدار حرکت کنیم. ضمن این که شورای شهر نیز به تمام حوزه‌ها ابلاغ کرده‌اند که برای انجام هر کار و پروژه‌ای باید پشتوانه پژوهشی وجود داشته باشد.

وی افزود: به همین دلیل نهادی با عنوان نهاد پژوهش و مطالعات در شهرداری و اداره کل وجود دارد که بر اساس نیازها و اولویت‌هایی که در دل برنامه عملیاتی تنظیم و تدوین شده ‌است، سرفصل‌های مدنظر را دریافت کرده و بر اساس ضوابط و فرایندهایی مورد نظر، مشاورانی انتخاب کرده و سپس خروجی کار را به ما تحویل می‌دهد.

معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد ادامه داد: این که هر فردی بدون مطرح کردن دغدغه پژوهشی خود برای نهادها و بدون پیمودن مراحل آن به مسائل ورود پیدا کند و با هر پژوهشکده، مرکز علمی و هر فرد دیگری که مد نظر دارد به طور مستقیم و بدون رعایت ضوابط وارد رابطه می‌شود، در چارچوب قانونی قرار نمی‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه عملیاتی ۹۷ تا ۱۴۰۰ برای هر فردی که در حوزه زیارت و گردشگری فعالیت می‌کند دو عنوان تأسیسات گردشگری و خدمات گردشگری ذکر شده و افراد لازم است بررسی کنند که چه نیازها و پاشنه‌ آشیل‌هایی وجود دارد و هم‌چنین در کدام بخش‌ها لازم است برخی از حوزه‌ها به ما کمک کنند. در واقع دغدغه به صورت کلی منتقل می‌شود و آن‌ها بر اساس فرایندهایی که خواهان آن هستند، مشاورانی می‌گیرند.

فرهنگ میزبانی علاوه بر موضوعات روانی، خدمات ارائه زیرساخت‌ها را نیز در برمی‌گیرد

شالچیان بیان کرد: به عنوان مثال ارتقاء فرهنگ و خدمات میزبانی یکی از اقداماتی است که تصمیم گرفته‌ایم، انجام دهیم. فرهنگ صرفا به موضوعات روانی و احساسی می‌پردازد اما خدمات ارائه زیرساخت‌ها را نیز در بر می‌گیرد؛ به همین دلیل پس از گفت‌وگو و طرح موضوع بر اساس دغدغه شکل گرفته در حوزه اجرایی و در حوزه شهروندی موارد جمع‌آوری، به حوزه نهاد مطالعات منتقل شده و از آن‌ها درخواست شد مشاورینی را به ما معرفی کرده تا بتواند به ما کمک کند؛ به شکلی که مشاور در حوزه علمی و ما در حوزه اجرا دو بال یکدیگر باشیم.

وی اضافه کرد: ما بر اساس نیازها و دغدغه‌های موجود، موارد را برای نهاد مطالعات مطرح کرده‌ایم و فراخوان‌هایی در دفتر مطالعات زده می‌شود؛ به این ترتیب افرادی که می‌توانند کمک کنند وارد پروسه شده و پروپوزال خود را ارائه می‌دهند؛ به طوری که ما در حال حاضر در حال جمع‌بندی عناوین ۱۴۰۰ هستیم.

معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد بیان کرد: نگاه خیلی آرمانی به هر موضوعی در پژوهش‌های علمی باعث می‌شود، نتوانیم به طور کامل از برخی موارد استفاده کنیم که به نظر من این امر یکی از عواملی است که سبب دافعه می‌شود؛ به عنوان مثال زمانی که شخصیتی علمی موضوعی را مطالعه می‌کند، اشراف کمتری بر تنگناها، ضوابط و محدودیت‌های اجرایی دارد. بنابراین به عقیده من لازم است پژوهشگران در کنار بحث‌های علمی، موضوع را از زوایای مختلف طبیعی، اجتماعی و ... بررسی کرده و به هر یک از جنبه‌ها، وزنی اختصاص دهند تا بر اساس وزن‌بندی برخی تصمیمات گرفته شود.

صنعت گردشگری، صنعتی میان‌بخشی است

معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد در خصوص تعامل شهرداری با میراث فرهنگی و استانداری اظهار کرد: به عقیده من یکی از مواردی که باید مورد توجه مدیران شهری قرار گیرد، میان‌بخشی بودن حوزه گردشگری است؛ هنوز درک یکسانی از میان‌بخشی بودن این حوزه وجود ندارد. ایجاد ادبیات یکسان در بین مدیران شهری یکی ازاولین اقداماتی بود که به نظر من لازم است، روی دهد. برای نهادینه کردن این مسئله که صنعت گردشگری میان‌بخشی بوده و علاوه بر حوزه فرهنگ می‌تواند به زمینه‌های دیگری مانند اقتصاد ورود پیدا کند، بسیار زمان‌بر بوده و همچنان به طور کامل محقق نشده است.

شالچیان ادامه داد: با توجه به ارتباطات برون‌سازمانی که یک حوزه میان‌بخشی مانند معاونت گردشگری و زیارت می‌خواهد با دستگاه‌های مختلف داشته باشد و کارهایی که قصد انجامش را دارد، آیا فرکانس صدای این معاونت اجازه می‌دهد که رسالت اصلی که مورد انتظار دیگران است را اجرا کند؟ پاسخ این سوال قطعا خیر است. در بسیاری از موارد جایگاه حقوقی بنده برای پیشبرد کارها کمکی نکرده و این جایگاه حقیقی من بوده که در این حوزه کمک رسانده و این ضعفی است که وجود دارد.

یکی دیگر از اقدامات معاونت گردشگری، توانمندسازی و آموزش سرمایه‌های انسانی است

وی در خصوص اقدامات این نهاد ابراز کرد: در ایستگاه محور نیشابور فضای ۱۰ هزار هکتاری را با عنوان ایستگاه استقبال از زائر که کلنگ‌زنی آن انجام شده است جزء افتخارات شهر محسوب می‌شود. این پروژه ۱۲ سال به تأخیر افتاده‌ بوده و همه تلاش داشتند که این مورد انجام شود اما این اتفاق نیافتاده بود تا این که ما موفق به انجام آن شدیم. توانمندسازی و آموزش سرمایه‌های انسانی نیز از دیگر موارد است. هم‌چنین در آرامگاه فردوسی طرح «بلد محلی» وجود دارد که به افراد این منطقه آموزش‌هایی داده می‌شود تا علاوه بر شناسایی ظرفیت‌های محلی، به عنوان تورلیدر نیز فعالیت داشته باشند.

معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد اظهار کرد: دو کار بنیادی انجام شده است که یکی از آن‌ها آموزش مفاهیم شاهنامه در مدارس است. این که این آموزش در سرفصل درسی و در ساعت و برنامه درس رسمی گنجانده شود کار بسیار بزرگی بوده که بازدارنده‌های زیادی نیز داشته است. از فروردین‌ماه سال ۹۷ موضوع آموزش مفاهیم شاهنامه در مدارس مشهد را با مدیر کل آموزش و پرورش طرح موضوع کردیم و این آموزش‌ها در پایه‌ چهارم ابتدایی و پیش‌دبستانی دوره دوم ارائه خواهد شد.

شالچیان عنوان کرد: برای انجام این کار نیاز به پشتوانه‌هایی داشتیم. یکی از کارهایی که در این زمینه انجام داده‌ایم، بررسی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بوده است که بر اساس آن ۱۲ بند از این سند می‌تواند به طور مستقیم با مفاهیم شاهنامه در مدارس ربط پیدا کند و ما با استناد به این پشتوانه توانستیم با مدیران آموزش و پرورش گفت‌وگو کرده و علامت سؤالی در ذهن آن‌ها ایجاد کنیم.

وی در خصوص تولید محتوا در این حوزه ادامه داد: با وجود این که شاهنامه‌پژوه و ادیبانی در کنار ما حضور دارند اما باید دستگاهی کار تولید محتوا در این خصوص را انجام دهد که سابقه کار در آموزش‌وپرورش را نیز داشته و پذیرفته شده باشد. بنابراین با کانون پرورشی فکری کودکان صحبت کردیم و تفاهم‌نامه سه‌جانبه‌ای میان شهرداری، مدیرکل آموزش‌وپرورش و کانون پرورشی تنظیم شد و کارگروهی از این سه بخش تشکیل دادیم؛ به این ترتیب کانون در کنار ما قرار گرفت، تولید محتوا انجام شد، مورد تأیید آموزش و پرورش قرار گرفت، آموزش معلمان آغاز شد و این آموزش در ۶۲ مدرسه انتخابی انتقال پیدا کرد.

معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد افزود: سپس آسیب‌شناسی صورت گرفت، خروجی آن دریافت شد و امسال در بیش از ۳۰۰ مدرسه این آموزش و در قالب طرح آموزش خوانا که جزء یکی از سرفصل‌های پذیرفته شده در آموزش و پرورش است، ارائه می‌شود. در حال حاضر نیز در شهرهای اصفهان و کرمان نیز این طرح اجرا شده و این آموزش‌ها انجام می‌شود.

شالچیان خاطرنشان کرد: مقدمات این آموزش در سال تحصیلی فعلی انجام شده است و به زودی امضا رسمی تفاهم‌نامه صورت خواهد گرفت. شایان ذکر است که امسال مدارس استثنائی نیز به آموزش مفاهیم شاهنامه اضافه شده‌اند. انتخاب مدارسی که این آموزش در آن‌ها انجام می‌شود بر عهده آموزش‌و پرورش بوده است و بر اساس زیرساخت‌های لازم موجود این مدارس انتخاب خواهند شد.

وی اضافه کرد: جشنواره حفظ و نقل شاهنامه از دیگر کارها و اقدامات است. در این جشنواره ۵۰۰ اثر از کل کشور دریافت شد که داوری میان این آثار بسیار مشکل بود و در نهایت ۶۰ اثر انتخاب شد. در ۴۸ ساعت نخستین انتشار این آثار بیش از ۷۰ هزار بازدیدکننده داشتند و ۲۰ درصد داوری این آثار توسط مردم داوری شده است.

«اتوبوس قرار زیارت» یکی از اقدامات مثبت معاونت گردشگری و زیارت بود

معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد در مورد چارت معاونت گردشگری و زیارت بیان کرد: این معاونت شامل اداره زیارت، اداره گردشگری و امور فرهنگی توس می‌شود. سعی کرده‌ایم کارهایی که انجام می‌دهیم به صورت مجزا هر یک از ادارات را در بر گیرد و یا ترکیبی از این سه اداره باشد. یکی از کارهایی که مدیر گذشته انجام داده بود و ما به آن ورود پیدا کردیم، اتوبوس قرار زیارت بود؛ به این صورت که طبق تفاهم‌نامه‌ میان شرکت اتوبوس‌رانی و مدیران سال‌های گذشته هرروز ۱۰ اتوبوس از مقابل مساجد حرکت می‌کردند و افراد کم‌توان که با مشکلاتی برای تشرف به حرم مطهر رضوی مواجه بودند بر اساس اعلام قبلی با استفاده از من‌کارت خود می‌توانستند دو ساعت‌ونیم تا سه ساعت به حرم رفته و رفت‌وبرگشت آن‌ها از این طریق انجام می‌شد.

شالچیان ادامه داد: طبق گفت‌وگویی که با افراد مختلف شکل گرفت، به این نتیجه رسیدم که این نیاز و درخواست از حوزه دانشگاهی ما نیز می‌شود؛ بنابراین در اولین اقدام جامعه دانشگاهی را نیز به این تفاهم‌نامه اضافه کردم تا بر این اساس دانشجویانی که تمایل دارند به حرم مشرف شوند، بتوانند درخواست دهند تا اتوبوس به این محل اعزام شود.

وی بیان کرد: بر اساس تصمیم اتخاذ شده تمام این ۱۰ اتوبوس که در حال حاضر به ۱۵ دستگاه افزایش پیدا کرده و هرکدام ۴۰ سرنشین دارند، در روز چهارشنبه که روز زیارتی امام‌رضا(ع) است، همه رأس ساعت مشخصی در مقابل حرم حضور داشته باشند. به شکلی که روزانه ۴۰۰ نفر تا قبل از شیوع ویروس کرونا در این طرح حضور داشته‌اند.

معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد اظهار کرد: یکی از نیروهای راهنمای زائر نیز در این قسمت حضور پیدا می‌کرد و در بدو ورود آداب زیارت را برای این افراد عنوان می‌کند، زیارت‌نامه می‌خواند و حوزه‌های مختلف را به آن‌ها نشان داده و معرفی می‌کند و ظرفیت‌های مختلف حرم را برای آن‌ها توضیح می‌دهد.

شالچیان ادامه داد: مسابقه پیامکی چهارشنبه‌های زیارتی از جمله اقدامات حوزه زیارتی به حساب می‌آید. به گونه‌ای که هر هفته حدود سه هزار نفر از سراسر ایران در این مسابقه پیامکی شرکت می‌کنند. ما برای آن که حوزه‌های مختلف را درگیر کنیم، با آستان قدس و ارشاد مکاتباتی داشتیم و از آن‌ها درخواست کردیم در طراحی سؤال به ما کمک کنند و این ظرفیت بسیاری خوبی است که تمام دستگاه‌ها در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. هم‌چنین طبق صحبتی که با آستان قدس داشتیم در ماه مبارک رمضان، در موزه‌ها باز بوده و بعد از افطار تورهایی برگزار می‌شد که تاپاسی از شب مردم می‌توانستند از موزه‌های حرم بازدید کنند که اتفاق بسیار خوبی بود و بازخوردهای بسیاری خوبی نیز دریافت کردیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.