• چهارشنبه / ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ / ۰۸:۱۰
  • دسته‌بندی: یزد
  • کد خبر: 99122015084
  • خبرنگار : 50214

یک مسئول در برق منطقه‌ای یزد خبر داد

اجرای طرح خانه به خانه بصورت پایلوت ملی در شهر یزد

اجرای طرح خانه به خانه بصورت پایلوت ملی در شهر یزد

ایسنا/یزد نماینده شرکت سهامی برق منطقه ای یزد با بیان این که هر ساله حدود ۱۰ درصد مصرف برق در بخش خانگی یزد افزایش می‌یابد، بر اطلاع رسانی آیین نامه اجرایی ایجاد بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست تاکید کرد.

«حسین زارعی» در سومین نشست کارگروه ارتقای بهره‌وری استان یزد در مورد بهینه سازی مصرف انرژی در بخش خانگی و طرح خانه به خانه، گفت: رویکرد توانیر درخصوص مصرف برق در بخش خانگی، کاهش مصرف و مدیریت مصرف است چرا که این بخش به لحاظ اقتصادی مولد نیست و برق با یارانه قابل توجهی به فروش می‌رسد.

وی با اشاره به این که در استان یزد حدود ۷۵ درصد انرژی برق در حوزه صنعت مصرف می شود، گفت: شرکت سهامی برق منطقه‌ای یزد در فصل تابستان و پیک بار اقدامات لازم را با کمک صنایع عمده برای کاهش مصرف به انجام می‎رساند.

زارعی افزود: بر اساس آمار ارائه شده از مراجع مختلف، شدت مصرف انرژی در کشور بسیار بالاتر از مصرف در کشورهای اروپایی و توسعه یافته است و در همین زمینه باید درنظر داشت برای تولید هر یک کیلووات ساعت انرژی برق به هزار دلار سرمایه‌گذاری و برای انتقال آن ۵۰۰ دلار سرمایه گذاری نیاز است، ضمن آنکه برای تولید برق، آب نیز مصرف می شود.

وی اظهار کرد: شرکت سهامی برق منطقه‌ای در طرح خانه به خانه که بصورت پایلوت ملی در شهر یزد انجام خواهد شد، سعی بر آن دارد تا با فرهنگ سازی و آموزش و اقدامات کم هزینه، مدیریت مصرف را دنبال کند.

 وی ادامه داد: علاوه بر این تجربه نشان می دهد آموزش و تبلیغات عمومی توسط صدا و سیما بطور معناداری تاثیرگذار نبوده و هرساله شاهد افزایش حدود ۱۰ درصدی مصرف در بخش خانگی هستیم.

زارعی گفت: در طرح خانه به خانه حدود یک هزار واحد مسکونی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی به خاطر شیوع ویروس کرونا و با صرف هزینه سرانه ۲۵۰ هزار تومان مورد بازدید قرار می‌گیرند و ضمن آموزش، اقدامات ساده و کم هزینه‌ای نظیر بررسی میزان مصرف انرژی برق در واحد (کم مصرف، خوش مصرف و پر مصرف)، نحوه نگهداری صحیح یخچال، تعویض لامپ های پرمصرف با ال ای دی‌های کم مصرف، نصب سایبان بر کولرها، درزگیری پنجره‎ها، گردگیری لامپ‌ها و استفاده از نورطبیعی در ایام روز به انجام می‌رسد.

اجرای طرح پایلوت ملی «یزد استان بهره ور»

«داوود شیشه بری» عضو هیات علمی و نماینده دانشگاه یزد درخصوص ارایه گزارش پیشرفت طرح پایلوت ملی «یزد، استان بهره ور» گفت: با عنایت به تصمیم کارگروه مبنی بر انتخاب دانشگاه یزد به عنوان مشاور طرح تدوین برنامه بهره وری استان یزد با عنوان «یزد، استان بهره ور» با همکاری انجمن بهره وری ایران، پس از بررسی مفاد آن مشخص شد تعدادی از بندها نظیر تشکیل کارگروه ارتقاء بهره وری در استان طی سال‎های قبل به انجام رسیده و حتی مباحثی نظیر انتخاب حوزه‌های اولویت‌دار در استان نیز مطالعه شده و سیاستها و برنامه ها در دست تدوین است.

وی افزود: مرکز پژوهشی کیفیت و بهره وری در زیرساخت دانشگاه با هدف بکارگیری فارغ التحصیلان دانشگاه ها در واحدهای تولیدی و صنعتی، درخصوص تعریف دوره و تربیت کارشناس خبره در حوزه بهره وری برنامه ریزی هایی در دست اقدام دارد.

ضرورت توجه به رویکرد تولید کربن صفر در ساختمان‌ها

«علی اکبر اولیاء» صاحبنظر در حوزه بهره وری نیز در ادامه گفت: کمیته بهره وری انرژی در انجمن بهره وری ایران مطالعاتی درخصوص بهره وری انرژی در خانه ها و ساختمان ها داشته است؛ بر اساس تجارب کشورهای توسعه یافته، هم اکنون مقوله زیرو کربن (تولید کربن صفر) در ساختمان ها مطرح است بدین معنی که استفاده از منازل و ساختمان ها در ایام سرد و گرم سال به سمتی پیش برود که نیازمند مصرف انرژی و تولید دی اکسید کربن نباشد لذا این مسئله نیازمند کار جدی در هنگام طراحی و ساخت ساختمان هاست.

وی همچنین در زمینه طرح خانه به خانه پیشنهاد کرد که شرکت سهامی برق منطقه ای یزد و سایر متولیان ابتدا برنامه راهبردی خود را در حوزه تولید و مصرف انرژی در استان ارائه دهند، حوزه‎های اولویت دار مشخص شود، فراوانی مصرف برق توسط مشترکان تهیه و ترسیم شود و سپس به اقدامات جزئی تر پرداخته شود.

این صاحبنظر همچنین گفت: وضعیت مصرف انرژی در کشور بحرانی است و با اقداماتی نظیر بازدید از یک هزار خانه نمی توان اقدام مشخصی در این خصوص انجام داد و در سایر حوزه های عملکردی استان نیز نیازمند ترسیم سیمای هر بخش با زبان ساده و قابل فهم برای اقشار مختلف مردم هستیم.

اولیاء ادامه داد: در این خصوص لازم است سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بعنوان نهاد متولی توسعه استان شاخص های کلیدی عملکرد هر دستگاه را شناسایی و آن را پایش کند.

تهیه برنامه راهبردی صنعت برق استان

«سید مجتبی حسینی پور»‏ رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد هم در پایان جلسه و پس از ارایه نقطه نظرات اعضا پیرامون دستورکارهای جلسه، اظهار کرد: درخصوص طرح خانه به خانه این پیشنهاد وجود دارد تا راهکارهای کاهش مصرف برق بصورت عمومی توسط صداوسیما اعلام شود، نمونه های موفق اطلاع رسانی شود و در مراجعه، مشترکین پرمصرف در اولویت قرار گیرند.

وی درخواست کرد نماینده دانشگاه یزد ، گزارش کامل و نهایی تحقق طرح پایلوت ملی «یزد، استان بهره ور» را به دبیرخانه کارگروه اعلام کند.

وی گفت: با توجه به اهمیت بهره وری و بهینه سازی ساخت ساختمان ها، از سازمان نظام مهندسی ساختمان استان برای بررسی موضوع در کارگروه دعوت بعمل آید.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد، حسینی پور در پایان همچنین درخواست کرد که شرکت سهامی برق منطقه ای یزد گزارشی از برنامه راهبردی صنعت برق استان به همراه تکمیل شده طرح بهینه سازی مصرف انرژی در بخش خانگی و طرح خانه به خانه بر اساس مباحث صورت گرفته در جلسه را در جلسات بعدی کارگروه و سایر کارگروه های مرتبط ارائه کند.

آیین نامه اجرایی ایجاد بازار بهینه‌سازی انرژی

در این نشست همچنین مصوب شد بر اساس آیین نامه اجرایی ایجاد بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست مصوب شورای عالی انرژی که مقرر نموده با صرفه جویی هر یک از بخش ها در میزان مصرف انرژی، گواهینامه صرفه جویی انرژی صادر شود به نحوی که بتوان آن را در بازار بهینه سازی و در چارچوب قوانین و مقررات حاکم بر بازار بورس انرژی ایران، داد و ستد نمود، توسط دستگاه های اجرایی ذیربط (شرکت سهامی گاز استان، شرکت سهامی توزیع نیروی برق استان و شرکت سهامی برق منطقه ای یزد) به ذینفعان اطلاع رسانی شود.

توجه به اصل هوشمندسازی در مصرف بجای اقدامات مقطعی، استفاده از تجربیات کشور انگلستان در ساخت دستگاه هوشمند اعلام میزان مصرف برق در خانه ها، استفاده از تجربیات شرکت فرگوسن هند در زمینه هوشمندسازی و بهره وری انرژی، مشخص نبودن نقطه بحران شرکت برق و عدم قطع برق حتی پس از افزایش مصرف مشترکان، عدم کارایی فارغ التحصیلان دانشگاهی در بخش صنعت، تغییر مفاد آیین نامه ارتقاء اعضای هیئت علمی در جهت حل مسائل صنعت یا جامعه، پیشنهاد ایجاد نهضت تولید برق خورشیدی و اهدای کولرگازی رایگان در استان و... از جمله مباحث مطروحه توسط سایر اعضای کارگروه بود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.