• دوشنبه / ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۲:۰۳
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: 99122519013
  • خبرنگار : 50210

دومین جشنواره مطبوعات استان مرکزی پایان یافت/درخشش ایسنا در بخش‌های مختلف عکس و خبر

دومین جشنواره مطبوعات استان مرکزی پایان یافت/درخشش ایسنا در بخش‌های مختلف عکس و خبر

ایسنا/مرکزی دومین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری استان مرکزی با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.

به گزارش ایسنا، امروز ۲۵ اسفندماه در آیین اختتامیه این جشنواره، نتایج ارزشیابی داوران در دو حوزه مطبوعات و عکس به شرح ذیل اعلام شد:

بخش رسانه:

رتبه اول آذر اسفندیاری از خبرگزاری ایسنا
ریحانه جلالی از خبرگزاری فارس
زهرا نصیری فیجانی از نشریه نامه امیر

همچنین در موضوعات مختلف ارزشیابی، افراد شایسته تقدیر به این شرح است:

موضوع تازگی:

مریم روشن خبرگزاری ایکنا و شایسته سلامی روزنامه عطریاس

متفاوت بودن:

سمیه بصیرت، نامه اراک

مسائل استان:

زهره صادقی روزنامه عطریاس، معصومه صفری از ایرنا

کیفیت محتوا:

شهرام شیرکوند روزنامه گسترش صمت، مبین جلیلی خبرگزاری تسنیم

پرسشهای موشکافانه:

مهدی هفته کزازی از نشریه قلم نفیس

آشنایی نویسنده با موضوع:

نسرین رضایی روزنامه گسترش صمت

همچنین در بخش رسانه از محسن رضایی به عنوان خبرنگار فعال استان در حوزه دفاع مقدس و ایثار و شهادت و روزنامه وقایع استان به مدیر مسئولی نیره یوسفی راد به خاطر فعالیت در حوزه آسیب های اجتماعی و از فعالیت حمیدرضا بوجاریان به خاطر توجه به مسائل استانی و نشر آن در روزنامه همشهری تقدیر شد.

بخش عکس: 

بخش مجموعه عکس:

نفر اول: محمد اسدی

نفر دوم: عادل عزیزی

نفر سوم: پریسا بهزادی و علی کریمی

سمیه آهنگرانی فراهانی نیز در بخش مجموعه عکس از سوی هیات داوران تقدیر شد.

بخش تک عکس:

نفر اول: محمد اسدی

نفر دوم: حسین خدیمی

نفر سوم: عادل عزیزی

همچنین در این جشنواره از محمد اسدی، پریسا بهزادی، عادل عزیزی، مهران ساکی، محسن ملک حسینی و سمیه آهنگرانی، به جهت تلاش در به تصویر کشیدن شرایط کرونایی استان و تلاش کادر درمان در بیمارستان ها از سوی استاندار مرکزی تقدیر شد.

به گزارش ایسنا، در این مراسم حسین مهدوی دبیر علمی جشنواره بیانیه هیات داوران متشکل از حسین مهدوی ، ابوالفضل نیک عهد و علی فرقانی را به شرح ذیل قرائت کرد.

"اگر بپذیریم کار رسانه به طور اعم و رسانه مکتوب بطور اخص، طرح مسئله به منظور جریان سازی، برای آگاه سازی افکار عمومی و سیاستمدار در جهت مطالبه گری و حل مسئله است، متاسفانه مدتها است، که رسانه در جامعۀ ما از این هدف دور شده است.

آسیب شناسی دلایل چگونگی دوری از این هدف، بسیار عمیق و وسیع است. اما بطور خلاصه دو گروه سیاستمدار و اصحاب رسانه عوامل اصلی این دوری هستند.

از آنجاکه فرصت این آسیب شناسی به شکل حساب شده در این مجال نمی‎ گنجد، در این‌باره تنها به یکی دو مؤلفه مهم اشاره داریم.

مولفه مهم و اولیه، میزان آگاهی و نوع نگرش این دو گروه در حوزۀ رسالت رسانه است. سیاستمدار و اهل رسانه دچار نقصان آگاهی در این‌باره و تقابل در نگرش هستند و تاکنون نتوانسته‌اند به نگرشی مشترک و پویا که شکل دهنده فلسفه و سازو کاری کارآمد در این حوزه است دست یابند.

مولفه دوم، یادگیری است. نه سیاستمدار و نه اهل رسانه تمایلی از خود برای یادگیری در حوزه سواد رسانه نشان نمی دهند، به عبارتی سواد رسانه و روانشناسی رسانه در این دو گروه گرفتار غفلت است و به حال خود رها شده و تابعی از متغیرهای نوین و وارداتی همچون نرم افزارهای ارتباطی در این عرصه است.

اینجاست که سیاستمدار از رسانه توقع خاص خود را دارد و رسانه نیز بدون توجه به فرهنگ و شرایط حاکم بر جامعه گاه بی صبرانه میل به ترک تازی دارد.

این وضعیت باعث شده است، کارکرد رسانه تغییر کند. به عبارتی اگر بپذیریم کار رسانه منتقد بودن، مشوق بودن یا مشفق بودن است و نه مبلغ بودن، شاهد این هستیم که رسانه، اکنون در تلۀ تبلیغ محض گرفتار است.

به هر تقدیر امیدواریم این مختصر اظهار نظر موجب تلقی بدبینانه به رسانه نشود. داوران از اقدام ارزنده اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برگزاری جشنواره مطبوعات استانی آن هم در شرایط سخت و بحرانی کرونایی و افت کمی و کیفی رسانه‌های مکتوب تقدیر می‌کند و آرزوی تداوم کیفی این جشنواره را در سال‌های آتی و راه اندازی جشنواره های منطقه ای و بین استانی دارند.

داوران به صراحت به نکاتی اشاره دارند که ممکن است، بعضی از همکاران مطبوعاتی را آزرده خاطر کند. البته امید است برای بعضی دیگر از همکاران که همواره به دنبال استفاده از فرصت ها برای یادگیری و ارتقای کیفی فعالیت های فرهنگی و رسانه‌ای خود هستند موجب خرسندی باشد.
داوران از حضور فعالانه اهل رسانه استان در این جشنواره اظهار خشنودی و مباهات می‌کنند و از آنها کمال سپاس دارند. آنها انتظار داشتند آثار ارسالی از سوی مسئولان رسانه‌ها و یا توسط صاحبان اثر گزینش شود و سپس ارسال گردد.

متاسفانه وجود غلط های املایی و انشایی در بعضی آثار ارسالی موجب دلسردی و کاهش انگیزه داوری بود. از نظر داوران موضوع نگران کننده این است که بعضی از اهل رسانه اصرار دارند تبلیغات و آگهی خود را به جای اخبار، مطالب فرهنگی، مقاله‌ها و گزارش‌های رسانه‌ای جا بزنند، که البته این دسته از مطالب از پایین‌ترین درجه ارزش‌گذاری برخوردار شدند.

داوران متاسف از این هستند که نبود آشنایی و اشراف کافی در آثار نوشتاری نسبت به ملاک های ارزیابی موجب کاهش امتیاز شده است. در داوری آثار معلوم شد، اگرچه ممکن است در بسیاری موارد آثار درباره مسائل استان بوده باشد، اما به کل استان تعمیم نیافته است. بطور مثال وقتی درباره مصائب هپکو سخن گفته می‌شود از آن به عنوان الگو درباره سایر شرکت های مشابه، آنهم در شرایطی که نیاز به خودکفایی و جهش تولید داریم بهره گرفته نمی‌شود.

داوران در آثار ارسالی بطور عمده شاهد پوشش محض موضوع یا ماجرا بودند، موضوعاتی که تنها حاوی یک گفتگوست.

نبود پرسش های موشکافانه مشکل اساسی اکثر مطالب است. همچنین در همپوشی و چالشی بودن پرسش‌ها این نقص مشهود است.

تیترها بیشتر نقش عنوان را بازی کرده‌اند و فاقد جذابیت هستند؛ گرچه تیترهایی نیز یافت شد که خلاقانه بودند و به استانداردها نزدیک.

گزارش‌ها فاقد نظر کارشناسی و مردمی است و خواننده را در یافتن سوال خود ترغیب و اقناع نمی‌کند و تنها به مصاحبه‌ها و گفتگوهای تقطیع شده یک مسئول بسنده می‌کند.

آن طور که معلوم است تعدادی از نشریات مکتوب، آگهی‌نامه هستند و مطالب خبرگزاری ها هرچند که از آگهی و تبلیغ دور هستند، اما بیش از حد استاندارد رسانه حجم دارند!

داوران معتقدند و توصیه می‌کنند برای ارتقای سطح کیفی روزنامه‌نگاران استان و عبور از یک راه میانبر، کافی است، همین شاخص‌های مورد ارزیابی، بطور اختصاصی به علاقمندان حوزه رسانه آموزش داده شود".

بر اساس این گزارش، این دوره از جشنواره بطور عمده با دو هدف برگزاری جشنواره‌ای برای جامعه رسانه‌ای استان پس از سال‌ها برگزار نشدن جشنواره، شناسایی، معرفی و حمایت از برترین آثار تولیدی و پدیدآورندگان آثار مطبوعاتی و ایجاد انگیزه و شوق در میان اهل رسانه به منظور تداوم هرچه بیشتر فعالیت،

از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی برگزار شد.

حدود ۴۵۰ اثر در دو بخش رسانه و عکس به دبیرخانه جشنواره واصل گردید که پس از تفکیک و کدگذاری آثار به داوران جشنواره سپرده شد، به گونه‌ای که هیچ یک از داوران در حین داوری از عنوان رسانه‌ و صاحب اثر مطلع نبودند.

پس از بررسی اولیه آثار توسط ۳ داور با شاخص‌هایی چون تازگی، متفاوت بودن، ارتباط با مسائل استان، کیفیت محتوا، تعدد پرسشهای موشکافانه، آشنایی نویسنده با موضوع، شناخت نویسنده از مخاطب، توانمندی در طرح مشکلات مخاطب استانی، همپوشی و چالشی بودن پرسشها، کوتاه و گویا بودن تیتر، ترتیب و توالی تیتر، ارتباط تیتر با متن  در بخش رسانه و نیز در بخش اصلی عکس شامل موضوع هایی چون  قرآن و عترت (علیهم السلام)، ترویج فرهنگ نماز در خانواده ها، چالش های اجتماعی و آسیب های اجتماعی همچون ( طلاق، حاشیه نشینی، اعتیاد به بیکاری، فقر و فساد اداری)، حجاب و عفاف، حقوق شهروندی، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، ایثار شهادت و دفاع مقدس، ترویج سبک زندگی ایرانی و اسلامی، شکل‌گیری فرهنگ جهادی تولید، مبارزه با قاچاق کالا و ارز، خشونت در خانواده و جامعه، امر به معروف و نهی از منکر به عنوان زمینه‌ساز نفی ریشه‌ای فساد در ابعاد مختلف بوده است که بررسی و ارزش‌گذاری شده است.

هنر و رسانه بخش دیگری از مسابقه عکس بوده است که کتاب و کتابخوانی و فرهنگ مطالعه، توسعه انسانی زمینه های بستر سازی آن در ابعاد مختلف، وضعیت صنعت، کسب و کار و تولید در استان، تهدیدها و فرصت ها را شامل بوده است.

در بخش ویژه نیز موضوعاتی چون شعار سال های ۹۸ و ۹۹ مطرح شده توسط مقام معظم رهبری (رونق تولید و جهش تولید)، سردار سلیمانی یک مکتب راهگشا، ایثار و همدلی ملی در مبارزه با ویروس منحوس کرونا، کادر درمانی مدافعان سلامت، گروه های جهادی مجری کمک های مومنانه، مقابله با اپیدمی کرونا، مشارکت عموم مردم شریف ایران و زندگی در شرایط قرنطینه توجه شده است.

داوران بخش عکس شامل مونا هوبه فکر، حمیدرضا مجیدی و محمد نوروزی نیز در این مجال اعلام می دارند که اهمیت و ارزش هنر رسانه عکس هنگامی که در بستر مطبوعات و خبرگزاری ها قرار می گیرد، جنبه رسانه ای آن بیش از پیش متجلی می شود. عکاسی، هنری است که بیش از هر هنر دیگر با واقعیت ارتباط تنگاتنگ دارد. به همین خاطر از این هنر که به ثبت جزء به جزء واقعیت می پردازد، به عنوان آیینه واقعیت نام برده می شود.

بی شک مرز رسانه های اثرگذار، پر مخاطب و پیشرو،  "عکس" است. زمانی که تولید محتوا از سلیقه های سطحی و بی عیار تا جدی ترین مطالب و مقالات علمی، فرهنگی و اجتماعی، به واسطۀ دانش و هنر عکاس اوج می‎گیرد برای خبرگزاری ها و مطبوعات معتبر از ارزش والایی برخوردار می شود.

درخشش هنرمندان عکاس استان مرکزی در دهۀ گذشته چشمگیر بوده است. تلاش آنها در اطلاع رسانی و تولید عکس خبری در خدمت مردم استان تحسین برانگیز بوده است. شاید در هیچ دوره ای این چنین زندگی و رفتار اجتماعی مردم استان با سند عکس، ثبت و ضبط نشده باشد.

هیات داوران در کنار همه محاسن، کارهای ارائه شده تا حدودی شاهد شکاف حرفه ای در برخی عکس ها و مجموعه عکس ها بود که ضروری است در این باره به چند نکته اشاره شود:

بی توجهی عکاسان به کیفیت شرح عکس ها و مجموعه عکس ها قابل توجه است؛ بعضی از شرح عکس ها قوی و فراتر از عکس ها است و متن بعضی عکس ها و مجموعه عکس ها ضعیف بود، وجود تک عکس های قوی در کنار عکس های معیوب و سطحی و وجود عکس های ضعیف درون مجموعه عکس های قوی مانند آفتی، اثر گذاری مجموعه عکس ها را کاهش داده بود.

بی توجهی به پژوهش و تلاش برای نشان دادن زوایای مختلف یک موضوع یا یک اتفاق، از دیگر نواقص عکس ها بود. نبود تلاش عکاسانه برای ورود به لایه های مختلف جامعه و افکندن نور در تاریکی ها تا منجر به آگاهی افکار عمومی و مسئولان شود، ملموس بود، چراکه این رسالت عکاس خبری است.

بی شک ، توجه هرچه بیشتر به اهمیت عکس و عکاس از سوی مخاطب چه افکار عمومی و چه مسئولان، شکوفایی زائد الوصفی را در دوره های بعد در پی خواهد داشت. امیدواریم که  عکس های بر گرفته از واقعیت زندگی مردم استان و آینده آن حس بهتری برای بهتر زیستن و کنار هم بودن به جمع ما ارایه نماید.

در پایان، این جمله از اولین شهید عکاس دفاع مقدس، شهید داریوش گودرزی کیا که زاده شهر اراک است قابل توجه است، که " کار عکاس، وقتی شروع می شود که با صدای سوت خمپاره همه دراز می کشند و آنگاه عکاس باید برخیزد تا به رسالت خود عمل نماید".

قابل ذکر است روش اندازه گیری در ارزیابی آثار مکتوب بر اساس ارزشگذاری کمی ۵ مرحله‌ای Likert بوده است که پس از جمع آوری اطلاعات و ارزشگذاری های کمی سه داور به شیوه محاسبه فراوانی درصدی به نظم توصیف درآمده است و به روش T-student معناداری رابطه بین مولفه ها محاسبه شده است.  

به گزارش ایسنا، در این آئین از فعالان فرهنگی استان شامل عزیزالله صمدی، حضرتی آشتیانی، ابوالفضل عسگری، جواد کمیجانی، فاطمه ملکی، صغری عبدی، محمد چیتگر، سید محمد طباطبایی، سید جعفر هاشمی، اکبر عاشورخانی، محمد مددی، رضا ناصری و رضا گودرزی نیز تقدیر شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.