• سه‌شنبه / ۵ شهریور ۱۳۹۸ / ۰۹:۳۸
  • دسته‌بندی: بوشهر
  • کد خبر: bushehr-1840
  • منبع : بوشهر

رئیس محیط زیست عسلویه:

انتشار آلاینده‌های تمام پتروشیمی‌ها در عسلویه به اندازه‌ یک پالایشگاه نیست

انتشار آلاینده‌های تمام پتروشیمی‌ها در عسلویه به اندازه‌ یک پالایشگاه نیست

ایسنا/بوشهر رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان عسلویه گفت: بر خلاف تصور عموم عمده آلودگی هوا مربوط به پالایشگاه ها است و نه پتروشیمی ها! و میزان انتشار آلاینده های تمام پتروشیمی ها (فلرینگ) در عسلویه به اندازه‌ی یک پالایشگاه نیست و با همدیگر قابل قیاس نیستند.

مصطفی موذنی در گفتگو با ایسنا منطقه بوشهر در خصوص انتشار بوی بد در برخی از مناطق عسلویه عنوان کرد: بوهای منتشر شده در منطقه تابعی از شرایط جهت باد است، چرا که واحدهای زیادی در این منطقه وجود دارد و نمی‌توان به سادگی و بدون هیچ دستگاه و ابزاری این موضوع را تشخیص داد.

وی خاطرنشان کرد: ۸ پالایشگاه و ۱۳ پتروشیمی در عسلویه وجود دارد که فاصله پتروشیمی ها از شهر بیشتر است اما پالایشگاه ها در مجاورت دو شهر نخل تقی و عسلویه قرار دارند و هر بویی که از فرآیندهای مختلف فلرینگ، LPG (گاز مایع)، خنثی سازی، واحدهای تصفیه خانه یا نشتی های این ۸ پالایشگاه بزرگ اتفاق بیفتد در صورت وزش باد به سمت شهر عسلویه در آن قسمت بو حس می شود که غالباً نیز مقطعی است و به شکل پایدار ادامه پیدا نمی کند.

رئیس محیط زیست عسلویه تاکید کرد: متاسفانه در بازه‌های زمانی متفاوت این اتفاق می‌افتد و مثلاً در اتوبان عسلویه به دلیل اینکه دور از شهر و بین کوه و پالایشگاه واقع شده و فاصله نزدیک تری به پالایشگاه ها دارد همیشه این بوها احساس می شود.

 دلیل انتشار بوی بد به راحتی قابل تشخیص نیست

موذنی با بیان اینکه مواردی چون انتشار بوی بد به راحتی قابل تشخیص نیست، ادامه داد: پیش از این نیز مواردی مربوط به این موضوع اعلام شده است و این موضوع مختص به عسلویه یا جای دیگر نیست.

وی اظهار کرد: هر وقت شرایط هوا پایدار باشد چه در عسلویه و یا در کلان شهرهایی مثل تهران یا جاهای دیگر این اتفاق رخ می‌دهد، وقتی هوا پایدار است آلاینده ها قادر به دور شدن از محل تولید نیستند. هوای دارای رطوبت و شرجی نیز موجب ایجاد شرایط پایدار می شود.

رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان عسلویه تصریح کرد: اگر تلاطم هوا و وزش باد وجود داشته باشد، VOC (بوها) یا مواد آلاینده دیگر سریعاً انتشار می یابند . در مرداد و شهریور و در جنوب کشور، استان بوشهر، عسلویه و مناطق دیگر رطوبت هوا بالاترین میزان را دارد که در این مواقع اگر آلاینده ای به سمتی هدایت شود پایدارتر خواهد بود.

در عسلویه هوای پایدار مداوم نداریم

این مسئول در خصوص شاخص هوای پاک در عسلویه یادآور شد: شرایط عسلویه به گونه ای است که هوای پایدار مداوم نداریم، و به دلیل موقعیت توپوگرافی و شرایط کوه و دریا در طول روز مدام جهت باد تغییر می کند. 

مصطفی موذنی در خصوص انبارهای روباز گوگرد به ایسنا گفت: بحث های عمومی زیادی درباره انبارها مطرح شده است، در صورتی که انبارهای روباز گوگرد از زمان ایجاد پالایشگاه ها وجود داشته اند و مربوط به امروز نیستند.

وی بیان کرد: وجود این انبارها علل مختلفی دارد و سازمان محیط زیست پس از اخطاریه های لازم به مجموعه گاز و اعطای فرصت‌های قانونی برای ایجاد اصلاحات لازم و محقق نشدن آن، شکایت قانونی انجام داده است و البته این یک موضوع چند وجهی است و چندین عامل داخلی و بیرونی دارد.

رئیس محیط زیست عسلویه تاکید کرد: گوگرد یک محصول جانبی است که باید تولید شود تا تولید، صادرات و فروش تداوم داشته باشد، ماده گوگرد به تنهایی و به خودی خود آلودگی ایجاد نمی کند ولی هنگامی که در محیط قرار گرفته و برای مثال بر اثر سایش لاستیک خودروها در جاده پودر شده و تبدیل به ذرات شود آلودگی محسوب می شود.

موذنی با اشاره به اینکه عنصر گوگرد به تنهایی آلودگی محسوب نمی شود، عنوان کرد: مسئله دوم زمانی است که گوگردهای پودر شده به هر دلیلی بسوزد که تبدیل به دی اکسید گوگرد می‌شود. وقتی فروش و صادرات گوگرد تولید شده با مشکل مواجه شود انبارهای مکانیزه موجود پر شده و در نهایت مازاد تولید به انبارهای روباز نگهداری منتقل می‌شود.

این مسئول می گوید درباره انبارهای روباز اشکالی که به وزارت نفت وارد است که چرا انبارهای مکانیزه را متناسب و بزرگ‌تر ایجاد نکرده اند و دوم اینکه انبارهای مکانیزه پالایشگاه های کنگان هنوز تکمیل نشده و به بهره برداری نرسیده است و متاسفانه گوگردهای تولیدی پالایشگاه های کنگان نیز با کامیون‌های غیر استاندارد به انبارهای روباز عسلویه منتقل می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه وزارت نفت زیرساخت های زیست محیطی را رعایت نکرده است، گفت: در حوزه محیط زیست اقدامات لازم تاکنون انجام شده و در آینده نیز پیگیر تسریع در ساخت انبارهای مکانیزه و بحث قضایی و جرم انگاری آن نیز لحاظ شود.

رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان عسلویه تصریح کرد: ما بیشتر به دنبال این هستیم که مسائل موجود به پیگیری‌های قضایی منجر نشود، زیرا موضوع قضایی اساسی و موثر نیست اما به عنوان آخرین گام قانونی می بایست انجام شود و عقیده دارم که باید از طریق بحث های کارشناسی و برگزاری نشست ها فشارهای لازم اعمال شود تا زیرساخت ها ایجاد شود، و تا پیش از آن طرح چنین دعواهایی بی نتیجه است.

ایستگاه پایش عسلویه مشکل فنی دارد

مصطفی موذنی افزود: در پالایشگاه ها مشکلات زیادی وجود دارد که گوگرد جز مسائل با درجه اهمیت کمتر محسوب می شود.

این مسئول با اشاره به چگونگی سنجش آلودگی و یا پایش هوای منطقه عسلویه بیان کرد: ایستگاه عسلویه متاسفانه مشکل فنی دارد و علی‌رغم انجام هزینه هایی هنوز تعمیرات و تامین قطعات آن به پایان نرسیده و در دست اجرا است. پایش هوای منطقه عسلویه به صورت روتین اندازه گیری ها نشان می دهد که بخش عمده آلودگی‌ها منطقه در اثر دی اکسید گوگرد است، و به لحاظ آیتم‌های دیگر مربوط به کیفیت آلودگی هوای مصوب کشور تنها دی اکسید گوگرد بالاتر از میزان استاندارد است و بعضی از مواقع نیز ذرات گردوغبار که منشأ طبیعی داشته و ارتباطی به پالایشگاه و یا پتروشیمی ها ندارد.

میزان انتشار آلاینده‌های تمام پتروشیمی های عسلویه به اندازه‌ی یک پالایشگاه نیست

رئیس محیط زیست عسلویه خاطرنشان می کند که بر خلاف تصور عموم عمده آلودگی هوا مربوط به پالایشگاه ها است و نه پتروشیمی ها! و میزان انتشار آلاینده های تمام پتروشیمی ها (فلرینگ) در عسلویه به اندازه‌ی یک پالایشگاه نیست و با همدیگر قابل قیاس نیستند.

وی ادامه می دهد: تمام میزان گوگرد تولید شده و دی اکسید گوگرد منتشر شده از پالایشگاه‌ها است و تنها یک واحد پتروشیمی با انتشار میزان بسیار ناچیزی از دی اکسید گوگرد داریم.

موذنی تاکید کرد: همه آنچه تحت عنوان گوگرد و دی اکسید گوگرد در عسلویه و یا کنگان هست و عامل اصلی آلودگی در این منطقه مربوط به پالایشگاه ها است، در خوراک ورودی هیچ کدام از پتروشیمی ها نباید گوگرد باشد و در غیر این صورت تولید آنها متوقف می شود.

به گزارش ایسنا، گوگرد یا سولفور یک نافلز بدبو، بدمزه و چند ظرفیتی و عنصری مهم برای همهٔ موجودات زنده ‌است، برای نمونه می‌توان به حضور گوگرد در ساختار اسید آمینوها و پروتئین‌ها اشاره کرد. این عنصر به صورت اولیه در کودها استفاده می‌شود؛ ولی به صورت گسترده‌تر در باروت، ملیّن‌ها، کبریت‌ها و حشره‌کش‌ها نیز به کار گرفته می‌شود.

انتهای پیام 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.