• سه‌شنبه / ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۳:۲۸
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: 1400013118846
  • خبرنگار : 50130

رییس کل دادگستری استان کردستان خبر داد:

تشکیل 500 پرونده مفاسد اقتصادی طی سال گذشته در کردستان

تشکیل 500 پرونده مفاسد اقتصادی طی سال گذشته در کردستان

ایسنا/کردستان رییس کل دادگستری استان کردستان تعداد پرونده های مفاسد اقتصادی اعم از رشوه، اختلاس و استفاده از اموال دولتی را طی سال گذشته در استان ۵۰۰ پرونده اعلام کرد.

حجت‌الاسلام سید حسین حسینی امروز سه شنبه (۳۱فروردین ماه)در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران استان کردستان اظهار کرد: اطلاع رسانی و بیان اقدامات و شنیدن نقطه نظرات اصحاب رسانه، آثار بسیار مطلوب و دو سویه ای برای رسانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی دارد به طوری که هم مردم با مطلع شدن از خدمات دستگاه‌های اجرایی اعتماد بیشتری به دولت می کنند و هم انگیزه بیشتری برای کارکنان دستگاه های اجرایی ایجاد می شود.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در دستگاه قضایی استان، تعداد موجودی پرونده های ابتدای سال گذشته را ۱۰۴هزار پرونده اعلام کرد و افزود: حدود ۲۴۴هزار پرونده طی ۸ماه اول سال گذشته وارد مجموعه دادگستری و شورای حل اختلاف شده که از این تعداد ۲۳۷هزار مورد بررسی شده و در نهایت ۱۱۱هزار پرونده مانده است که نشان از عملکرد منفی استان در بررسی پرونده ها و اضافه شدن هفت هزار پرونده دیگر به موجودی ابتدای استان بوده است.

رییس کل دادگستری استان کردستان عنوان کرد: بازدید از زندان های استان و انعکاس سیاست های قوه قضاییه طی مدیریت جدید، دقت و سرعت زیادی در بررسی‌ پرونده های استان ایجاد کرده که این امر منجر به بررسی۱۳۸هزار پرونده در ۴ماهه پایانی سال و حدود ۱۰هزار پرونده عملکرد مثبت شده است.

وی ادامه‌داد: یکی از سیاست های مهم قوه قضاییه طی دو سال اخیر، هوشمندسازی دستگاه قضایی بوده که طی مدت یاد شده اقدامات مهمی از جمله ثبت سنا انجام شده است.

حجت‌الاسلام حسینی با تاکید بر ضرورت ثبت نام همه افراد در سامانه سنا بیان کرد: در ابتدای سال ۹۹ میزان صدور ابلاغ های الکترونیکی ۸۶ درصد بوده و در پایان ۸ماهه اول سال این میزان به ۸۷/۵ درصد رسده است و در ۴ماه پایان سال نیز این میزان به ۹۰درصد رسیده و امید است که این میزان به ۹۵ درصد برسد.

وی با اشاره به رسیدگی به پرونده های معوق، که بیش از دو سال سن دارند، افزود: تا سال گذشته پرونده‌هایی بوده که قبل از دی ماه ۹۷ تشکیل شده بود، اما در پایان سال گذشته بیش از ۹۶درصد این پرونده ها مورد بررسی قرار گرفته است.

رییس کل دادگستری استان کردستان در رابطه با اقدامات انجام شده در راستای سند تحول قضایی بیان کرد: در این زمینه ستاد اجرای تحول قضایی در استان تشکیل شد و اجرای شاخص‌های کوتاه مدت و بلندمدت در دستور کار قرار گرفت.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای مبارزه با قاچاق سازمان یافته در استان کردستان گفت: در سال گذشته، تشکیل پرونده برای کشف باند قاچاق طلا و ارز با حدود ۵۴شمش طلا، ۱۷کیلو طلا و ۴۳۰ هزار دلار، تشکیل پرونده برای قاچاق کولرهای گازی با ارزش ۱۳میلیارد تومان، قاچاق بیش از ۳۰خودرو لوکس، کشف قاچاق تلفن همراه و لوازم آرایشی، کشف قاچاق تجهیزات پزشکی از ایران به عراق، کشف باندهای قاچاق مشروبات الکلی، کشف قاچاق احشام و حدود ۲۵۰۰ راس دام سبک و کشف قاچاق صلاح و مهمات از جمله اقدامات انجام شده در راستای مبارزه با قاچاق در استان است.

حجت‌الاسلام حسینی، در خصوص اقدامات انجام شده در راستای مبارزه با مفاسد اداری و اقتصادی در استان بیان کرد: در دوره ریاست جدید قوه قضائیه یکی از محوری ترین شعارها بحث مبارزه با فساد است و در این راستا در کردستان نیز اقدامات خوبی صورت گرفته، اما هنوز به صفر نرسیده است.

به گفته وی، مبالغه در بیان فساد اثرات معکوس در جامعه دارد و فساد باید با مصداق و مستند منعکس شود، قوه قضائیه نیز باید با بررسی دقیق و منصفانه به بررسی پرونده ها بپردازد.

رییس کل دادگستری استان کردستان، بررسی تخلف دو مدیرکل استان، بررسی تمام واگذاری های راه و شهرسازی استان، تخلفات و مفاسد اقتصادی برخی از شوراها و شهرداری ها در شهرستان ها، ورود به مفاسد اداره پست یکی از شهرستان ها، رسیدگی به تخلفات یکی از فرمانداران، تشکیل دو پرونده کلان اقتصادی به ارزش بیش از سه هزار میلیارد تومان و ورود به تخلفات مربوط به فرار مالیاتی و وصول ۲۰۰میلیارد تومان تا کنون در این راستا، قاچاق دارو، و ورود به تعهدات ارزی برخی از  صادرکنندگان از جمله اقدامات مهم دادگستری استان در زمینه مبارزه با مفاسد اداری و اقتصادی در استان کردستان است.

وی تعداد پرونده های مفاسد اقتصادی اعم از رشوه، اختلاس و استفاده از اموال دولتی را طی سال گذشته در استان ۵۰۰پرونده اعلام کرد و گفت: در حوزه اراضی ملی و زمین خواری نیز، آزاد سازی ۴۴ و نیم هکتار اراضی تحت تولیت راه و شهرسازی، ۷۶۲هکتار اراضی منابع طبیعی، ۲۹هکتار اراضی بستر رودخانه، سه هکتار اراضی باغات و اهتمام به تثبیت اراضی ملی و دولتی از جمله اقدامات انجام شده است.

حجت الاسلام حسینی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه ناحیه منفصل شهری نایسر عنوان کرد: بازگشایی ورودی نایسر، تصویب بهسازی معابر، تصویب جابه جایی تیرهای برق و تامین روشنایی، تکمیل زیرساختی شبکه آب و فاضلاب، تامین نهال برای ایجاد فضای سبز توسط اداره کل منابع طبیعی، تکمیل دو مدرسه ۹ کلاسه تا مهر امسال،  ایجاد مرکز شبانه روی سلامت توسط علوم پزشکی استان، مقدمات احداث دو مدرسه دیگر توسط خیرین، تعهد ستاد اجرای فرمان امام به مبلغ سه میلیارد تومان برای کمک به شهرداری، تعهد بنیاد علوی برای مشارکت در ایجاد استخر، اعلام سپاه استان برای احداث مجموعه درمانی خیریه، از جمله اقدامات صورت گرفته در این زمینه است که اجرای این مصوبات نیاز به تامین اعتبار دارد.

وی در خصوص حقوق شهروندی در استان بیان کرد: در تمامی دادگستری استان ها دفتری به نام هیأت نظارت ویژه وجود دارد که متشکل از قضات است و به زندان ها و دادسراها و بازداشتگاه ها سر می زنند، همچنین در حوزه ملاقات های مردمی و تکریم ارباب رجوع که به دلیل شیوع کرونا کاهش یافته است، اما مسمتر بوده و طی ۴ماه پایان سال حدود ۴۰۰ملاقات مردمی انجام شده است.

رییس کل دادگستری استان کردستان، با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه اقتصاد مقاومتی افزود: با پیگیری ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری استان کردستان طی سال گذشته ۱۲واحد تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل مجددا شروع به کار کرد، همچنین در مورد مسئله آب شرب سنندج نیز مقرر شده اقدامات بلند مدت و کوتاه مدتی از سوی استانداری انجام و این مشکل رفع و اصلاح شود.

به گفته حسینی، در بحث تامین مرغ شب عید در استان کردستان که دادستان استان با ورود یک تنه آن را مدیریت کرد مشکلات کمتری نسبت به استان های دیگر وجود داشت.

 وی اجرای طرح پایش زندانیان در استان را از اقدامات مهم صورت گرفته در حوزه زندان ذکر کرد و گفت: دادگستری کردستان در اجرای این طرح  رتبه سوم کشور را به خود اختصاص داده است.

رییس کل دادگستری استان کردستان از مرخصی ۴۰ درصدی زندانیان استان در ایام نوروز خبر داد و خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۵۰ درصد محکومان استان اشتغال به کار دارند، ۱۳۰۴نفر زندانیان در سال گذشته آزاد شدند، همچنین ۱۶۲۰مورد بازدید قضات از زندان ها و کسب رتبه چهارم کشور در این زمینه، و رشد شاخص های عملکرد در پایان سال گذشته و کسب رتبه ۱۵ کشوری در این زمینه از اقدامات مهم دادگستری در این زمینه بوده است.

وی یادآور شد: کسب رتبه اول کشوری در بخش فرهنگی در حوزه شورای حل اختلاف در شرایط کرونایی، کسب رتبه عالی در آموزش، ۱۲ فقره پرونده قتل، ایجاد شعب تخصصی ویژه خبرنگاران و اصناف، ساماندهی نهادهای جایگزین رسیدگی قضایی همچون میانجیگری و داوری،از مهم ترین اقدامات حوزه شورای حل اختلاف استان است.

رئیس کل دادگستری استان کردستان در خصوص حمایت از خبرنگاران عنوان کرد: اصحاب رسانه نیز همچون سایر شهروندان دارای حقوق شهروندی هستند و باید از آن ها حمایت شود و این در حالی است که اطلاع رسانی و انتشار اخبار باید به دور از سیاه نمایی و دارای مستند باشد.

وی از پیگیری پرونده رسانه ای اعمک در کردستان طی دیدار با رئیس قوه قضائیه خبر داد و گفت: شخص آیت الله رئیسی پیگیر این پرونده بوده که در پاسخ اعلام کردم، در بررسی و مطالعه این پرونده شخصا دیدم که خبرها آن گونه که منعکس شده نیست،بلکه بیشتر مبالغه بوده و در 10 مطلب منتشر شده، حداکثر دو مورد صحیح بوده و مابقی افترا و تهمت بوده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.