• سه‌شنبه / ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۴:۲۷
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: 1400020704915
  • خبرنگار : 50184

مدیرعامل آبفا با اشاره به کاهش بارش‌ها عنوان کرد:

پیش بینی آبرسانی با تانکر به 300 روستای کرمانشاه در تابستان امسال

پیش بینی آبرسانی با تانکر به 300 روستای کرمانشاه در تابستان امسال

ایسنا/کرمانشاه مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه گفت: پیش بینی می کنیم باتوجه به وضعیت نامناسب بارش ها، تابستان امسال به 300 روستای استان با تانکر آبرسانی شود.

علیرضا کاکاوند در نشستی خبری که امروز(7 اردیبهشت) برگزار شد، امسال را سالی استثنایی در 50 سال گذشته برای استان بلحاظ بارش ها دانست و اظهارکرد: باتوجه به کاهش شدید بارندگی، پیش بینی می شود با یک تنش آبی در استان مواجه شویم.

وی با بیان اینکه کاهش بارندگی ها در کرمانشاه به نسبت استانهای دیگر از شدت بیشتری برخوردار بوده، افزود: کرمانشاه با کاهش 180 میلیمتری بارش ها نسبت به میانگین بلندمدت، استان اول کشور از نظر کاهش بارندگی ها است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کرمانشاه به کاهش شدید منابع تامین آب استان به دنبال کاهش بارندگی ها اشاره کرد و گفت: یکی از عمده منابع تامین آب روستاها در استان چشمه ها هستند که به نسبت سال گذشته 72 درصد کاهش ذخیره را دارند.

وی با بیان اینکه سال گذشته به 54 روستای استان از طریق تانکر آبرسانی می شد، عنوان کرد: در فروردین امسال به 128 روستای استان از طریق تانکر آبرسانی کردیم و پیش بینی می شود در تابستان این تعداد به 300 روستا برسد.  

کاکاوند تصریح کرد: همچنین یکی از منابع تامین آب شرب شهر کرمانشاه سراب قنبر است که آن هم 100 لیتر در ثانیه کاهش دارد و 40 درصد از ظرفیت آن نسبت به سال قبل کاهش یافته است.

افزایش 12 برابری اعتبارات آب و فاضلاب استان

وی یکی از راه های کاهش شدت تنش آبی استان را تکمیل برخی از پروژه های نیمه تمام این حوزه دانست و افزود: خوشخبتانه امسال شاهد یک جهش قابل توجه از نظر منابع مالی در حوزه آب و فاضلاب استان هستیم، بگونه ای که امسال حدود 1300 میلیارد تومان اعتبار داریم که نسبت به سال گذشته رشدی 12 برابری دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اضافه کرد: هرساله برای بخش فاضلاب شهر کرمانشاه حدود سه تا چهار میلیارد تومان اعتبار اختصاص می دادند که امسال این رقم به حدود 190 میلیارد تومان رسیده که می تواند در به سرانجام رسیدن برخی از پروژه ها و رفع مشکلات حوزه فاضلاب این شهر موثر باشد.

وی افزود: امیدواریم بتوانیم با مجموعه ای از اقدامات و همکاری برخی دستگاه های دیگر تابستان امسال را با کمترین تنش آبی پشت سربگذاریم و سازمان مدیریت و برنامه ریزی هم باتوجه به وجود این مشکل خارج از نوبت موافقت نامه ها را به ما ابلاغ کنند تا سریعتر کارها را شروع کنیم.

کاکاوند با تاکید براینکه به منظور پیشگیری از تنش آبی شدید در استان اقداماتی از جمله بررسی وضعیت روستاها در دستور کار قرار گرفته، عنوان کرد:  همچنین از مدیریت بحران استان هم می خواهیم تا یک نشست ویژه با موضوع "گذر از تنش آبی" در استان برگزار کند که در آن دستگاه های ذیربط هم حضور داشته باشند.

وی با بیان اینکه گذر از تنش آبی تابستان همکاری همه دستگاه ها را می طلبد، گفت: از شهرداری ها انتظار داریم به جای استفاده از آب شرب برای آبیاری فضای سبز خود از پساب فاضلابی استفاده کنند که ما آن در اختیارشان قرار می دهیم.

هدر رفت 50 درصدی آب در حوزه روستایی و 33 درصدی درحوزه شهری

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بابیان اینکه میزان هدررفت آب در کرمانشاه رقم بالایی است، افزود: در حوزه روستایی بیش از 50 درصد و در حوزه شهری 33 درصد بصورت میانگین هدر رفت  آب داریم که عدد بالایی است که البته این امر بیشتر ناشی از فرسودگی شبکه آب در برخی از شهرها است.

وی در ادامه سرانه مصرف آب شهری و روستایی استان را در سال 1399 حدود 221 لیتر اعلام کرد و گفت: در فرودین سال 1400 این میزان سرانه در استان 198 لیتر بوده است.

به گفته این مسئول، شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه حدود 80 میلیارد تومان از مردم و ادارات طلب دارد که از بین دستگاه های اداری دانشگاه علوم پزشکی با 10 میلیارد تومان بدهکارترین دستگاه به این شرکت است.

وی در ادامه به مشکلات احتمالی که بسیاری از مجتمع آپارتمانی در تابستان امسال به آن دچار خواهند شد اشاره کرد و گفت: متاسفانه بسیاری از این مجتمع ها در هنگام ساخت اقدام به ساخت مخزن نکرده اند و احتمالا در کم آبی تابستان با مشکل مواجه می شوند.  

بعید است آبرسانی گاوشان به کرمانشاه به خرداد هم برسد

وی در خصوص وضعیت تامین آب شرب شهر کرمانشاه در این شرایط هم گفت: از سالهای گذشته طرح تامین آب شرب بخشی از شهر کرمانشاه از سد گاوشان دیده شده و سال گذشته هم قرار بود این پروژه چندماهه به پایان برسد، اما این اتفاق نیفتاد و وعده جدید داده شده هم برای خرداد است که طی بازدید که از پروژه داشتم، معتقدم با روند کندی که پیش می رود، بعید است تا خرداد هم به کرمانشاه برسد.

به گفته این مسئول، اگر پروژه آبرسانی سد گاوشان به کرمانشاه به صورت اضطرار در دستور کار قرار گیرد ظرف دو ماه این پروژه عملیاتی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: البته برای جبران کمبود تامین آب در برخی از محلات شهر هم ظرف یک ماه آینده شش حلقه چاه را وارد مدار خواهیم کرد و برای شهرستان ها هم بویژه دو شهرستان پاوه و جوانرود هم دغدغه هایی داریم که درتلاشیم با اجرایی شدن و تکمیل پروژه های آبرسانی مشکل این شهرستان ها را حل کنیم.

سال گذشته 3.5 میلیارد تومان صرف خرید تجهیزات به سرقت رفته کردیم

کاکاوند به معضلی هم که این روزها دامن خطوط انتقال آب به شهرها بویژه شهر کرمانشاه را گرفته اشاره ای کرد و گفت: طی هفته های گذشته چندین بار خط انتقال آب میان دربند به کرمانشاه توسط کشاورزان این مسیر شکسته شده تا برای آبیاری مزارع خود از آب این خطوط که آب شرب مردم است، استفاده کنند.

وی افزود: در کنار این معضل، طی یکی  دوسال گذشته با مشکل سرقت تجهیزات تاسیسات آب و فاضلاب روبرو هستیم، بگونه ای که سال گذشته حدود 3.5 میلیارد تومان را فقط صرف خریداری مجدد تجهیزات به سرقت رفته کردیم.

کیفیت مطلوب آب شرب استان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت کنترل کیفی آب شرب در استان پرداخت و گفت: برای اینکه آب شرب سالم را در اختیار مردم قرار دهیم، کنترل کیفی آب را بصورت مستمر در دستور کار داریم و سال گذشته هم 3.5 میلیارد تومان تجهیزات کلرزنی را برای مناطق مختلف استان خریداری کردیم.

به گفته این مسئول، طی سال گذشته 740 هزار و 326 مورد کلرسنجی در روستا و 76 هزار مورد هم در شهرهای استان انجام گرفت و نتیجه آزمایشات هم حاکی از وضعیت بسیار مطلوب کیفیت آب شرب استان را داشت.

در ادامه این نشست، احسان فرامرزی مسئول واحد تله متری شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه نیز گزارشی از روند فعالیت های این واحد ارائه کرد و گفت: واحد تله متری سامانه کنترل هوشمند مخازن آب شهر کرمانشاه است که وضعیت سطح آب، خروجی و ورودی آب 23 مخزن شهر را کنترل و مورد پایش قرار می دهد.

وی افزود: این واحد از سال 1390 در استان  آغاز بکار کرده و هرساله هم بروز رسانی آن انجام می گیرد.

این مسئول در خاتمه گفت: جلوگیری از حوادث آب و وقوع بحران و بهره داری مناسب از منابع  تامین آب شهر از جمله مزیت های این سیستم هوشمند است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.