• یکشنبه / ۹ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۶:۰۲
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 1400030906885
  • خبرنگار : 50061

افزایش ۷ درصدی اعمال قانون توسط پلیس در قزوین

افزایش ۷ درصدی اعمال قانون توسط پلیس در قزوین

ایسنا/قزوین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان قزوین از افزایش هفت درصدی اعمال قانون خبر داد و گفت: رانندگان توسط سمباده، چسب، آدامس، آویزان کردن پارچه از صندوق عقب پلاک خود را مخدوش می‌کنند که از ابتدای سال جاری تا پایان اردیبهشت ۱۳۰۰ راننده که پلاک خود را مخدوش کرده بودند اعمال قانون شدند. مردم بدانند که دستکاری ارقام پلاک وسایل نقلیه جرم است و سه تا ۶ ماه حبس دارد.

سرهنگ مهرداد حسن پور در نشست خبری با اهالی رسانه که امروز یکشنبه ۹ خرداد در محل اداره راهنمایی و رانندگی استان قزوین برگزار شد، اظهار کرد: پلیس راهور در تعاملاتی که با ستاد کرونا دارد تمهیداتی اندیشیده تا سلامت مردم و آرامش روانی و اجتماعی آنان برقرار شود برای همین منظور محدودیت‌های روزانه بین شهری استانی و شبانه تعریف شده است تا بتوانیم محورهای استان را مدیریت کند.

وی توضیح داد: از ابتدای سال ۱۴۰۰ در فروردین به‌دلیل ترددهای شبانه برای ۱۶ هزار و ۹۰۲ دستگاه وسیله نقلیه اعمال قانون ۲۰۰ هزار تومانی، برای ۶۴۹ دستگاه وسیله نقلیه جرائم ۵۰۰ هزار تومانی و برای ۸۴۸ دستگاه وسیله نقلیه جرائم یک میلیون تومانی صادر شده است که جرائم یک میلیون تومانی برای خودروهای با پلاک غیر بومی بوده است. در اردیبهشت نیز برای تردد شبانه ۲۴ هزار و ۷۴۵ دستگاه جریمه ۲۰۰ هزار تومانی، ۱۲۶۴ دستگاه خودرو جریمه ۵۰۰ هزار تومانی و ۸۲۹ دستگاه جریمه یک میلیون تومانی شده‌اند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان قزوین خاطرنشان کرد: مردم بدانند اعمال قانون انجام شده برای حفظ سلامتی آنان است افرادی که پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند در سلامتی مردم و جامعه نقش بسزایی دارند و پای‌بند به اجرای مقررات و رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستند و به سلامت جامعه احترام می‌گذارند و رعایت حقوق شهروندی را به خوبی می‌دانند پس افرادی که اعمال قانون می‌شوند کسانی هستند که هنجارهای شایسته را زیر پا می‌گذارند. تلاش داریم اعمال قانون لسانی و ارشادی باشد اگر ببینیم اثری ندارد با راننده متخلف برخورد می‌شود.

اعمال محدودیت تردد در محورها از ۱۱ خرداد

وی تصریح کرد: اعمال قانون‌ها بر اساس رنگ‌بندی ستاد کرونا انجام می‌شود. برای تعطیلات پیش‌رو از یازدهم خرداد محدودیت‌هایی اعمال خواهد شد و تا بعد از تعطیلات ادامه خواهد داشت بنابراین خودروهای بومی از استان قزوین اجازه خروج نخواهند داشت و ورود از سایر استان‌ها نیز ممنوعیت دارد.

حسن‌پور بیان کرد: در خصوص اعمال قانون شبانه باید بگوییم نیروهایی برای برخورد با تخلفات شبانه آماده کردیم تا سلامت مردم تضمین شود در گذشته این نیروها برای کاهش تصادفات مستقر بودند ولی اکنون برای حفظ سلامت مردم در استان مستقر هستند.

وی با بیان اینکه اعمال قانون توسط پلیس راهور و دوربین‌های هوشمند انجام می‌شود، اضافه کرد: بر اساس تصمیمات ستاد کرونا تردد از ساعت ۱۰ شب تا ۳ بامداد ممنوع است البته در بررسی‌ها آنانی که مشاغل آن‌ها به گونه‌ای است که باید شبانه تردد داشته باشند را  مدنظر قرار می‌دهیم و آنان از این امر مستثنا هستند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان قزوین متذکر شد: هدف از تذکر لسانی و جریمه رانندگان این است تا رانندگان متنبه و متوجه شوند که تردد آنان بر در ساعات شب هنجارشکنی بوده و زیر پا گذاشتن حقوق شهروندی است، پلیس این اقدام را برای کاهش زحمت کادر درمان انجام می‌دهد؛ در استان قزوین ۲ درصد رانندگان هنجارشکن بوده و ۹۸ درصد جامعه با پلیس همکاری دارند.

وی گفت: در خصوص اعتراضات باید بگوییم مردم باید بدانند که تمامی اعتراضات را بررسی می‌کنیم و افرادی که معترض هستند می‌توانند به دفاتر پلیس + ۱۰ و یا اجرائیات راهنمایی و رانندگی مراجعه کنند. طی ۲ ماه گذشته ۱۲۴۴ راننده اعتراض داشتند که ۲۵ جلسه کارشناسی توسط پلیس راهور با مقام قضایی در خصوص این پرونده‌ها برگزار شده است البته موارد اضطراری طی همان روز بررسی می‌شود و بقیه اعتراضات طی ۷۲ ساعت تا یک هفته بررسی شده و پاسخ لازم ارائه می‌شود.

افزایش هفت درصدی اعمال قانون در قزوین

حسن‌پور گفت: طی ۲ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش هفت درصدی اعمال قانون را شاهد بودیم که بیشترین تخلفات توقف ممنوع وعدم استفاده از کلاه ایمنی برای موتورسیکلت‌سواران بوده است.

وی اشاره کرد: در سطح شهر قزوین ۱۲۰ دوربین نظارتی و هوشمند فعال است که به صورت شبانه روزی استان را رصد می‌کنند در برخی مناطق شهر تخلفات آلودگی صوتی داریم و این تخلفات شامل هر صدایی است که از وسیله نقلیه خارج و باعث ناهنجاری ترافیکی و موجب آزار شهروندان باشد را شامل می‌شود.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان قزوین خاطرنشان کرد: طی ۲ ماه ابتدایی سال جاری در قزوین نسبت به سال ۹۹ در تصادفات منجر به فوت ۴۳ درصد کاهش، در تصادفات جرحی ۱۱ درصد افزایش و در تصادفات خسارتی نیز ۱۷ درصد افزایش را شاهد بودیم، همچنین در تعداد مجروحان نیز افزایش چهار درصدی را شاهد بودیم.

عدم توجه به جلو علت اصلی تصادفات

وی با بیان اینکه بیشترین علت تصادفات از ابتدای سال تا پایان اردیبهشت عدم توجه به جلو بوده است، ادامه داد: اگر فرهنگسازی کنیم وظیفه‌ راننده، رانندگی است کار بزرگی انجام داده‌ایم، مردم باید بدانند صحبت، خوردن و آشامیدن ممنوع است. حواس‌پرتی و مشغول بودن با موبایل جزو عدم توجه به جلو محسوب می‌شود و حتی گاهی صحبت با کناردستی موجب عدم توجه با جلو می‌شود.

حسن‌پور اظهار کرد: ۶۷ درصد تصادفات در بلوارها رخ می‌دهد و برخی رانندگان گمان دارند که بلوار، آزادراه است. گاهی در بلوارها فضای سبز دید عابر به راننده و راننده به عابر را به ویژه در شب‌ها و زمان بارندگی می‌کاهد بنابراین رانندگان باید با سرعت مطمئنه در بلوار رانندگی کنند.

وی توضیح داد: بیشترین تصادفات در ساعات ۸ شب تا ۱۲ بامداد به وقوع می‌پیوندد که برای این منظور در ساعات و مکان‌های پرتصادف نیرو مستقر کردیم. نقش عابر در تصادفات ۷۰ درصد بوده و موتورسیکلت‌ها نیز با ۳۹ درصد بیشترین آمار تصادفات شهری را دارند. بسیاری از عابران نمی‌دانند از کجا باید عبور کنند عابران باید از محل خط کشی عبور کرده و در مکانی که پل عابر پیاده وجود دارد حتماً از پل عبور کنند چون وجود پل نشان از خطرناک بودن مکان برای عابر دارد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان قزوین متذکر شد: بیشترین جایی که عابر پیاده آسیب می‌بیند این است که راننده بین شهر و جاده مردد است و نمی‌داند با چه سرعتی باید حرکت کند و تقاطع اقبالیه تا میدان اقبالیه، تقاطع نسیم شمال به محمودآباد و ورودی چوبیندر از جمله این مکان‌هاست.

وی خبر داد: از ابتدای سال جاری تا پایان اردیبهشت در توقیف موتورسیکلت‌ها و ترخیص خودرو کاهش ۱۰۰ درصدی توقیفات را شاهد بودیم و باید بگوییم میزان ترخیص وسایل نقلیه از پارکینگ بیشتر از ورود آن‌هاست.

حسن‌پور اضافه کرد: رانندگان توسط سمباده، چسب، آدامس، آویزان کردن پارچه از صندوق عقب پلاک خود را مخدوش می‌کنند که با آنان برخورد لازم صورت می‌گیرد. از ابتدای سال جاری تا پایان اردیبهشت ۱۳۰۰ راننده که پلاک خود را مخدوش کرده بودند اعمال قانون شدند. همچنین ۱۸۰ خودرو که پلاک را برچسب زده بودند توقیف و راهی پارکینگ شدند.

وی با تأکید بر اینکه دستکاری ارقام پلاک وسایل نقلیه جرم بوده و سه تا ۶ ماه حبس دارد، افزود: خودروهای رانندگان متخلف راهی پارکینگ شده و به مقام قضائی معرفی می‌شوند. مردیم باید بدانند که همان لحظه از پلاک خودرو عکس گرفته و پرونده به مقام قضائی ارسال می‌شود.

پلمب نمایشگاه‌های خودروی متخلف

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان قزوین در خصوص سد معبر نمایشگاه‌های خودرو اعلام کرد: با هماهنگی پلیس اماکن و صنف نمایشگاداران گشت ویژه‌ای برگزار خواهد شد تا نمایشگاه‌ها سر و سامان داده شوند و واحدهایی که به اخطار توجه نداشته باشند پلمب خواهند شد.

وی با اعلام اینکه در استان قزوین ۴۶ آموزشگاه راهنمایی و رانندگی فعالیت دارند، گفت: آموزشگاه‌های راهنمایی و رانندگی مانند مراکز آموزشی هستند و بر اساس رنگ‌بندی کرونایی در خصوص آن‌ها تصمیم‌گیری می‌شود؛ با توجه به وضعیت موجود و رنگ‌بندی شهر قزوین اکنون بازگشایی شدند و کلاس‌ها و آزمون‌ها با فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار می‌شود؛ اگر آموزشگاهی خلاف معیارهای سلامت عمل کند با آن برخورد خواهد شد.

حسن‌پور در پایان اعلام کرد: طی فروردین ماه ۱۷۴۶ گواهینامه جدید و ۳۲۶ گواهینامه المثنی صادر و همچنین ۴۴۷ مورد گواهینامه تعویض شده است؛ در اردیبهشت نیز ۳۰۷ گواهینامه جدید و ۱۴۳ گواهینامه المثنی صادر و همچنین ۲۶۰ گواهینامه تعویض شده است. در خصوص آمار شماره‌گذاری و تعویض پلاک خودرو باید بگوییم که فروردین و اردیبهشت سال‌جاری ۴۰۰۰ وسیله نقلیه شماره‌گذاری شدند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.