• شنبه / ۵ تیر ۱۴۰۰ / ۱۶:۰۶
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 1400040503337
  • خبرنگار : 50435

افتتاح پارک مادر و کودک در مشهد

افتتاح پارک مادر و کودک در مشهد

ایسنا/خراسان رضوی پارک مادر و کودک امروز در مشهد افتتاح شد.

شهردار مشهد، امروز ۵ تیرماه، در افتتاحیه پردیس مادر و کودک اظهار کرد: ایده تاسیس این مجموعه را خانم مهندس مریم عرب احمدی، شهردار منطقه ۱۱ دادند و در این راستا تلاش ویژه‌ای کردند. اینکه یک خانم در شهر مشهد شهرداری یک منطقه را به عهده گرفتند، اتفاق خوب و ماندگاری است که امیدوارم افزایش یابد. کارنامه خوب خانم عرب احمدی دفاع بسیار مهمی از  این اتفاق است. توصیه می‌کنم که به تعداد پروژه‌های بزرگی که درحال حاضر در منطقه ۱۱ درحال انجام است توجه کنید. پروژه رودپارک، پروژه بزرگی مثل کشت‌پارک، پروژه مادر و کودک، پروژه بازگشایی بلوار منظریه و... از جمله پروژه‌های مهم در حوزه اجرایی است. در حوزه شهرسازی مهمترین اقدام را می‌توان طراحی و اخذ مصوبه کیمیسیون ماده ۵ مجموعه مهروماه دانست که کار بسیار بزرگی است. باغ ایرانی که در امتداد رود پارک به باغ گل‌ها وصل می‌شود و خیلی از پروژه‌ها و... که در تمام اینها موفق بوده‌اند.

وی با بیان اینکه تاکنون هیچ شکایتی نسبت به عملکرد اولین شهردار زن مشهد نداشتیم، گفت:  خانم عرب احمدی درحوزه‌های مختلف همیشه پیشرو و در هر شرایطی و هر ساعتی پای کار بودند. اداره پارک ملت یک کار بزرگ و پر از نکات و ظرائف است. منطقه ۱۱ یکی از موفق‌ترین مناطق ما در کسب درآمد، پیشروترین در الکترونیک‌سازی و ایجاد رضایت در بین مردم است و تمام این موارد از جایگاه به حق و شایسته ایشان دفاع می‌کند. ایشان دو فرزند دارند و در عین انجام وظائف همسری و مادری این فعالیت‌ها را نیز انجام می‌دهند و این مایه افتخار است.

وی افزود: بهره برداری از این مجموعه مانند ساخت آن توجهات خاص خود را می‌طلبد، من خواهشمندم که پردیس مادر و کودک مجموعه‌ای شاد و مفرح با مشارکت و همکاری گروه‌هایی که در حوزه سلامت، نشاط و ورزش بانوان فعالیت می‌کنند باشد. اینجا باید محلی برای لذت بردن بانوان و کودکان‌شان باشد.

وی با بیان اینکه امیدوارم این مجموعه سنگ بنای یک حرکت برای تغییر نگاه ما به وظایف مادرانه باشد، خطاب به مادران گفت:  اینکه ما فرض کنیم مادری انتهای وظایف است یا وقتی یک نفر مادر شد بعد از آن باید خود را کاملا وقف فرزندش کند، تفکر اشتباهی است. مادر وظیفه دارد از زندگی‌اش لذت ببرد. درست است که یک مادر وظیفه تربیت فرزند و سایر وظایف زندگی را برعهده دارد، اما مادر شدن پایان این مسیر نیست بلکه شروع است و یک مادر وظیفه دارد که به خودش برسد، با نشاط باشد، ورزش کند و... . این بزرگترین اشتباه است که مادران به بهانه داشتن فرزند، نیازهای خود را فراموش کنند. مادری که به خودش نرسد قطعا یک فرزند خودباخته را تربیت می‌کند. 

پارک ریحانه تجهیزات خوبی ندارد

بتول گندمی، عضو شورا اسلامی شهر مشهد نیز در بخش دیگری از مراسم، گفت: جمعیت شهر مشهد حدود ۳ونیم میلیون نفر است و برنامه ریزی‌های ما نیز باید شامل تمام اقشار ساکن در شهر مشهد باشد. هر فرد سهم و سرانه‌ای در درآمد شهر ایفا می‌کند و نقشی دارد بنابراین بایستی نیازهای تمامی افراد را مدنظر قرار بدهیم و اگر قرار باشد شهر را فقط برای نیمی از جمعیت آماده کنیم قطعا ضعف‌ بزرگی است که رضایت اکثریت را به دنبال نخواهد داشت.

وی اظهار کرد: بودجه بزرگی به پردیس مادر و کودک اختصاص یافته و این جزو اقداماتی است که شورای پنجم مدیریت شهری به این منظور اختصاص داده است. بهره‌برداری از این مجموعه با وسایل حمل‌ونقل سریع و راحت در نظر گرفته شده است. یک خط تاکسی و خط مینی‌بوس از متروی خط یک تا اینجا گذاشته می‌شود تا شرایط بهبود یابد و دسترسی سریع‌تر اتفاق بیفتد.

گندمی خاطرنشان کرد:از ابتدای نظام شورا یکی از دغدغه‌ها این بوده که بایستی ظرفیت‌های خاصی را برای حوزه زنان درنظر بگیریم. در ابتدا زمانی که این موضوعات مطرح شد، خود را در جایگاه سیاست‌گذار، برنامه‌ریز و مجری گذاشتیم و بدون توجه به جامعه بهره‌بردار فضاهایی را ساختیم که این فضاها نتوانست جامعه هدف و بهره بردار را راضی و اقناع کند و خیلی از پارک‌ها و مجموعه‌های مورد استفاده بانوان این ضعف‌ها و ویژگی‌ها را دارد که جامعه بهره‌بردار زمانی که به آن مراجعه می‌کنند شاخص‌های مورد نیاز و مدنظر خود را در آن نمی‌بینند؛ مثلا پارک ریحانه با وجود اینکه وسعت بسیار بزرگ دارد، اما تجهیزات خوبی برای آن دیده نشده است، ولی در مجموعه پردیس مادر و کودک تمام این بخش‌ها درنظر گرفته شده است.

این عضو شورا اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه این مجموعه با دیگر مجموعه مدیریت شهری تفاوت ویژه‌ای دارد، گفت: پردیس مادر و کودک از این منظر متفاوت است که ما نیازهای جامعه بهره بردار را به صورت کامل مدنظر قرار داده‌ایم. برای همه رده‌های سنی فکر کرده‌ایم و فضایی را درنظر گرفته‌ایم و متناسب با نیاز جامعه هدف حرکت کرده‌ایم. جامعه مدنظر ما از یک کودک سه ساله تا یک خانم سالمند را شامل می‌شود و تمامی این گروه‌های سنی نیازسنجی شده‌اند و متناسب با نیاز این افراد فضا را طراحی کرده‌ایم.

وی افزود: مجموعه مادر و کودک در راستای مصوبه شهر همگان شورای شهر، اجرایی و عملیاتی شد و دو قشر شهر همگان یعنی زنان و کودکان را مدنظر قرار داد.  این پردیس، مجموعه‌ای بسیار متفاوت، نو و بدیع است که می‌تواند بخشی از نیازهای زنان شهر مشهد را برآورده سازد. قطعا بایستی مشابه این مجموعه را در چهارگوشه شهر داشته باشیم تا برای همه زنان قابل دسترس باشد. اینکه مجموعه مدیریت شهری نگاه خود را متفاوت کرده و در راستای پرداختن به حقوق تمامی شهرنشینان اقدام می‌کند، جای تقدیر دارد. بنده امیدوارم که بهره برداران واقعی این مجموعه که زنان شهرمان هستند راضی باشند و در آینده نیز بتوانیم شهر همگان را در برنامه‌هایمان در نظر بگیریم و در راستای رفع نیاز همه اقشار جامعه از سالمندان گرفته تا کودکان حرکت کنیم و آنچه ساخته می‌شود لبخند و رضایت شهروندان را در پی داشته باشد.

گفتنی است؛ پردیس مادر و کودک با اعتباری بالغ بر ۴۵۰ میلیارد ریال، در زمینی با مساحت ۶و نیم هکتار که شامل یک ساختمان دو طبقه و محوطه باز پارک است در خیابان امامت ۴۹  قرار گرفته است. این مجموعه شامل زمین بدمینتون ۷۸۰ متر مربع، زمین بستکبال با وسعت ۲۳۰ متر مربع، زمین فوتبال چمن مصنوعی با وسعت ۶۸۰ متر مربع، زمین بستکبال با وسعت ۶۵۰ متر مربع، زمین والیبال ۷۸۲ متر مربع،  مسیر دوچرخه ۱۵۵۰ متر طول و مسیر پیاده‌روی با ۷۵۰ متر طول،  زمین بازی کودکان با وسعت ۱۵۰۰ متر مربع، زمین بازی اسکیت با ۷۸۰ متر مربع، ساختمان مدیریت، سرویس بهداشتی، ساختمان چند منظوره، نمازخانه، اتاق بازی کودکان و باشگاه بدنسازی است. ده‌ها دوچرخه جهت بهره‌برداری در این مکان فراهم شده است. این پروژه در راستای توسعه فضاهای تفریحی  برای بانوان و کودکان آماده شده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.