• چهارشنبه / ۹ تیر ۱۴۰۰ / ۱۱:۵۶
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 1400040906452
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان:

۲.۵ درصد جمعیت استان اصفهان واکسینه شده‌اند

۲.۵ درصد جمعیت استان اصفهان واکسینه شده‌اند

ایسنا/اصفهان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اعلام اینکه ۶ درصد از جمعیت استان اصفهان یک دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند، گفت: ۲ و نیم درصد از این جمعیت استان دوز دوم واکسن را دریافت کرده‌اند و در واقع ۲ و نیم درصد به طور کامل ایمن شده‌اند.

کمال حیدری در نشست مجازی با خبرنگاران که امروز (چهارشنبه_۹ تیرماه) برگزار شد، ‌ اظهار کرد: درحال حاضر وضعیت اصفهان نارنجی است، اما انتطار داشتیم با شیب افزایشی تست های مثبت کرونا و تعداد بیماران، وضعیت اصفهان را قرمز اعلام می کردند.

وی با بیان اینکه برخلاف موج‌های قبلی کرونا، درحال نزول تدریجی شیب بیماری بودیم که موج پنجم کرونا در کشور آغاز شد، گفت: گرمای هوا و تعطیلات باعث افزایش حضور مردم در سطح شهرها شده است، در این شرایط انتظار نداریم همه جا تعطیل باشد، اما رعایت پروتکل های بهداشتی، فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک هم متاسفانه کمرنگ شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه روز گذشته (۸ تیرماه) یک هزار و ۹۷۲ نفر به مراکز بهداشت استان مراجعه کرده و درخواست تست کرونا داشتند، گفت: از این تعداد تست ۵۷۷ نفر مثبت بود، همچنین ۸۹۶ نفر بیمار بستری کووید داریم که ۱۴۸ نفر از آنها روز گذشته بستری شده اند.

پیش بینی موج پنجم کرونا در اصفهان

وی وقوع موج پنجم کرونا را در استان پیش بینی کرد و افزود: ویروس کرونا برای بقای خود جهش هایی پیدا می‌کند که می تواند از سیستم بدن فرار کند، اما واکسیناسیون باعث می شود بدن افراد به ویژه گروه پرخطر ایمنی اولیه داشته و حتی تزریق دوز اول واکسن ۵۰ تا ۶۰ درصد خطر مرگ و میر را پایین می آورد.

رئیس مرکز بهداشت استان اصفهان با ابراز تاسف از اینکه در بسیاری از شهرستان‌های استان نیمی از شهروندان سالمند برای تزریق واکسن مراجعه نکردند، گفت: اگر موج بعدی کرونا اتفاق افتد متاسفانه با مرگ و میر این گروه مواجه خواهیم بود. موج جدید از سمت جنوب کشور به سمت مرکز می آید و لکه قرمز در کشور در حال توسعه است.

همراهی مردم و دستگاه‌های اجرایی مثل قبل نیست
وی با بیان اینکه تاب آوری مردم کم شده و همراهی لازم را ندارند، گفت: بدتر از مردم، دستگاه‌های اجرایی هستند که انتظار داریم همراه باشند، اما این همراهی ها مثل قبل نیست و استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی در همه بخش ها کمرنگ شده است، به طوری که استفاده از ماسک به ۷۰ درصد رسیده، ‌ درحالی که قبلا بالای ۹۰ درصد بود.

حیدری با تأکید براینکه با آمدن موج پنجم کرونا در کشور دغدغه ما بیشتر و بیشتر می شود، خاطرنشان کرد: پیش از عید نوروز دستورالعمل هایی برای استان ها ارسال شد، اما باید مرتب برای اجرای این دستورالعمل‌ها پیگیری کنیم. مردم هم از ما مطالبه می کنند، درحالی که به دستوراالعمل ها به دستگاه ها ابلاغ شده، اما نهادینه نشده است. از ابتدای همه گیری کرونا جلسات ستاد کرونا هر دو هفته یک بار در استان تشکیل و برای جلوگیری از بحران تاکید شده، اما در عمل اتفاقی که باید بیفتد نیفتاده است.

قهوه‌خانه‌هایی که پلمب را باز می کنند!

وی با تاکید براینکه مشکل قانون و دستورالعمل نداریم، تصریح کرد: بارها گفته ام در حوزه سلامت وقتی موفق خواهیم بود که همکاری بین بخشی و مشارکت مردم را داشته باشیم. درحال حاضر وضعیت اصفهان نارنجی است، اما انتظار داشتیم اصفهان را قرمز اعلام کنند. در همین شرایط قهوه خانه ها که حتی در شرایط زرد هم اجازه فعالیت نداشتند باز هستند و خلاف قانون حتی پلمب را باز می کنند. با دستگاه‌های ذی ربط مکاتبه می کنیم تا با باز کردن پلمب برخورد کنند، اما در عمل اتفاقی نمی افتد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌ پزشکی اصفهان در بخش دیگری از سخنانش به واکسیناسیون کرونا اشاره و اظهار کرد: حدود چهار ماه است واکسیناسیون کرونا را با وجود همه مشکلات شروع کرده ایم و بیش از پنج میلیون و نیم دوز واکسن وارد کشور شده و به استان اصفهان هم براساس جمعیت تعلق گرفته است.

وی اعلام کرد: درحال حاضر شش درصد از جمعیت استان یک دوز واکسن را دریافت کرده آن و ۲.۵ درصد دوز دوم را هم دریافت کرده اند، در واقع ۲ و نیم درصد جمعیت استان به طور کامل ایمن شده اند.

وی به تأخیر ۷ تا ۸ روزه واکسیناسیون به خاطر نرسیدن واکسن اشاره و تصریح کرد: واکسن کرونا هم اکنون رسیده و افراد براساس سند ملی واکسیناسیون فراخوان می شوند. تمرکز روی دوز دوم واکسن و واکسیناسیون افراد بالای ۷۰ سال است و دنبال این هستیم که هرچه زودتر به سراغ گروه سنی ۶۵ و ۶۰ سال برویم.

حیدری با بیان اینکه با توزیع واکسن ایرانی، سرعت واکسیناسیون خیلی بیشتر خواهد بود، گفت: همزمان با تزریق دوز دوم واکسن و لکه گیری، افراد ۶۵ سال و بعد از آن ۶۰ ساله ها و بیماران زمینه ای فراخوان می شوند.

رئیس مرکز بهداشت استان اصفهان به برنامه واکسیناسیون برای شروع فعالیت های آموزشی نیز اشاره و تصریح کرد: با آمدن واکسن ایرانی، فعالیت های آموزشی جزو اولویت ها قرار می گیرد که تا قبل از مهرماه به معلمان و کادر آموزشی مدارس هم واکسن تعلق بگیرد، چراکه یکی از بخش‌هایی که در این دوران آسیب دید، پرورش بود، درحالی که آموزش با فضای مجازی انجام شد، اما پرورش و مهارت های دانش آموزان به خطر افتاد. همزمان با برنامه ریزی برای واکسیناسیون، ما نیز باید آمادگی بیشتری برای واکسیناسیون داشته باشیم و فضاهای بیشتری را فراهم کنیم.

بدون دریافت پیامک برای تزریق واکسن مراجعه نکنید

وی در مورد مراجعه افراد برای دریافت واکسن کرونا نیز توضیح داد: هر روز پیام می دهیم تا افراد براساس سند ملی واکسیناسیون برای تزریق واکسن مراجعه و همین ساز و کار را ادامه می دهیم. البته وقتی اعلام می شود ۶۵ ساله ها ثبت نام کنند، نباید تا زمانی که پیامک برایشان می آید به مراکز تزریق واکسن مراجعه کنند، چون واکسن تنها برای گروه سنی که به آنها اعلام شده، تامین شده و موجود است.

رئیس مرکز بهداشت استان ادامه داد: واکسن موجود زنده است و دستورالعمل حساسی دارد، به همین دلیل به میزانی که واکسن تأمین می شود افراد فراخوان می شوند و واکسیناسیون باید طبق برنامه و منظم انجام شود. بنابراین از مردم درخواست می کنیم بدون دریافت پیامک به مراکز تزریق واکسن مراجعه نکنند.

وی با بیان اینکه اصفهان تنها استانی بود که پایلوت دو واکسن ایرانی شد و هر دو واکسن اثربخشی خوبی داشت، افزود: حدود ۳ میلیون دوز واکسن ایرانی آماده است که تحویل سازمان غذا و دارو شده و درحال توزیع در استان ها است. حدود شش هزار دوز هم به استان اصفهان داده شده که براساس دستورالعمل واکسن به مردم تزریق خواهد شد.

حیدری خاطرنشان کرد: افرادی که دوز اول واکسن را تزریق کرده اند باید دوز دوم هم همان واکسن را دریافت کنند، اما برای دوز اول هر واکسنی که داریم از چینی، روسی و ایرانی تزریق می کنیم و اینطور نیست که انتخابی باشد. مهم این است که همه این واکسن ها اثربخش و ایمنی خوبی ایجاد می کند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌ پزشکی اصفهان با بیان اینکه سه روز است واکسن برکت در یک مرکز در اصفهان به گروه تعریف شده درحال تزریق است، تاکید کرد: فقط براساس سند ملی اقدام به واکسیناسیون می کنیم و متاسفانه هنوز برای خیرین و برخی بیماران و گروه های حساس نتوانسته ایم واکسنی تامین کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.