• جمعه / ۱۱ تیر ۱۴۰۰ / ۱۰:۱۴
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 1400041107520
  • خبرنگار : 50447

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در افتتاحیه مرکز خراسان شناسی:

مراکز فرهنگی در نشان‌ دادن ریشه و فرهنگ یک کشور نقشی اساسی دارند

مراکز فرهنگی در نشان‌ دادن ریشه و فرهنگ یک کشور نقشی اساسی دارند

ایسنا/خراسان رضوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برای نشان دادن ریشه و فرهنگ یک کشور، ایجاد مراکز فرهنگی بسیار ضروری هستند.

منصور غلامی در افتتاحیه مرکز بزرگ خراسان‌شناسی مشهد با اشاره به نقش‌های اساسی دانشگاه برای جامعه اظهار کرد: در حال حاضر این توفیق حاصل شد تا زائر امام هشتم(ع) باشم و توفیق بعدی همزمانی حضور بنده با افتتاح مرکز خراسان‌شناسی در مشهد بود که به لطف رییس دانشگاه فردوسی و همکاران وی اتفاق افتاد.

وی ادامه داد: جای بسیار خوشحالیست که این سطح از همکاری و هماهنگی بین مجموعه مسئولین شهر، دانشگاه، شهردار و رییس شورای شهر به وجود آمده است و در حال حاضر این دیدگاه بین این عزیزان وجود دارد که دانشگاه نباید پشت درهای فیزیکی بسته محصور شود و باید با شهر آمیخته باشد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تشریح کرد: چند سال پیش گفتم که قرار است دیوارهای بین دانشگاه‌ها برداشته شود، اما بسیاری اظهار کردند اگر این دیوارها برداشته شود چطور حفاظت فیزیکی از دانشگاه صورت گیرد؟ الان هم پاسخ می‌دهم که منظور از این صحبت صرفا این نیست که دیوارهای فیزیکی برداشته شود هرچند که این موضوع در خیلی از نقاط دنیا اتفاق افتاده و ما هم می‌توانیم انجام دهیم، اما دیوار به معنای حصاری که جمع فرهیخته دانشگاهی را در یک فضای بسته قرار دهد و با بیرون از جامعه تعامل کمی داشته باشد، نیست.

دکتر غلامی با اشاره به یک دیدگاه نادرست از دانشگاه در جامعه و به خصوص بین نسل جوان به وجود آمده است، خاطرنشان کرد: زمانی که در جامعه نام دانشگاه به زبان می‌آید اکثریت افراد به خصوص نسل جوان این فکر را در ذهن خود دارند، دانشگاه مکانی است که پس از چند سال درس خواندن به ما مدرک می‌دهند و بعد بر اساس آن یک موقعیت شغلی و بعضا بعد از آن به یک موقعیت اجتماعی بهتر دست پیدا می‌کنیم. این نگاه به دانشگاه یک نگاه موقت است و قطعا به معنای رفع یک نیاز موقت است در حالی که ما باید جمع و جامعه علمی را به عنوان منبع و مظهر شکوفایی علم، دانش، فرهنگ و بهبود شرایط تصور کنیم.

وی تصریح کرد: کشور ما دارای سبقه تاریخی و باورهای دینی و مذهبی است که در سالیان طولانی در خطه قدیم و جدید خود منشاء ظهور و بروز عالمان و دانشمندان زیادی بوده. شکوفایی علم و دانش قبل از اسلام و بعد از اسلام نیز در این مرز و بوم به عنوان حامی علم، دانش، دانشجویی و دانش‌پژوهی خود را نشان داد که همه می‌دانیم این منطقه، محل ظهور، نشر، نمایه دانشمندان و اندیشمندان بزرگ بوده و هست.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری اضافه کرد: در منطقه‌ای که ما از آن تحت عنوان ایران فرهنگی یاد می‌کنیم، منطقه‌ای است که امروز از آن به عنوان خراسان بزرگ از آن نام برده شد و ما اسامی را از این سرزمین به عنوان مفاخر جهانی می‌توانیم ذکر کنیم. ابن‌سینا که از بخارا بلند شد و در همدان مدفون شد، فارابی بزرگ، شعرای ارزشمند و توانمندی که در این خطه حضور پیدا کردند و فرهنگ و اصالت مردم را به عنوان یک نقطه  استقرار و استقلال عظیم و عمیق که ریشه‌های ناگسستنی از این مرز و بوم است، به وجود آوردند. این خود یک دلیل برای ماندگاری این ملت در این منطقه و مسیر بزرگ جغرافیایی در طی سال‌های طولانی است. اینها حاصل مجموعه‌ای از علم و دانشی است که در سطح جامعه رونق پیدا کردند و امروز هم تلاش ما باید این باشد که دانشگاه به سطح جامعه بیاید.

دکتر غلامی افزود: دانشگاه‌های ما در ایران دوره‌ای را بیشتر به تقویت نیروی تحصیل کرده اختصاص دادند که  دهه‌های ۶۰ و ۷۰ این کار با گستردگی صورت گرفت. امروز شاهد هستیم که بیش از ۹۰ درصد مدیران ارشد کشور حداقل دو مقطع تحصیلی خود را در داخل تحصیل می‌کنند و تعدادی کمی هستند که مقاطع تحصیلی را در خارج از کشور می گذرانند و این به معنای رفع نیاز نیروی انسانی است. در دوره‌ای نیز به تحقیقات علمی توجه ویژه‌ای شد و نتیجه آن را الان می بینیم  که ایران در حال حاضر در دنیا در بحث برون‌دادهای علمی حرفی برای گفتن دارد و در منطقه نیز بیشتر شاهد این موضوع هستیم.

امروز شعار دانشگاه رفع نیاز مملکت  و نیاز کشور است

وی تصریح کرد: شکل‌گیری مراکز رشد، پارک‌ها، ایجاد مناطق علم و فناوری، برج‌های فن‌آوری در شهرهای مختلف در مناطق دور و نزدیک از اقداماتی هستند که باید دانشگاه را به سطح جامعه بیاورند. نیازهایی که در سال‌های اخیر به دلیل محدودیت‌های ناشی از جنگ اقتصادی دول بزرگ بر علیه ما ایجاد شد موجب گردید امروز بیش از ۷۰۰۰ شرکت دانش‌بنیان فعال در سراسر کشور داشته باشیم که برخی از آنها کارهایی کردند که دیگران باورشان هم نمی‌شد و ویژه‌ترین آن در یک و نیم سال گذشته در بحث مبارزه با بیماری کرونا بود. هر روز اخبار خوبی از رشد صنایع و رفع مشکلات و موانع می‌شنویم که این حاصل حضور دانشگاهیان و صاحبان علم و فناوری در جامعه است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه نباید در جامعه از بحث‌های فرهنگی غفلت کرد، اظهار کرد: جایی که نباید از آن غافل بود بحث فرهنگی است و نمونه بارز آن افتتاح این مرکز است که می‌توان گفت از اقدامات بدیع و ضروری بود. ما نباید غذای روح مردم را فراموش کنیم و داشتن این تفکر و اندیشه نزد مسئولین شهر و شهرداری بسیار ارزشمند است که خدمت به مردم را صرفا خدمات رایج روزمره شهری نمی‌پندارند و این نشان از یک طلوع جدید در حوزه  خدمت به مردم است.

دکتر غلامی اضافه کرد: باید ظرفیت دانشگاه‌ها را بشناسیم و به سمت ارائه خدمت به مردم هدایت کنیم . آمدن دانشگاه به سطح جامعه و باز شدن در و دیوارها از نمونه کارهایی است که صورت گرفت. منتشر کردن داشته‌های دانشگاهی در سطح شهری نزد مردم می‌تواند دسترسی آن‌ها را به این مجموعه‌ها آسان‌تر کند. تبلیغ، خود بخشی از ترویج این موضوع است و قطعا این مراکز همچون مرکز خراسان‌شناسی می‌توانند تبلیغ خوبی باشند.

وی ادامه داد: رفت‌و آمد اساتید، علاقه‌مندان و  پیشکسوتان در این مراکز باید آسان باشد و حمایت‌ها به گونه‌ای صورت گیرد که این رغبت روز به روز بیشتر شود و انشالله این خدماتی که صورت گرفته است اثرات خود را بیش از پیش نشان خواهند داد.

همبستگی بین ملت‌های دارای تاریخ و فرهنگ مشترک از ضرورت‌های این دوره زمانی است

وزیر علوم تحقیقات و فناوری با اشاره به نقش بالای همبستگی بین ملت‌های دارای تاریخ و فرهنگ مشترک خاطرنشان کرد: افرادی که به دنبال سلطه برای بهره‌برداری اقتصادی از ملت‌ها هستند در حال استفاده از این خلاءها هستند. ملت‌ها را کوچک و تکه تکه کردند و آن‌ها را در مرزهای سیاسی محدود قرا دادند و با قدرتی که ملت‌ها برای خود از قبل استثمار جمع کردند هنوز هم تسلط خود را اعمال می‌کنند و برای سال‌ها، دهه‌ها و قرن‌های آینده خود نیز نقشه کشیده‌اند.

دکتر غلامی افزود: آنچه می‌تواند مردم را از این بلاهایی که هرازگاهی در یک منطقه دیده می‌شود برهاند همین همبستگی هاست. فارغ از مرزهای سیاسی و آنچه که همبستگی بین‌ملل را زیاد می‌کند فرهنگ، تاریخ مشترک، باورهای مشترک و ریشه مشترک است و لذا چون درختانی دارای ریشه مشترک داریم باید شاخه‌هایمان را نیز به هم نزدیک‌تر نماییم.

وی با اشاره به نقش مهم این مراکز فرهنگی در حفظ ریشه‌های مشترک گفت: ریشه‌ها و شاخه‌ها که به هم پیوسته شوند هیچ باد و طوفانی نمی‌تواند این ملت ها را از هم باز کرده و تفرقه ایجاد کند. مراکز این چنینی حتما به این اهداف خواهند رسید.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: اقدامات خوبی در شهرهای مختلف در حوزه‌های فناوری صورت گرفت و مناطق فناوری متعدد در شهرهای بزرگ با همکاری دانشگاه و مجموعه شهرها ایجاد شد که کار قابل تحسینی بود، اما این مراکز فرهنگی ارزش بسیار بیشتری از اینها دارند، لذا توسعه مراکز فرهنگی در شهرها به خصوص برای نشان‌ دادن ریشه و فرهنگ ضروری است و ما باید قدر این داشته‌ها را بدانیم و این سرمایه‌های فرهنگی هستند که آینده ما را بیمه و تضمین خواهند کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.