• دوشنبه / ۴ مرداد ۱۴۰۰ / ۱۰:۴۲
  • دسته‌بندی: خراسان شمالی
  • کد خبر: 1400050402148
  • خبرنگار : 50046

زخم کمبود و گرانی نهاده های دامی بر تن دامداران خراسان شمالی

زخم کمبود و گرانی نهاده های دامی بر تن دامداران خراسان شمالی

ایسنا/خراسان شمالی مساله تامین نهاده‌های دامی که به واسطه پدیده خشکسالی و گرانی پیچیده‌تر شده، مشکلات روزافزونی را به طور خاص طی یک سال اخیر برای تولیدکنندگان دام و طیور در کشور ایجاد کرده است.

نوسانات ارز، مشکلات حمل‌ و نقل و به تبع آن رسوب نهاده‌های دام و طیور در بنادر جنوب کشور، گرانی نهاده‌ها و افزایش هزینه‌های جانبی، تنها بخشی از عواملی است که در کنار مساله تحریم و تبعات منفی آن بر واردات نهاده‌ها، صنعت پرورش دام و طیور در کشور را تحت تاثیر قرار داده و صدای اعتراض و نارضایتی  فعالان این بخش را هم درآورده است.

البته در این میان، خشکسالی مزید بر علت شده است، به طوری که امسال میلیون‌ها راس دام سهمی از علوفه مراتع ندارند و باید به صورت دستی تغذیه شوند که این مساله دامداران سنتی را بیشتر دچار مشکل و مجبور به هزینه کردن در این بخش هم کرده است.

از سوی دیگر بخشی از نهاده‌ها همچون جو و ذرت قابل ذخیره سازی استراتژیک و تامین است اما علوفه‌هایی مانند کاه، بیده و ذرت علوفه‌ای که در فصل تولید می‌شوند، باید توسط دامدار خریداری و در طول سال استفاده شود.

نتیجه این که کمبود علوفه بر اثر خشکسالی و افزایش قیمت نهاده‌ها و هزینه‌های پرورش دام، موجب رو آوردن بسیاری از دامداران به کشتار دام مولد خود شده است.

قیمت کاه با قیمت خرید تضمینی گندم برابری می کند

مدیری رئیس اتحادیه دامداران و گاوداران خراسان شمالی در گفت و گو با ایسنا، گفت: خشکسالی شدید امسال سبب شده است تا مراتع با فقر مطلق مواجه شوند این در حالی است که مراتع با دامداری لازم و ملزوم یکدیگر است.

وی با اشاره به اینکه کشاورزی پایه اقتصادی خراسان شمالی است، اظهارکرد: در ماه هایی ابتدایی سال نیاز دامداران به علوفه دستی برای تغذیه دام ها است اما امسال خشکسالی از یک سو و قیمت افسارگسیخته نهاده های دامی از سوی دیگر به دامداران فشار وارد کرده است.

وی افزود: بخشی از مشکلات به وجود آمده و افزایش قیمت نهاده های دامی به علت انحراف ایجاد شده در ارز ۴۲۰۰ تومانی بوده است، بطوریکه باید این ارز توسط اساتید و افراد اهل فن توزیع می شد به بیراهه رفت و با آن محصولات دیگری که ضرورتی برای واردات آن نداشت، وارد کشور شد.

مدیری ادامه داد: نتیجه کار منجر به آن شده است به علت اینکه دخل دامدار با خرجش نمی خواند و توانایی تامین علوفه دستی را ندارد، شروع به کشتار دام های زنده خود کرده است بطوریکه در حال حاضر کشتار دام به سوی کشتار بره ها، دام ماده و حتی گاوهای آبستن می رود.

وی خاطرنشان کرد: طی دو سه ماه گذشته یک سری دلال اقدام به سلف خری کرده اند و اجازه نداده اند که خرید در زمان و فصل خود صورت گیرد در نتیجه در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم کاه به چهار تا پنج هزار تومان رسیده است.

ت

سامانه بازارگاه ماشینی است که بنزین ندارد

این مسئول با اشاره به اینکه دولت نهاده را برای فروش در سامانه بازارگاه قرار می دهد، تصریح کرد: اما در حال حاضر این سامانه همانند ماشینی می ماند که بنزین ندارد.

وی با اشاره به اینکه از سوی دیگر اعلام می شود نهاده به اندازه کافی در بنادر موجود است، گفت: اگر نهاده به اندازه کافی وجود دارد چرا ترخیص نمی شود چراکه خود به خود به سوی فساد می رود و باید تمهیدی اندیشیده شود تا خروج این نهاده ها تسهیل شود.

مدیری افزود: از سوی دیگر گاهی اوقات تعدادی از واردکنندگان نیز نهاده را برای اینکه شاید قیمت آن افزایش یابد، از گمرک خارج نمی کنند.

وی ادامه داد: مشکل دیگری که در ارتباط با نهاده دامی وجود دارد این است که سامانه بازارگاه بار می گذارد اما برای پیدا کردن کامیون و حمل بار به مشکل برمی خوریم بطوریکه در حال حاضر برای حمل بار نیز در بنادر جنوبی دلال و دلال بازی شده است و برای حمل بار از باربری زنگ می زنند و می گویند چند می دهی را کامیون برایت پیدا کنم، سپس کامیون پیدا می شود و راننده کامیون می گوید چند می دهی تا بار را برایت بیاورم.

رئیس اتحادیه دامداران و گاوداران خراسان شمالی تصریح کرد: در نهایت نتیجه کار آن می شود، باری که برای این استان می آید با دو برابر کرایه واقعی است.

رسیدن قیمت جو به حدود ۱۰ هزار تومان دور از انتظار نیست

وی با تاکید بر اینکه از سوی دیگر دامدار نهاده را از سامانه بازارگاه خریداری کرده اما بعد از گذشت دو ماه هنوز بار تحویل وی نشده است، اظهارکرد: سامانه بازارگاه برای تحویل محموله نهاده دامی در وهله نخست پول را از دامدار می گیرد و باید بعد از ۱۰ روز محموله را تحویل دهد اما متاسفانه این روند بیش از ۳۰ روز طول می کشد، حال باید دامدار در این فاصله زمانی چه بکند، افرادی که اولا سرمایه ندارند و از سوی دیگر همان اندک سرمایه خود را به سامانه بازارگاه پرداخت و نهاده خریداری کرده و دیگر پولی برای خرید نهاده از بازار آزاد ندارد در نتیجه مجبور است دام خود را به فروش بگذارد.

مدیری با اشاره به اینکه در حال حاضر به نهاده دامی همچون یونجه ارز ۴۲۰۰ تومانی تعلق نمی گیرد، گفت: اما یونجه یکی از نهاده های مورد نیاز دام است و دولت باید مدیریت کند تا به این نهاده نیز ارز ۴۲۰۰ تومانی تعلق گیرد.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر با توجه به کمبود شدید علوفه در دامدارها نیز حرص و ولع ایجاد شده است و تصور می کنند که باید یکسره انبار کنند و همین امر نیز بر روی افزایش قیمت نهاده تاثیرگذار باشد.

این مسئول افزود: از سوی دیگر تعدادی از کشاورزان نیز در سال جاری تمایلی به فروش گندم و جوی برداشت شده خود ندارند که یا به امید بالارفتن قیمت محصول خود است و یا برای مصرف .

وی خاطرنشان کرد: اگر دولت ورود نکند رسیدن قیمت جو به حدود ۱۰ هزار تومان تا دو سه ماه آینده خیلی دور از انتظار نیست.

مدیری با تاکید بر اینکه سال های سال بر روی ژنتیک دام های خود کار کرده ایم و اکنون تعدادی از بهترین ژنتیک در داخل کشور ایران است، ادامه داد: روزی وارد کننده محض اسپرم برای دام ها بوده ایم ولی اکنون صادر می کنیم، اما اگر توجهی به تامین نهاده های دامی و قیمت آن نشود ذخایر ژنتیکی را به علت کشتار دام از دست خواهیم داد و تا سه چهار سال آینده گاو و گوسفندی نخواهیم داشت.

وی تاکید کرد: پیشنهاد ما بر این است که دولت کار را به دست خود اتحادیه کشوری دامداران بسپارد چراکه اتحادیه کشوری برآیندی از اتحادیه های استانی است.

رئیس اتحادیه دامداران و گاوداران خراسان شمالی افزود: دولت ارز را در اختیار اتحادیه قرار دارد اما از آن سو نظارت های دقیقی را بر روی نحوه خرج کرد آن داشته باشد.

ل

عدم هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی، صمت و بانک مرکزی در تامین و توزیع نهاده های دامی

دکتر حسین پور نماینده مردم اسفراین و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا، اظهارکرد: در واقع بانک مرکزی، وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی به علت اشتباهاتی که در زمینه نهاده های دامی داشته اند، موجب شده اند تا اکنون نهاده ها در کشور با مشکل کمبود و گرانی مواجه شود که آثار بد آن گریبانگیر دامداران و مردم شود.

وی افزود: بانک مرکزی باید ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای خرید نهاده های دامی در زمان به موقع خود اختصاص می داد، وزارت صمت نیز باید ثبت سفارش به موقع نهاده های دامی را انجام می داد و وزارت جهاد کشاورزی نیز نیز باید به موقع اعلام نیاز می کرد و توزیع مناسب در نهاده های دامی می داشت که این امور انجام نشده است.

حسین پور ادامه داد: عدم هماهنگی بین دو وزارت خانه مذکور و بانک مرکزی موجب شده تا نهاده های دامی در حال حاضر در کشور با مشکل مواجه شود.

وی تصریح کرد: از یک سو بانک مرکزی به موقع ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای خرید نهاده های دامی اختصاص نداده است و از سوی مقداری از نهاده های دامی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی خریداری شد، سر از بازار آزاد درآورد.

م

دپوی نهاده های دامی در گمرک ها ریشه اصلی مشکل این محصول در زمان کنونی

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اما ریشه اصلی مشکلات نهاده های دامی در حال حاضر در گمرکات است که در آنجا دپو شده است و باید هرچه سریع تر نهاده های دامی پو شده از گمرک ها خارج و توزیع شود و از سوی دیگر بر روی توزیع آن به درستی نظارت شود تا دوباره به دست دلال ها نیفتد.

وی گفت: این موضوع در کمیسیون کشاورزی مجلس مورد بررسی قرار گرفته است و مقرر شد تا هرچه سریع تر نهاده ها با بسیج شدن حمل و نقل کشور، توزیع شود.

حسین پور در ادامه در پاسخ به این سوال که بنا به گفته اتحادیه دامداران استان یکی از مشکلات کنونی برای رسیدن نهاده های دامی حمل آن ها است که رانندگان برای حمل آن ها کرایه زیادی را طلب می کنند و تا زمانیکه کالا به دست اتحادیه می رسد قیمت دوبرابر خرید به علت کرایه زیاد می شود؟ بیان کرد: در حال حاضر در بنادر حجم زیادی از نهاده تلمبار شده و رانندگان بخش خصوصی نیز کرایه زیادی را برای جابجایی طلب می کنند در نتیجه تصمیم بر این گرفته شد تا از ناوگان بخش دولتی نیز در این زمینه استفاده شود و از سوی دیگر بر روی قیمت کرایه ها نیز نظارت کافی انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: ما معتقد هستیم که حدود شش میلیون تن نهاده دامی در گمرک و بنادر کشور دپو شده است این درحالی است که وزارت جهاد کشاورزی این رقم را چهار هزار و ۵۰۰ تن اعلام کرده است.

ا

باز شدن پای دلال ها برای خرید دام با قیمت ارزان

قلی پور مدیر کل امور عشایری خراسان شمالی نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا، گفت: در حال حاضر به ازای هر راس دام عشایری پنج کیلوگرم جو و حدود شش کیلوگرم کنسانتره تحویل دامدار می شود که مقدار اندکی است و بنا به گفته دامداران کفاف دام های آن ها را نمی دهد.

وی افزود: از سوی دیگر دام های عشایری همیشه در فصل تابستان از علوفه موجود در مراتع استفاده می کردند که اکنون خبری از این علوفه نیز به علت خشکسالی نیست و دام های عشایری به علوفه دستی وابسته هستند.

قلی پور ادامه داد: عدم توانایی دامدار برای خرید علوفه با نرخ آزاد و نبود علوفه در مراتع موجب شده تا اقدام به فروش دام های خود کند که همین امر پای دلال ها را برای خرید دام با قیمت خیلی کم باز کرده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.