• شنبه / ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ / ۰۹:۴۱
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 1400051610817
  • منبع : نمایندگی همدان

گپی با سفیران آگاهی و سربازان گمنام عرصه خبر

گپی با سفیران آگاهی و سربازان گمنام عرصه خبر

ایسنا/همدان در اهمیت نامگذاری هفدهم مرداد ماه " روز ملی خبرنگار"، مقام معظم رهبری فرمودند: " روز ‌خبرنگار، روز رعایت حریم قلم و اندیشه است، این روز یادآور حماسه آفرینی آن‌هایی است که ‌بقای حقیقت را به بقای خود ترجیح می دهند. "

به گزارش ایسنا؛ حضرت امام خمینی(ره) نیز در زمینه تأثیر و حُرمت قلم، بیان داشتند: " امیدواریم بشر به رشدی برسد که مسلسل‌ها را به قلم تبدیل کند؛ چراکه آنقدر که قلم و بیان در خدمت بشر بوده است، مسلسل‌ها نبوده اند. "

به فرموده مقام معظم رهبری، مؤثرترین سلاح بینالمللی علیه دشمنان و مخالفان، سلاح ارتباطات رسانه‌ای است، معظمله، مطبوعات را یک پدیده ضروری برای جامعه دانسته‌اند. اما متأسفانه بی مهری‌های تمام نشدنی و نگاه طلبکارانه برخی مسئولین و مدیران روابط عمومی ادارات سال‌هاست عرصه را بر فعالان رسانه‌ها تنگ کرده است.

این نوع نگاه که خبرنگاران باید در تمامی جلسات شرکت کرده و پوشش خبری وسیعی همراه با بزرگ نمایی(تیتر و عکس درشت و ترجیحاً رنگی از مسئولین و برخی افراد معلوم الحال) به چاپ برسانند، تصوری اشتباه است، بنابراین توصیه می‌شود ادارات و اشخاص حقیقی و حقوقی سطح آگاهی و بینش خود را نسبت به حرفه خطیر روزنامه نگاری و شغل شریف و مقدس خبرنگاری افزایش داده و زاویه نگاه خویش را تغییر دهند.

و به نظر من  روزنامه نگاری واقعی یعنی"چشم‌هایی مراقب همه چیز"؛ سال‌هاست که برای مسئولین و مردم قلم می‌زنیم؛ در سرمای استخوان خُردکن زمستان و گرمای طاقت فرسایی تابستان، و در این دو سال اخیر هر روز بدون یک روز وقفه در بحران کرونا، حضور در جلسات و ازدحام‌ها، تهیه گزارشات میدانی، کابوس افتتاح پروژه‌ها و استرس تنظیم اخبار و شب‌هایی که تا نیمه باید پاسخ تهدید برخی مسئولین نا آگاه را بدهیم تا همیشه باماست...

به خود می‌نگرم؛ قریب ۱۶سال گذشتن از سلامتی و آسایش و تفریح و خود را فردای خبر و خبرنگاری کردن مرا فرسوده کرده است، چند سال قبل از مصائب این شغل گفتم و اینکه باید به خبرنگاران جامعه بها داده شود و در رفاه باشند تا بتوانند رسالت خطیر خود را به نحو احسن به انجام برسانند که نتیجه‌اش می‌شود جامعه‌ای توسعه یافته، پویا، صادق و قابل اعتماد...

اما یک مسئول ارشد استانی(که به تاریخ پیوست) معترضانه از وضعیت گُل و بلبل وضعیت خبرنگاران همدان سخن به میان آورد و اینکه فعالان این عرصه هیچ مشکلی ندارند!...

یاد این غزل از استاد محمد علی بهمنی می افتم گه چه زیبا گفت:"

اینجا برای از تو نوشتن هوا کم است

دنیا برای از تو نوشتن مرا کم است!

اکسیر من! نه این که مرا شعرِ تازه نیست

من از تو می‌نویسم و این کیمیا کم است...

هرچقدر در باب حرفه خبرنگاری بنگاریم، باز کم است؛ متأسفانه بی‌مهری‌های تمام نشدنی و نگاه طلبکارانه برخی از مسئولین و مدیران روابط عمومی ادارات سال‌هاست عرصه را بر فعالان رسانه‌ها تنگ کرده است.

خبرنگاران، دوربین‌های مدار سته جامعه اند که قراردادی با خدا امضاء کرده اند، پس هیچ مسئولی یا مدیر روابط عمومی نباید به خود اجازه بدهد طلبکارانه با اصحاب رسانه برخورد کند، از سوی دیگر خبرنگاران هرگز چشمشان به دست مسئولین نیست، بلکه این مدیران هستند که همواره چشمشان به دوربین، و قلم بُرنده خبرنگاران بوده و هست.

خبرنگار؛ چشم بیدار و گوش شنوای جامعه

" مراد طاهرنیا" مدیر مسئول هفته‌نامه فرهنگ ملایر، با سابقه‌ترین فرد در عرصه خبرنگاری و روزنامه‌نگاری در شهرستان ملایر، کارشناس زبان و ادبیات فارسی است وکه فعالیت خبرنگاری را از سال ۱۳۶۰ با نمایندگی مجله " شاهد"، ارگان بنیاد شهید انقلاب اسلامی به مدت چهار سال در شهرستان ملایر آغاز کرد.

به سراغ وی رفتیم که به نوعی پدر معنوی خبرنگاران ملایر به شمار می رود، تا از تجربیات و دغدغه‌هایش برایمان بگوید.

وی بیان کرد: طی این همه سال ارتباط خود را با نشریات و مجلات حفظ کردم تا اینکه در سال ۱۳۸۳ به مدت هشت سال سردبیری هفته‌نامه آوای ملایر را برعهده داشتم و از سال ۹۰ به‌ عنوان صاحب ‌امتیاز و مدیر مسئول نشریه فرهنگ ملایر مشغول فعالیت هستم.

طاهرنیا در گفت و گو با ایسنا،  در مورد اهمیت و قداست قلم، افزود: قلم و نوشته آن زمانی تقدس پیدا کرد که خالق هستی به آن سوگند یاد کرد و به هر آنچه با آن نوشته می‌شود روزنامه‌نگار و خبرنگار ابزار کار و به تعبیری سلاحش قلم هست و آنچه در اندیشه ‌اش می‌گذرد به‌عنوان دغدغه اجتماعی که  بر حسب وظیفه نویسندگی‌اش و تعهد خبرنگاری‌اش به رشته تحریر درمی‌آورد.

مدیرمسئول هفته‌نامه فرهنگ ملایر با بیان خبرنگار و روزنامه ‌نگار دردها را زودتر و بیشتر از دیگران حس می‌کنند و درصدد رفع آن برمی‌آیند، گفت: خبرنگاران و در بعد عام‌ ترش روزنامه ‌نگاران دو وظیفه عمده را پیگیری می‌کنند که گاه هم برایشان گران تمام می‌شود؛ یکی از تعهدهای روزنامه‌نگاری شفاف‌سازی و پیگیری مطالبات مردم است و باید به‌ عنوان نماینده افکار عمومی نهادهای حاکمیتی را زیر نظر داشته باشند، البته نه به‌عنوان یک مقام بالاتر بلکه به‌عنوان چشم بیدار و گوش شنوای جامعه باید منعکس کننده دردهای جامعه و بیانگر مشکلات مردم در رسانه باشند که این مهم در همه‌ جای دنیا برعهده خبرنگار است.

طاهرنیا ادامه داد: اینکه خبرنگاری را جزو مشاغل سخت معرفی کرده اند بی ‌دلیل نبوده است چراکه خبرنگار همواره در معرض تهدید هست و گاه درج یک خبر ممکن است با به خطر افتادن آبرو و حیثیت و حتی جانش تمام بشود.

مدیران نقدپذیر باشند

وی با اشاره به اینکه نداشتن امنیت شغلی، پایین بودن حق‌الزحمه، نبود بیمه و بازنشستگی، انتظارات بیش ‌ازحد مردم و مسئولین را می‌توان از سختی‌های این شغل بیان کرد، گفت: انتظار یک خبرنگار از مسئولین داشتن سعه‌ صدر و نقدپذیری است و درک ارزش زحمات آن‌هاست.

این روزنامه نگار پیشکسوت خاطرنشان کرد: مردم نیز باید اصحاب رسانه را از جنس خود بدانند و مسائل و مشکلاتشان را بی‌واسطه با آن‌ها در میان بگذارند، چراکه این رسانه ها هستند که در این دوران انفجار اطلاعات در نزدیکترین زمان و به بهترین شکل ممکن جامعه را در جریان اخبار و اطلاعات می گذارند.

طاهرنیا افزود: اما در مورد خاطرات باید بگویم که سراسر زندگی خبرنگاران پر از خاطرات تلخ و شیرین است که یکی از تلخ ‌ترین خاطره‌های من در دوره خبرنگاری زمانی بود که مشکلات یک جانباز را ما مطرح کردیم جانبازی که در حال نابینا شدن بود، اما متأسفانه بنیاد شهید از ما شکایت کرد.

مسئولین همکاری بیشتری با خبرنگاران داشته باشند

همچنان در میان خبرنگاران دنبال افراد با تجربه‌ای می‌گردم که در خبرنگاری استخوان خُرد کرده اند و سال هاست مصائب و سختی های این رشته را به جان و دل خریده اند، در این میان بانوی شیر دل ملایر، خبرنگار و گزارشگر صدا و سیما که در تمامی شرایط بحرانی به صورت شبانه روزی در خدمت وادی خبر بوده و بارها شده دوربین فیلمبرداری به دوش تنهایی هم تصویربرداری کرده و هم به نگارش خبر و گزارش پرداخته، نظرم را جلب می کند.

" عشرت سهرابی" با بیش از ۱۶سال سابقه حضور مداوم و مستمر در عرصه خبر، یکی از خبرنگاران با تجربه شهرستان است؛ بانویی فعال، کوشا و خستگی ناپذیر ملایر، به سراغش رفتم تا اندکی از شغلش بگوید.

وی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه حرفه خبرنگاری، کار سخت و سنگینی است، گفت: هرکسی نمی‌تواند در این حرفه وارد شود، مخصوصا اکنون شرایط سخت کرونا وضعیت اقتصادی و انتظارات مردم، کار را چند برابر دشوار کرده است.

سهرابی ادامه داد: البته این شغل شیرینی‌هایی هم دارد و آن زمانی است که بتوانیم مشکلی از مشکلات مردم را حل کنیم و از تلخی‌های خبرنگاری این است که بعضی ها شرایط ما را درکت نمی ‌کنند و سختی این کار را نمی‌ دانند.

خبرنگار و گزارشگر صدا و سیمای ملایر با بیان اینکه هیچ نعمت و لذتی بالاتر از خدمت به شهر و مردم نیست، در مورد انتظاراتش از مسئولین و مدیران، اظهارداشت: از مسئولین می‌ خواهیم که همکاری بیشتری با خبرنگاران داشته باشند، چراکه حرف و عملکرد آنها از طریق خبرنگاران به گوش مردم می ‌رسد و این امر می تواند در پیشبرد کارها و توسعه شهر به آنها کمک کند.

خبرنگاری؛ صدای مردم در جامعه

خبرنگار و مسئول بسیج رسانه سپاه ناحیه ملایر با حدود شش سال سابقه فعالیت در این حوزه، یکی دیگر از فعالان عرصه خبر در شهرستان ملایر است، وی از اهمیت و سختی‌های این حرفه با ما گفت.

شهرام ذبیحی در گفت‌و گو با ایسنا، با بیان اینکه خبرنگاری، حرفه‌ای سخت اما بسیار زیباست، گفت: خبرنگار صدای مردم در جامعه است و با مطالبه‌گری خود می‌تواند موجب تحول و پیشرفت شود.

وی اظهارکرد: خبرنگار متعهد همواره خود را مسئول می‌داند و نسبت به آنچه در جامعه رخ می‌دهد بی‌تفاوت نیست و تلاش می‌کند با قلم خود و بیان واقعیت‌ها گامی در جهت آگاه‌سازی جامعه برداردو هرگز از رسالت خود کوتاه نمی‌آید.

ذبیحی ادامه داد: خبرنگاری در کنار تمام دشواری‌ها و دغدغه‌های آن از جمله درآمد کم، نداشتن بیمه و امنیت شغلی و...، شیرینی‌ها و جذابیت‌های خاص خود را دارد که نمی‌توان از آن دست کشید، خبرنگاری عشق و علاقه می‌خواهد و در این صورت است که تمام سختی‌هایش را به جان می‌خری.

مسئول بسیج رسانه سپاه ناحیه ملایر افزود: سختی‌های این شغل هم کم نیستند، استرس زیاد برای اطلاع‌ رسانی به موقع و عدم پاسخگویی مسئولین و گاه توهین‌هایی که به خاطر مطالبه‌گری از برخی افراد می ‌شنوی از سختی‌های مسیر خبرنگاری و اطلاع رسانی است.

وی با اشاره به اینکه خبرنگار رابط بین مردم و مسئولین و چشم بیدار جامعه است، گفت: انتظاری که از مسئولین می‌توان داشت پاسخگویی آنها است، خبرنگار برای بازگویی حقیقت و برای اینکه دردی از مردم دوا کند پیگیر مطالبات آنان است و تنها انتظاری که از مسئولین دارد پاسخگویی است و اینکه نقد درست را بپذیرند و در برابر انتقادات دلسوزانه خبرنگاران جبهه نگیرند تا بتواند رسالت خود را به سرانجام برساند.

" اعتماد مردم"؛ بزرگترین سرمایه یک رسانه و خبرنگار

وی تصریح کرد: البته رسیدگی به مشکلات معیشتی خبرنگاران از سوی مسئولین نیز باعث می‌شود تا خبرنگاران فارغ از هر موضوعی با خیالی آسوده در پی مطالبه‌گری از مسئولین باشند.

ذبیحی تأکید کرد: انتظاری که از مردم هست اینکه در عصر اطلاعات امروز که شاهد ظهور و بروز رسانه‌های گوناگون هستیم برای خبرنگاران واقعی ارزش قائل شوند و آنان را امین خود بدانند چراکه " اعتماد مردم" بزرگترین سرمایه یک رسانه و خبرنگار است

مسئول بسیج رسانه سپاه ناحیه ملایر در مورد خاطرات تلخ و شیرینش در این دوران، افزود: تمامی روزها و ساعات خبرنگاران خاطره است و هر کدام در جای خود شیرینی و تلخی های خود را دارد و می تواند در دفتر خاطرات یک خبرنگار ثبت و ضبط شود، شیرینی خاطره خبرنگاری من در زمان ورودم به این حرفه رقم خورد و آشنایی که زندگی من را تغییر داد و خاطره تلخ هم ناراحتی دوستان خبرنگار در عرصه های مختلف است که امیدوارم هیچ وقت شاهد آن نباشم.

برنامه‌های" هفته خبرنگار" در ملایر

با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا، برنامه‌های هفته خبرنگار در شهرستان ملایر محدود شده و در چند قالب با حضور فعالان این عرصه برگزار می‌شود.

غبارروبی گلزار شهدای عاشورا، دیدار با خانواده معزز" شهید اصفهانی"، شهید شاخص شهرستان ملایر، دیدار با امام جمعه ملایر، پیاده‌روی در مجموعه بام ملایر، برگزاری مسابقه تیراندازی و اردوی جهادی یک روزه در داخل شهرستان با همت مسئول بسیج رسانه ملایر، اهم این برنامه‌ها به شمار می‌روند.

 انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.