• یکشنبه / ۷ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۲:۳۶
  • دسته‌بندی: یزد
  • کد خبر: 1400060704871
  • خبرنگار : 50214

استاندار یزد در گفت‌وگوی اختصاصی با ایسنا:

مردم نباید آن طرف میز دولتمردان قرار گیرند/به خودم نمره‌ی خوبی می‌دهم

مردم نباید آن طرف میز دولتمردان قرار گیرند/به خودم نمره‌ی خوبی می‌دهم

ایسنا/یزد استاندار یزد اظهار کرد: حکمرانی خوب در استان یزد الگوی مناسبی برای تقویت ارتباط دولت با مردم است و تداوم موفقیت‌های یزد به این نگاه دولتمردان بازمی‌گردد که خود را از بخش خصوصی و جامعه جدا ندانند.

«محمدعلی طالبی» در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایسنا ضمن تاکید بر این که شاخص‌های حکمرانی خوب می‌تواند در جهت تقویت ارتباط مردم با دولت مؤثر باشد، عنوان کرد: در همین راستا نیز این مهم را از ابتدا در دستور کار استان قرار دادیم و شاخص‌های مربوط به آن را حتی در نظام ارزیابی مدیران استان تعریف کردیم و خوشبختانه شاهد رشد و ارتقای خوب این شاخص‌ها مانند شفافیت در امور، قانون‌مداری و تقویت مشارکت های مردمی در استان بودیم.

وی در مورد اهمیت اهتمام به موضوع حکمرانی خوب از سوی دولتمردان دولت سیزدهم نیز گفت: از آنجایی که کمتر الگویی در کشور داشتیم که بتواند روابط منطقی بین اجزای جامعه به وجود آورد، مسئله حکمرانی خوب می‌تواند به عنوان مدلی مناسب برای تقویت این ارتباط مورد توجه باشد چرا که رسالت اصلی حکمرانی خوب نیز ایجاد تعامل بین دولت، بخش خصوصی و مردم است.

استاندار که معتقد است موفقیت‌های امروز یزد در شرایط سخت حاکم بر کشور طی سال‌های اخیر، مدیون همین تعامل خوب شکل گرفته بین دولت، بخش خصوصی و مردم در استان بوده است، تاکید کرد: تداوم این نگاه از سوی دولتمردان که خود را از بخش خصوصی و جامعه جدا ندانند و  بخش خصوصی و مردم آن طرف میز دولتمردان قرار نگیرند، قطعاً ادامه‌ی توفیقات امروز استان را به دنبال خواهد  داشت.

برخی هنوز موفقیت‌های امروز استان را باور ندارند

طالبی در بخش دیگری از سخنانش در مورد عمده چالش‌های دوره مدیریتش بر استان نیز گفت: از همان ابتدای قبول مسئولیت استانداری یزد در جمع خبرنگاران عنوان کردم که در بدترین شرایط سکان استان یزد را برعهده‌ گرفته‌ام و این در حالی بود که هنوز با برخی چالش‌ها مانند کرونا نیز مواجه نشده بودیم ولی در عین حال امروز تمام چالش‌های موجود در استان به‌ خوبی مدیریت شدند و توانستیم تاثیر بسیاری از این چالش‌ها را بر زندگی مردم و روابط بین دولت و مردم به حداقل برسانیم.

وی با بیان این که در ابتدا توصور داشتم که عمده تلاش خود را باید در آن مقطع زمانی صرف مدیریت اجتماعی و امنیتی استان کنیم اما طی سه سال گذشته مفتخرم که موفقیت‌های بزرگ دیگری را علاوه بر حفظ آرامش اجتماعی و امنیتی استان رقم زدیم و علاوه بر امن نگه داشتن استان در تکانه‌های اجتماعی این سالها که برخی استانها را با مشکلاتی مواجه کرد، توفیقاتی نصیب یزد شد که هنوز هم برخی در مورد تحقق آنها از جمله در مورد طرح‌های بزرگی مانند انتقال آب از خلیج‌فارس به استان یا افتتاح راه‌آهن یزد – اقلید، دچار تردید هستند.

استاندار به اقبال مطلوب بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در استان و نیز اقدامات دولت برای تسهیل شروع برخی طرح‌ها علی‌رغم مشکلات اقتصادی کشور اشاره و اظهار کرد: این استقبال برای سرمایه‌گذاری در طرح‌ها به حدی بوده که تعدد آنها گاهاً وقت را برای کلنگ‌زنی آنها در شهرستان‌های مختلف یزد از ما سلب کرده است.

طالبی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر این که با تمام این اوصاف «به عملکرد خود چه نمره‌ای می‌دهید؟»، بیان کرد: اگر قرار باشد به خودم نمره بدهم از این ‌جهت که از چیزی که در  ابتدای تصدی پست استانداری یزد داشتم، اکنون وضعیت بهتری بر استان حاکم است، نمره‌ی خوبی به خودم خواهم داد.

وی با بیان این که در هنگام قبول مسئولیت استانداری یزد پیش‌بینی بسیاری از مشکلات را با توجه به چالش‌های موجود داشتم اما کرونا برخلاف تمام پیش‌بینی‌ها اتفاق افتاد، خاطرنشان کرد: آثار چند وجهی شیوع بیماری کرونا، وضععیت خاصی را بر تصمیم‌گیری‌های مدیران تحمیل کرد به طوری که برخی مواقع به خاطر مردم تصمیم‌گیری‌ها و محدودیت‌هایی اعمال می‌شد ولی از طرفی با تقاضای بخش اقتصادی در شرایط سخت کنونی مواجه بودیم اما با این وجود خوشبختانه با تعامل و همکاری همه بخش‌ها، بسیاری از این چالش‌ها را تاکنون پشت سر گذاشته‌ایم.

جریان مستمر رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری در یزد

استاندار یزد در ادامه نیز گریزی به اقدامات شاخص صورت گرفته در استان طی سه سال اخیر زد و گفت: علی‌رغم محدودیت‌ها و مشکلات اقتصادی که دولت قبل با آن مواجه بود و با وجود رشد منفی بسیاری از شاخصه‌‎ها در کشور، استان یزد افتخار داشته که در طول این هشت سال هیچ‌گاه از رشد اقتصادی منفی برخوردار نبوده است.

وی با اشاره به جریان مستمر رشد اقتصادی استان در طی این هشت سال، تصریح کرد: شاید بزرگ‌ترین افتخار این دولت در استان یزد پویایی و رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری در استان طی این مدت باشد به‌ طوری‌ که در بسیاری از شاخص‌های اقتصادی از جمله شاخص امنیت سرمایه‌گذاری یا در صدور جوازهای تاسیس رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده‌ایم. همچنین در جذب سرمایه‌گذاری خارجی و تصویب وطرح‌های سرمایه‌گذاری‌ خارجی نیز جزو استان‌های برتر کشور هستیم.

طالبی با اشاره به تقدیر مقام معظم رهبری از یکی از استان‌ها که توانسته بود بیش‌ از هزار میلیارد دلار سرمایه‌گذاری اقتصادی را داشته باشد، گفت: استان یزد تنها در اوخر سال گذشته به‌ عنوان نمونه در قالب یک تفاهم‌نامه موفق به جذب سرمایه‌گذاری ۶۷ هزار میلیارد دلاری با مجموعه معدنی و صنعتی چادرملو شد یا به عنوان نمونه‌ای دیگر سرمایه‌گذاری بزرگی در مجموعه‌ی‌ سنگ‌ آهن مرکزی بافق در قالب ایجاد کنسرسیومی اتفاق افتاد.

وی با بیان این که یزد در موضوع سرمایه‌گذاری در شهرک‌های صنعتی نیز بالاترین رشد کشور را به خود اختصاص داده‌ است، ابراز کرد: خوشبختانه در طی این سال‌ها فرصت ایجاد شهرک‌های خصوصی در استان نیز فراهم و فعالیت چند شهرک صنعتی خصوصی در مناطق مختلف استان کلید خورد.

مقام عالی اجرایی در استان یزد به محدودیت‌های زیست‌محیطی استان به وی‍ژه در پهنه دشت یزد - اردکان برای استقرار صنایع جدید اشاره و متذکر شد: در همین راستا ایجاد دو پهنه‌ی صنعتی برای استقرار صنایع در محور یزد- طبس و یزد - بافق فراهم و سرمایه‌گذاری‌ها به این سمت سوق داده شده‌ است.

ایجاد گفتمانی واحد در پایلوت اقتصاد دانش بنیان ایران

طالبی به موفقیت‌ها و رشد شاخص‌ها در حوزه‌های مختلف دیگر استان نیز اشاره و عنوان کرد: یزد در حوزه اقتصاد دانش‌ پایه و دانش بنیان نیز رشد خیلی خوبی داشته به‌ طوری‌ که به‌ عنوان پایلوت اقتصاد دانش بنیان در کشور معرفی شد.

وی در همین رابطه افزود: استان یزد بعد از تهران، کارخانه فناوری و پهنه علم و فناوری را در استان آغاز کرد و برای اولین‌بار در کشور سند نظام نوآوری و فناوری در استان، مصوب و وظایف دستگاه‌ها در این حوزه مشخص شد به‌ طور کلی در حال حاضر نوعی گفتمان اقتصاد دانش بنیان در استان شکل‌ گرفته است.

استاندار در ادامه گفتمان شکل گرفته را مقدمه‌ای برای حرکت یزد به سمت حوزه اقتصاد دانش‌بنیان خواند و گفت: البته زیرساخت‌های خوب نوآوری در استان منجر به توسعه و جذب سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در بخش صنایع های‌تک شده است.

اجرای ابرطرح‌های آبرسانی و توسعه ریلی در استان یزد

طالبی یکی از بزرگترین اتفاقات رقم خورده در استان طی سالهای اخیر را در حوزه انتقال آب به استان برشمرد و در این خصوص از بهره‌برداری خط انتقال آب خلیج‌فارس به استان جهت صنایع یاد کرد و گفت: در حال‌ حاضر ظرفیت انتقال ۲۲ میلیون مترمکعب آب از طریق این خط انتقال فراهم‌ شده که این ظرفیت قابل ارتقاست.

وی با اشاره به تخصیص مناسبی از آب دریای عمان برای انتقال به استان نیز گفت: در حال‌ حاضر فاز مطالعاتی این طرح مراحل پایانی خود را می‌گذراند و امیدواریم به‌زودی شاهد آغاز عملیات اجرایی آن باشیم.

استاندار به اقدامات قابل توجه انجام شده در خصوص ارتقای زیرساخت در بخش راه و راه‌آهن در استان نیز اشاره کرد و گفت: چندین برابر دولت‌های گذشته در استان راه و راه‌آهن ایجاد شده و که در همین ‌رابطه می‌توان به راه‌آهن یزد - اقلید به‌عنوان بزرگ‌ترین طرح‌های ریلی این دولت در استان اشاره کرد که تنها طی دو سال اخیر ۱۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار به خود اختصاص داد.

وی با بیان این که بخش اعظمی از دو خطه کردن راه‌آهن بافق - زرین‌شهر نیز در استان یزد رقم خورد، افزود: این طرح، اقدام بزرگی در جهت تسهیل ترافیک یکی از بزرگ‌ترین خطوط ریلی کشور است. علاوه بر آن نیز بهره‌برداری از بندر خشک پیشگامان و اتصال این بندر به خطوط ریلی یکی دیگر از اقداماتی بود که در این دولت رقم خورد که خود این بندر در سامان‌دهی حوزه واردات و تسریع در امر صادرات استان و کشور نقش مؤثری خواهد داشت.

پنل به هم فشرده گردشگری یزد در انتظار توقف کرونا

این مسئول به حوزه گردشگری استان و رشد این حوزه هم اشاره کرد و در این باره تصریح کرد: خوشبختانه استان یزد در حوزه گردشگری نیز در دولت گذشته به فاصله خیلی کوتاهی از آغاز کار دولت، اتفاقات خوبی از جمله رشد پنج برابری ورود گردشگر و تبدیل استان یزد به یکی از مقاصد گردشگری کشور و دنیا را تجربه کرد.

وی با اشاره به این که یزد در نوروز ۹۸ با بحران اسکان گردشگران مواجه شد، اضافه کرد: شرایط در آن ایام به گونه‌ای رقم خورد که مجبور شدیم بسیاری از اماکن عمومی از جمله مساجد و حسینیه‌ها را برای اسکان مسافران به خدمت بگیریم.

وی افزود: همچنین طی این سال‌ها شاهد افزایش چند برابری ظرفیت تخت‌های اقامتی استان در قالب هتل‌های مدرن و سنتی و همچنین بوم‌گردی‌ها بودیم.

طالبی خاطرنشان کرد: البته متأسفانه شیوع بیماری کرونا باعث توقف رشد گردشگر و سرمایه‌گذاری در این بخش شد و اکنون گردشگری استان به صورت یک پنل فشرده‌ شده است که با توقف بیماری کرونا، منجر به رشد نزول گردشگران به این استان و استقبال مناسب از آنها با توجه به زیرساخت‌های مهیا شده، خواهد شد.

دولت الکترونیک در یزد فراتر از کشور و حاکمیت

استاندار در بخش پایانی گفت‌وگوی خود با ایسنا یزد را یکی از استان‌های پیشتاز در اجرای دولت الکترونیک خواند و گفت: خوشبختانه یزد توانسته اجرای دولت الکترونیک را فراتر از دولت و حاکمیت پیش ببرد به طوری که اکنون از شهر هوشمند در استان صحبت می‌شود و در بسیاری از شهرداری‌ها و دهیاری‌ها شاهد ایجاد سامانه‌های یکپارچه‌ای در راستای تسهیل خدمت‌رسانی به مردم هستیم و فرایند توسعه دولت الکترونیک در استان به‌نحوی سرعت گرفته که می‌توانیم در آینده شاهد اتفاقات خوبی در این زمینه باشیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.