• شنبه / ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۵:۳۹
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 1400062720122
  • خبرنگار : 50071

یک مسئول در دانشگاه علوم پزشکی مشهد خبر داد

کاهش ۲۲ درصدی تست مثبت کرونا در مراکز منتخب دانشگاه علوم پزشکی مشهد

کاهش ۲۲ درصدی تست مثبت کرونا در مراکز منتخب دانشگاه علوم پزشکی مشهد

ایسنا/خراسان رضوی عضو کمیته بهداشت ستاد مدیریت اجرایی مبارزه با کرونا دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: آمار موارد مثبت‌ کرونا از ۶۰ درصد به ۳۸ درصد کاهش پیدا کرده و نسبت به هفته گذشته ۲۲ درصد کمتر شده است.

محمدحسن درخشان اظهار کرد: در حال حاضر ۲۳ مرکز منتخب کرونا در شهر مشهد فعال است که از این تعداد فعالیت ۱۱ مرکز به‌صورت شبانه‌روزی بوده و زمان فعالیت دیگر مراکز هم همه روزه از ساعت ۷:۳۰ تا ۲۱ است.

وی اضافه کرد: همچنین در هر یک از شهرستان‌ها یک مرکز فعال منتخب کرونا فعال است و در شهرهایی که نیاز بیشتری است دو مرکز فعال شده است، ضمن اینکه مراکز گلبهار و کوه‌سرخ هم مستقل شدند و از پوشش شهرستان‌های کاشمر و چناران خارج شده‌اند.

کاهش ۴۰ درصدی میزان مراجعه به مراکز منتخب کرونای دانشگاه علوم پزشکی مشهد

مدیر توسعه شبکه و ارتقاء سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه میزان مراجعات و موارد مثبت به نسبت هفته قبل کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر آمار موارد مثبت‌ کرونا از ۶۰ درصد به ۳۸ درصد کاهش پیدا کرده و نسبت به هفته گذشته ۲۲ درصد کمتر شده و میزان مراجعات هم کاهشی ۴۰ درصدی داشته است.

درخشان تصریح کرد: درصد رعایت‌ها در موج پنجم بحران کرونا افزایش یافته و امیدواریم که این وضعیت مطلوب تداوم یابد تا با موج ششم مواجه نشویم و بار دیگر حجم کار مدافعان سلامت افزایش نیابد.

وی بیان کرد: با توجه به وجود واکسن کافی اگر مردم طبق نوبت‌دهی مراجعه کنند و بالای ۸۰ درصد جمعیت هدف واکسینه شوند پایان بحران دور از دسترس نخواهد بود و امیدواریم که در ایام‌الله دهه مبارک فجر و همزمان با جشن انقلاب بتوانیم جشن ریشه‌کنی کامل ویروس کرونا را بگیریم.

عضو کمیته بهداشت ستاد مدیریت اجرایی مبارزه با کرونا دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: موضوع استفاده از ماسک و زندگی با کرونا تا زمان خروج کامل از این بحران باید فرهنگسازی شود و اگر اینگونه شد و رعایت‌ها مقطعی نشد می‌توانیم نسبت به آینده خوش‌بین باشیم.

درخشان با تأکید بر اینکه تجربه جهانی نشان داده که واکسن کاهش قابل توجهی در ابتلا، بستری و فوتی داشته است، گفت: برای ریشه‌کنی کامل ویروس کرونا هیچ کشوری با اطمینان سخن نگفته، اما امیدواریم که با همکاری شایسته مردم با مدافعان سلامت، کشور ما جزو اولین کشورها در این خصوص باشد.

اضافه شدن ۲۴۰ تخت بستری بیماران کرونایی در مراکز درمانی از ابتداء شیوع کرونا

همچنین سید محمدحسین بحرینی، رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: توسعه و بهسازی فضاهای درمانی درگیر و افزایش تخت‌های بستری در بیمارستان قائم(عج) به تعداد ۷۰ تخت، بیمارستان امدادی به تعداد ۷۰ تخت و در بیمارستان امام رضا (ع) به میزان ۱۰۰ تخت بستری از ابتداء شیوع ویروس کرونا و به منظور افزایش توان خدمت رسانی به بیماران کرونایی انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه بازسازی و آماده سازی بخش داخلی بیمارستان امام رضا(ع) جهت اختصاص به بیماران کرونایی، آماده سازی فضای تولید و نگهداری ماسک ۹۵ N با توان تولید روزانه ۲۵ هزار ماسک از دیگر اقدامات در این حوزه بود، عنوان کرد: پیگیری ساخت و تکمیل ۸ اتاق ایزوله تنفسی در بیمارستان امام رضا(ع)، افزایش ظرفیت دستگاه‌های اکسیژن ساز با ساخت اتاقک مورد نیاز و نصب دستگاه در اورژانس عدالتیان ، بازسازی و نوسازی تاسیسات زیر بنایی بیمارستان امام رضا(ع) همراه با  افزایش ظرفیت دستگاه‌های اکسیژن‌ساز بیمارستان ۶۱۰ امام رضا(ع) با دو دستگاه اکسیژن ساز ۲۰ تنی در راستای تجهیز مراکز درمانی به وسایل کمک درمانی برای یاری به بیماران کرونایی بود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: همچنین در راستای خدمت‌رسانی به بیماران، بازسازی و نوسازی تاسیسات زیر بنایی بیمارستان قائم  (عج) همراه با افزایش  ظرفیت دستگاه‌های اکسیژن‌ساز بیمارستان قائم (عج) با ساخت اتاقک و تهیه و نصب دستگاه، رعایت حدنصاب استاندارد در فاصله بین هواسازها و خروجی اگزاست فن‌ها جهت جلوگیری از انتقال هوای آلوده به داخل بیمارستان، ایجاد فضای CCU با ۸ تخت بستری جدید در بیمارستان قائم (عج) که با توجه به گسترش کرونا جهت بستری بیماران کرونایی علاوه بر اتاق ایزوله ، فضای پیش ورودی (با فشار منفی) در نظر گرفته شده است.

 بحرینی با بیان اینکه خرید ۷ دستگاه اکسیژن‌ساز جهت بیمارستان‌های درگیر کرونا در شبکه‌های خواف، کاشمر، تایباد، درگز ، سرخس، قوچان و بیمارستان طالقانی مشهد به ظرفیت های ۳۲۰ ، ۴۱۰ و ۶۲۰ لیتر، نصب و راه‌اندازی ۶دستگاه اکسیژن‌ساز ۶۰۰ لیتری در مراکز درمانی زیر پوشش با همکاری سپاه، نصب دو دستگاه سی تی اسکن جدید در ‌بیمارستان‌های قائم(عج) و شهید هاشمی نژاد  را نیز می‌توان از جمله اقدامات درمانی در حوزه مقابله با کرونا دانست، عنوان کرد: هوشمندسازی موتورخانه‌ها به جهت برطرف کردن نیاز به حضور فیزیکی پرسنل برای پایش و کنترل عملکرد تجهیزات سیستم (BMS)، بازسازی و توسعه اتاق‌های عمل (بیمارستان شریعتی و بیمارستان طالقانی و بیمارستان کامیاب) با توجه به محدودیت‌های جدید کرونایی با اصلاح نقشه‌های فضاهای پیش ورودی، ریکاوری و اتاق پشتیبانی و آماده‌سازی اولین فاز از آزمایشگاه ویروس‌شناسی کرونا در بیمارستان امام رضا (ع) در مدت ۷۲ ساعت در راستای تشخیص و درمان به موقع بیماران کرونایی انجام شده است.

وی گفت: آماده‌سازی فاز دوم آزمایشگاه ویروس‌شناسی کرونا در بیمارستان امام رضا(ع)و آماده‌سازی آزمایشگاه ویروس‌شناسی کرونا در بیمارستان قائم (عج) نیز در راستای تشخیص سریع بیماری انجام شده است؛ چراکه یکی از مهمترین آیتم‌های بازگشت سلامتی به بیماران، تشخیص به موقع بیماری و شروع فرایند درمان است.

آغاز واکسیناسیون اعضاء خانواده کارکنان در کوی پردیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد

به گزارش وبدا، فاطمه محرری، معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز اظهار کرد: مرکز تجمیعی واکسیناسیون کوی پردیس معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به منظور واکسیناسیون اعضاء خانواده کارکنان بهداشت درمان و آموزش پزشکی آغاز به کار کرد.

وی خاطر نشان کرد: این مرکز به منظور واکسیناسیون اعضاء خانواده کارکنان شاغل در بخش‌های مختلف دانشگاه علوم پزشکی مشهد شامل پدر، مادر، خواهر، برادر، همسر و فرزند بالای ۱۸ سال  آغاز به کار کرده است. بر اساس برنامه‌ریزی خانواده کارکنان دانشکده‌های علوم پزشکی و معاونت‌های هفت‌گانه می‌توانند از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ الی ۱۴ جهت تلقیح واکسن به این مرکز واقع در انتهای بلوار باهنر مراجعه  نمایند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.