• سه‌شنبه / ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ / ۰۸:۲۹
  • دسته‌بندی: اردبیل
  • کد خبر: 1400063022097
  • خبرنگار : 50428

گزارش ایسنا از انتظارات برآورد نشده مهندسان؛

حرکت سینوسی و بی‌ثباتی جایگاه نظام‌مهندسی

حرکت سینوسی و بی‌ثباتی جایگاه نظام‌مهندسی

ایسنا/اردبیل حرکت سینوسی سبب شده است سازمان نظام‌مهندسی ساختمان اردبیل به‌عنوان یکی از تشکل‌های صنفی تأثیرگذار و شناخته شده از بی ثابتی جایگاه رنج ببرد و این مسئله، مهندسان و اعضای این سازمان را بیش‌ازپیش آزار می‌دهد.

سازمان نظام‌مهندسی هرچند نسبت به تشکل صنفی گروه‌های دیگر توانسته است جایگاه نسبی برای خود تعریف کند اما این جایگاه ثبات لازم را نداشته است و با روی کار آمدن هیئت‌مدیره ناکارآمد، محافظه‌کار و ملاحظه‌کار تنزل جایگاه این تشکل قابل‌مشاهده بوده و هرگاه هیئت‌مدیره کارآمد، مستقل و مطالبه‌گر انتخاب شده است، به‌صورت موقتی جایگاه سازمان هم ارتقا پیدا کرده است.

همین مسئله سبب شده است گاهی طیف کثیری از مهندسان قربانی مدیریت و ناکارآمدی تشکل صنفی خود شده و باران رحمت سازمان تنها بر زمین معدود مهندسانی باریده یا نگاه برابر گونه سبب توزیع درآمد مناسب بین مهندسان شده و اکثریت آنها را زیر چتر حمایتی خود قرار داده و رضایت نسبی آنها را کسب کرده است.

برآورده نشدن انتظارات عقلایی مهندسان سبب شده است که تعداد زیادی از مهندسان با عینک انتقاد به این سازمان و انتخابات هیئت‌مدیره آن نگاه کنند و بر این باور باشند که اندک سالاری در این سازمان حاکم بوده و سازمان نظام‌مهندسی نماینده و تشکل تعداد کمی از مهندسان است و تنها تعداد اندکی هستند که از عملکرد صنفی این سازمان رضایت داشته و این سازمان را نماینده خود می‌دانند.

«متأسفانه با عملکرد فاجعه‌بار هیئت‌مدیره‌های قبلی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان اردبیل، وجهه سازمان و مهندسان بسیار مخدوش گردیده است به‌نحوی‌که گاهی اوقات مهندسان از معرفی خود به‌عنوان مهندس سرخورده می‌شوند.» این گفته‌های یکی از مهندسان عضو سازمان نظام‌مهندسی ساختمان اردبیل است که با صراحت تمام عملکرد همه دوره‌های قبلی را از دم تیغ می‌گذراند.

«آیدین لطفی» در گفت‌وگو با ایسنا اذعان می‌کند که عدم توجه هیئت‌مدیره به شأن و شخصیت مهندس باعث می‌شود جامعه نیز به این صنف بی‌توجه بوده و با دیده تخفیف در آنها بنگرد.

به اعتقاد این عضو سازمان نظام‌مهندسی ساختمان اردبیل، هیئت‌مدیره سازمان و شخص رئیس سازمان آیینه تمام‌نما و نماینده مهندسان استان قلمداد می‌شوند که شوربختانه گاهی با رفتار ناشایست خود نه‌تنها این نمایندگی را به نحو احسن به جا نمی‌آورند بلکه باعث خدشه به ساحت سازمان و همه مهندسان می‌شوند.

چرا سازمان نظام‌مهندسی تنزل جایگاه داشته است؟

عضو دیگر سازمان نظام‌مهندسی ساختمان اردبیل هم از عدم تحقق شعارهای رنگارنگ اعضای هیئت‌مدیره در دوره‌های قبلی زبان به انتقاد گشوده و بیان کند که «علی‌رغم شعارهای بزرگ و رنگارنگ در دوره‌های قبلی، تحول چندان خاصی در سازمان نظام‌مهندسی اردبیل قابل‌مشاهده نیست و سازمان به‌نوعی با روزمرگی پیش رفته است و با وجود عملکرد بهتر در برخی حوزه‌ها، اما در بیشتر حوزه‌ها تغییرات مثبت و خاصی رخ نداده است.»

به اعتقاد «امید قیامی»، مشکلات عدیده و تلنبار شده سازمان نظام‌مهندسی سبب شده که این سازمان روزبه‌روز فربه‌تر شده و از چاک سازی و انضباط در آن خبری نباشد.

سؤالی که اینجا مطرح می‌شود آن است که چرا سازمان نظام‌مهندسی ساختمان تنزل جایگاه داشته و نتوانسته است؛ باوجوداینکه مهندسان سهم بیشتری در کیک قدرت دارند، شأن و منزلت مهندسان را ارتقا دهد؟

پاسخ به این سؤال نیازمند نگاه مکعبی به سازمان، هیئت‌مدیره و مردم است تا بتواند به‌درستی و بدون تعصب یا تعلق خاطر به آن پاسخ گفت.

لطفی بر این باور است که هیئت‌مدیره و شخص رئیس سازمان حتماً باید با پروتکل‌های تشریفات آشنا بوده و رفتاری در شأن مهندسان داشته باشد تا موجب وهن جایگاه مهندسان نگردند.

به گفته این عضو سازمان نظام‌مهندسی ساختمان، خدمات بسیار ناچیز و در حد صفر سازمان به مهندسان عضو از دیگر دغدغه‌های مهندسان بوده و باعث شده بسیاری از همکاران حتی از انتخاب رشته خود پشیمان شوند.

به گفته لطفی، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با تعبیه فیلترهای گزینشی سخت باعث شده است که هر دانشکده یا دانشگاه سطح پایینی نتواند اقدام به صدور مدرک پزشکی کند درحالی‌که سازمان نظام‌مهندسی بدون تعامل در این زمینه هیچ مسئولیتی به گردن نمی‌گیرد و همین امر باعث شده لشکری از مهندسان بیکار روزانه به خیل اعضای سازمان افزوده شوند و جا دارد اعضای هیئت‌مدیره برنامه‌هایی در خصوص کنترل مبادی ورودی به رشته مهندسی ارائه دهند تا بیش از این شاهد این ریخت‌وپاش و آشوب بلوا در این رشته سابقاً معتبر نباشیم.

به گفته قیامی اعضای هیئت‌مدیره باید به طور شفاف، مشکلات سازمان را احصا کرده با مشورت گیری از اعضای سازمان راهکارهای علمی و عملی برای مشکلات ارائه دهند.

بیست در شعار و صفر در عمل

این عضو سازمان نظام‌مهندسی ساختمان با اشاره به اینکه اعضای هیئت‌مدیره در هر دوره باید فرصت خدمت را غنیمت شمرده و باانصاف رفتار کنند، تصریح کرد: اعضای هیئت‌مدیره باید بدانند که سازمان متعلق به همه اعضای آن است بنابراین باید خود را نماینده و خدمتگزار مهندسان بدانند.

قیامی با بیان اینکه دوره آتی نظام‌مهندسی، هیئت‌مدیره دور اولی‌ها یا صفر کیلومترها خواهد بود، افزود: اعضا به حد ممکن باید افراد مدیر و مجرب را انتخاب کنند و فارغ از روابط شخصی، سهم شهرستان‌ها را هم در نظر بگیرند، هرچند که در قانون چیزی بنام سهم شهرستان‌ها وجود ندارد ولی به افراد لایق از شهرهای تابعه رأی بدهند.

نزدیک انتخابات که می‌شود کاندیداهای هیئت‌مدیره نظام‌مهندسی با شعار تراشی خود را ناجی مهندسان و سازمان معرفی می‌کنند اما مهندسان بر این باور هستند که این کاندیداها در شعار دادن نمره بیست می‌گیرند اما در عمل نمره آنها به صفر میل می‌کند.

به گفته قیامی، نمی‌توان به کاندیداها گفت که شعارگرایی نکرده یا از ترفندهای تبلیغاتی استفاده نکنند اما آنها باید تمام تلاش خود را انجام دهند که بعد از کسب رأی اعتماد مهندسان، به دنبال بالابردن کیفیت ساخت‌وساز بوده و برای مهندسان عضو سازمان، خدمات اجتماعی و رفاهی ایجاد کنند.

لطفی هم با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های اساسی اعضای سازمان درآمد اندک وابسته به نقشه بوده است، تشریح کرد: درآمد اندک وابسته به نقشه با شرایط سخت اقتصادی کشور روزبه‌روز برجسته‌تر شده و رانت احتمالی توزیع نقشه در سازمان، زمینه‌های تشدید فاصله درآمدی اعضای سازمان را فراهم می‌کند.

به باور این عضو سازمان نظام‌مهندسی ساختمان اردبیل، لازم است کاندیداهای هیئت‌مدیره برنامه مدونی برای ایجاد عدالت و توزیع مناسب درآمد در سازمان اعلام کنند تا اعضا با دیدی روشن بتوانند دست به انتخاب بزنند.

وی اذعان می‌کند که سازوکار بسیار طولانی در مراحل آغازین احداث بنا که شخص سازنده باید با لیست بلند بالای مهندسان در رشته‌های مختلف روبرو گشته و امضای تک‌تک آنان را بر روی نقشه داشته باشد و مراحل اخذ این امضاها بسیار وقت‌گیر و انرژی بر هست که با تمهیدات هیئت‌مدیره می‌توان این مراحل را کوتاه کرده و سازندگان را یاری کنند.

بااین‌حال باید منتظر ماند و دید آیا انتخاب مهندسان در ۸ مهرماه خواهد توانست مطالبات آنها را به کرسی بنشاند یا همچنان آش همان آش خواهد بود و کاسه همان کاسه.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.