• دوشنبه / ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ / ۱۵:۱۱
  • دسته‌بندی: فرهنگ عمومی
  • کد خبر: 96021811452
  • خبرنگار : 71503

۱۲هزار نفر از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه بیمه شدند

تفاهم نامه همکاری بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تامین اجتماعی

طی تفاهم‌نامه‌ای که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با سازمان تامین اجتماعی امضا کرد، ۱۲هزار نفر از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه به بیمه‌شدگان اضافه شدند.

به گزارش ایسنا، سیدرضا صالحی امیری - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری بیمه اصحاب فرهنگ‌، هنر و رسانه با سازمان تامین اجتماعی، اظهار کرد: سیاست ما در وزارت ارشاد مبتنی بر چند اصل است که از روز اول، آن‌ها را در دولت اعلام کردیم و تا کنون به آن وفادار بوده‌ایم و خواهیم ماند.

او ادامه داد: گفتمان فرهنگی، اولین اصل بوده که کماکان تداوم خواهد داشت. گفتمان اعتدال فرهنگ مبتنی بر عقلانیت و دیانت و فرهنگ است. ما برای وزارت ارشاد سه وظیفه اصلی سیاست‌گذاری،‌ حمایت و نظارت را قائل هستیم و معتقدیم همه ‌ مسئولیت‌های اجرایی در هنر و رسانه باید به اصحاب و صنوف تخصصی واگذار شود. این، یک حرکت مستمر خواهد بود و این جهت‌گیری در جریان اخیر شدت بیشتری گرفته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: طی برنامه ششم توسعه همزمان برنامه استراتژی وزارت فرهنگ را اجرا و امور اجرایی در حوزه‌ها را واگذار خواهیم کرد که فضای جدیدی را در این حوزه‌ها شکل خواهد داد و خلاقیت و نشاط را به همراه خواهد داشت. ما در اولین قدم، نظام صنفی رسانه را در چارچوب کمیسیون فرهنگی دولت تصویب کردیم که در دستور کار مجلس است.

صالحی امیری بیان کرد: در قدم دوم، با خانه‌های موسیقی تئاتر و سینما و حوزه‌های دیگر توافق کردیم. جهت‌گیری ما این است که نظام‌های صنفی در حوزه رسانه، هنر و فرهنگ شکل بگیرد و بخش زیادی از اعطای مجوزها به این نهادها واگذار خواهد شد. همچنین ما در اواخر سال گذشته، صندوق هنرمندان را به اهلش واگذار کردیم و روسا سه خانه تئاتر، سینما و موسیقی عضو این صندوق شدند. در آینده، اصحاب رسانه و نشر نیز به آن اضافه خواهند شد.

او اظهار کرد: ما امسال بودجه صندوق را افزایش دادیم و بنای ما، تقویت آن است، زیرا معتقدیم تقویت این صندوق با تقویت معیشت و سلامت اصحاب فرهنگ و هنر ارتباط مستقیم دارد. خدا را شاکریم که اصحاب فرهنگ و هنر با دولت آشتی کردند و زبان مشترک داریم. این دولت، گوش شنوا برای نقد دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌که در قدم بعدی، گفت‌وگوی دولت با اصحاب فرهنگ و هنر آغاز شد، افزود: اواخر سال گذشته، جلسه‌ای با اصحاب فرهنگ و هنر در تالار وحدت برگزار شد و قرار بود، جلسه بعدی آن در فروردین برگزار شود، اما به‌دلیل ایجاد شدن شائبه سیاسی و همزمانی آن با انتخابات، این جلسه را لغو کردیم. در جلسه بعد، آقای ظریف - وزیر امور خارجه - و آقای قاضی‌زاده هاشمی - وزیر بهداشت - نیز با اصحاب فرهنگ و هنر گفت‌وگو خواهند کرد.

صالحی امیری بیان کرد: توجه به پیشکسوتان از دیگر اقدامات وزارت ارشاد بود. همچنین موسسه هنرمندان پیشکسوتان برای توجه بیشتر به بزرگان حوزه فرهنگ و هنر تقویت می‌شود. بحث بیمه سلامت و امنیت شغلی موضوع دیگری بود که باید به آن  توجه می‌شد. امروز طی تفاهم‌نامه‌ای که با سازمان تامین اجتماعی امضا کردیم، ۱۲هزار نفر هنرمند به تعداد بیمه‌شدگان اضافه خواهد شد. ما بنا داریم همه‌ اصحاب فرهنگ و هنر را مشمول بیمه قرار دهیم.

او  ادامه داد: در حوزه مالیاتی نیز با وزیر اقتصاد و دارایی تفاهم‌نامه‌ای امضا خواهیم کرد. خوشبختانه وزارت اقتصاد و دارایی برای کاهش مالیات‌ها و افزایش معافیت‌های مالیاتی، قدم‌های موثری برداشته است و به دنبال روزی هستیم که قانونی در این رابطه در مجلس تصویب شود و همه اصحاب فرهنگ و هنر از مالیات معاف شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌که نیازمند افزایش تولید و مصرف فرهنگی در جامعه هستیم تا سرانه مصرف فرهنگی را افزایش دهیم، گفت: راه نجات کشور از آسیب‌های اجتماعی، افزایش مصرف فرهنگی است. به جای هزینه‌ در سایر حوزه‌ها باید به این باور برسیم که هرگونه سرمایه‌گذاری در بخش فرهنگ موجب کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود. قبل از این نشست نیز در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی این بحث را مطرح و تقاضا افزایش هزینه و سرمایه‌گذاری را در دو حوزه فرهنگ و هنر مطرح کردیم.

در ادامه، سیدتقی نوربخش - مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی - نیز بیان کرد: برای این سازمان مورد مباهات است که به برکت این تفاهمنامه ۱۲هزار نفر از اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه به جمع تامین اجتماعی می‌پیوندند. خانواده‌ای که بیش از ۴۲میلیون نفر از شهروندان را شامل می‌شود و اقشار مختلف در آن هستند. جایگاه هنرمندان به‌عنوان یکی از سرمایه‌های اجتماعی کشور عامل پیش‌برنده در عرصه‌های اقتصادی نیز است.

او ادامه داد: مهمترین تولید سازمان تامین اجتماعی، ایجاد امنیت اجتماعی در جامعه است که با امنیت ملی پل ارتباطی دارد. یکی از نقدهایی که به این سازمان در دولت قبل داریم، این است که به دستگاهی ناامن تبدیل شده بود. فیلمبرداری مخفی از یک مراجعه‌کننده در این سازمان و پخش آن در صحن علنی مجلس برای تسویه‌حساب یکی از اقداماتی بود که صورت گرفت. اقدام غیراخلاقی‌ای که حتی مقام رهبری در واکنش به آن فرمودند، من از آن اتفاق آزرده شدم.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان این‌که پروژه بابک زنجانی نیز در این سازمان اتفاق افتاد، اظهار کرد: اما به برکت دولت «تدبیر و امید» جلوی این اتفاق خانمان‌سوز گرفته شد. در این چهار سال با خروج از حاشیه‌ها، سازمان تامین اجتماعی به مسیر اصلی بازگردانده شد. برخلاف هشت سال قبل، ‌۲۵ درصد نرخ تورم مستمری را افزایش دادیم، در حالی که در سال‌های قبل از آن، این نرخ ۵۸ درصد بود.

نوربخش اعلام کرد: اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه  که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند، برای جلوگیری از اتلاف وقت‌شان می‌توانند خارج از نوبت به بیمارستان میلاد مراجعه کنند و از امکانات بیمه تامین اجتماعی برخوردار شوند. البته امیدواریم هیچ شهروندی هیچ‌وقت به استفاده از دفترچه بیمه تامین اجتماعی نیاز نداشته باشد.

در ادامه این مراسم، مدیرعامل خانه سینما، مدیرعامل صندوق هنر، مدیرعامل‌های خانه موسیقی و خانه تئاتر نیز درباره مشکلات‌شان در حوزه بیمه صحبت کردند.

منوچهر شاهسواری - مدیرعامل خانه سینما - بیان کرد: متاسفانه هیچ ارتباط منطقی با اصحاب فرهنگ و هنر در این مجموعه وجود نداشت و ما همیشه با موانعی روبه‌رو بودیم، اما در طول وزارت آقای صالحی امیری با ما همراهی شد و روسای خانه تئاتر، موسیقی و سینما جزو پنج نفر اعضای هیئت مدیره صندوق هنرمندان شدند. از طرفی انتقال ماموریت‌ها به اصناف، مهمترین دستاورد این دوره بود. فکر می‌کنم در آینده با تولید محتوا و گسترش فضای فرهنگی در جامعه روبه‌رو باشیم، زیرا این حوزه می‌تواند معضل بی‌کاری را حل کند و فرصتی برای افراد خلاق که در کشور ما کم هم نیستند، ایجاد کند.

اصغر همت - مدیرعامل خانه تئاتر - نیز اظهار کرد: به‌دلیل صرفه‌جویی ۱۵ میلیارد تومانی صندوق هنرمندان، نزدیک به سه سال است که سرانه درمان قطع شده است. ما باید به اعضای خودمان پاسخگو باشیم تا سرانه درمان حل شود. من به موضوع بدهی ۲۸ میلیارد تومانی وارد نمی‌شوم. موضوع دیگر، مسئله‌ افرادی است که ۵۰ سال سن دارند و بنا به دلایلی وقتی پا به سن گذاشتند، به فکر بیمه افتادند، بهتر است برای این افراد که تعدادشان زیاد هم نیست، فکری شود. از طرفی شرم‌آور است که ما بعد از زمانی که به اصطلاح بازنشسته می‌شویم، حداقل حقوق را دریافت کنیم.

حمیدرضا نوربخش - مدیرعامل خانه موسیقی - نیز گفت: از اواسط دولت دهم درباره بیمه هنرمندان دچار چالش شدیم و فکر می‌کردیم این گره حالا حالاها باز نشود، اما خوشبختانه باز شد. هنرمندان موسیقی نواحی مشکلات جدی معیشتی دارند و ما برای آن، هیچ پاسخی پیدا نمی‌کردیم. جای خوشحالی دارد که این موضوع حل شد.

سیدتقی نوربخش - مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی - نیز در پاسخ به سخنان مطرح‌شده، گفت: درباره سن ورود، طبق قانون مشاغل آزاد، منطق بیمه‌ای وجود دارد و بیمه برای پوشش، محاسبات بیمه‌ای را انجام می‌دهد. حدود ۳۰ سال قبل، شرط سنی گذاشته شد که برای آن راه‌ حل وجود دارد. این موضوع باید به محاسبات بیمه‌ای برگردانده و کارشناسی شود و به هیئت مدیره ببریم که اگر مورد تصویب قرار بگیرد، این مشکل نیز برطرف می‌شود.

او همچنین درباره فرانشیز نیز گفت: قانون فرانشیز براساس قانون ۱۷ سال پیش وضع شده است. حدود ۱۰ درصد فرانشیز برای بستری بیماران گرفته می‌شود که اخیرا این مبلغ برای زایمان حذف شده است، اما در بقیه موارد همچنان مبلغ ۱۰ درصد گرفته می‌ شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره دغدغه‌های معوقات، توضیح داد: این موضوع حل شده و ظاهرا مبالغ مربوط به آن واریز شده است. در این دوره، کار تامین اجتماعی با تامین منابع صورت گرفته و این‌طور نیست که بگوییم نمایشی بوده است. همچنین ما امسال مبلغ مستمری را که حداقل ۸۲۰ هزار تومان بوده است، به یک‌میلیون و ۱۰۰هزار تومان افزایش دادیم، گرچه می‌پذیریم این مبلغ کافی نیست.

نوربخش در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر این‌که چرا تامین اجتماعی با مرخصی زایمان ۹ ماه موافقت نمی‌کند؟ گفت: در قانون آمده است که باید منابع مالی مربوط به این موضوع تامین شود. ما این موضوع را می‌پذیریم و در حال مذاکره با دولت و خانم مولاوردی - معاون امور زنان رئیس جمهور - هستیم. ما بسیاری از مشکلات انباشته‌شده را حل کردیم، اما قبول داریم که باز هم مشکلاتی وجود دارد.

در این مراسم که امروز (۱۸ اردیبهشت‌ماه) در تالار وحدت برگزار شد، فاطمه معتمدآریا، علی مرادخانی،‌ مصطفی رزاق کریمی‌، کامران ملکی ، شکرخدا گودرزی، داریوش پیرنیاکان، سهراب سلیمی، سیدمحمد میرزمانی، علی‌اصغر کاراندیش، علی‌اکبر صفی‌پور، محسن سرخو - عضو شورای شهر تهران - و میرزایی - نماینده مجلس - نیز حضور داشتند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۶-۰۲-۱۸ ۱۹:۰۷

آقا ارادتمندم